IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Cainii fara stapan!
FireEyes
post Jan 31 2006, 11:46 AM
Post #1

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Cred ca deja este foarte cunoscut incidentul mai putin placut al cetacenului japonez in varsta de 68 de ani muscat de un caine.
Din nefericire acesta a murit datorita hemoragiei puternice, dintii cainelui sectionand o artera principala.

Ce e de facut cu acesti caini ?
Cand Basescu a incercat sa ii stranga si chiar incepuse sa faca acest lucru i-au sarit in cap asociatiile de protectie a animalelor in frunte cu Brigitte Bardot (sau cum s-o scrie) si si-au asumat unele responsabilitati.

Ce au facut, mai nimic si ceea ce este mai suparator este ca acum s-au dat toti la fund si nu mai comenteaza nimic! LASITATE!

Mai mult, multi dintre concetenii nostrii sunt inconstienti, aparand patrupedele din fata blocului. Multi dintre acesti cetateni sunt pensionari care nu fac altceva decat sa-si hraneaca tomberonezii si sa ii atate impotriva strainilor care vin in acel bloc sau trec pe langa el.

Sunt convins ca multi dintre noi ati trecut prin astfel de situatii...

Parerea mea. Masuri radicale!

Sa va aud si pe voi acum (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Airman04061969
post Jan 31 2006, 11:51 AM
Post #2

Advanced Member

Group: Members
From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Eu sunt unul din cei care-i hraneste ! Si, ca atare, matza mea are body-guarzi cand iese pe afara (4 la numar ! Unul si unul !). Evident ca i-am invatat sa sara la tzigani ! Se pune ca masura radicala ? (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
FireEyes
post Jan 31 2006, 11:54 AM
Post #3

Gazda Voastra

Din ce stiu eu sunt aproape 500.000 de caini vagabonzi in Bucuresti si asta la o populatie de 2 mil de locuitori. Consideri ca este o cifra mica? Castrarea este o solutie dar mai avem si eutanasierea.
Da, eutanasiere, m-am saturat sa vad haite de caini prin Bucuresti!

Pentru iubititorii de caini: Daca tot iubiti cainii luati voi in grija macar 1 patruped! Sunteti in stare?

--------------------

+Quote Post
Airman04061969
post Jan 31 2006, 11:57 AM
Post #4

Advanced Member

Pai am luat: patru !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
FireEyes
post Jan 31 2006, 11:59 AM
Post #5

Gazda Voastra

Stai la curte Airman ?

--------------------

+Quote Post
mishulina
post Jan 31 2006, 12:01 PM
Post #6

Advanced Member

From: off the beaten track
Member No.: 1,904

eu una am "plasat" mai multi catelusi..pe la tara, pe la amicii care au casa(implicit o curte, fie ea cat de mik).desi eu sunt in gl(si nu in buc..unde nr lor e ff mare)., am grija de catei...

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
Airman04061969
post Jan 31 2006, 12:01 PM
Post #7

Advanced Member

Nu, la bloc ! Dar i-am dus la Alunis, la casa de vacanta ! Nu te-as sfatui sa treci pe langa aceasta casa fara sa fii insotit de cineva din familie !

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
brigadierul silv...
post Jan 31 2006, 12:10 PM
Post #8

Advanced Member

Member No.: 1,636

pai cat sa mai stea si comunitarii cu teama zilei de maine(din cauza asiaticilor care ii vaneaza ca sa-i transforme in tocanita sau friptura)......asa unul dintre ei a vrut sa dea un exemplu acestor mancatori de caini (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

eu nu prea sunt pt comunitari....pt k am fost de multe ori o posibila victima a lor si cred k e mai bine sa fie dusi intr-un loc......sa li se creeze un adapost al lor

+Quote Post
Airman04061969
post Jan 31 2006, 12:13 PM
Post #9

Advanced Member

Ete vezi ! Cine stie, cunoaste ! Asta a fost cu muscatura "comunitarului": a fost "Razbunarea haiducilor !" (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
denysa
post Jan 31 2006, 01:59 PM
Post #10

Member
**

Member No.: 1,829

Eu toti cainii pe care i-am luat au fost de pe strada.La Cluj au fost cateva centre care adunau cainii,dar s-au desfintat.Si bineinteles cainii au fost omorati :x :cry: :cry:

+Quote Post
FireEyes
post Jan 31 2006, 05:30 PM
Post #11

Gazda Voastra

Ati cotiza cu 2-3 lei/luna pentru castrarea si hranirea patrupedelor in centre speciale la marginea orasului ? Atentie, ma refer mai putin la impozit, care este impus. Sa fie la libera alegere a cetatenului.

Sa o luam pe alta cale.
De ce sa nu fie euatanasiati?
Cum poti intretine 500.000 de caini la marginea Bucurestiului?
O parte dintre ei vrem nu vreu trebuie sa fie...sacrificati.
Stiati ca japonezii sacrifica canii pentru a-i manca? Ii sacrificam si ii mancam ! Ce ziceti ?

--------------------

+Quote Post
Ferdinand
post Jan 31 2006, 05:56 PM
Post #12

Member
**

From: Montreal
Member No.: 2,155

Eu as sacrifica si as manca o catzelusha...stiu eu pe care...une de aia...apetisanta... :pofticios: ...adica bine gatita, sper ca nu s-a intzeles din nou altceva... :wink: (IMG:/laugh.gif)

De cotizat e o idee buna. Sa cotizam si la caini si la catzelushe... :roll:

+Quote Post
FireEyes
post Jan 31 2006, 06:33 PM
Post #13

Gazda Voastra

(Ferdinand)
Eu as sacrifica si as manca o catzelusha...stiu eu pe care...une de aia...apetisanta... :pofticios: ...adica bine gatita, sper ca nu s-a intzeles din nou altceva... :wink: (IMG:/laugh.gif)

De cotizat e o idee buna. Sa cotizam si la caini si la catzelushe... :roll:

Se spune ca niciodata nu este prea tarziu, true! Dar sunt situatii cand trebuie facute anumite sacrificii si situatia cainilor din Bucuresti este destul de dificila asta pe langa mentalitatea anapoda a unor cetateni de varste inainte care ii apara ba chiar ii ascund cand vine serviciu de ecarisaj sa ii ridice!

Aceeasi batrani care cuceresc meterezele autobuzelor RATB, dar asta este alta poveste si alt subiect, sa revenim la caini!

Cum convingem noi un pensionar sau un dog addicted ca acel patruped este posibil sa fie un pericol public? chiar unul foarte mare in unele situatii?

--------------------

+Quote Post
brigadierul silv...
post Jan 31 2006, 06:46 PM
Post #14

Advanced Member

Member No.: 1,636

Cum convingem noi un pensionar sau un dog addicted ca acel patruped este posibil sa fie un pericol public? chiar unul foarte mare in unele situatii?

din proprie experienta iti zic:batranii sunt ff greu de convins...ei au proprile lor conceptii(fixuri) si uneori iti pierzi vremea cu ei.....k tot cum ii duce capu pe ei fac....si nu prea rezolvi nimic

...dar cine n-are batrani sa-si cumpere.....dar nu batrani din zilele noastre :evil:

+Quote Post
dabriseis
post Jan 31 2006, 06:52 PM
Post #15

Member
**

Member No.: 1,494

N-ai sa convingi un batran sau un "mare iubitor de animale" ca un caine vagabond este un pericol public pana in momentul in care el insusi sau cineva din familia lui va fi atacat sau mutilat pe viata de un asemenea animal. Cand va fi nevoit sa se vaccineze antirabic sau sa alerge la spitalul de urgenta cu un copil desfigurat in brate, poate va intelege...

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin

+Quote Post
Aneisse
post Jan 31 2006, 07:14 PM
Post #16

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

(FireEyes)
Mai mult, multi dintre concetenii nostrii sunt inconstienti, aparand patrupedele din fata blocului. Multi dintre acesti cetateni sunt pensionari care nu fac altceva decat sa-si hraneaca tomberonezii si sa ii atate impotriva strainilor care vin in acel bloc sau trec pe langa el.

Sunt convins ca multi dintre noi ati trecut prin astfel de situatii...

Parerea mea. Masuri radicale!

Sa va aud si pe voi acum (IMG:/biggrin.gif)

Eu nu sunt inca pensionara si totusi fac tot ce imi sta in putere sa-i salvez chiar daca asta a insemnat uneori sa ma bat cu hingherii sau sa iau cate un pumn in fatza de la cate unul care facuse reclamatzia si era suparat ca din cauza mea cainele nu a fost luat de hingheri.
Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu mi se pare corect sa exterminam niste animale fiindca ne sunt incomode. Om fi noi rasa dominanta dar hopa! Nici chiar asa, cine ne da acest drept sa taiem si sa spanzuram in dreapta si-n stanga. Oare Pamantul e doar casa noastra si nimic din ce altceva mai este pe el nu are nici un cuvant de spus? Daca suntem asa de avansati, niste fiinte cu constiinta asa cum vrem sa credem despre noi ar trebui sa ne purtam ca atare.
Nu stiu cum dreak de astia gasesc bani pentru toate porcariile dar pentru ceva cu adevarat folositor nu. Sinistratii inundatiilor inca degera in baraci, cersetorii au impanzit orasele, pensionarii mor de foame si de frig, cainii se inmultesc si nimeni n-are bani sa faca nika. In schimb, daca vine vorba de masini noi pentru parlamentari, lampi de birou futuriste , lumini de Craciun (yo nu pricep la ce foloseste sa umpli tot Bucurestiul de beculetze? ok e frumos dar sunt alte prioritati), laptop-uri sau alte cele imediat gasesc astia bani.
Ar fi trebuit sa fi gasit o solutie si pentru cainii astia, alta decat sa ma oblige pe mine si pe altii ca mine sa vad cum sunt vanati pe strazi si sa citesc prin ziare cum sunt omorati cu stricnina sau cum nush ce cretin toarna smoala incinsa pe ei. P mine lucrurile astea ma afecteaza psihic domn'e. si eu am fost muscata de caini , ba chiar de ala pe care l-am salvart de hingheri, ei si? Cainii nu musca din senin, foarte rar se intampla asta, in plus nu e vina lor ca exista si ca ne deranjeaza.
Singurul mod corect in care s-ar putea scapa de ei este unul in care ei sa nu sufere. Sa-i prinda cu tranchilizante, fara sa-i sperie sa le ofere o ultima zi frumoasa, o masa buna eventual dupa care dak tot vor sa-i omoare sa o faca fara ca ei sa simta asta. Sa-i intoxice cu monoxid de carbon, nu stiu...sa gaseasca o solutie. Aaaaaaaaa....da'..asta costa si deh, de unde ar mai ajunge bani de-o vila pentru fiecare parlamentar ca oricum noi astia din popor tot la fel de prost o ducem oricate taxe impozite am plati!
Daca as fi fosty medic veterinar as fi incercat sa mai gasesc catziva ca mine si as prinde si as castra cate 20 de caini pe saptamana. Daca s-ar fi procedat asa acum cativa ani n-am mai fi ajuns in situatia asta .
Bine mai, hai sa-i omoram ! Smecheri ce suntem, cei mai tari de pe pamat , mai ramane sa facem ca urangutanii si sa ne batem cu pumnii in piept. Mi-e scarba ca sunt om daca sa fii om inseamna sa gasesti cea mai convenabila solutie pentru tine. Mi-e scarba sa fiu om daca omenie inseamna ipocrizie. Avem sau n-avem constiinta? Nu ajunge ca suntem mancatori de cadavre de animale si ca nici nu mai realizam asta, ni se pare normal...va zic eu, tot o forma de canibalism e si asta! Hai sa fim si mai si! Sa nu omoram animale doar ca sa ne hranim, hai sa le omoram fiindca ne-am saturat sa dam cu ochii de ele pe strada sau sa fim atacati, maraiti si latrati. Haideti dreak sa le omoram pe toate ca doar suntem fiinte superioare ce pana mea si avem dreptul sa facem orice avcem chef!Sa exterminam tot!
Mi-e sila !
Mai bine eram caine sau copac. N-am nevoie de ifoasele de om si de asa zisa superioritate. Superioritate on my ass! KKat, asta e omul! Hai ca m-am enervat pe rasa mea asta "superioara".
M-am enervat! Gata!
:x :x :shock: :shock: :?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
dabriseis
post Jan 31 2006, 07:32 PM
Post #17

Member
**

Member No.: 1,494

Aneisse, nu spune nimeni ca acesti caini trebuie chinuiti. Personal nu ma dau in vant dupa animale dar n-am suportat niciodata sa vad un animal suferind ba chiar ma enervam uneori cand vedeam la tara cate un taran biciuindu-si prea tare calul. Insa trebuie sa intelegem ca locul acestor caini nu este pe strada, unde se auna in haite si ataca femei, copii sau oameni in varsta. Instinctele lor de canis-lupus se declanseaza uneori din nimic, mai ales cand sunt flamanzi. Sunt sute de cazuri de copii muscati sau mutilati. Este necesar sa se ia masuri ca aceste haite sa dispara din orase.

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin

+Quote Post
FireEyes
post Jan 31 2006, 07:48 PM
Post #18

Gazda Voastra

M-ai inteles gresit (IMG:/biggrin.gif) Overall sunt de acord cu tine! Pe mine sa ma dezamagesti ? cu ce ? (IMG:/biggrin.gif) Nici eu nu sunt de acord ca acesti caini sa fie exterminati!

Dar unde am afirmat eu, haideti sa exterminam cainii, sa ii vanam, sa le rupem picioare, sa le turnam smoala pe ei ? Eu consideri ca exagerezi putin!
Vrei sa ajuti? Ia un caine si sa te ocupi de el! Dar NU langa bloc, ci in curtea ta, in casa ta! Tu aduci doar idei, fa tu prima pas si ia un caine spre ingrijire.

Eu unu nu vreau sa iau caini, si imi displac acesti tomberonezi agresivi si imprevizibili! Prefer sa dau o suma de bani si sa stiu ca merg linistit printre blocuri. Am fost pus si eu in situatia SA FUG, si in spatelele meu sa fie 4-5 cani care ma fugareau iar o baba neboona radea ! am mai fost si alte situatii eu doar v-am spus una dintre ele.

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Jan 31 2006, 08:54 PM
Post #19

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Am deja un caine deci nu mai pot lua inca unul si am plasat cativa la viata mea pe unde am putut.
Ideea e ca atunci cand un psihopat violeaza un copil si-l ingroapa in spatelem casei, daca este prins ia 'jjj de ani de inchisoare si dupa aia iese afara ca sa poata repeta figura. Cand un caine care ...e caine deh si nu gandesta asa cum o face un om, il musca pe unu si se nimereste sa-i sectioneze nush ce artera iar omul moare....eeee....atunci big problem! Trebuie condamnata toata rasa. toti cvainii vagabonzi sunt periculosi!
Ziceai pe undeva ca is ca 500.000 sau cam asa ceva, ei bine Mihai pun pariu ca 95% din ei n-au muscat niciodata un om. Am fost muscata de caini, ba mai mult , sora mea cand avea vreo 6 ani a avut obrazul sfasiat de un caine si inca mai are o cicatrice pe fata. De fiecare data am inteles motivul pentru care cainele a atacat si unde a fost greseala mea. Cat despr esor'mea...era nesupravegheata si s-a dus sa arunce un os unui caine in lantz ... Cainele n-a avut intentzia sa-i zdreleasca fata, voia doar osul...
Corect, nu e locul lor pe strada dar sa nu uitam din cauza cui au ajuns acolo. Nu cumva pe vremea lui Ceausescu s-au demolat casele ai caror paznici erau cainii iar oamenii au fost mutati la blocuri si cainii au ramas pe strazi...Nu e vina lor, e vina noastra iar solutzia care trebuie gasita nu trebuie sa le nege dreptul de a exista pe care l-au castigat in clipa in care s-au nascut.
Au muscat oameni, unii au ramas mutilati, cativa au murit chiar...serios? Cati oameni au fost mutilati sau omorati de catre semenii lor? Cati au murit de ger, de foame, de boala sau in accidente?!? Hai sa fim seriosi! Cainii reprezinta un pericol cam la fel de mare ca oamenii, gerul, boala sau accidentele.

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th November 2019 - 02:23 AM