IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Lenea- pacat sau slabiciune?
marius
post Mar 22 2006, 07:40 AM
Post #21

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(maybe)
(IMG:/laugh.gif)
k cheef, dimineatza la ora 6.00 am voi fi aci si te voi numi puturos daca nu -mi raspunzi

Eu intrai...tu insa ai fost dominata de o anumita cauza ..incat .... nu te-ai tinut de promisiune!
Lenevia de a te trezi putin mai devreme ... te caracterizeaza ca pe o pers dominata de acest efect "puturos"...
Leneso! (IMG:/biggrin.gif)
Care este cauza care promoveaza aceasta lene??????
Iti spun tot eu....puturoaso (IMG:/biggrin.gif) .."vointa"!
Deci lenea este cauzata de lipsa vointii :wink:

SO, in paralel putem analiza si factorul natural, de cauza sau de mediu,..deci ora 6 inca o astept :wink:
Go to the top of the page

+Quote Post
marius
post Mar 22 2006, 07:46 AM
Post #22

Senior Member

(tuffgirl)
doaaamne a-ti scris atata despre subiectul asta de acum mi-e lene sa citesc tot :roll: So ce e asta pacat sau slabiciune? :nustiu:
La mine e o stare spirituala, nu e slabiciune, nu e pacat, totul e legat de starea mea spirituala la momentul respectiv.

Starea spirituala este si ea influentata de "vointa"!
Dar ce sentimente, stari,fenomene..etc etc pot manipula vointa???

Hai ca nu suntem off daca am ajuns sa discutam despre vointa =cauzatoarea simptomului de lene :wink:

+Quote Post
maybe
post Mar 22 2006, 07:59 AM
Post #23

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

:cry:

k, m-ai prins

am cerut ieri seara, imperios, un raspuns dar mi-a fost ...lene sa ma-ntorc cu intrebarea :wink:

acuma ca te-ai grabit sa mustacesti nu mai are farmec

mai bine accepta ca nu sunt singura care accepta momente de...lene functie de starea de spirit

de fapt revin la ce am mai spus: motivatia

ma opresc doar ca a vad ce mai scri

+Quote Post
maybe
post Mar 22 2006, 08:10 AM
Post #24

maybe, maybe not

k, vad ca nu mai apari

cel putin ai recunocut componenta naturala cu care prin noiembrie trecut nu erai de acord (sau ma insel?, vorba lui tuff, mi-a fost un pic lene sa mai citesc)

+Quote Post
marius
post Mar 22 2006, 08:57 AM
Post #25

Senior Member

(maybe)
k, vad ca nu mai apari

cel putin ai recunocut componenta naturala cu care prin noiembrie trecut nu erai de acord (sau ma insel?, vorba lui tuff, mi-a fost un pic lene sa mai citesc)

Pana acum nu ai spus nimic, in afara unui mic apropos (probabil) referitor la ceva cu care nu as fi fost de acord....
Deci...
Componenta naturala????
Despre ce este vb?
de fapt revin la ce am mai spus: motivatia

Faptul ca ai constientizat motivatia.. asta inseamna ca ai lipsit premeditat din moment ce stiai ca motivatia te va impiedica sa iti tii promisiunea
Un pic de vointa..ar fi reusit sa sparga si motivatia..

+Quote Post
Sweety
post Mar 22 2006, 09:56 AM
Post #26

Senior Member

Group: Members
Member No.: 1,600

si hai explica cum dezvoltam vointa , ca vreau si io , cu lenea m-am lamurit (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
marius
post Mar 22 2006, 10:07 AM
Post #27

Senior Member

(sweet_joanna)
si hai explica cum dezvoltam vointa , ca vreau si io , cu lenea m-am lamurit (IMG:/biggrin.gif)

mey sweety
Vointa o dezvoltam prin vointa mey (IMG:/biggrin.gif) ....
Insa stai sa vezi ca nu m-ai lamurit pana la urma cu tonul in care te-ai adresat... nu stiu insa pare ca ai sarit la jugular inainte sa explodezi (IMG:/laugh.gif)
Si hai explica....

Si hai explica mai intai tu ... la care vointa te referi???
Si hai explica mai intai tu... care anume vointa iti lipseste tie .....???
Si hai explica mai intai tu...daca prin propunerea ta , ai lasat intentionat sa se distinga acordul....prin care lenea este cauzata de vointa..
Si hai explica mai intai tu... daca lipsa vointei este un aspect negativ iar lenea este unul pozitiv..

Si apoi hai ca iti explic eu... cum ca lenea este starea rezultata in urma unui efect ..

Di...
M-am bagat in discutie cu trei femei....yaaahh yeahh :taz:
Mey frumoaselor... pe bune acum
Eu incerc sa dezvolt subiectul... nu da-ti cu pietre mey :kisskiss:
(IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
marius
post Mar 22 2006, 10:15 AM
Post #28

Senior Member

swett,
Eu nu incerc sa explic.. ci sa dezvolt
Explicatia insa ...s-ar putea face vizibila doar atunci cand exista participare... si interes! (vezi ca am subliniat )

+Quote Post
Nemo
post Mar 22 2006, 10:51 AM
Post #29

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Poate am un punct de vedere simplist,dar in prima faza chestia cu lenea-a face sau a nu face ceva-pare a fi stimulata de dualitatea recompensa/pedeapsa:ce primesc sau ce patzesc. (IMG:/biggrin.gif) / (IMG:/sad.gif) Daca stimulul e slab,atunci sau nu declanseaza actiunea(dimineatza la 6 pe net?Shi ce o sa-mi faca daca nu voi fi acolo?),sau putem sa trimitem stimulul la amplificat-shi aici intervine vointa.Iar amplificarea stimulului tzine de personalitatea fiecaruia-da sau nu.

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
marius
post Mar 22 2006, 12:20 PM
Post #30

Senior Member

(Nemo)
Poate am un punct de vedere simplist,dar in prima faza chestia cu lenea-a face sau a nu face ceva-pare a fi stimulata de dualitatea recompensa/pedeapsa:ce primesc sau ce patzesc. (IMG:/biggrin.gif) / (IMG:/sad.gif)
Ce primesti sau ce patesti....
Te referi la factorul de mediu (din exterior)?
Daca stimulul e slab,atunci sau nu declanseaza actiunea

Stimulul,.. ???
Stimulul ..insemnand factorii ( din interior sau din exterior)care actioneaza asupra subiectului????
(dimineatza la 6 pe net?Shi ce o sa-mi faca daca nu voi fi acolo?)

La cine, ce.. te referi?
sau putem sa trimitem stimulul la amplificat-shi aici intervine vointa.Iar amplificarea stimulului tzine de personalitatea fiecaruia-da sau nu.
Asta ar fi cea mai concreta dovada a existentii unui factor natural! Personalitatea!
Cum ramane cu celalalt stimul, factorul de mediu(din exterior)?..poate sau nu provoca schimbari in comportamentul subiectului?
Un subiect puturos dominat de factorul natural (din nastere)..poate fi determinat de mediu ???
Exista sansa ca un puturos sa fie impulsionat de factorul (impulsul) din exterior?

+Quote Post
Sweety
post Mar 22 2006, 02:14 PM
Post #31

Senior Member

(marius)
Vointa o dezvoltam prin vointa mey (IMG:/biggrin.gif) ....
Insa stai sa vezi ca nu m-ai lamurit pana la urma cu tonul in care te-ai adresat... nu stiu insa pare ca ai sarit la jugular inainte sa explodezi (IMG:/laugh.gif)

nu am facut booom , doar am sarit in lungime (IMG:/laugh.gif)
ma refer la , ok lenea nu e buna , dar vreau vointa :roll: , vointa o dezvolt cu vointa? :shock: , cam saraca explicatia :twisted:
si ma rog ce este vointa ?( mai ales cand auzi : a avut vointa puternica si a reusit) , joaca motivatia in rolul vointei? (IMG:/biggrin.gif)

(marius)
Si hai explica mai intai tu ... la care vointa te referi???

la vointa unei persoane care incearca sa lupte impotriva lenii 8)
(marius)
Si hai explica mai intai tu... care anume vointa iti lipseste tie .....???

pai cred ca nu lipseste , stiu ca am vointa , zace pe acolo , trebe trezita ! CUM????? asta ma manca pe mine amu!
(marius)
Si hai explica mai intai tu...daca prin propunerea ta , ai lasat intentionat sa se distinga acordul....prin care lenea este cauzata de vointa..

e asa simplu sa te imbolnavesti de lene , dar e asa greu sa te tratezi cu vointa (IMG:/tongue.gif)
(marius)
Si hai explica mai intai tu... daca lipsa vointei este un aspect negativ iar lenea este unul pozitiv..

ceeee?? e bine sa fii lenes cand esti obosit si istovit ... in rest e ca o raie care te mananca :roll: :cray:

si hai explica efectul acu
(IMG:/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post Mar 22 2006, 02:37 PM
Post #32

Senior Member

e bine sa fii lenes cand esti obosit si istovit ... in rest e ca o raie care te mananca
cand esti obosit si istovit e bine sa "te odihnesti" nu sa fii lenes...

Stai pe aproape...

+Quote Post
maybe
post Mar 22 2006, 05:59 PM
Post #33

maybe, maybe not

(IMG:/laugh.gif) iar te-ai ambalat cheef?

si de ce n-ai mai trecut de creo trei ceasuri pe-aci, te-ai lenevit ori nu mai ai interes pentru dialog?

continui sa cred ca motivatia este absolut necesara pentru orice activitate intreprinsa si incerc in felul asta sa asez lenea nu ca fiind o caracteristica permanenta a personalitatii cuiva cat mai degraba efectul unei stari negative (aspiratii, dorinte si nevoi minimale ori mai rau, o fragila incredere in abilitatea de a atinge un scop -egal care -si-atunci de ce sa mi-l propun?

a disparut motivul?

se asterne lenea ca rezultata al slabei motivatii?

iacata cercul inchis

dimineata la sase te voi ceti?

parca vad ca o sa ma faci arsice :wink:

+Quote Post
marius
post Mar 23 2006, 09:44 AM
Post #34

Senior Member

(maybe)
continui sa cred ca motivatia este absolut necesara pentru orice activitate intreprinsa si incerc in felul asta sa asez lenea nu ca fiind o caracteristica permanenta a personalitatii cuiva cat mai degraba efectul unei stari negative (aspiratii, dorinte si nevoi minimale ori mai rau, o fragila incredere in abilitatea de a atinge un scop -egal care -si-atunci de ce sa mi-l propun?

a disparut motivul?

se asterne lenea ca rezultata al slabei motivatii?

Mai intai ca lenea nu este numai efectul unei stari negative si aici aduti aminte de ceea ce ai afirmat mai sus referitor la factorul natural din care face parte si abilitatea inascuta....
Apoi ca analiza ta vine din sursa propriei analize ...... Eu incerc sa generalizez :wink:
Apoi ca incercam sa analizam factorii care duc sau produc lenea..

Si acum hai sa mergem pe cartea ta..
Motivatia.....
Intr-adevar motivatia este forta interioara care impulsioneaza individul, insa si ea este si poate fi impulsionata de mai multi factori (cum sunt cei de mai sus) si anume factorii veniti din interior (dobanditi sau inascuti,constienti,rationali sau emotionali), precum si cei care vin din exterior cu scop de a provoca, forma sau impulsiona o actiune neinteresanta initial
Incearca si raspunde si intrebarilor deoarece au fost puse cu un scop
efectul unei stari negative (aspiratii, dorinte si nevoi minimale ori mai rau, o fragila incredere in abilitatea de a atinge un scop -egal care -si-atunci de ce sa mi-l propun?

a disparut motivul?

Motivul nu numai ca a disparut ,..dimpotriva el nici nu a existat initial
Vorbim despre lene doar atunci cand constientizam ca incetam intentionat si motivat a urma o actiune pe care insa am fi vrut intr-o alta ipostaza sa o fructificam(Stii....e ca si cum mi-ai spune ca orice intrebare are un raspuns!
Cat de logic ..mai ales daca nu omitem si semnul exclamarii ......)

Fragila incredere in abilitate apare atunci cand exista un scop , un tel in a fructifica acea aspiratie de moment, iar neincrederea in propriile abilitati nu insumeaza o motivatie ci "teama de reusita"!!!!!!
Sa admitem ca "teama de nereusita " poate fi atribuita unei motivatiii sau chiar motivatie, ..., insa poti sustine tu ca aceasta motivatie este explicatie viabila a simptomului de lene?
Teama unui esec este echivalentul unei fragile increderi in abilitatea de a atinge un scop
Si acum cartea mea...
o fragila incredere in abilitatea de a atinge un scop -egal care -si-atunci de ce sa mi-l propun?
Un potential rezultat satisfacator, dorit sau intentionat te-ar fi impulsionat insa ceea ce afirmi tu nu are nici o legatura cu lenea deoarece afirmatia se refera la constientizarea capacitatii...
Revenind la motivatie... aceasta reprezinta un cumul de factori dupa cum am spus, si nu numai ca este necesara ci este omniprezenta in tot ceea ce intreprindem, insa staruind putin in analiza motivatiei, si ea este de mai multe feluri , uneori chiar negativa sau inconstienta...
Ce motiv ai sa starui in neincredere???? Este o motivatie, insa ce fel de motivatie?
In continuare asi fi bucuros daca se ofera careva sa discutam despre factorii raspunzatori , motivatiile necesare sau cele care trebuiesc evitate, stimuli ...efecte pozitive si negative..etc etc..

+Quote Post
maybe
post Mar 23 2006, 02:41 PM
Post #35

maybe, maybe not

(IMG:/tongue.gif) oh, putinele mele cuvinte au generat o asemenea disertatie?

pic, pic, consider ca ai fost...crud cu mine (caci ai sesizat bine, am vorbit doar in umele meu) :oops:

hai sa vorbim mai degraba despre...persuasiune, o zi doua

o putem numi si manipulare?

cuvantul are din start o conotatie negativa

dar atunci cum primim constrangerea -iata ca-i spun si asa -cand ea vine din partea parintilor, ori a altora, care in numele iubirii, ori a prieteniei etc etc etc (deci excludem orice interes) isi indreapta spre noi asemenea mecanisme, convinsi ca ne fac bine

ne irita asta?

ne irita poate tocmai fiindca au dreptate dar nu vrem sa recunoastem?

e mult de spus aici dar nu stiu daca vreti sa brodam ceva...

voi vedea asta dimineatza la 6 fix (IMG:/tongue.gif)

si daca nu merge, ne-ntoarcem marius, la tema initiala k?

sper numai sa nu fiu maine mai "neagra" decat azi si sa propun ca discutie...eutanasia

(desi dupa ce-am vazut MAR ADENTRO a lui Amenabar...)

so, pe maine prieteni

+Quote Post
Sweety
post Mar 24 2006, 03:46 PM
Post #36

Senior Member

era cineva la 6 aici (IMG:/tongue.gif) ?

--------------------

+Quote Post
izbita
post Mar 26 2006, 01:44 PM
Post #37

Newbie
*

From: Bucuresti
Member No.: 2,340

Lenea....cred ca este mai degraba un defect...sunt multe persoane care refuza sa faca anumite lucruri pentru ca nu le face placere si daca le ceri o explicatie invoca un singur motiv:lenea.
Daca iti doresti cu adevarat sa faci ceva pentru tine sau pt cei din jur lasi lenea la o parte si te autoeduci..parerea mea :ranjet:

--------------------

+Quote Post
marius
post Mar 27 2006, 07:50 AM
Post #38

Senior Member

(maybe)
hai sa vorbim mai degraba despre...persuasiune, o zi doua

o putem numi si manipulare?

cuvantul are din start o conotatie negativa

Cred ca mai degraba persuasiunea este rezultatul obtinut in urma actiunii ..rezultat ce urmeaza sau poate fi manipulat..sau este un procedeu fara de care influenta, manipularea si celelalte .. nu pot fi puse in practica
Despre conotatie negativa putem vb doar in cazurile in care se confunda intentia de bun augur cu constrangerea silita (nevoita)
dar atunci cum primim constrangerea -iata ca-i spun si asa -cand ea vine din partea parintilor, ori a altora, care in numele iubirii, ori a prieteniei etc etc etc (deci excludem orice interes) isi indreapta spre noi asemenea mecanisme, convinsi ca ne fac bine

Stii...viata e ca un batz de chibrit...(uneori umed, alteori arde pana la capat, sau unele fara gamalie :wink: ) iar in ce priveste constrangere venita din partea celor dragi...am o retinere si aici
Unii primesc intentia, altii nu,..iar cei din urma sunt inzestrati cu darul de a distinge si a selecta .. Sa nu omitem si pe cei care au si darul de a analiza inainte de a impartasi constrangerea....
Constrangerea de alt fel este o alternativa care apare in cazurile in care nesiguranta, nestiinta etc etc persista... sau este alternativa a convingerii ..
ne irita poate tocmai fiindca au dreptate dar nu vrem sa recunoastem?
Posibil ca in multe cazuri, inocenta sa fie cea care nu se poate lasa constransa din moment ce constientizarea (unui sfat , indrumare, grija sau responsabilitate) nu este pe deplin deprinsa

So,
S-au atins atat de multe subiecte ..incat nu stiu depsre care anume vom continua...
Ai cuvantul :wink:

+Quote Post
marius
post Mar 27 2006, 08:40 AM
Post #39

Senior Member

(izbita)
...sunt multe persoane care refuza sa faca anumite lucruri pentru ca nu le face placere si daca le ceri o explicatie invoca un singur motiv:lenea.

Nice
Nu le face placere sau imputiinta le dicteaza
Daca iti doresti cu adevarat sa faci ceva pentru tine sau pt cei din jur lasi lenea la o parte si te autoeduci

Autoeduci, autocunosti, (automobil... :twisted: ntzz ntzz glumeam si eu) autodepasesti :wink: , autodictezi
Auto-moto (IMG:/tongue.gif)

Ce crezi ca se poate face in cazurile in care "autoeducarea" amintita de tine, lipseste...????
Cum pot fi ajutati, constransi sau manipulati acesti indivizi?
Spun constrasi, ajutati..din moment ce tu esti un individ cu vointa de implicare....si datoria ta este de a ajuta pe cei din jur

+Quote Post
maybe
post Mar 27 2006, 09:09 AM
Post #40

maybe, maybe not

(IMG:/laugh.gif) marius

acuma de-abia am timp sa asimilez tot ce-ai scris

uite pana ma intorc o intrebare simpla si foarte clara (dar speculatiile pot curge :wink: )

care, dintre cei doi implicati in procesul asta de persuasiune (e livresc dar suna pai frumos)

deci: :twisted: "agresorul" sau tinta acestuia are un caracter mai puternic?

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st August 2019 - 01:48 AM