IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
Ce mai citim, sau mai bine zis....mai citim?
Riverdance
post Nov 26 2005, 03:51 PM
Post #101

Member
**

Group: Members
Member No.: 685

ma bag si eu in vorba .... asta da carte care merita re-citire. Hesse are un stil de-a scrie foarte realist dar in acelasi timp cu mare eleganta. Iar aceasta carte 'Narcis si Gura de aur' este o adevarata capodopera.

Este interesanta in carte tematica 'riscului', 'fugii', pierderii', 'morti', 'autenticitati si in sfarsit a 'sensului' si a'iubirii'.

Cohelo pe langa Hesse este doar o mica scanteie si cred ca prin 'Alchimistul' se gaseste ceva din Hesse si numai din el.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings
Go to the top of the page

+Quote Post
Shewanna
post Nov 26 2005, 05:34 PM
Post #102

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Iarasi ma iei cu Coelho asta? (IMG:/laugh.gif) Nici nu m-am obosit sa citesc Zahir, mi-au ajuns gramezile de afise de peste tot cu care m-au intoxicat astia, peste tot unde te duci dai de afise cu ZAHIR :roll: Am auzit ca pana la urma nici macar nu-i o carte buna (nu ca restul ar fi, poate doar prima si Vero) da' asta e chiar scrisa asa numa'.... probabil trebuia sa isi mai completeze bugetul sa isi ia apartament in Paris.

Anyway, ce vroiam sa spun? Aa, da, ca la prima lectura mi-am facut o parere dubioasa despre relatia dintre Narcis si blondu' :wink: Sunt cam gay!

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
Riverdance
post Nov 29 2005, 09:39 PM
Post #103

Member
**

mda .... no asa de gay mi-ar place sa fiu si eu .... nu uita ca cel ce pleaca se intalneste cu o gramada de fete, face zex, amor ... un fel de descoperire a corpului, emotilor, senzatilor 'tari', etc.

Si aoclo tema 'aventurii' este f faina. Un om care pleaca sa-si gaseasca fericirea. Si cred ca aceasta tema este un cliseu arhi-cunoscut si folosit in literatura. Pelerinajul, fuga, aventura este un fel de metafora a vietii, a cautarii de sine, a cautarii sensului vietii, a descoperirii profunzimii proprii, etc.

Ce face Cohelo e un joc, simpatic ... maia les in Alchimistul, Veronica .. si 11 minute. Este mereu si mereu aceiasi tema din diferite unghiuri: cautarea unui sens profund al existentei proprii. Aceasta necesita un drum interior - care uneori este o calatorie si spatio-temporala - in care se intampina greutati, bariere, dar care incet incet duc personajul respectiv la o anumita stare de fericire interioara.

De fapt asta este viata fiecarui om pe pamant. Fiecare strabate un drum, fiecare intampina greutati, fiecare se indreapta inspre o tinta anume ( mai mult sau mai putin constient de asta)! Ceea ce conteaza este cum traim ceea ce traim, cum traim viata pe acre o avem, cum iubim, cum ne raportam la altii, cine suntem de fapt!?

Totusi, mi-se pare ca in cartile lui PC se pune prea mult accent pe inima si prea putin pe minte, ratiune, intrebari, dubii, etc.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Ferdinand
post Jan 24 2006, 05:18 AM
Post #104

Member
**

From: Montreal
Member No.: 2,155

Riverdance,
intr-adevar, nu se compara Coehlo cu Hesse. Coehlo a devenit o telenovela, place tuturor fiindca e destul de accesibil, nu tulbura prea mult "apele" in profunzimi.

Eu am aflat de forumul vostru de la Aneisse. Pacat ca am intrat abia acum cind Shewanna nu mai e printre noi...

+Quote Post
mishulina
post Jan 24 2006, 01:02 PM
Post #105

Advanced Member

From: off the beaten track
Member No.: 1,904

am citit balzac-modeste mignon;voltaire-candid,zadig(destinul),naivul...acus citesc nuvele de cehov-salonul nr 6, omul din gaoace,ionaci...

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
George
post Jan 24 2006, 10:39 PM
Post #106

Member
**

From: Terra
Member No.: 2,161

Coehlo nu e lipsit de profunzime dar, asa cum spune si Shewanna, se face prea mare caz de numele lui.

+Quote Post
Riverdance
post Jan 25 2006, 01:22 AM
Post #107

Member
**

Sunt de acord, George, insa la un moment dat el se foloseste de aceleasi clisee ... oricum, gagiul stie sa povesteasca, sa dea culoare si intensitate naratiunii, nu dejaba vine din Brazil :roll:

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
George
post Jan 25 2006, 06:32 AM
Post #108

Member
**

Sunt de acord, Riverdance.
Hesse ramine Hesse. Are alta greutate comparativ cu Coehlo.
Plus cultura. Obsesia lui Hesse pentru Mozart este fascinanta.(Lupul de Stepa)

+Quote Post
George
post Jan 25 2006, 06:40 AM
Post #109

Member
**

Referitor la Cartarescu...in general, are o fantezie luxurianta, debordanta dar...nu ramai cu nimic.

+Quote Post
tuffgirl
post Feb 13 2006, 04:45 AM
Post #110

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

... acum nu demult am descoperit o autobiografie apartinand lui James Frey numita A million Little Pieces... ce pot sa va spun e ca acesta carte atinge un subiect delicat, prin care multa lume trece... uni reusesc sa depasesca aceasta boala... altii nu. Este vorba despre adictie... de droguri, de alcohol... este vorba despre o boala care te reduce la un adict, un criminal, un refuz al societatii in care traiesti. Aceasta carte vorbeste despre viata unui astfel de adict care a ajuns la fundul abisului mizeriei omenesti shi a reusit sa se catere inapoi, a reusit sa supravietuiasca, fara ajutorul credintei, fara ajutorul medicamentelor fara interventie divina. A reusit sa supravietuiasca doar din dorinta de a traii shi cu ajutorul catorva vorbe de incurajare. Itradevar, un triumf personal apartinand unei persoane care intalnita pe strada, la momentul lui cel mai jos il ocoleai.
La varsta de 23 de ani, autorul, James Frey se trezeste pe avion cu patru dinti din fata lipsind, o gaura in obraz, plin de sange shi fara nimic altceva decat hainele din spate, nestiind unde merge, nestiind de fapt nimic din ultimele doua saptamani din viatza lui. James a fost un alcoholic pentru zece ani shi un crack (se pare cea mai pura forma de cocaina, neprocesata, care se pare, te face adict din prima incercare) pentru trei ani. S-a internat la un ospiciu de rehabilitatie unde i s-a spus ca daca nu se opreste din obiceiurile nocive pe care le are, nu v-a ajunge sa implineasca 24 de ani. Cartea este o poveste grafica a unui adict care nu a mai avut nimic de pierdut nimic altceva, decat viata sa. Descrie cu horific detaliu ceea ce se intampla in colturile intunecate ale aleilor.
E o carte care merita citita, este o carte care inspira curaj shi determinatie... o carte care, daca ai ajuns la punctul unde simti ca nu mai ai spirit, te dai batut... iti aduce aminte ca mai sunt care au avut viata mult mai grea si mizerabila, au batut toate obsatcolele care le-au iesit in cale.... au supravietuit.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Sweety
post Feb 13 2006, 12:54 PM
Post #111

Senior Member

Member No.: 1,600

(Ferdinand)
Riverdance,
intr-adevar, nu se compara Coehlo cu Hesse. Coehlo a devenit o telenovela, place tuturor fiindca e destul de accesibil, nu tulbura prea mult "apele" in profunzimi.

vai ce prostie de carte e 11 minute a lui Coehlo
Hesse am citit numai Calatoria sper soare rasare , mi-a placut :wink:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
mary_just_me
post Feb 13 2006, 01:36 PM
Post #112

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 2,163

ultima carte care-am citit-o a fost Harry Potter si pocalul de foc :wink:

--------------------
I love life!

+Quote Post
Ella
post Feb 13 2006, 08:27 PM
Post #113

Member
**

Member No.: 2,171

Tuffgile, am cautat cartea de care ai vorbit "A million Little Pieces " de James Frey. Mi-am rezervat-o si sper sa-mi soseasca curand. Vorbim dupa ce-o citesc.

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 4 2006, 02:45 PM
Post #114

Member
**

From: bucuresti
Member No.: 4,242

am citit si eu asa d...plictiseala DIAVOLUL S IMBRACA D LA PRADA si... la inceput era ok da p la jumatate a inceput sa ma plictiseasca...park era scrisa d mn (IMG:/biggrin.gif)

+Quote Post
Aneisse
post Dec 5 2006, 08:15 AM
Post #115

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Pey aia nu era carte de citit , trebuia sa vezi filmul si poate ajungeai pana la sfarsit.

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 5 2006, 09:37 AM
Post #116

Member
**

From: bucuresti
Member No.: 4,242

dk stiam k apare si film nu mai citeam cartea:)))) c imi recomanzi? :?:

+Quote Post
Aneisse
post Dec 5 2006, 10:10 AM
Post #117

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Serge Brussolo ( Ira Melanox, Moartea cu melon, Febra, Dr. Schelet), daca iti place sf-ul, Coelho (Alchimistul), ca tot e la moda, Sven Hassel (Nimic nou pe frontul de vest), daca iti plac cartile despre razboi sau E. T. A. Hoffman daca iti plac povestile pentru oameni mari (Povestile despre viata ale motanului Mur) :wink: , sau Erich Maria Remarque (Cei trei camarazai), Jack London (Chemarea Strabunilor ), Stevenson (Insula comorilor) , sunt autori pe care i-am apreciat... Sunt si mai multi sciitori buni daca te duci ceva mai in urma . Ai ce citi numai sa-ti placa.

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
Sweety
post Dec 6 2006, 05:23 PM
Post #118

Senior Member

Member No.: 1,600

(yoz_avi)
am citit si eu asa d...plictiseala DIAVOLUL S IMBRACA D LA PRADA si... la inceput era ok da p la jumatate a inceput sa ma plictiseasca...park era scrisa d mn (IMG:/biggrin.gif)

romaneste stii a scrie???

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 30 2009, 04:49 AM
Post #119

Advanced Member

Member No.: 13,953

Am citit "Arcul de Triumf" de E.M.Remarque si asteapta la rand "Mai presus de toate" - Eric Knight. A citit cineva cartea asta?

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
rramirra
post Mar 11 2009, 02:57 PM
Post #120

Newbie
*

Member No.: 14,056

QUOTE (tuffgirl @ Feb 13 2006, 05:45 AM) *
... acum nu demult am descoperit o autobiografie apartinand lui James Frey numita A million Little Pieces... ce pot sa va spun e ca acesta carte atinge un subiect delicat, prin care multa lume trece... uni reusesc sa depasesca aceasta boala... altii nu. Este vorba despre adictie... de droguri, de alcohol... este vorba despre o boala care te reduce la un adict, un criminal, un refuz al societatii in care traiesti. Aceasta carte vorbeste despre viata unui astfel de adict care a ajuns la fundul abisului mizeriei omenesti shi a reusit sa se catere inapoi, a reusit sa supravietuiasca, fara ajutorul credintei, fara ajutorul medicamentelor fara interventie divina. A reusit sa supravietuiasca doar din dorinta de a traii shi cu ajutorul catorva vorbe de incurajare. Itradevar, un triumf personal apartinand unei persoane care intalnita pe strada, la momentul lui cel mai jos il ocoleai.
La varsta de 23 de ani, autorul, James Frey se trezeste pe avion cu patru dinti din fata lipsind, o gaura in obraz, plin de sange shi fara nimic altceva decat hainele din spate, nestiind unde merge, nestiind de fapt nimic din ultimele doua saptamani din viatza lui. James a fost un alcoholic pentru zece ani shi un crack (se pare cea mai pura forma de cocaina, neprocesata, care se pare, te face adict din prima incercare) pentru trei ani. S-a internat la un ospiciu de rehabilitatie unde i s-a spus ca daca nu se opreste din obiceiurile nocive pe care le are, nu v-a ajunge sa implineasca 24 de ani. Cartea este o poveste grafica a unui adict care nu a mai avut nimic de pierdut nimic altceva, decat viata sa. Descrie cu horific detaliu ceea ce se intampla in colturile intunecate ale aleilor.
E o carte care merita citita, este o carte care inspira curaj shi determinatie... o carte care, daca ai ajuns la punctul unde simti ca nu mai ai spirit, te dai batut... iti aduce aminte ca mai sunt care au avut viata mult mai grea si mizerabila, au batut toate obsatcolele care le-au iesit in cale.... au supravietuit.

Am citit si eu cartea anul trecut dar sincera sa fiu mi se pare cam "americana" insa imi place ideea ca nu poti scapa de o dependenta fara a fi aruncat in alta, indiferent ca e vorba de medicatie, religie, un hobby care sa te tina ocupat in permanenta, cu asta sunt de acord. Dar in rest e cam multa fantezie, mi-e greu sa cred ca a trait el asta. Revenind la cliseul american, mai lipsea doar sa ramana fericit pana la adanci batraneti cu Lily si atunci chiar era degeaba. Totusi decat sa o vezi pe Nikita, Naomi sau mai stiu eu ce pseudovedete de pe la noi, mai bine citesti O mie de farame, e foarte accesibila.

+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th January 2020 - 08:13 AM