IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Locuri si pesti
Nemo
post Nov 8 2007, 08:23 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Toti avem locuri preferate,de care ne leaga amintiri,pe care le vizitam iar si iar.
Postati-le,adaugati o poza,doua,poate devine si altcineva curios si ne intalnim pe malul apei. (IMG:/biggrin.gif)

Hai sa incep eu:

Lacul Surduc.
Cel mai mare lac de acumulare din judetul Timis,rolul principal e de rezerva de apa pentru localitatile Lugoj si Timisoara.Acces prin Lugoj-spre Deva,in Traian Vuia se face la dreapta,aproximativ 10 km-sau dinspre Deva prin Faget.Lacul incearca sa reziste actiunii "binefacatoare" a omului.
Pentru pescuit e necesar permisul de pescuit si suplimentul de "balti" eliberat de APS Timis.
Pesti-crap,platica,caras,salau,somn,amur alb(cteno).
E de preferat sa aveti barca.

(IMG:http://www.postimage.org/aVqn9er.jpg)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass
Go to the top of the page

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 9 2007, 02:19 AM
Post #2

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

HA HA stiu cine e in barca (IMG:/tongue.gif) :lips:

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Nemo
post Nov 9 2007, 08:07 AM
Post #3

Advanced Member

Am uitat,topicul se numeste "Locuri si pesti".
Locul l-am pus,hai sa va arat si un peste:
(IMG:http://www.postimage.org/aVyYqer.jpg)

(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 9 2007, 08:10 AM
Post #4

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Ce burtica are Spaima Ta mey (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Cred ca pestele cel mare acolo e nu???(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/midi-smileys/cheeky/1/0021.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
spaima lui nemo
post Nov 9 2007, 12:52 PM
Post #5

Member
**

From: Timisoara
Member No.: 3,740

(jolie_jojo)
Ce burtica are Spaima Ta mey (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Cred ca pestele cel mare acolo e nu???(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/midi-smileys/cheeky/1/0021.gif)

hahaha :crybaby: cata rautate poti avea in tine draga nu era pestele mare eram constipat :crazy:

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 10 2007, 05:41 AM
Post #6

Can't touch this!

V-am mai spus eu Spaima e ficior fain, nu va mai luati de el :hammer:

:noroc:

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Sweety
post Nov 10 2007, 11:46 AM
Post #7

Senior Member

Member No.: 1,600

intradevar este un peste imens :roll:

spaima , esti ficior fain (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Nemo
post Nov 12 2007, 08:01 AM
Post #8

Advanced Member

Apropo de pestisorul ala.
Chestia aia cu ochii foarte apropiati de coada (IMG:/biggrin.gif) e un sorete(numit si regina baltii,reginuta,biban soare),pe numele lui stiintific Lepomis (eupomotis) gibbosus.E o specie introdusa in Europa de pe plaiurile lui Tuffy prin 1877 se pare,prima data ca si peste ornamental.S-a raspindit in majoritatea apelor de pe continentul european,spre disperarea pescarilor.Nu e un individ prea dorit in crescatorii,deoarece se hraneste printre altele cu icrele si alevinii speciilor comerciale.
In locurile de bastina e apreciat in pescuitul sportiv,mai ales ca ajunge la dimensiuni mai mari(30-40 cm),pe cand la noi daca prinzi unul de 15 cm te apropii de recordul national. (IMG:/laugh.gif)
E un peste foarte bun daca vrei sa inveti un copil sa pescuiasca-trage hotarit,sta in carduri,nu te plictisesti daca ii gasesti.Recordul meu personal e de 126 de bucati in 60 de minute (IMG:/laugh.gif) ,toti la un loc nu stiu daca aveau un kg.
Tuff,daca te intreaba pretenu ce-i pestele ala,spunei ca un pumpkinseed fish.

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
Nemo
post Nov 16 2007, 08:30 AM
Post #9

Advanced Member

Duminica dimineata am vagi sanse sa ies la pescuit scurt pe Mures,daca ajung,o sa va prezint si locurile.
Acum sa vedem la ce pesti pot sa ma astept si ce ustensile am nevoie in perioada asta.
Pesti prezenti pe Mures in portiunea respectiva-mreana, clean, platica, salau, mihalt, avat, somn.
Tinand cont si de faptul ca muresul e mare si destul de tulbure, sansele sunt foarte aproape de 0, dar speranta moare ultima... (IMG:/laugh.gif)
In consecinta-o lanseta mai solida pentru pescuit la rapitor cu peste viu, in cazul meu un Cormoran Corsar de 2,7 m,actiune 60-120 gr, cu mulineta Viva CarpRunner 5000 cu fir de 0,30 mm.Montura cu plumb terminal, cu carligul pe struna mai lunga, sa ajunga dincolo de plumb.
O lanseta mai fina pentru pescuit la peste pasnic-un feeder de 3,6 m, Spro Agressive Carp Feeder MH, mulineta Pflueger Medalist 4000, fir de 0,20 mm, montura similara cu cea de la celalalt bat, carlig de 6-8(Maver Onda seria 8000,daca vreti amanunte). (IMG:/biggrin.gif)
O varga pentru peste mic de 3 m, cu montura pe fir de 0,06 mm, pluta de 0,2-0,3 gr, carlig de 16-18.
Momeli-viermusi, larva de libelula(chironomus,propriuzis sunt larve de tantar-daca gasesc (IMG:/laugh.gif) ), rame, cascaval, ficat proaspat de pui, coropisnite-la fel,daca a gasit Doru prin gunoi, ca s-au cam ascuns la ora asta.
Nada - o punga de nada cu aroma de cascaval, vedem la Zoli sau la Lica la magazin ce ne spune inspiratia.
Cutia cu accesorii, completat lipsurile la momitori, plumbi si carlige, ca ultima oara cand am fost acolo le-am cam terminat :evil: .
Haine - in functie de vreme-ce bine ar prinde un set complet pentru vreme rece de la Baleno (IMG:/sad.gif) .
Inca un sfat - unde e malul inalt,cand e si vremea ploioasa si frig afara,folositi un termos cu ceai simplu sau doar un pic imbunatatit, nu reteta jumate rom-jumate nimic. (IMG:/laugh.gif)
Si pentru orice eventualitate, luati haine de schimb (IMG:/laugh.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 17 2007, 09:29 PM
Post #10

Can't touch this!

Auzi dar nu e poluat Muresul? Se poate manca peste de acolo fara teama de a te otravi? :roll: Eu zic ca doar gandul ca trece prin Ocna Mures pe la fabrica de Azot sau cum ii zice mi se scoala paru in cap :arrow: :jeez: Intr-o vreme pluteau pestii morti pe Mures de acolo. :scratch:

--------------------

+Quote Post
spaima lui nemo
post Nov 20 2007, 02:34 PM
Post #11

Member
**

From: Timisoara
Member No.: 3,740

(Sweety)
intradevar este un peste imens :roll:

spaima , esti ficior fain (IMG:/laugh.gif)

da !!!!!! te cred ca sunt pescar si sunt obisnuit cu minciuna :pat:

+Quote Post
Nemo
post Nov 21 2007, 08:10 AM
Post #12

Advanced Member

(tuffgirl)
Auzi dar nu e poluat Muresul? Se poate manca peste de acolo fara teama de a te otravi? :roll: Eu zic ca doar gandul ca trece prin Ocna Mures pe la fabrica de Azot sau cum ii zice mi se scoala paru in cap :arrow: :jeez: Intr-o vreme pluteau pestii morti pe Mures de acolo. :scratch:

In general poluarea industriala a scazut pe apele de la noi din doua cauze---obligativitatea introducerii unor masuri de epurare a apelor uzate(asta mai putin,dar totusi se face ceva) si faptul ca multe fabrici din astea cu tehnologie de 40-50 de ani au dat faliment.
Problemele mai mari sunt ridicate de statiile de epurare ale localitatilor de pe cursul raurilor,care sunt in majoritatea cazurilor subdimensionate si cu tehnologie chiar invechita.
O alta problema e poluarea termica cauzata de apele de racire de la diverse termocentrale-de exemplu Mintia,ca sa ramin in zona ta-,poluare ce perturba bioritmul normal al faunei piscicole. (IMG:/sad.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 27 2007, 02:17 AM
Post #13

Can't touch this!

Da chiar, de Mintia am uitat. So pana la urma poti sa manaci pestele din Mures sau este doar pescuit ca hoby shi nu pentru uz alimentar? :roll:
Eu una nu am nevoie de extra radiatie shi sincera sa fiu nu cred ca as manca peste din raurile astea mai mari, mai ales cand sunt folosite ca containere de gunoi. :pukeright:

--------------------

+Quote Post
Miracle
post Mar 19 2008, 02:38 PM
Post #14

Advanced Member

From: In my world of paper flowers
Member No.: 11,655

Normal ca poti....Nu e cine stie ce dezastru ecologic sau mare poluare.

--------------------
Aici zace, intacta, uscata, caractita mica a prostiei.
Ma am la mana.

+Quote Post
jolie_jojo
post Mar 19 2008, 07:13 PM
Post #15

Tra la la

In general daca raul nu este poluat cu substante toxice nu prea te poti imbolnavi.
Acum nu vreau sa te speri insa exista anumite substante care functie de solubilitatea lor se pot gasi in concetratii mai mici in apa dar in concentratii mai mari,implicit daunatoare si pt consumatori(animale or oameni) in pesti de ex.
Nu stiu daca ati auzit de asa numitul DDT un insecticid. :wink: Oricum nu este cazul aici (IMG:/smile.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Mar 20 2008, 04:19 PM
Post #16

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

mey, daca raman doar la icre sunt ... protejata?!

+Quote Post
jolie_jojo
post Mar 20 2008, 08:12 PM
Post #17

Tra la la

no asta depinde foarte mult si de perioada in care iti alegi sa le savurezi (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
shiver
post Apr 5 2008, 06:34 PM
Post #18

Member
**

Member No.: 9,389

mie imi plac tot timpul

+Quote Post
CrYsSu`
post Sep 2 2008, 10:12 AM
Post #19

Advanced Member

From: Oraselul de langa mare`:X
Member No.: 13,619

Deci tata are noroc are lacu' la cativa km. Vedere la balta..prea bine`..ma mai ia si pe mine cateodata`:D

+Quote Post
maybe
post Sep 2 2008, 03:49 PM
Post #20

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ia baga tuh niste poze pe-aci -cu ce/cine-or fi ele (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th October 2019 - 09:08 AM