IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Credetzi ca...
Aneisse
post Oct 22 2004, 08:44 AM
Post #41

Senior Member

Group: Members
From: Somewhere close
Member No.: 458

mai performanti poate ....mai buni...hmmmm...buni pt ce sau pt cine?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/
Go to the top of the page

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 22 2004, 08:47 AM
Post #42

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Unii pentru ceilalti Anaisse ! Pune-te in postura unui client care vrea sa cumpere ceva. Te-ai multumi cu o singura oferta ? Calitatea se stimuleaza numai prin competitie si competitia inseamna lupta !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
Aneisse
post Oct 22 2004, 08:54 AM
Post #43

Senior Member

Mey dar ce "ancorat in prezent shi material" esti...nu potzi sa visezi shi tu un pic la o lume Edenica (daca exista cuvantul asta!)? Ia inchipuieti ca pe trei sferturi din pamant ar fi primavara-vara iar pe restul iarna...asta pt cei care prefera iarna. Toata lumea ar avea mancare....nu ar exista crime, furturi, alegeri....nimic nici televizor pt ca nu am mai avea nevoie nici de stiri nici de divertisment, am fi toti asha de fericiti si plini de voie buna...am fi toti prieteni, telepati chiar...Am fi totzi ca o singura fiintza....
Eteee....hai ca incep sa aberez prea de tot, mai opriti-ma!

--------------------

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 22 2004, 09:03 AM
Post #44

Advanced Member

Welcome to Wonderland, Alice ... asta.... Monica ! Ca si doctrina crestina, lumea edenica este o utopie ! Si apoi nu ar fi plicticos sa avem numai Iisusi Cristosi si nici un dracusor (daca airman e doar dracusor .... (IMG:/laugh.gif) )

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
marius
post Oct 22 2004, 09:09 AM
Post #45

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Aneisse,
Tu chiar "pui botu" la eden??

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 22 2004, 09:25 AM
Post #46

Advanced Member

Vorbeste frumos cu o doamna/domnisoara, Marius ! Botul sau mai zis ratul il pot pune eu ! :evil:

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Aneisse
post Oct 22 2004, 09:35 AM
Post #47

Senior Member

Meeeeeyyy, dar chiar ca sunteti nedrepti!
Eu nici macar nu cred in Dz...adik de fapt nici nu-i neg existenta, sunt agnostica. Voiam sa spun ca preferam sa existe alte cai....decat astea "Cel mai tare il mananca p'ala mai mic", voiam sa spun ca sunt unele legi ale umanitatii cu care nu prea sunt de acord...dar , deh, n-am ce face. Voiam sa spun ca preferam sa fiu o sfera luminoasa mey...care se hraneste cu lumina shi nush, cu cunoastere... Voiam sa fiu altceva mey....nu om...Sau...uneori nu vreau sa fi fost nimik. Dah, vezi ce ma faci sa spun? Cand ma gandesc la toate lucrurile aste care nu-mi plac deloc la umanitate....cateodata as vrea sa nu ma fi nascut mey...Dar e drept ca sunt shi atatea lucruri frumoase (o floare, cerul albastru, surasul unui copil, felul in care da cainele meu din coada cand ma vede, moaca prietenului meu cand se trezeste dimineatza si orbecaie pana la ibricul de cafea....intzelegi mey?), ca uneori mi se umple sufletul de bucurie ca exist.
Ce vrey mey....asa sunt eu, dau dintr-o extrema in alta potzi sa-i zici labilitate psihica (IMG:/laugh.gif) , dar sunt inofensiva.
Sunt un observator mey, un ganditor, despic firul in patru pana nici nu se mai cunoaste ca a fost vreodata fir. Ce vrei poate ca chiar sunt nebuna, cine mai stie!?! E asta ceva rau?

--------------------

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 22 2004, 09:44 AM
Post #48

Advanced Member

Nu e nimic rau in asta daca esti constienta ca vei avea multe dezamagiri in viata ! A fost o perioada cand gandeam si eu ca tine, acum am devenit cinic ! Poate-mi trece !

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Aneisse
post Oct 22 2004, 10:26 AM
Post #49

Senior Member

Lasa mey, sa nu-ti treaca! Ca nu-i deloc bine, ami am putin shi o iau razna.

--------------------

+Quote Post
comosicus
post Nov 10 2004, 08:37 PM
Post #50

Member
**

Member No.: 534

Interesant....va mai urmaresc eu si poate am sa postez si eu, cu rugamintea sa "va purtati mai usor cu mine",ca sunt nou aici si ma pierd repede.....
Glumesc bineinteles...........

+Quote Post
marius
post Nov 10 2004, 08:53 PM
Post #51

Senior Member

comosicus,
Cu totii "ne purtam , .. :arrow: ... usor", iar opinia ta este benefica indiferent de ideologie.....
Te asteptam.....

+Quote Post
Guest__*
post Jun 1 2005, 09:10 PM
Post #52

Guests

am citit si eu printre randuri subiectele voastre si mi-au creat o impresie buna
In legatura cu oameni vs animale(restu ca in fond si noi suntem animale) am o parere:
In cazul oamenilor doar 2% dintre ei se pot declara inventivi si constructivi ptr societate. Restul nu! Deci am o concluzie 98% dintre oameni sunt mai mult de umplutura. "Supravietuieste cel care se adapteaza cel mai bine"(Charles Darwin) rezulta ca noi cei care nu suntem genii ar trebui sa ne ucidem.... Animalele nu sunt inteligente pe cat suntem noi dar in schimb ei poseda alte atuuri:vedere buna forta auz bun miros etc etc. Daca ar fi sa pariez cine ar supravietui dintre oameni si animale as spune animalele

+Quote Post
Guest__*
post Jun 1 2005, 09:26 PM
Post #53

Guests

aaa cine a spus ca suntem MAI ADAPTATI ESTE UN NECUNOSCATOR!
ba din contra suntem animalele cele mai inadaptate la mediu! Ca altfel nu-am modifica noi natura dupa bunul plac nu? Din punctul meu de vedere omul este sortit pieririi (daca nu distrugem planeta)
Sa presupunem ca maine ar cadea un asteroid pe planeta pamant ..
ce se va intampla? E simplu sirul evenimentelor ar fi cam asha: Un nor gros va bloca soarele si pamantul va deveni intuneric!
Plantele vor muri deoarece nu-si vor mai putea produce hrana prin fotosinteza
animalele erbivore vor muri ca nu vor mai avea plante
animalele carnivore vor muri ca nu vor mai avea erbivore
animalele omnivore(in aceasta categorie il vom include si pe om) vor muri ca nu vor mai avea plante+animale
cine va supravietui?
exact cele mai simple vietuitoare si cele mai putin "inteligente si mai putin adaptate"(si anume bacteriile care se hranesc prin chemosinteza etc.)
rezulta ca criteriile voastre de adaptibilitate sunt gresite complet,adica sunt vazute dintr-un punct f prost, nu incercati sa va luati dupa inteligenta
Caci omul deocamdata nu poate distruge un asteroid de dimensiuni mari
asa ca trebuie sa va mai ganditi daca omul este in capatul lantului trofic...
cum se stie acum

+Quote Post
Guest__*
post Jun 1 2005, 09:39 PM
Post #54

Guests

Omul este undeva la fund improscat cu noroi!
este la fundul lantului trofic. Asta e adevarul despre om
astept raspunsuri si comentarii

+Quote Post
tuffgirl
post Jun 1 2005, 10:47 PM
Post #55

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Credeam ca omul este la varful piramidei alimentare :roll: (adica noi mancam tot ce misca)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Airman04061969
post Jun 2 2005, 04:36 AM
Post #56

Advanced Member

Tuff,
Bineinteles ca omul este in varful lantului trofic. Pe langa asta, Cretzu ar trebui sa vada faptul ca, inclusiv in momentul in care vorbim, avem capacitatea tehnico-militara de a distruge un asteroid care, eventual ar ameninta Pamantul. N-am spus ca suntem cei mai adaptati, am spus ca suntem cei mai inteligenti pentru ca adaptam mediul la noi. Ma rog, daca el (banuiiesc ca este un el) vrea sa se adapteze la mediu, ii propun sa stea vreo doi ani intr-o pestera, fara foc, fara unelte si sa incerce sa-si valorifice "superioritatea" supravietuind. Daca este in stare ! Nu inghit nici vegetarienii, nici ecologistii !

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Guest__*
post Jun 2 2005, 07:47 AM
Post #57

Guests

distrugerea unui asteroid este de domeniul SF-ului . Intereseaza-te si tu sa vezi daca "avem capacitatea tehnico-militara pentru distrugerea unui asteroid". Ceea ce vezi tu in filme nu inseamna realitate. Exista actualmente un program care se dezvolta (special pentru aceste situatii de criza) dar in momentul de fata ii este imposibil omeniri sa distruga un asteroid(logic ca de dimensiuni mai mari). INAINTE SA VORBESTI INTERESEAZA-TE SI TU SA VEZI DACA AVEM ACEASTA CAPACITATE "TEHNICO-MILITARA"(INEXISTENTA)!

+Quote Post
Guest__*
post Jun 2 2005, 07:57 AM
Post #58

Guests

(Airman04061969)
Tuff,
Bineinteles ca omul este in varful lantului trofic. Pe langa asta, Cretzu ar trebui sa vada faptul ca, inclusiv in momentul in care vorbim, avem capacitatea tehnico-militara de a distruge un asteroid care, eventual ar ameninta Pamantul. N-am spus ca suntem cei mai adaptati, am spus ca suntem cei mai inteligenti pentru ca adaptam mediul la noi.

Airman cred ca ar trebui sa treci la rubrica SF(no offence)
Si in legatura cu acea "inteligenta" pentru ca adaptam mediul dupa nevoile noastre" il adaptam asa de bine incat il distrugem!

+Quote Post
marius
post Jun 2 2005, 09:12 AM
Post #59

Senior Member

(Cretzu_4u)
Si in legatura cu acea "inteligenta" pentru ca adaptam mediul dupa nevoile noastre" il adaptam asa de bine incat il distrugem!

Daca nu l-am distruge noi, ne-ar distruge el, deci in alt consens exteriorul ar incerca sa ne adapteze dupa nevoile sale!
Airman a spus:
un asteroid care eventual ar ameninta pamantul
,deci, inainte sa ii analizezi "sf-urile" incearca si descopera si samariteanul care s-a exprimat..
Acel asteroid tindea sa ne distruga ca specie... iar rolul nostru este de a ne lasa testati... de necesitati
Deci noi nu il distrugem ci mai intai aparam universul nostru, construind in acelasi timp un scut de cunostiinte ce serveste perpetuarii..
vezi animale .... carnivorele...
Practic una este nascuta pentru a servi ca hrana celeilalte!
Asa si asteroizii precum oamenii! Atuul nostru ca am avansat de la canibalism la a ne hrani emotional

+Quote Post
marius
post Jun 2 2005, 10:10 AM
Post #60

Senior Member

Deci in consecinta, tu poti trage urmatoarea concluize:
Oamenii pt a perpetua, sunt nevoiti sa distruga

Iar pt tema urmatoare eu bifez:
oamenii pt a perpetua sunt "obligati" sa distruga

Iar asteroidul lui airman, nu face parte din universul nostru
Acel asteroid s-a format prin distrugerea si contopirea cu alte mase
Noi vrem pamant, nu vrem sa fim pamant :wink:
Acel asteroid, in de-alungul creatiei sale a fost conceput pt a perpetua si a face cunoscut destinul "inevitabilului", iar ca atare acest inevitabil i-a fost deasemeni sortit pana in momentul intalnirii cu o specie mult mai inteligenta ca "fauritorul" care se numeste om!

frumos, nu?
O sa ma aratati cu dej`tu mey :wink:

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 10th December 2019 - 08:29 AM