IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Cununia religioasa
marius
post Apr 7 2008, 07:44 AM
Post #1

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Binecuvantarea data de preot si "pogorarea" harului Dumnezeiesc necesar intemeierii unei familii....
Rugaciuni, semnul crucii,unirea robului cu roaba lui D-zeu , Sf Evanghelie, pupatul mainilor si gustatul din sangele lui Hristos
Traditie, religie....

Considerati ca fara infaptuirea acestui ritual, nu se poate intemeia o familie?
Daca prin cununia religioasa se urmareste "pogorarea" harului Dumnezeiesc, atunci prin divort, se divorteaza de acest har?
Dc o mare parte dintre ateii au o cununie religioasa?

Cu dedicatie pt micuta broscutza
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 7 2008, 08:20 AM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Stiu ca ordinea este asta...cununia civila apoi cea religioasa. Am avut cativa prieteni care au facut cununia religioasa la ceva timp dupa cununia civila.
Chestia asta tine de societatea ''traditionala '' de aici. Parca auzeam pe cineva care imi spunea ''daca nu esti cununat in fata domnului...ce-i in acte egal 0'' So...

Notiunea de familie insa nu tine musai de religie si obiceiuri. Sunt atatea cupluri care traiesc impreuna de ani de zile...au copii si casa si intre ei exista armonie...fara sa fie casatoriti nici macar civil. Dar asta pt ca amandoi considera ca nu religia este baza unei familii.....zic si eu :roll:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
marius
post Apr 7 2008, 09:27 AM
Post #3

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(jolie_jojo)
Notiunea de familie insa nu tine musai de religie si obiceiuri. Sunt atatea cupluri care traiesc impreuna de ani de zile...au copii si casa si intre ei exista armonie...fara sa fie casatoriti nici macar civil. Dar asta pt ca amandoi considera ca nu religia este baza unei familii.....zic si eu :roll:

Asta inseamna ca sunt atei

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 7 2008, 09:35 AM
Post #4

Tra la la

Asta este o constatare logica dap...probabil ca sunt atei din moment ce nu cred in cununiea religioasa.... Noah acum mergand pe rationamentul tau de mai sus

Dc o mare parte dintre ateii au o cununie religioasa?

Pt ca probabil nu sunt atei ci vor numai sa para asa...de ce inca nu stiu...
Altfel nu-mi explic de ce s-ar cununa religios (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Seela
post Aug 25 2008, 02:27 PM
Post #5

Member
**

Group: Members
From: Romania
Member No.: 13,657

prin cununia religioasa mirii sunt binecuvantati, daca pentru cea civila mirele si mireasa trebuie sa alerge dupa acte, analize, programari, lucrurile se schimba la cea religioasa: viitorii miri trebuie sa posteasca mininum 3 zile pentru a se putea spovedii si a se imaprtasi si, deci , pentru a intra curati in casatorie, de asemenea ei au nasi, parintii spirituali care sunt persoane deja casatorite si le pot da sfaturi viitorilor insuratei, iar preotul le poate fi duhovnic, fiind astfel un arbitru in cazul unor certuri sau probleme
dar acum depinde si de fiecare persoana in parte si ce conteaza pentru fiecare, o casatorie religioasa nu garanteaza " la bine si la rau, pana cand moartea ne va desparti", de precizat ca divortul nu este admis deloc in catolicism , iar in ortodoxism doar in caz de adulter, dar pentru unele persoane semnifica mult mai mult decat purtarea rochiei albe sau pozele facute in fata bisericii.

+Quote Post
maybe
post Aug 25 2008, 02:46 PM
Post #6

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

cu rochia alba sunt de acord, fiecare femeie viseaza s-o poarte

pozele din fata bisericii sunt la alegere, nu te obliga nimeni

cunosc mirese care au avut doar nasii alaturi, chiar si in biserica

si chiar cred ca cine alege si cununia in biserica, doreste sa "binecuvinteze" semnaturile de la Starea civila - poate ca de multe ori lipsite de emotie

peseu: ati vazut vreodata o mireasa, altfel decat frumoasa, pur si simplu?

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
nk_12321
post Aug 28 2008, 09:19 PM
Post #7

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 13,584

Din punctul meu de vedere.... o relatie poate dura..... "o viatza" si fara cununie..... insa cununia este un "nou nivel" al relatiei..... zic eu ca se poate compara cu sfintirea unui camin.... te simtzi altfel in acea casa.... asa si intro relatie.... i'tzi ofera siguranata, intelegi ca viitorul/viitoarea.... chiar vrea sa petreaca restul vietzii alaturi de tine.... (Asta e parerea mea despre cununie)

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
maybe
post Aug 29 2008, 04:21 AM
Post #8

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

asa ar trebuie sa fie, nkaul meu favorit (am si spus-o, in felul meu, un post mai sus)

dar trebuie sa recunoastem ca nu multe cupluri se gandesc la asta atunci cand merg in fata altarului
inca e puternica traditia si ca atare, rareori alegerea tinerilor se face pe considerentele de mai sus

se pune la bataie de catre parintii care ofera ospatul, un... "asa trebe" si iata-i pe tineri in capu' mesei

mno, asta a fost doar o nuanta, in loc de bunadedimineatza (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 29 2008, 07:32 AM
Post #9

Tra la la

Well eu citesc o carte la momentul asta ''amantele'' pe numele ei. Si app de topic, un alt motiv care poate duce un cuplu la altar este siguranta, dar nu cea sentimentala ca sa zic asa, ci siguranta/stabilitatea financiara (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Deci dragostea nu ''rulzz''de fiecare data! Errr

--------------------

+Quote Post
nk_12321
post Aug 29 2008, 07:47 AM
Post #10

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 13,584

Ai dreptate....incet incet.... in domeniu asta se trece de la vechiu "trebuie sa ne cununam in Fata Lui Dumnezeu" la "trebuie ca asa face lumea" (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 29 2008, 07:55 AM
Post #11

Tra la la

cam asta inseamna sa te lasi influentat de societate si gandirea invechita.

--------------------

+Quote Post
Seela
post Aug 29 2008, 04:57 PM
Post #12

Member
**

From: Romania
Member No.: 13,657

de asemenea prin cununia religioasa parintii le ofera stabilitate copiilor si le dau un exemplu de urmat in viata, iar daca respectivii miri nu sunt religiosi la momentul casatoriei si o aleg doar pe cea civila, poate intr-un moment al vietii se vor apropia de Dumnezeu si vor regreta

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2019 - 02:29 AM