IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Despre muzica in general
FireEyes
post May 12 2003, 05:58 PM
Post #1

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Ce muzica va place in mod special si de ce ?
Aveti un interpret(a) preferat ? sau o trupa ? Care este aceea ?

Astept raspunsurile voastre cu interes (IMG:/biggrin.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
Catalin
post May 12 2003, 06:06 PM
Post #2

Advanced Member

Group: Members
From: UVT-Timisoara/Tg-Jiu
Member No.: 4

Mie imi plac toate genurile de muzica ... nu sunt pretentios ... interpretul preferat al meu e ATB (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
FireEyes
post May 12 2003, 06:08 PM
Post #3

Gazda Voastra

Mie-mi place in mod deosebit Shania Twain (IMG:/smile.gif)

regards,
mihai.

+Quote Post
virus
post May 16 2003, 11:16 AM
Post #4

Member
**

From: Cluj-Napoca
Member No.: 11

Eu ascult in general: hip-hop si rock. De ce? Pentru ca aceasta muzica incearca intradevar sa tranzmita ceva prin versuri...
Formatiile preferate sunt: Dmx, 2Pac, Ja Rule, Parazitii/Iron Maiden, Metallica... (IMG:/laugh.gif)
Ce detest? -Manelele-
:twisted: :twisted: :twisted:

--------------------
Time pays us only with a cold and silent grave.

+Quote Post
silvioara
post May 17 2003, 08:56 PM
Post #5

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 7

Mai nou eu ascult Iris, Pasarea Colibri si Phoenix. Nu pot sa zic ca nu ascult si Parazitii sau Metallica sau nu mai shtiu ce, dar deocamdata doar astea ma linishtesc si ma duc cu gandul la o persoana cu totul speciala :wink:

+Quote Post
FireEyes
post May 18 2003, 08:21 AM
Post #6

Gazda Voastra

silvioara, din muzica straina iti place de cineva ?

--------------------

+Quote Post
silvioara
post May 18 2003, 08:26 PM
Post #7

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 7

(mihai)
silvioara, din muzica straina iti place de cineva ?

Ascult cu multa placere Bon Jovi, Meat Loaf, Aerosmith si mai ales muzica italiana (Romina & Albano Power,Ricchi e Poveri, Eros Ramazzotti, Zucchero), dar mai sunt nishte tangouri pe care le ascult aproape in fiecare zi. Cam atat, daca stau sa ma gandesc, poate mai gasesc ceva, dar... alta data (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
pisoaia
post May 23 2003, 08:29 PM
Post #8

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 5

Eu ascult aproape orice gen de muzica.... Imi place mult muzica clasica, de aceea am o pasiune shi pt dansurile clasica (vals, tango, etc), de asemenea imi plac mult de tot baladelle rock, muzica veche(anii 80-90), etc.. Artistii preferatzi, Vama Veche, Holograf, Scooter, Hardcore, Iris, Celine Dion, shi cam atat ca oricum sunt amestecatzi rau.

See u all
Andra

+Quote Post
andreic
post May 30 2003, 12:03 AM
Post #9

Member
**

Member No.: 36

Vangelis, J.M.J, Tangerine Dreams, J. S. Bach, Handel, Korsakof, Enya, Celtica si multe altele nu e loc aici... (IMG:/smile.gif)
Pe scurt toate genurile ce includ clasica, trance, rave, electronica, ambient.

+Quote Post
StGermain
post Jun 2 2003, 11:16 PM
Post #10

Newbie
*

From: Iasi
Member No.: 37

Eu ascult Techno... AcidJazz in primul rand, mai ales Saint Germain. De la el si nickul meu pe Internet, userul pe forumuri. Melodia preferata? StGermain - Rose Rouge. Ma innebuneste! am ascultat-o de sute de ori... si inca nu m-am plictisit... uneori o puneam singura in lista in Winamp, puneam pe repeat si lasam asa, sa mearga, cat stateam la computer...
Ascult si Trance, Ambient, Drum'n'bass, Progressive, cam in ordinea aceasta. EXCLUS comerciale.

Uneori ma mai apuca si... pun alt stil, de exemplu "Melodii din Bucurestiul de odinioara" sau ceva Tango... insa ma satur repede si trec iar pe Techno:PP

+Quote Post
Catalin
post Jun 4 2003, 12:01 PM
Post #11

Advanced Member

From: UVT-Timisoara/Tg-Jiu
Member No.: 4

cam aproape toate genurile imi plac ... si ascult genurile de muzica in functie de starea de spirit pe moment

+Quote Post
FireEyes
post Jun 4 2003, 06:51 PM
Post #12

Gazda Voastra

si care e starea ta de spirit in general ? :-)

regards,
mihai
-----------------
www.itbox.ro

--------------------

+Quote Post
Emilian
post Jun 7 2003, 10:15 PM
Post #13

Member
**

From: Bucharest
Member No.: 6

Muzica mea preferata e cea linistitoare.
Dupa atata stres de la scoala, merge o Enya.
Oricum depinde de stare ! In general ascult Westlife pentru ca sunt fan inrait, de asemenea Celine Dion imi mai place aah si sa nu uit Yanni ! :-)
Astea sunt categoriile concrete, pentru ca mai sunt multe si diverse. Oricum mie mi-a spus lumea ca mie imi plac melodiile alea "lacrimogene" si cam asa e pentru ca eu prin alea inteleg multe pentru ca eu sunt genul ala romantic :-)

Toate cele bune !

+Quote Post
Guest_BLu3^babe_*
post Sep 7 2003, 12:13 PM
Post #14

Guests

you r ? *LOL*
hm..mai intai hello all ! glad 2 c ya
ce muzica ascult yo ? pai, dak nu e vorba de manele, clasika, simfonica, rock(hard rock)...e perfect ! preferatzii mei sunt Blue, then..Westlife, Atomic Kitten, 50 Cent, Sean Paul, Avril Lavigne. Mai bine nu mai continui k e lunga lista...imi place muzica pop,r&b,rap,hip-hop...

enough
bye xxxx

+Quote Post
andreic
post Sep 7 2003, 03:39 PM
Post #15

Member
**

Mai nou imi mai place si Oliver Shanti - o muzica electronica cu tenta indiana - spirituala, putin ca Enigma... e foarte frumos.

+Quote Post
FireEyes
post Sep 7 2003, 04:33 PM
Post #16

Gazda Voastra

Va place Enya - Only time ?
Este si pe coloana sonora a filmului Sweet November.

regards,
mihai.

+Quote Post
Emilian
post Sep 7 2003, 08:22 PM
Post #17

Member
**

From: Bucharest
Member No.: 6

Mie imi place Enya oricum ! Toate melodiile ei sunt superbe !
Bine ca mi-am adus aminte sa imi downloadez unul din albumele
ei pe care nu-l am - "Watermark". Dar intai trebuie sa termin de
downloadat ultimul album Yanni "Ethnicity" (IMG:/laugh.gif)

Toate cele bune !

+Quote Post
andreic
post Oct 9 2003, 01:50 AM
Post #18

Member
**

Despre muzica si gusturi in general se poate spune cam asa:

Mai intii ce inteleg unii prin "gusturi"... se spune ai gusturi si nu se discuta... de ce ? Daca eu de exemplu am gustul sa merg pe strada si sa dau cite un topor in cap la fiecare... ca asa am eu gustul... e corect ? nu cred. Gustul la noi... este de fapt mascarea unei frustrari a unei realitati pe care ne-am dori sa fie altfel... si cum stim ca dorinta nu poate justifica lipsurile detectoarelor de valori ale noastre dam repede cu gusturile...
Avem unii impresia ca o anume muzica incearca sa transmita ceva si eventual altele nu... e aiurea... adica daca ascult sa zicem o manea, inseamna ca imi spune ceva important, spiritual ? Vreo injuratura sau ca sa ma duc la o scara si sa sparg moaca la o femeie ca "am cu ce" ? & stuff ? No way...

Muzica care ne place... ne reprezinta spiritual ! Personalitatea ascultatorului se regaseste in muzica pe care o asculta. Indiferent cum e ea, intunecata, deschisa, manelista, colorata, futurista, umanista, revolutionara, rebela... ea se regaseste in muzica... altfel nu ne-ar place muzica respectiva Citatul "spune-mi ce asculti sa-ti spun cine esti" este adevarat si verificabil 100%. Muzica este in primul rind un mijloc de exprimare a sentimentelor, a unei trairi, a imaginatiei. Instrumentul devine neimportant cind artistul isi poate exterioriza sentimentele prin sunete. Cu orice instrument muzical se poate face muzica de valoare, daca artistul... e de valoare.

Valoarea in muzica... e ceva greu de explicat deoarece presupune un nivel ridicat de cunostinte despre civilizatie si toate aspectele ei culturale dar un mod sigur de a recunoaste daca o melodie are valoare sau nu este sa analizezi cu ajutorul imaginatiei componenta muzicala, textul, contextul cultural si daca poti regasi intr-un fel in piesa, un mesaj spiritual si inaltator altul decit injuraturi sau grohaieli, atunci poti fi sigur ca piesa este compusa din suflet si nu prin lipire de wav-uri pe calculator... la betie

Distanta intre arta adevarata si chici este subtila si nu toata lumea o poate face si succes. In decursul istoriei a fost prezenta la o lalta arta si chici-ul indiferent de epoca. Muzica buna e cea care o ascultam si azi... si o vom asculta si in viitor, vorba unora, muzica buna traieste mai mult, cea proasta... s-a piedut in negura timpurilor... Legat de aspectul comercial al muzicii... nu este ceva modern ! Ii aud pe unii ca cica, "domne' eu nu ascult muzica comerciala". Poate asa am crede ca numai muzica moderna e comerciala... in opinia mea de cunoscator in ale muzicii clasice si preclasice, am avut multe exemple de muzica compusa la comanda, adevarate capodopere ! In general majoritatea compozitorilor erau platiti de regi, printi, baroni, pentru muzica lor dar nu neaparat ca o cerinta, ca un premiu dar, au fost destui care nu au avut viata usoara si numai prin muzica isi puteau plati chiriile... In momentul cind ai puterea sa te exprimi sau sa exprimi sentimente frumoase prin muzica, ca sa-ti reuseasca trebuie sa te tii de ea si sa-ti castigi existenta din ea... ca nu mai ai timp de alte activitati care sa sustina financiar.

Diferenta insa este ca oamenii carora le era incredintata sarcina de a compune erau numai oameni de valoare, artisti adevarati, nu din aceia de la coltul potecii care abia injghebau citeva sunete pe un instrument dezacordat ! Iar legat de valoare... ganditi-va cum putea un om sa compuna o simfonie surd fiind, fara sa fie artist ? (stiti voi cine e...) In ziua de azi nici cu cele mai moderne tehnici multi nu sunt in stare sa faca muzica adevarata.

Practic este neadecvat sa spui ca nu-ti place muzica comerciala... poate vrei sa spui, nu-ti place muzica facuta de comercianti... ceea ce e cu totul altceva !

Muzica a avut o istorie foarte lunga... probabil stiti ca scala muzicala a fost diferita de-a lungul timpului, gama moderna dateaza cam de pe vremea lui J.Sebastian Bach, anul aprox 1700... care a "introdus" gama cu 12 tonuri egal temperate care se foloseste in ziua de azi, si i-a dedicat 48 de compozitii bazate pe principiul preludiu+fuga pentru clavecin, fiecare piesa era pentru o nota a instrumentului si avea doua parti, preludiul si fuga. Pina atunci instrumentele erau acordata la ureche dupa gama imaginara si nu toate notele puteau fi folosite in armonie.

Mai departe s-a ajuns la simfonii si orchestre mari, in ziua de azi sunt zeci de genuri... Rock, Metal, Trash, Pop, Electropop, Dance, Techno, Electronic, Ambiental, House, Crossover, New Age... fiecare clasificare se face dupa abordare si are un public target conform personalitatii fiecaruia. Nu e obligatoriu sa-ti placa toate genurile dar ideal ar fi sa ai mai multe, adica sa ai orizonturi mai largi. In fiecare gen exista si chiciuri dar dupa cum am spus, valoarea traieste mai mult. Personalitatea complexa se cunoaste dupa orizonturi.

Si mie imi plac unele piese chiar gen Sash, Ecuador in speta, dar asta nu inseamna ca e neaparat o valoare, este o placere efemera pe care eu o simt la un moment dat si atunci e binevenita... in rest eu ascult cu placere urmatoarele genuri:
Electronica, Electropop, Clasica, Preclasica, Chinezeasca veche - prefer din dinastia Tang, New Age, Ambientala, Celtica, Country, Java (acordeon francez), Cult, Jazz, Techno, Trance, Ballad... si cam astea ar fi...
Pe primele locuri se afla electronica si clasica dar dupa cum vedeti, apreciez si jazz-ul... si Techno-ul... evident, valorile numai... e ceva distanta intre genurile astea, ca sa nu amintesc de chinezeasca

Cam asta ar fi, parerea mea este sa gustati cit mai multe genuri, va fi frumos si inca ceva, nu va fie frica de schimbare !

+Quote Post
marius
post Oct 30 2003, 08:48 AM
Post #19

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Precum spune-a si Catalin, depinde de starea de spirit momentana!
Uneori imi plac chiar si acele genuri care nu le-am iubit vreodata!
DEPINDE!
Dar daca ar fi unul care sa ma intereseze, ar fi Clayderman, si apoi muzica instrumentala! Intelegi? e fara versuri! e ptr poetul din mine!

+Quote Post
Shewanna
post Nov 23 2003, 02:03 PM
Post #20

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

mie-mi place muzica rock, hard-rock, heavy metal, house, drummen-base, hip-hop, bluse, R&B, jazz, slow jazz, muzica populara de orice gen, pop, clasica, instrumentala, electronica, simfonica, latino, raggae, country, pana si mandolina-mi place. Da' in general eu merg pe la cluburi si pentru muzica de'acolo am o inclinatzie speciala fratzilor (IMG:/smile.gif) Momentan pot spune ca am "a thing" pentru Cassius- the sound of violence (narcotic mix), Rui da silva -touch me (chillout mix) putzin Me against the music (club mix) si nu in ultimu' rand Kylie cu al ei Slow in varianta clubkiller mix si mai is fro' 50 da' nu vreau sa va plictisesc. Aa.. si Dina cu the love i have for youuu (mix)

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th February 2020 - 04:00 AM