IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
Copii
marius
post Sep 19 2006, 08:30 AM
Post #101

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(tuffgirl)
Sweet tu pentru asta ai deschis subiectul? :roll: ... shi eu care dvenisem foarte agitata shi impotriva a toti celor care nu merita sa aibe copii. Asta biata nici macar nu intra in categorie de mama rea. Daca eu ashi avea copii, ashi sta shi eu acasa (bineinteles daca e posibil financial :wink: ) daca nu mama mea o sa ii ingrijeasca sau mama lui.

Muhaahhaaaa muha hahahaaa (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif) Ceea ce se poate afirma ...este ca nici macar nu ati avut un caz concret, nici macar nu ati facut o analiza a cazului de mai sus,.. insa cand a fost vb de castrat ati sarit direct la boasele femeii (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)
Dati dovada de incompetitivitate mey muierilor (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Un sfat de la un barbat adevarat (adica io (IMG:/laugh.gif) ) : data viitoare cand vi se va mai prezenta un caz, incercati si faceti o analiza mai amanuntita a cazului respectiv.. Cazurile relatate sunt postate de mentalitati diferite, conceptii diferite ... si nu este obligatoriu sa fim o unanimitate (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)
(acum astept pe tuff,aneisse, maybe..etc etc sa isi infinga ghiarele in frumusete de gat ce port pe umeri (IMG:/laugh.gif) )
Helppppppp (IMG:/laugh.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Sep 19 2006, 08:36 AM
Post #102

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

:twisted: :twisted: :twisted:

puaaah!!!!!!

maybe o sa ramai fara frumusetea de gat (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
Sweety
post Sep 19 2006, 05:48 PM
Post #103

Senior Member

Group: Members
Member No.: 1,600

(marius)
Muhaahhaaaa muha hahahaaa (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif) Ceea ce se poate afirma ...este ca nici macar nu ati avut un caz concret, nici macar nu ati facut o analiza a cazului de mai sus,.. insa cand a fost vb de castrat ati sarit direct la boasele femeii (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)
Dati dovada de incompetitivitate mey muierilor (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Un sfat de la un barbat adevarat (adica io (IMG:/laugh.gif) ) : data viitoare cand vi se va mai prezenta un caz, incercati si faceti o analiza mai amanuntita a cazului respectiv.. Cazurile relatate sunt postate de mentalitati diferite, conceptii diferite ... si nu este obligatoriu sa fim o unanimitate (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)
(acum astept pe tuff,aneisse, maybe..etc etc sa isi infinga ghiarele in frumusete de gat ce port pe umeri (IMG:/laugh.gif) )
Helppppppp (IMG:/laugh.gif)

aoleo stai sa ma tiu bine vedeti ca a aparut la orizont reprezentatul sexului tare !!

vezi sa nu te castrez mai intai pe tin si apoi pe muieri da?

deci nu fa postul varza :hammer: offtopiceste-te in alta parte domule moderator :twisted:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
tuffgirl
post Sep 20 2006, 03:29 AM
Post #104

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Marius nu o sa ma dau la gatul tau. Cazul adus la cunostinta de Sweet, chiar shi fara amanunte este un caz concret. Nu il cosider lipsit de merit dar in acelsi timp nu il consider iesit din comun sau unrealistic. Ma bucur sa aud ca sta acasa cu ei shi ii ingrijeste, shi chiar daca situatia ei financiara nu i-ar permite sa faca asta, nu trebuie sa fie condamnata sau sa i se i-a dreptul de a face copii.
Noi am ajuns sa luam situatia in general nu numai de la caz la caz. Cred ca tu esti singurul de pe acest forum care disecteaza fiecare propozitie la maxim shi, da, nu sari la concluzi pripite dar, iti impui parerea pana cand tota lumea se lasa de argumentat cu tine pentru ca nu se ajunge nicaeri... poate sunt privilegiata sa stiu putin mai mult despre tine decat ceilalti shi te felicit shi sunt impresionata de felul in care ai grija de unele lucrui, ca un barbat adevarat. La fel sunt sigura e shi Nemo din cate am aflat despre el in mare.
Acum noi, ca femei suntem mai usor de manipulat emotional pentru ca fiecare dintre noi s-a gandit cum o sa ingrijim copii nostri shi auzind sau vazand cum unele mame sau parinti ( sa nu dam doar vina pe mame pentru ca in final trebuie doua persoane pentru a face copii) care din nefericire au privilegiul de a avea copii bineinteles ca suntem suparate sau ne agitam sau ne dam cu parerea. Asta e pentru ca in final mai devreme sau mai tarziu shi noi o sa fim mame, sau suntem, shi fiecare dintre noi vrem sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a oferii copiilor nostri un trai mult mai bun decat pe cel care noi l-am avut shi de asemenea suntem un grup de oameni aici pe forum care avem cat de cat putina educatie shi putin sens in capetele noastre astea frumoase. Pe fiecare doare cand este pus fata in fata cu un caz unde copilul pierde din cauza unor gunoaie de oameni care le-a dat viatza. Fiecare ar face ceva pentru copilul acela.
Nici macar nu ai o idee de cate ori mi-a trecut prin cap sa adoptez un copill pentru ca persoana care il ingrijeste face asta numai pentru cecul care il primeste pentru acest copil shi pentru care nu procureaza nici macar strictul necesar. Shi de fiecare data cand ma enervez shi sunt gata sa merg shi sa cauzez probleme fizice acestei persoane ma gandesc ca eu oare ce fel de viata pot sa ii ofer cand eu de abea ma pot ingriji pe mine shi pe ai mei. De bine de rau il mai pot ajuta cu cate un lucru marunt chir shi daca e doar o carte pe care el vrea sa o citeasca.
Din acesta cauza ma vezi ambalata shi comvinsa ca uni parinti ar trebiu sa li se i-a dreptul de a face copii. O mica paranteza shi va las. Baiatul are 14 ani acum shi mama lui a fost o adicta la "crack" un drog care te face sa uti de tot ce exista shi nu mai stii nimic altceva decat cu cine o sa o "faci" pentru $5.00 ca sa poti sa cumperi alta doza, nu conteaza ca rezultatul e un copil.
Cat ma priveste pe mine, subiectul acesta e epuizat shi acum chiar nu mai am nimic de adaugat.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
marius
post Sep 20 2006, 11:11 AM
Post #105

Senior Member

Baiatul are 14 ani acum shi mama lui a fost o adicta la "crack" un drog care te face sa uti de tot ce exista shi nu mai stii nimic altceva decat cu cine o sa o "faci" pentru $5.00 ca sa poti sa cumperi alta doza, nu conteaza ca rezultatul e un copil.

Este trist atunci cand copii sunt cei care sufera..... si aici nu am de adaugat nimic in plus deoarece nu vreau sa fac uz la suferinta acestora... In ce priveste pe acea mama, personal, pledez pt internarea acesteia intr-un centru de recuperare, iar daca recuperarea nu ar ajuta atunci as inchide-o dupa gratii... Ma declar complet impotriva consumului sau incurajarii consumului de stupefiante.. De "castrat" nu as castra,... insa de intemnitat da, chiar pt tot restul vietii sau pana la recuperare!
De "castrat " dragele mele,..as castra pt pruncucidere, pedofilie,viol, zoofilie chiar,..... :evil:

.

+Quote Post
tuffgirl
post Sep 21 2006, 04:28 AM
Post #106

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Un mic "OFF"

Mama baiatului e pe moarte daca nu a murit pana acum de SIDA shi ultima ei dorinta a fost sa isi vada copii pentru ultima data.
De la droguri nu te poti recupera, poti sa mergi la toate centrele din univers.

Cand ajungi la fundul mizeriei omenesti ai doua variante: alegi sa traiesti sau alegi sa mori. Singurele persoane reabilitate sunt cele care au ales sa traiasca. Pot sa iti aduc cazuri concrete (lucrez cu unul shi celalat e mama baitului. Doua alegeri diferite doua rezultate diferite.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
marius
post Sep 23 2006, 09:59 AM
Post #107

Senior Member

(mariusc)
locuiesc pe o strada pe cat de mica este, atat de aglomerata e.masini parcate si de-o parte si de alta...o singura masina poate trece, in cazul in care apare si a doua din sens opus...nu prea e loc.si..fiind o densitate ridicata de populatie, marea problema a soferilor o reprezinta copiii iesiti la joaca in fata blocului.ieri ma duceam spre casa in jur de ora 17.conduceam incet..maxim 30 la ora...si in fata mea la 5 metri a sarit o minge.instinctiv am franat, dupa mingie, apare si un copil de obicei.si asa a fost..a aparut un prichindel, nu aveam mai mult de 4 ani.m-am oprit de el la aproximativ un metru.normal ca baietelul nu a constientizat, s0a jucat in continuare.masa...o vita de femeie...statea si fuma pe trotuarul din dreapta la barfa cu alta vaca.tasu..era pe trotuarul din stanga, bea o bere.si a inceput circu :
el - vezi fa tampito de ala micu ca sare ca bou in strada
ea - dute dracu
el - iar ma injuri fa ? ca iti f*t una-n gura de-ti sar plombele
ea - fututi gatu` matii de betiv, iar ma injuri pe strada?
traverseaza strada in mare viteza, netinand cont ca fisu era in mijlocul strazii si nu putea sa treaca nimeni de el, se opreste in fata sotului alcoolic, ii da doua palme si il trimite in casa.el normal, mascul feroce, o scuipa si ii spune ca o asteapta in casa.
si au inceput sa urle unu la altu de se uita toata lumea ca la circ..pana s-a dat unu jos dintr-o masina si i-a batut pe amandoi, urland ca un apucat ca el se grabeste si ca n-are timp de ei.

voi ce parere va dati? acei oameni merita sa aibe un copil ? ce poate invata acel copil de la asemenea retardati ?
Ai postat atatea argumente referitoare la neglijenta si nerespectarea obligatiunilor parintesti incat ai exagerat putin (IMG:/biggrin.gif)

So, cazuri reale .... sa spunem, mai putin dialogul dintre cei doi, insa aici apare o intrebare pt conducatorul auto din cazul nostru:
-Care era viteza maxima admisa sau inscriptionata la inceputul acelei stradute?
Vigilenta conducatorului auto a fost mai eficace decat grija parintilor,.... frumos!
Posibil deasemeni ca nici unul din parinti sa nu fi observat prichindelul care a tasnit in strada....
Apoi trebuie sa fii de acord si cu faptul ca copiii se joaca singuri intre ei si nu de manuta cu parintii....
Deci eu as numi mai degraba un caz de neglijenta din partea supraveghetorilor, cazuri reale si des intalnite . Exista cazuri cand chiar cei mari devin protagonistii in astfel de cazuri nefericite.
Daca parintii ar fi privit ca niste tampiti cum pustiul intra in strada fara sa ii deranjeze,si fara sa intervina, categoric as pleda pt decaderea din drepturile parintesti a acestora, insa tu atent fiind la partea carosabila, poti demonstra asta??
Practic oprirea brusca a autoturismului le-a atras atentia asupra celor ce aveau sa se intample.....

So,
-Legea sau aliniatul in care se prevede "incetinirea pana la evitarea oricarui pericol " s-a scos??? (stiu ca se dezbatea in parlament ceva despre codul rutier, si despre aceast aliniat confundabil)
-Care era viteza maxima admisa in astfel de locuri publice?
-Stii ca in cazul in care ai fi provocat un accident ,posibil ca legea sa te fi condamnat tot pe tine?? (IMG:/biggrin.gif)

atceva...
Spui ca copilul statea in mijlocul strazii si nu putea nimeni sa treaca?
Asta nu vreau sa cred deoarece un copil de 4 ani deja constientizeaza oarecum, iar oprirea brusca la nu mai mult de un metru,.. l-ar determina sa paraseasca atat mingea cat si carosabilul
Daca nu ar fi constientizat el,..atunci s-ar fi gasit altii sa o faca , nu neaparat parintii care erau cufundati in contradictoriu, cum de altfel erai si tu
Ai observat tu cum parintii privesc nepasatori la fiul lor care se indrepta in directia strazii fara sa le pese?
(chiar mai sus specificai cum aceasta neglijenta i-a determinat chiar sa se ia la tranta, deci cu siguranta se cauta un vinovat , ceea ce ar trebui sa te duca la concluzia ca s-a constientizat pericolul ce se putea evita)

Eu numesc acest caz "intamplare cu sfarsit fericit" iar norocul princhindelului a fost vigilenta conducatorului auto!
Nu exista nici o lege care sa ii pedepseasca pe parinti in acest caz deoarece nu se poate demonstra ca a fost ceva premeditat care sa puna in pericol viata prichindelului! Neglijenta poate fi tradusa si despicata in 1000 de feluri! Au fost neglijenti acolo unde au permis micutului sa se joace pe trotuar, in apropierea stazii...etc etc. Tu unde te jucai, micutz fiind in urma cu ani si ani?

Mariusc, nu numai pe acea straduta aglomerata , ingusta , vei intalni cazuri din astea... Poate ca ar trebui abrogata o lege care sa interzica parintilor sa permita copiilor joaca in apropierea carosabilului, sau poate ca ar trebui introdusa o lege care sa oblige Guvernul sa construiasca locuri special amenajate si destinate copiilor.....
Inca de la varste fragede, gradinita, scoala, suntem indrumati despre cum si unde trebuie sa ne jucam, iar legea nu s-a schimbat in favoarea copiilor
Datoria civica si morala in astfel de cazuri trebuie sa vina atat din partea conducatorilor auto cat si de la ceilalti
Poate ca si societatea ar trebui sa intervina , iar copiilor sa li se amenajeze spatii speciale
Poate ca si alcoolul trebuie interzis pt a evita ca tatii sa isi infunde capul in bautura atunci cand ar trebui sa stea cu cei mici

multe multe.....ar trebui sa facem , iar deocamdata pers consider ca nu avem o dovada prin care sa putem castra pe acei parinti Poate in cel mai rau caz,.. ar fi trebuit sa le bagam sosoane in gura.... poate

Nu stiu!
Voi cum vedeti acest caz?

+Quote Post
mariusc
post Sep 26 2006, 09:00 AM
Post #108

Advanced Member

From: :)
Member No.: 584

ca sa raspund la cele doua intrebari puse de tine, nu exista un semn din care sa reiasa faptul ca urmeaza a se parcurge un sector de drum frecventat de copii.si daca il loveam, eram vinovat fara doar si poate.de altfel, in romania, nu exista lege care sa ocroteasca conducatorul auto.ai lovit, esti vinovat.punct.fara comentarii.
ca sa cautam un vinovat la aceasta problema, ne pricepem toti foarte bine.ca doar suntem romani.
nimeni nu intervine sa ia masuri impotriva acestui fenomen, pentru ca, mai mult ca sigur, astfel de situatii se intampla zilnic de N ori.
asistenta sociala pentru parinti, felul cum trebuie tratat acel copil.el poate constientiza gravitatea situatiei, sau poate nu.din punctul meu de vedere, parintele ar trbuei sa ajute copilul sa constientizeze, si nu prin violenta.sa para speriat, sa ii vorbeasca in asa fel copilului incat acesta sa se simta vinovat.ca pe viitor sa aibe grija sa nu repete greseala, care i se poate dovedi fatala.agentii de asistenta sociala exista, insa prea scumpe pentru oamenii de rand.in cele mai multe cazuri se intalneste intrebarea: ma invata altii pe mine cum sa-mi cresc copilul? nu se mediatizeaza aceste lucru, nu se incurajeaza populatia.
ce nu stie un roman de rand , din pacate, este faptul ca in alte tari exista legi care protejeaza conducatorul auto.de exemplu, serbia.acolo, aveam dreptul sa dau in judecata parintii copilului pentru potentialul pericol in care am fost pus.daune morale pt faptul ca am fost la un pas sa ajung in puscarie.in aceasta tara vorbesc din proprie experienta.sigur, sunt si altele cu aceeasi legislatie.
inca ramanem la stadiul de "constructie, dezvoltare economica si sociala".
iar referitor la acele locuri de joaca pentru copii, in toate orasele din tara(vorbesc din cunostinta de cauza, am fost in majoritatea oraselor din romania),cu precadere in bucuresti, exista spatii virane , construite initial pt a fi spatii verzi si acum sunt lasate in paragina, pline de buruieni si boscheti.locuri de dormit pentru oamenii strazii.de aceste locuri se ocupa primariile.nu sunt amenajate din lipsa de fonduri.aceste expresii le auzim de cand ne-am nascut.problema ca nu exista initiativa.lucrurile merg si asa, de ce sa schimbam noi acum?de ce sa mai cheltuim niste bani in plus si de ce sa mai gasim ceva de lucru? aceste lucruri nu se dezbat in nici o camera a deputatilor, in nici o sedinta de consiliu.
noua, populatia care servim tara, ne ramane de asteptat sa urmeze la conducere oameni care sunt interesati cu adevarat de problemele reale cu care se confrunta aceasta civilizatie.si nu e nevoie de o minte stralucita si rara ca sa gandeasca aceste lucruri, ci doar de vointa si initiativa.

+Quote Post
adymacsut
post Oct 15 2006, 12:39 PM
Post #109

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Vad ca sunt postari destul de dure pe acest forum.De cele mai multe ori parintii se scuza ca nu au reusit in viata pentru ca si-au dedicat viata cresterii copiilor.Am intalnit si parerea ca eu te-am facut si eu te omor.
Multi parinti vor sa-si implineasca prin copii frustrarile lor.Isi forteaza copii sa aleaga o meserie pe care ei o vor,pe care si-au dorit-o ei.
Am mai auzit si parerea ca faci un copil sa aiba cine te ingriji la batranete.

+Quote Post
marius
post Oct 15 2006, 01:16 PM
Post #110

Senior Member

Ai fi auzit mey ady,..insa multe nu le-ai auzit pe acest forum....
Aici nu invinovatim copiii ci incercam sa discutam si sa analizam despre cum sa ne comportam intr-o ambianta "copilareasca" :wink:

+Quote Post
adymacsut
post Oct 15 2006, 01:24 PM
Post #111

Advanced Member

Vorbim atunci de nostalgia copilariei?!

+Quote Post
marius
post Oct 15 2006, 01:26 PM
Post #112

Senior Member

din cate s epoate spicui,.... unii da!

+Quote Post
adymacsut
post Oct 15 2006, 03:35 PM
Post #113

Advanced Member

Trecem atunci la Amintiri de copilarie de Ion Creanga.
Eu insa nu ma regasesc in aceasta carte pentru ca am copilarit printre blocurile gri.

+Quote Post
marius
post Oct 15 2006, 11:05 PM
Post #114

Senior Member

Atunci nu asculta la astfel de povesti.....
La ce varsta ti-ai dat seama ca ai avut o copilarie roz???

+Quote Post
adymacsut
post Oct 16 2006, 05:50 AM
Post #115

Advanced Member

Nu pot spune ca am avut o copilarie roz ci una gri.

+Quote Post
Mihai LEONTE
post Sep 30 2008, 08:04 PM
Post #116

Advanced Member

From: Moldova Noua - Romania
Member No.: 4,625

1 OCTOMBRIE, ZIUA INTERNAŢIONALA A VÂRSTNICILOR
BĂTRÂNII NOŞTRI
Mihai LEONTE

Prin Rezoluţia O.N.U. 45 / 01 iunie 1991 s-a hotărât ca ziua de 1 OCTOMBRIE, să devină în fiecare an, pentru toate statele lumii, Ziua Internaţională a Vârstnicilor. În 1998, Naţiunile Unite au declarat perioada 1 octombrie 1998 - 1 octombrie 1999 ca Anul Internaţional al Persoanelor Vârstnice, fără însă a anula prin aceasta rezoluţia mai sus amintită.
Încă de la naştere ne luptăm să ajungem bătrâni. Viaţa pentru foarte mulţi dintre noi trece aşa de uşor încât pur şi simplu te trezeşti bătrân. Etapele vieţii se succed cu repeziciune; copilăria, adolescenţa, tinereţea, maturitatea, bătrâneţea. Se pare însă că, viaţa a demonstrat-o, etapa cea mai grea este bătrâneţea. Cei care au ştiut să-şi organizeze viaţa au muncit asigurându-şi o pensie, care însă oricât de consistentă ar fi, după o anumită vârstă şi în anumite condiţii nu este suficientă.
Despre bătrâneţe s-a scris încă din cele mai vechi timpuri. Anticul filosof roman Cicero (106-43 î.e.n.) a scris despre îndelungata experienţă a bătrânilor în lucrarea „De senectute". Bătrânul Seneca (61 î.e.n. - 39 e.n.) a lansat sintagma; „A trăi înseamnă să lupţi". Românii au scos o altă sintagmă; „Tinereţe fără bătrâneţe". Aici înţelepciunea populară a vrut să scoată în evidenţă că activitatea continuă nu-l va lăsa pe om să moară decât în picioare, ca bradul.
Individul ca persoană, nu poate fi independent în totalitate, el depinzând în marea majoritate a cazurilor de societatea în care trăieşte. Cum în ultimii ani în societatea românească au avut loc mari schimbări în toate domeniile, bătrânii au rămas pe un prag al societăţii undeva la limita dintre existenţă şi supravieţuire. Mass-media redă în permanenţă cazuri disperate ale persoanelor vârstnice, care nu au asigurate nici cele mai elementare condiţii de viaţă, pentru a trăi cât de cât decent.
Despre trecerea de la etapa activă la cea a pensionării se pare că nu se ştiu prea multe, cu toate că foarte mulţi au cercetat fenomenul despre aşa-zisa „vârstă a treia". Francezul Voltaire (1694 - 1778) a decis că a „îmbătrâni” este singurul mijloc de a trăi mai mult. Trebuie să ne gândim că în fiecare dintre noi există dorinţa de a ajunge la bătrâneţe. Dar sensul îmbătrânirii nu trebuie să fie un obstacol pentru generaţiile ce vin, ci din contra, va trebui să devină un obiectiv, căci bătrâneţea este ca un far, la care vor ajunge doar cei puternici, reuşind să străbată valurile vieţii. Cei slabi vor deveni bătrâni înainte de vreme. 0rganizaţia Naţiunilor Unite a fost şi este preocupată de problematica bătrâneţii. Astfel, în 1962, la Adunarea Mondială asupra Îmbătrânirii, ţinută la Viena, a declarat anul 1982 - Anul Internaţional al Bătrânului.
Psihologia bătrâneţii funcţionează din timpuri străvechi. Anticii latini fiind un model de ridicare a respectului pentru înţelepciunea bătrânilor, numindu-i pe cei deosebiţi; cel Bătrân. În istoria românilor se poate vorbi de bătrânul Deceneu, Mircea cel Bătrân ş.a.
La nivel universal cel mai reprezentativ personaj fiind Regele Lear, creat de ilustrul William Shakespeare (1564 – 1616).
Viaţa bătrânilor a devenit temă a discursului politic prin care se încearcă prin cuvinte frumos ornate o anumită compasiune filantropică. Aceste discursuri nu ţin de cald şi nici de foame. Mai mult ca sigur că mai mult umilesc. Concret nu se face mare lucru. Lipsesc acele cămine unde bătrânii să fie îngrijiţi şi ajutaţi să-şi ducă bătrâneţile mult mai demn. Se aşteaptă să moară cineva, pentru a se face loc altui bătrân. Rolul familiei este esenţial în viaţa bătrânilor. Grija copiilor faţă de părinţi, prezenţa nepoţilor aduce bucurii şi o stare psihologică optimistă. Prelungirea activităţii în condiţii bune, induce o stare sufletească deosebită.
Câţi bătrâni au parte de o bătrâneţe fericită? Ce face societatea pentru cei ajunşi la apogeul mult aşteptat? Iată întrebări la care nu se prea găsesc răspunsuri. Este de datoria guvernanţilor şi a oamenilor politici să caute modalităţile prin care viaţa bătrânilor să fie cel puţin mulţumitoare. Un rol important îl pot avea şi acele ONG-uri care se ocupa de asistenţă sociala, asociaţiile de pensionari, casele de ajutor reciproc ale pensionarilor. Se pare că nici acestea nu-şi pot îndeplini funcţiile statutare propuse din motive dintre cele mai diverse, şi în mod special din lipsă de fonduri, dar şi nepăsarea celor care conduc localităţile României. Omului îi trebuie zilnic hrana şi adăpost, dragoste şi îngrijire.
Foarte mulţi dintre bătrânii României duc lipsă de aceste elemente esenţiale?

--------------------
Poezia este infinitate de ipoteze, axiomele sunt interzise! Mihai LEONTE
vezi;
http://www.flickr.com/photos/22071323@N06
http://www.armbell.com/petia/

+Quote Post
carla
post Aug 13 2012, 10:45 AM
Post #117

Member
**

Member No.: 14,323

QUOTE (Sweety @ Jun 24 2006, 09:20 AM) *
Dupa parerea mea cred ca unele persoane ar trebui sa fie interzise prin lege de a avea copii. Ma refer la cele cu handicap psihic, cei cu exces de violenta ...aici sunt incluse si familiile f sarace !

Voi ce parere aveti ?

Sunt de acord. Unele actiuni ale parintilor le provoaca traume copiilor si odata ajunsi adulti, ne miram de ce nu se adapteaza in societate sau de ce sunt criminali.

--------------------

+Quote Post

6 Pages V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2017 - 02:28 PM