IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Psihologul de serviciu
Hexa
post May 19 2005, 11:00 AM
Post #1

Member
**

Group: Members
Member No.: 879

Considerati ca in anumite momente ale vietii, este necesara o vizita la un psiholog?
Intrebarea pusa nu incearca sa puna in umbra o anume persoana de pe forum ci doar incearca sa aduca putina lumina in acest segment, bineinteles la nivelul unor non-profesionisti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Aneisse
post May 19 2005, 11:11 AM
Post #2

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Da, consider ca oricine macar o data in viata ar avea nevoie de o vizita la un psiholog, din nefericire si aceasta vizita la psiholog costa asa ca...
Psihologul este persoana care te ajuta sa iti dai singur raspunsurile si rezolvarile problemelor tale. A nu se confunda psihologul cu psihiatrul!!!

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
Airman04061969
post May 19 2005, 11:16 AM
Post #3

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Am momente cand ar trebui sa vizitez psihiatrul, nu psihologul ! (IMG:/laugh.gif)
Nu tin sa ma "autodescoper" si nici n-am intrebari existentiale ca sa am nevoie de psiholog. Asa ca votez cu "nu, nu e nevoie" !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
Aneisse
post May 19 2005, 11:32 AM
Post #4

Senior Member

Eh, ce bine de tine, eu sunt o fire mai meditativa asa ca....am multe intrebari din pacate mie mi-ar trebui mai degaraba un...psihozof...

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post May 19 2005, 04:43 PM
Post #5

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Eu una am jucat rolul de psiholog de am ajuns la punctul unde am nevoie de un psihiatru. De ce toata lumea vine la mine shi se plange? :roll: ce le-am facut eu?
:idea: Cred ca e vina mea pentru ca am gura mare shi dau sfaturi gratuite shi neantrebata :oops: (IMG:/laugh.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Aneisse
post May 20 2005, 06:29 AM
Post #6

Senior Member

(IMG:/smile.gif) )))))))))) Hai Tuff ca nu cred ca-i asa de rau. Daca nu erai asa , nu aveai atatzia prieteni.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post May 20 2005, 03:48 PM
Post #7

Can't touch this!

Partea proasta e ca nu am atatzia prieteni pe unde stau.M-am lasat pagubasha cu astia pe aici. Cultura ne cam impiedica. :roll:
Va am doar pe voi pe forum acum (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Aneisse
post May 23 2005, 06:49 AM
Post #8

Senior Member

:wink: eh, shi ce , suntem asa putzini?

--------------------

+Quote Post
Anne
post Jun 25 2005, 04:38 PM
Post #9

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

eu as face o vizita la psiholog si la psihiatru la orice , numa sa-mi arate poze cu niste chestii abstracte si pleostite si sa zic ce vad eu acolo (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) iar dupa sa-mi interpreteze el ce am vazut

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Aug 19 2005, 04:26 PM
Post #10

Senior Member

Member No.: 1,600

am facut 2 ani de psihlogie (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Waffen SS
post Aug 23 2005, 04:02 PM
Post #11

Member
**

From: Absurdul intrinsec
Member No.: 1,520

Nu pare ca psihologul este adesea, ca si preotul un negutator de intimitate? O persoana care evident, isi exercita profesia si te ajuta, insa, in acelasi timp, pari sa fii un simplu obiect, o variabila a unor notiuni teoretice in fata lui... desi nu e rusinos sa recunosti cand ai probleme, teoretic pare a fi o lipsa de demnitate sa-ti incredintezi intimitatea psihicului pe mana altuia...

--------------------
O noua zi, o noua dezamagire.

+Quote Post
Apteros
post Aug 23 2005, 04:15 PM
Post #12

Member
**

From: Night realm
Member No.: 1,477

Nu am dat pe la psiholog inca, poate o sa ajung direct la psihiatru. Cred ca ma pot trata si singur, macar partial. Wafen_SS, poate parea, dar nu il pune in aceeasi balanta cu un preot. Ai,cred, posibilitatea sa eviti anumite marturisiri, nu cred ca te va presa sa scoti totul la iveala, pana la urma e mai placuta o discutie la psiholog decat o nenorocita de spovedanie auriculara, in care de teama divulgi aroape tot, sperand in van,insa. Scriind de obiect-noi restul nu suntem tot obiecte, in cadrul statutului?Mai ales azi, cand ni se traseaza si traiectorii parca fara sa vrem. Suntem ingrmaditi in birouri, ni se ofera ceva precis de lucru, ni se fixeaza un orar. Ni se impun limite mai mult ca oricand, si totusi ridicam in slavi progresul tehnic(pe acolo mai eram si eu, am lasat-o mai moale putin, am avut o revelatie). (IMG:/smile.gif)

--------------------
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates

+Quote Post
morcove
post Aug 24 2005, 10:38 PM
Post #13

Newbie
*

Member No.: 1,629

daca atzi avea catushi putzin habar despre ce inseamna pshiholgie ...vatzi da seama ca putetzi influentza intr un anumit fel persoanele care va citesc randurile ....someone is reading this SHIT!!!! :evil:

+Quote Post
tuffgirl
post Aug 24 2005, 11:59 PM
Post #14

Can't touch this!

Te deranjeaza ceva ce a fost scris aici? :roll:

--------------------

+Quote Post
dabriseis
post Aug 25 2005, 09:42 AM
Post #15

Member
**

Member No.: 1,494

(morcove)
daca atzi avea catushi putzin habar despre ce inseamna pshiholgie ...vatzi da seama ca putetzi influentza intr un anumit fel persoanele care va citesc randurile ....someone is reading this SHIT!!!! :evil:

Daca ai avea catusi de putin habar de cee ce inseamna limba romana, am putea sta de vorba si despre psihologie...

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin

+Quote Post
Waffen SS
post Aug 26 2005, 06:42 PM
Post #16

Member
**

Psihologul este si el om... oricarui om ii sta in fire sa judece, e iminent... ma intreb daca exista psiholog care sa nu-si judece pacientii? (e clar ca nu verbalizeaza judecata, e clar ca nu o folosesc neaparat in tratament, insa simplul fapt de a te desatainui voit si a fi judecat mi se pare injositor).

--------------------

+Quote Post
Apteros
post Aug 28 2005, 05:03 PM
Post #17

Member
**

Aceeasi circumstanta poate sa apara si in alta imrejurare a vietii cand o faci unei prietene/unui prieten foarte bun. Si ei te pot judeca si inca de fata, crezi ca nu emitem judecati, aproape zilnic?Dar nu o facem cu sentinte ca la tribunal. Ca sa nu para grav si sa ii distantam. Poate aici apare diferenta. Poate e bine uneori sa asculti si ce are altul de zis, dar daca devine incomod, atunci ai tot dreptul sa afirmi ca e injositor.

--------------------
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates

+Quote Post
Waffen SS
post Aug 28 2005, 08:25 PM
Post #18

Member
**

APTEROS
In relatia cu prietenii intervine un aspect esential: reciprocitatea... dezvelirea voluntara a intimitatii pretinde tributul reciprocitatii. In cazul relatiei cu psihologul, aceasta reciprocitate nu exista, pt ca in primul rand raportul din cabine imi e ambiguu: OM-OM, sau OM-PACIENT?

--------------------

+Quote Post
dabriseis
post Sep 1 2005, 02:35 PM
Post #19

Member
**

Member No.: 1,494

Nu tuturor li se pare lipsit de demnitate sa beneficieze de ajutorul psihologului, exista si oameni disperati. Consider, totusi, ca psihologul nu-si permite, prin natura formatiei sale, sa evalueze un OM, cel mult evalueaza un CAZ. Probabil ca, din pacate, un psiholog competent, cu simtul umorului si cu drag de oameni, poate fi gasit numai in filmele americane.

Un prieten, daca e prieten adevarat, nu te judeca ci, cunoscandu-ti "istoricul" in amanunt -asa cum psihologul n-o va face niciodata- va putea mai usor sa aline din "rani" fiindca va sti mereu unde doare.

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin

+Quote Post
Apteros
post Sep 1 2005, 04:37 PM
Post #20

Member
**

Waffen SS(scuze ca ti-am scris eronat nick-ul in primul post)
Reciprocitatea, depinde la ce nivel o situezi. In ceea ce priveste intimitatea recomand precautie. Probabil ca pretinde tributul reciprocitatii, dar nu toti il si respecta. Fiecare apreciaza in mod diferit(pana si cel mai bun prieten poate esua in tentativa de intelegere) si de aici apar neconcordantele. Depinde de persoana careia i te adresezi. In cazul de fata ti-ar putea fi si cel mai bun prieten sau te poti adresa unui/unei necunoscut(e) si atunci datele problemei se schimba. Tind sa cred ca relatia e de fapt om-pacient, ca si medicul care se ocupa de fizic, si psihologul tot asa, se ocupa de psihic.

--------------------

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th November 2019 - 03:44 AM