IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Despre ...instincte
maybe
post Mar 16 2007, 02:20 PM
Post #1

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

si ce inseamna ele pentru fiecare din noi :wink:

lasand deoparte rigiditatea definitiei DEX (complex ereditar de reflexe neconditionate…aasam)
si dincolo de complexitatea personalitatii pe care fiecare din noi o dezvolta –permanent as zice eu, si care ne deosebeste clar unul de altul

suntem totusi asezati pe un numitor comun, de catre acest determinism genetic :?
uneori el este incomod, aproape ne revoltam cand suntem asemanati cu “animalele” (instinctual sexual de exemplu, de la care am si plecat…)

alteori suntem tentati sa explicam greselile, micile gafe tocmai prin impulsuri de moment (de parca nu am fost tot noi acolo (IMG:/tongue.gif) )

dar ne bucuram atunci cand prin reflex clar de autoaparare / supravietuire, facem exact ceea ce trebuie pentru a iesi din situatii limita, dincolo de orice ratiune

so, ne impacam fiecare din noi cu aceasta “mostenire”?
cladim ceva pe seama ei, pe parcursul evolutiei/devenirii personale
ori o ignoram/cu alte cuvinte n-o recunoastem? :wink:
Go to the top of the page

+Quote Post
Rose Marie
post Jun 17 2007, 09:27 AM
Post #2

La Tendresse

Group: Members
From: La rascruce de vanturi
Member No.: 6,483

Ratiunea si instinctul sunt la antipozi.

Exista curente de opinie, daca vrei pot sa caut sa-ti spun cine sunt initiatorii, care spun ca ratiunea ar trebui sa anuleze instinctul. Eu sunt de acord. Calitatea cea mai mare a omului evoluat este ratiunea care e necesar sa primeze in toate situatiile limita in care ``e trezit`` instinctul. Instinctul nu poate fi educat, pozitivat, este o unealta de supravietuire rudimentara. Nu mai aduce beneficii nimanui.

O sa dau un exemplu legat de instincul matern: O femeie prea ocrotitoare, ``mamoasa`` aduce prejudicii importante unui copil normal; il face incapabil sa-si creeze propriile mecanisme de adaptare. Instinctul TREBUIE sa fie infranat de educatie(de mama vorbim acum), cultura si experienta de viata.
Elementele astea nu sunt intersanjabile dar sunt variabile: O femeie cu oarece experienta de viata(subiectiva) poate sa-si abandoneze copilul la metrou. Asta nu spune nimic despre instinctul ei, ci despre lipsa de educatie si cultura. Factorii de mediu, de care se vorbeste, se refera la experienta subiectiva de viata(ratiune), nu la instinct. INSTINCTUL NU E LATENT, NU POATE FI CULTIVAT, NU POATE FI ADORMIT SAU TREZIT, E LA ANTIPODUL RATIUNII si... in general nu ar trebui sa ne mandrim cu el.

Un alt exemplu este instinctul de suprevietuire: In cazul unei catastrofe este vital sa nu reactionezi din instinct.

Alt exemplu, instinctul sexual: Baietii care le lasa gravide pe fetele care-si lasa copiii la metrou (cele de mai sus, cu experienta de viata).

Eu nu mi-am imaginat ca exista partizane ale instinctelor, ca si cum si-ar asuma partizanatul reflexului de la genunchi.

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jun 20 2007, 05:35 AM
Post #3

maybe, maybe not

mda, un raspuns ca la carte (oricum ,multumesc pentru atentie, esti prima care mi-a dat cuvinte aci)

dar as fi vrut sa-mi spui ceea ce simti ca esti, nicidecum ceea ce (stim cu totii :wink: ) trebuie sa devi

profilul ideal (atentie, n-am spus utopic) descris de tine ma trimite cu gandul la un om...perfect, ceea ce pe mine m-ar... plictisi (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
Rose Marie
post Jun 20 2007, 06:26 AM
Post #4

La Tendresse

From: La rascruce de vanturi
Member No.: 6,483

Ti-am raspuns din punct de vedere psihologic,la mine trebuie sa aplic o anliza atenta ca sa pot raspunde,oricum nu-s nici pe departe perfecta,nu vreau.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Jun 20 2007, 08:43 AM
Post #5

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Eu sunt in dilema.....oarecum.
cand vine vorba de luat o decizie ....de cele mai multe ori o iau in functie de ce simt(depide si de situatie) DAR constientizez si diferenta dintre ce stiu ca trebuie sa fac si...ce simt ca trebuie sa fac!

Pufff... :scratch:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
sand
post Sep 6 2008, 10:20 PM
Post #6

Advanced Member

From: aici
Member No.: 13,638

CITAT(maybe @ Mar 16 2007, 05:20 PM) *
si ce inseamna ele pentru fiecare din noi :wink:

lasand deoparte rigiditatea definitiei DEX (complex ereditar de reflexe neconditionate…aasam)
si dincolo de complexitatea personalitatii pe care fiecare din noi o dezvolta –permanent as zice eu, si care ne deosebeste clar unul de altul

suntem totusi asezati pe un numitor comun, de catre acest determinism genetic :?
uneori el este incomod, aproape ne revoltam cand suntem asemanati cu "animalele" (instinctual sexual de exemplu, de la care am si plecat…)

alteori suntem tentati sa explicam greselile, micile gafe tocmai prin impulsuri de moment (de parca nu am fost tot noi acolo (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

dar ne bucuram atunci cand prin reflex clar de autoaparare / supravietuire, facem exact ceea ce trebuie pentru a iesi din situatii limita, dincolo de orice ratiune

so, ne impacam fiecare din noi cu aceasta "mostenire"?
cladim ceva pe seama ei, pe parcursul evolutiei/devenirii personale
ori o ignoram/cu alte cuvinte n-o recunoastem? :wink:

Hmmm, nu stiu daca toata lumea se revolta (si ai spus bine uneori) cand e vorba de asemanarea cu animalele (si aici ma gandesc la instinctul sexual, de la care ai si plecat... ) Or fi si oameni, mai iecsact barbati carora le face placere sa fie asemanati, in anumite momente, poate admirativ, cu animalele! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) In ceea ce priveste numitorul comun, in mod cert suntem facuti din acelasi aluat (ma rog, reteta difera un pic, dar coca tat aia e), pentru ca genele le avem asa de la inceputuri, iar revolta sau indignarea in fata unui deget intins inspre noi nu-si are rostul, nu putem face nimic ca sa schimbam starea asta de lucruri, orice intoarcere impotriva curentului nu face decat sa ne consume energia in mod inutil. Nici macar ratiunea nu poate face asta. Intr-adevar, exista infranare, exista autocontrol, dar pentru cat timp!? Nu ne putem vindeca complet de aceasta tara (daca ar fi s-o numim asa).
In alta ordine de idei, suntem facuti ca niste masinarii complexe, instinctele nefiind "montate" in noi degeaba. Fara ele n-am putea fi noi insine, iar vizavi de mult discutatul instinct sexual, ne-am stinge ca specie.
Cat despre ignorare si recunoastere, putem face oricum, pana la urma ne folosim cu varf si indesat de aceste instincte! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
... dar astea sunt doar niste pareri personale, poate ca altfel sta treaba! (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Sep 7 2008, 01:22 PM
Post #7

maybe, maybe not

(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) adevarat, suntem instinctuali in foarte multe imprejurari, dar avem chef sa ni se spuna ca suntem rationali -aka 'telighenti, si ne jenam daca multe din actiunile noastre sunt doar reactii pure, necenzurate si neprelucrate de "cutiutza" (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
sand
post Sep 7 2008, 02:07 PM
Post #8

Advanced Member

From: aici
Member No.: 13,638

sincer sa fiu, chiar nu-mi aduc aminte cand "n-am prelucrat ceva" si totusi am facut! (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) asta oare o insemna ca stau cam prost la capitolu' insticte? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) ori poate ca atunci cand se-ntampla, creierul nostru "inveleste" actiunea noastra intr-o "patura subtire" de rational si nu ne mai dam seama de unde a plecat toata treaba!?? sa fie granita dintre rational si "irational" atat de subtire si schimbatoare?! ... (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Sep 8 2008, 04:09 AM
Post #9

maybe, maybe not

dap

parerea mea (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
hermina
post Sep 26 2008, 02:36 PM
Post #10

Member
**

From: timisoara
Member No.: 13,675

Eu de ex. as zice ca mai mult folosesc instinctele decat ratiunea,cam in proportie de 70%.eram intr-o vreme foarte ganditoare pentru k imi doream sa inteleg tot ce e in jur si n-am reusit decat sa fac un mare ghiveci in capul meu asa ca m-am lasat de atata gandit (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

esti ceea ce gandesti...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th August 2019 - 12:33 PM