IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Bucuresti
FireEyes
post Aug 7 2007, 06:38 AM
Post #41

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

(Aylin)
Da, ai dreptate. :roll:

esti bucuresteanca get beget ? (a nu se citi ghet bighet) (IMG:/smile.gif)

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Aylin
post Aug 7 2007, 06:41 AM
Post #42

Member
**

Group: Members
From: too far
Member No.: 7,395

Da, sunt. De ce ?

+Quote Post
FireEyes
post Aug 7 2007, 06:44 AM
Post #43

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

e interesant de stiut cum ti-ai critica tu orasul in care ai crescut si... copilarit si cum , mai ales, i-ai face lobby pentru un strain, turist etc.

--------------------

+Quote Post
Aylin
post Aug 7 2007, 06:55 AM
Post #44

Member
**

Nu sunt absurda. Nu zic ca e un oras frumos. Vad si eu gropile, gunoaiele, cladirile, oamenii etc.
Depinde cu ce il compari. Daca il compari cu Botosani, Tecuci, Zalau etc., eu zic ca e mai interesant, mai cosmopolit. Daca insa il compari cu Roma, Paris, Londra ... sau chiar Budapesta, este mult mai urat si mai neinteresant.
Nu zic ca un turist ar avea ce vedea in Bucuresti. Dar nici nu pot sa cred ca vii din provincie si ti se pare Bucurestiul urat.

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 7 2007, 07:05 AM
Post #45

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Am intrat in Cismigiu,de pe Stirbei Voda,manat de oarece treburi lumesti .
Broscuta era inundata de gunoaie iar la "Izvorul lui Eminescu"(doua tevi ruginite care se varsau intr-un valau) se spala pe picioare o tiganca in timp ce vreo trei inconstienti asteptau cu sticle goale de plastic sa ia apa

Eu am ramas placut surprinsa cand am constatat imbunatatirile aduse parcului, sincer daca ai putea sa treci pe acolo acum ti-ai schimba un pic parerea...
Bucurestiul , dupa umila mea parere inca mai are farmecul lui aparte, cu toate ca il stiu de hai 20 de ani (primii 2 nu se pun (IMG:/laugh.gif) )
Inca mai ador sa ma plimb pe Lipscani - cu toate ca unele case arata jalnic... :nustiu:
imi place sa cred ca intr-o buna zi lucrurile se vor schimba....

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Nemo
post Aug 7 2007, 10:49 PM
Post #46

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

(Aylin)
(Nemo)
Am avut ocazia sa invat un lucru - lumea e cam peste tot la fel.Peste tot poti sa intilnesti oameni OK si gunoaie,deci nu ma hazardez sa judec locuitorii unui oras.
Cu toate astea,Bucurestiul i-mi da o stare de rau visceral,astfel incat de cate ori trec prin oras,i-mi sar in ochi chestiile nasoale.

Si mie imi sar in ochi chestiile nasoale (cum ar fi cele de mai sus) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

Cat priveste ce ai avut ocazia sa inveti si faptul ca nu te hazardezi sa judeci .... :roll:

E o greseala pe care o fac mereu,daca te uiti la postarile mele mai vechi o sa vezi ca se tot repeta.Considera ca e brand. (IMG:/laugh.gif)
Eu este minoritate,nu stiut vorbit bine romaneste. (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

Am prieteni in Bucuresti,dar asta nu ma face sa-mi placa orasul. (IMG:/biggrin.gif)
Tot strimb e.

P.S. Stiu cat e un inch.Era o gluma.Raminem prieteni? (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
Aylin
post Aug 8 2007, 04:40 AM
Post #47

Member
**

(Nemo)
Raminem prieteni? (IMG:/biggrin.gif)

Ramanem, ramanem. :occasion5:

+Quote Post
Iomis
post Aug 8 2007, 05:01 AM
Post #48

Member
**

Member No.: 4,813

Nu prea te poti contrazice pe seama Bucurestiului pentru ca depinde firea fiecaruia. Daca esti mai agitat in interior iti va placea vanzoleala si agitatia din Bucuresti. Daca din fire esti mai asezata te vor obosi. Indiferent daca esti din Bucuresti sau din provincie. Eu am trait 30 si ceva de ani intr-un oras de provincie, destul de maricel de altfel. Era ok dar simteam ca respir altfel cand ajungeam in Bucuresti. Indiferent de praf, gropi, mizerie, toata agitatia si grandoarea lui imi faceau bine. Acum imi fac bine in fiecare zi. (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
maybe
post Aug 8 2007, 05:12 AM
Post #49

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

eu nu locuiesc intr-un oras de provincie mic/mare, egal

sunt intr-un sat

si-ntotdeauna evadez de-acolo pe extreme:
- cand sunt generoasa, clar am nevoie de agiatia/farmecul Bucurestiului

-cand am nevoie sa fiu io si cu mine.... ei atunci e mai delicat, si doar muntele ma linisteste (adica exact linistea pe care acolo la voi n-o aveti)

dar e bine, e un echilibru si-aci (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
floare_albastra
post Jan 8 2008, 10:09 PM
Post #50

Member
**

Member No.: 9,285

Am fost in trecere, de2-3 ori si nu imi place deloc.Nu as sta acolo nici impuscata

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 8 2008, 10:22 PM
Post #51

Tra la la

Mey draga...impuscata nu poti sta nicieri...decat intre 4 scanduri dar mi-e teama ca cimitirul Bellu este arhiplin....Bucurestiul asta...intr-adevar un oras foarte aglomerat (IMG:/laugh.gif)

Si ca sa fiu in ton cu vremea: Iarna cand este multa zapada, ca acum, Bucurestiul este .... oniric , daca pot spune asa (IMG:/laugh.gif) Asta pana incepe zapada sa se murdareasca...implicit pantalonii tai... :wink:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
adymacsut
post Jan 9 2008, 02:18 PM
Post #52

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Eu am stat in Craiova si Targu Mures si acum stau in Bucuresti.
Acum datoria unor chestiuni legate de studii merg foarte des la Timisoara si
am descoperit ca este un oras frumos, curat si mai ales are oameni minunati.
Fiecare dintre aceste orase ale calitati si defecte, parti frumoase si parti bune.

+Quote Post
Miracle
post Mar 5 2008, 11:16 AM
Post #53

Advanced Member

From: In my world of paper flowers
Member No.: 11,655

Deeeeeci....eu sunt din inima ardealului...de la Cluj (no hai la Cluj). Nu as da orasul asta pentru nimic in lume.Mi se pare cel mai frumos..cel mai boem...cel mai plin de istorie...cu strazi frumoase si cladiri medievale.. Oameni calmi...ardeleni , care stiu ce inseamna respectul si viata traita ecunda cu secunda cu secunda...
Bucurestiul e un oras care nu stie sa traiasca...oamenii se grabesc mereu , injura.. Eu am fost in Bucuresti de doua ori pana acuma.. De fiecare data am fost injurata cand treceam regulamentar pe trecerea de pietoni...ca tot omul.. Niste tigani au incercat sa-mi vanda sosete si umerase chiar in centrul Bucurestiului :shock: Nu am mai scapat de ei 15 minute.Mergeam pe strada frumos...mi s-a pus mana pe fund de doua ori..Martusrisesc ca niciodata nu am mai patit asa ceva pe strada.Am ramas cu un singur gust: agitatie, nesimtire, tiganie. Mi-a placut Teatrul National din Bucuresti in schimb..si ceva stradute intortocheate...unde am dat din greseala de Club A..Cam atat.

--------------------
Aici zace, intacta, uscata, caractita mica a prostiei.
Ma am la mana.

+Quote Post
jolie_jojo
post Mar 5 2008, 11:19 AM
Post #54

Tra la la

Nesimtirea este prezenta mai peste tot, nu numai in Bucuresti...aici este numai capitala nesimtirii. Lumea este din ce in ce mai stresata..traficul infernal si de aici se trag multe... Nu si tiganii astia sunt peste tot la ei acasa (ce suna rasist?? nu prea cred) (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
ValiSS
post Mar 5 2008, 11:24 AM
Post #55

Advanced Member

Member No.: 890

Plus toti taranii prosti veniti din cooroo tarii.

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
jolie_jojo
post Mar 5 2008, 11:25 AM
Post #56

Tra la la

(ValiSS)
Plus toti taranii prosti veniti din cooroo tarii.

dap ai si tu dreptate...mai nou se poarta ''hai la capitala acolo e de noi'' :wink:

--------------------

+Quote Post
Miracle
post Mar 5 2008, 11:26 AM
Post #57

Advanced Member

From: In my world of paper flowers
Member No.: 11,655

Plus ca oamenii de-acolo cred ca totul se invarte in jurul lor.. Mi se pare trist ca nu stiu sa se opreasca putin sa se uite la omul de pe strada...Trec asa... e gri...e prafuit si are un aer ceausist...puternic aer ceausist...sa nu mai zic de megalomania de Casa a Poporului care mi se pare cel mai urat lucru pe care l-am vazut in viata mea.

--------------------
Aici zace, intacta, uscata, caractita mica a prostiei.
Ma am la mana.

+Quote Post
maybe
post Mar 5 2008, 11:27 AM
Post #58

maybe, maybe not

(IMG:/smile.gif) ce-aveti mah, din cate stiu inca nu mi-am anuntat vizita (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
ValiSS
post Mar 5 2008, 11:29 AM
Post #59

Advanced Member

Member No.: 890

Alo, don'soara. Era vorba de taranii prosti veniti pe santiere. Doi din ei i-au pus mana pe fundulet lui Miracle. Tu nu de aia vii, nu? (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
maybe
post Mar 5 2008, 11:33 AM
Post #60

maybe, maybe not

(ValiSS)
Alo, don'soara. Era vorba de taranii prosti veniti pe santiere. Doi din ei i-au pus mana pe fundulet lui Miracle. Tu nu de aia vii, nu? (IMG:/laugh.gif)
(IMG:/laugh.gif) as putea sa spun dar ma tem ca ar fi un off si ne iau astia la ture :wink:

+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 13th December 2019 - 12:30 AM