IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Arii Protejate
licurici
post Oct 5 2008, 06:52 AM
Post #1

Irecuperabila

Group: Members
From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

putina geografie...nu strica

arii protejate de la voi din judet ....

eu zic una, de o importanta deosebita, din jud. bv ... PARCUL NATIONAL PIATRA CRAIULUI
Attached File  IMG_6191.jpg ( 753.87K ) Number of downloads: 3

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
licurici
post Oct 6 2008, 03:39 PM
Post #2

Irecuperabila

haideti mai...chiar nu stiti nici una de la voi din judet????
daca nu din judet...macar din zona voastra...da haideti sa vedem....sa aflam...

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 7 2008, 07:52 AM
Post #3

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

In Judetul Dambovita:

Rezervatia paleontologica Plaiul Domnesc a fost atribuita in custodie Directiei Silvice Dambovita prin structura de administrare a Parcului Natural Bucegi prin 2004 (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Imagini sunt numai aici http://www.bucegipark.ro/Imagini.html

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
licurici
post Oct 7 2008, 03:17 PM
Post #4

Irecuperabila

CITAT(jolie_jojo @ Oct 7 2008, 08:52 AM) *
In Judetul Dambovita:

Rezervatia paleontologica Plaiul Domnesc a fost atribuita in custodie Directiei Silvice Dambovita prin structura de administrare a Parcului Natural Bucegi prin 2004 (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Imagini sunt numai aici http://www.bucegipark.ro/Imagini.html

bravo jj ... ai spart gheata...mai asteptam si pe altii...
eu imi asum responsabilitatea cu judetul bv...va spun despre flora si fauna din jud bv...
dar pana sa mai spun eu...va mai astept pe voi...haideti...

cum spuneam la inceput...putina geografie...nu strica (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 7 2008, 06:08 PM
Post #5

Tra la la

Exista pe la mine prin zona cateva ocoluri silvice. Unul dintre ele arata foarte bine ingrijit.
Langa el se afla fosta mosie a lui Ghica precum si biserica construita de el. Noah toate astea se gasesc cuprinse intr-un parc.
Nu stiu daca se pune insa cu prima ocazie cu care mai trec pe acolo am sa fac si niscaiva poze (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Apoi Izvoarele de la Corbii Ciungi. Este o rezervatie zoologica, situata la 2,5km nord-vest de comuna Vanatorii Mici si la 5km de comuna Corbii Mari.Temperatura scazuta a apei a favorizat aparitia unor elemente floristicesi faunistice ce caracterizeaza zonele mlastinoase reci.

Parcul Natural Bucegi figurează cu o suprafaţă de 32 662 ha, fiind situat pe teritoriul judeţelor Dâmboviţa, Prahova şi Braşov. Suprafaţa Parcului Natural Bucegi, sectorul dâmboviţean este de 16 334 ha, din care 11 080,1 ha - păduri şi 5 253,9 ha reprezintă pajişti, goluri, stâncării.
Asta in mare, in detaliu :
Rezervaţii naturale situate în perimetrul Parcului Natural Bucegi, pe teritoriul administrativ al comunei Moroeni(superb loc, am avut placerea de a merge acolo si sa nu uit de Fieni si Pucioasa alte doua orase absolut superbe):
- rezervaţia naturală, mixtă Peştera – Cocora (Cocora – Horoaba) cuprinde sistemele carstice Bătrâna - Peştera Ialomiţei:
Cheile Urşilor, Cheile Peşterii, Peştera Ialomiţei (monumente ale naturii) şi sistemul din Valea Horoabei: lapiez, Cheile Horoabei şi Turnul Seciului (monumente ale naturii); pădurea (molidişuri) şi pajiştile de pe culmile Cocora, Bătrâna şi Piciorul Babelor, pâlcuri de larice pe stâncile din Cheile Ialomiţei, jnepenişuri pe Valea Horoabei, muntele Bătrâna, muntele Cocora, pâlcuri sau exemplare izolate de zambru ( Pinus cembra)- relict glaciar pe Valea Horoabei pe muntele Bătrâna şi muntele Cocora;

- rezervaţiile naturale, botanice Poiana Crucii şi Poiana Horoaba, unde se ocrotesc pajişti specifice etajului subalpin superior de tipul Festucetum rubrae subalpinum, care cuprind rarităţi precum Genţiana bulgarica;

- - rezervaţiile naturale, mixte Orzea-Zănoaga şi Zănoaga – Lucăcilă cuprind sistemul carstic Zănoaga: Cheile Zănoagei Mari

- rezervaţia naturală, mixtă Cheile Tătarului cuprinde sistemul carstic Tătaru

- rezervaţia naturală, mixtă ( speologică, geomorfologică ) Peştera Rătei

- - rezervaţia naturală, botanică Turbăria Lăptici, cuprinde mlaştina oligotrofă care adăposteşte elemente floristice rare

Astea in mare.... huh... oare de ce am impresia ca mi-am gasit subiectul pt licenta? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
licurici
post Oct 8 2008, 12:46 PM
Post #6

Irecuperabila

pupa mama fata...vezi de unde sare iepurasul? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
hai ca de ma apuc sa insir TOT ce stiu din bv...nu mai aveti aer sa respirati...
am scris o carte despre astea ... in colaborare cu un prof de geogra si cu inspectoratul judetean bv...despre bv...

jj ... felicitarile mele...bravo... (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 8 2008, 01:00 PM
Post #7

Tra la la

Epaaaaa.... amu si ce mai astepti? Baga tat... tat tat ca cine stie cui ii mai trebuie pt un referat ceva... mai contribuim si noi la educatie (as vrea eo sa cred) (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Sincer, aseara am ramas un pic uimita de cate arii protejate exista in Dambovita (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 8 2008, 01:01 PM
Post #8

Irecuperabila

(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
stai sa vezi cate is si in bv...
da cand apare optionalul si cartea...o sa ti le arat...o sa iti dau sa te documentezi...legat de bv (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 8 2008, 01:15 PM
Post #9

Tra la la

Musai cu autograf (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Cre'ca in jur de fro 30 si ceva de zone (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Si de Sibiu cine spune? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 12:02 PM
Post #10

Irecuperabila

alo io, ala io, ala io ...
nici ununul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

o sa imi fac eu curaj sa spun cate ceva...da stai sa vaz despre ce (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 12:04 PM
Post #11

Irecuperabila

pentru inceput ...

Arii protejate in Judetul Sibiu

Lacul fara fund Ocna Sibiului
Calcarele eocene de la Turnu Rosu-Porcesti
Calcarele cu hippuriti de la Cisnadioara
Dealul Zackel. Avand o suprafata de 5 ha, rezervatia de stepa "Dealul Zakel" ocupa o parte din versantul drept al Vaii Sarba (pe partea dreapta a DN 14 intre loc. Sura Mare si loc. Slimnic). Aspectul general al reliefului rezervatiei este cel al unui podis valurit, deluros, compartimentat în fâsii interfluviale pe directia de scurgere a vailor, care s-au adâncit în depozitele neogene si cuaternare. Rezervatia este cantonata pe versantul drept al pârâului Sarba, destul de abrupt în partea vestica, terminându-se într-o creasta bine determinata, generatoare de procese erozionale de natura torentiala, solifluxionala si chiar alunecari de teren. Datorita insolatiei, pe acest "deal de stepa" cresc un numar mare de specii sudice, pontice si sud mediteraneene (aprox. 314 specii vegetale).
Flora prezinta multe elemente termofile si xerofile, întâlnite rar în România, dintre care : jalesa (Salvia nutans), frasinelul (Dictamnus albus), saschiul (Vinca herbacea), hodoleanul (Crambe tataria), piatra linte (Astagalus dasyanthus), specii de ceapa ciorii (Allium fuscum, A. ammophilum), ratisoare (Iris pumila), ruscuta primavaratica (Adonis vernalis), garofita (Dianthus puberulus), macul galben (Glaucium flavum), migdalul pitic (Prunus tenella), poroinicul (Orchis tridentata). Pe pantele aride si înclinate predomina asociatiile xerofile de colilie sau negara (Stipa pulcherrima, S. capilato.
În rezervatie se întâlnesc aproximativ 400 specii de insecte, apartinând diferitelor ordine : Orthoptera, Coleoptera, Lepidoptera, Hymenoptera, xero- si termofile, caracteristice stepei. Importante din punct de vedere biogeografic si ecologic sunt lepidopterele : Colias chrysotheme, Lycaena bavius, Satyrus briseis, coleopterele : Gymnopleurus mopsus, Perotis lugubris si ortopterul Saga pedo.
Speciile de animale din rezervatie se pot încadra din punct de vedere al originii geografice în urmatoarele grupe : euro-siberiana, pontica, pontico-mediteraneeana, daco-balcanica, paleo-tropicala si iberica.
Stare de conservare
Datorita fenomenelor de alunecare precum si a lucrarilor de stabilizare a versantului suprafata initiala a rezervatiei s-a redus de la 11 ha la 5 ha. S-a agreat ideea pastrarii ca rezervatie partea de sud-vest a dealului avand ca limita vestica o vale naturala, la nord - culmea dealului (cumpana de ape), la est zona alunecata (actualmente plantata), iar la sud linia marcata de panoul indicator de rezervatie. Se renunta la partea estica a rezervatiei (alunecarea a fragmentat rezervatia in doua parti) motivand aceasta prin faptul ca prima zona (aprox. 5 ha) contine peste 80% din componenta floristica initiala, cu reale sanse de completare in viitor a procentului indicat. Actualmente terenul rezervatiei se afla pe teritoriul administrativ al com. Sura Mare si a fost inchiriat de Primaria Sura Mare pe o perioada de 14 ani societatii ITAL AGROTURISM MALUDA.

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 12:33 PM
Post #12

Irecuperabila

Suvara Sasilor. Rezervatie botanica in suprafata de 20 ha, este amplasata pe terasa raului Sadu intre loc. Sadu si Talmaciu (430 m altitudine).

Canionul Mihaileni
Valea Balii. Avand o suprafata de 120,45 ha, rezervatia cuprinde un teritoriu strajuit la sud de varfurile Vanatoarea lui Buteanu (2.508m), Capra (2.450m) si Paltinu Mare (2.480), pe flancul vestic de Muchia Buteanu, iar pe cel estic de Muchia Balea. Rezervatia include in circul glaciar Balea, lacul glaciar cu acelasi nume, aflat la 2.034 m altitudine, ce are o suprafata de 46.508 mp si o adancime de 11,35 m, lacul Balea fiind cel mai mare lac glaciar al M-tilor Fagaras.
Dupa construirea Transfagarasanului si intensificarea turismului in zona,rezervatia s-a degradat in mare masura. Covorul vegetal s-a redus datorita numarului mare de autovehicole si de turisti ce campeaza in zona. O serie de animale (indeosebi caprele negre si acvilele de stanca) s-au refugiat in vaile din imprejurimi.

Vulcanii noroiosi Hasag
La Grumaji
Pintenul pe coasta Jinei
Iezerele Cindrelului
. Aceasta rezervatie se intinde in jurul lacurilor glaciare Iezerul Mare si Iezerul Mic, cuprinzand izvoarele raului Cibin, pe o structura geologica formata doar din sisturi cristaline.

deocamdata astea le-am gasit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
interesant de citit si de...cultivat creierasul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 12:53 PM
Post #13

Irecuperabila

din judetul Brasov
...ca spuneam de "Delta dintre munti" ... jey jey .... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Aria Specială de Protecţie Avifaunistică Dumbrăviţa, reprezintă o zonă umedă de mare importanţă pentru România, prin existenţa culoarului de migraţie din Nordul şi Nord – vestul Europei şi prin existenţa unor specii periclitate pe plan global, aria protejată va fi cuprinsă în lista Natura 2000 a Consiliului Europei
Întregul complex de lacuri şi eleştee reprezintă un punct de concentrare pentru mai mult de 100 specii de păsări acvatice, caz aproape unic în Transilvania

Arie protejata avifaunistica, caracterizata printr-o bogatie deosebita a capitalului natural, Complexul Piscicol "Dumbravita" a fost declarat arie protejata, avand o suprafata de 414,0 ha. Rezervatia cuprinde lacul de acumulare si un complex de elestee piscicole, precum si zona din imediata vecinatate a luciului de apa, acoperita cu plante emerse, stufaris, papuris, precum si mici suprafete ocupate de mlastini eutrofe. Fiind un "paradis" al pasarilor salbatice, in rezervatie au fost identificate pana in prezent 213 specii de pasari , dintre care 196 specii protejate, care cuibaresc sau sunt oaspeti in aceste locuri. Valoarea deosebita a Complexului Piscicol "Dumbravita", bogatia si diversitatea speciilor de pasari salbatice din rezervatie, au stat la baza declararii ariei protejate "Sit Natura 2000", ceea ce inseamna includerea sa in reteaua europeana de arii protejate "Natura 2000". Ca o recunoastere a importantei Complexului Piscicol "Dumbravita" ca habitat al pasarilor salbatice, in data de 2 februarie 2006, cu ocazia sarbatoririi "Zilei Mondiale a Zonelor Umede", rezervatia a fost declarata "Sit Ramsar". Aceasta este de natura sa garanteze inca o data faptul ca in rezervatie se va respecta regimul de conservare asupra acestei zone umede, habitat al pasarilor acvatice.

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 12:58 PM
Post #14

Irecuperabila

... mai pe scurt ...

Judeţul Braşov deţine 26 de arii protejate, un numar impresionant de monumente ale naturii, plante care aparţin unui număr de 82 de specii şi numeroase specii de animale ocrotite.

Există două parcuri naţionale în munţii Bucegi şi munţii Piatra Craiului. Rezervaţia din munţii Bucegi cuprinde Abruptul Bucsoiului, Valea Gaura şi Valea Mălăiesti unde sunt protejate capra neagră, râsul, cocoşul de munte şi specii floristice rare. Tot în Bucegi se găsesc monumentele naturale Babele şi Sfinxul. Munţii Piatra Craiului sunt protejaţi în întregime, adăpostind circa 40% din speciile endemice (specie care trăieşte numai într-un anumit teritoriu) din România. Aici se găsesc garofiţa Pietrei Craiului - specie unicat mondial, macul galben, floarea de colţ.

Pe lângă aceste două mari parcuri naţionale există şi alte rezervaţii: Pădurea cu narcise de la Dumbrava Vadului, Pădurea Bogăţii, muntele Tâmpa, Bazaltele de la Racoş şi multe altele.

doriti si mai in amanunt???ca de incep...nu mai termin (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Oct 10 2008, 01:53 PM
Post #15

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(licurici @ Oct 10 2008, 03:58 PM) *
... mai pe scurt ...

Judeţul Braşov deţine 26 de arii protejate, un numar impresionant de monumente ale naturii, plante care aparţin unui număr de 82 de specii şi numeroase specii de animale ocrotite.

Există două parcuri naţionale în munţii Bucegi şi munţii Piatra Craiului. Rezervaţia din munţii Bucegi cuprinde Abruptul Bucsoiului, Valea Gaura şi Valea Mălăiesti unde sunt protejate capra neagră, râsul, cocoşul de munte şi specii floristice rare. Tot în Bucegi se găsesc monumentele naturale Babele şi Sfinxul. Munţii Piatra Craiului sunt protejaţi în întregime, adăpostind circa 40% din speciile endemice (specie care trăieşte numai într-un anumit teritoriu) din România. Aici se găsesc garofiţa Pietrei Craiului - specie unicat mondial, macul galben, floarea de colţ.

Pe lângă aceste două mari parcuri naţionale există şi alte rezervaţii: Pădurea cu narcise de la Dumbrava Vadului, Pădurea Bogăţii, muntele Tâmpa, Bazaltele de la Racoş şi multe altele.

doriti si mai in amanunt???ca de incep...nu mai termin (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
uai, ce nostalgii imi trezesti, licuriceo (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 02:54 PM
Post #16

Irecuperabila

de doriti...eu mai continui (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 10 2008, 03:12 PM
Post #17

Irecuperabila

CITAT(licurici @ Oct 5 2008, 07:52 AM) *
putina geografie...nu strica

arii protejate de la voi din judet ....

eu zic una, de o importanta deosebita, din jud. bv ... PARCUL NATIONAL PIATRA CRAIULUI
Attached File  IMG_6191.jpg ( 753.87K ) Number of downloads: 3

Masivul Piatra Craiului a devenit rezervatie naturala in 28 martie 1938 (Jurnalul Consiliului de Ministri nr. 645). Consiliul de Ministri a luat aceasta decizie "datorita caracterului unic al masivului unde se gasesc specii rare ca Dianthus callizonus, Hesperis nivea, Minuatia transilvanica, Leontopodium alpinum,ca si datorita frumusetii peisajului".

In 1938, cand rezervatia naturala a fost infiintata, au fost luate in considerare numai 440 ha. In 1972, aceasta suprafata a crescut la 900 ha, iar astazi, zona de conservare speciala acopera o suprafata de 4879ha, zona de parc national ocupând cca. 9894 ha. În 1952 (anul in care a fost înregistrat primul amenajament silvic pentru zona Pietrei Craiului), in jur de 17.2% din suprafata totala a masivului a fost luata in considerare pentru conservare.

In anul 1990 Piatra Craiului este declarat parc national prin Ordinul 7 al Ministerului Agriculturii de la acea vreme, alaturi de alte 12 parcuri din Romania.

o sa insist pe parculrile nationale si naturale din jud.bv ca sunt de o importanta deosebita...

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 13 2008, 01:57 PM
Post #18

Irecuperabila

astazi am descoperit asa ceva ... cu ajutorul lui dumnezeu ... sper sa ajung pe-acolo ... din ce am citit ... merita vizitat locul ...

Transalpina (DN 67C) este o şosea din Munţii Parâng, în Carpaţii Meridionali. Este cea mai înaltă şosea din România, având punctul cel mai înalt în Pasul Urdele (2145m). Drumul face legătura între oraşele Novaci şi Sebeş. Fiind un drum alpin, este închis pe perioada iernii.

Drumul dinspre Novaci este asfaltat doar pana la Rânca(1600 m). În continuare drumul este cu bolovani şi grohotiş, fiind nerecomandat pentru autoturismele cu garda la sol joasă, precum şi pentru cele cu resurse de putere reduse, având în vedere pantele destul de abrupte care urmează.

Transalpina a fost dată în folosinţă în 1935 de regele Carol al II-lea.

si inca un articol...sper sa gasesc mai multe, documentatie mai multa si evantual si trasee ce se pot face de-acolo ... in toate dirtectiile...

După ce drumul ce traversează Munţii Făgăraşului a devenit neîncăpător în timpul vacanţelor din cauza turiştilor motorizaţi, un alt drum, greu de parcurs pentru cei comozi, detronează, prin frumuseţea şi sălbăticia peisajului dominaţia Transfăgărăşanului. Botezat DN 67C, acest traseu, denumit "calea regală" sau "drumul regelui" face legătura între Novaci şi Sebeş, traversând Munţii Parâng.

Se pare că pentru prima dată drumul a fost construit de armatele romane ale lui Traian, în anul 101 e.n., drum pe care romanii au ajuns la cetăţile dacice din zona Orăştiei. Regele Ferdinand descoperise, încă din 1914, potenţialul strategic al nordului Vâlcei. Întregitorul României a dispus construcţia unui drum în stâncă, ce mai poate fi parcurs anevoie şi astăzi, între Valea Măceşului de Sebeş şi Rânca ca. Pe acest traseu, în Primul Război Mondial se alimenta frontul de vest. De atunci se pare că nimeni nu a mai întreţinut acest drum, care pe alocuri urcă la peste 2.000 m altitudine (Pasul Urdele, 2.145 m).

Tocmai de aceea "şoseaua" mai are doar urme de asfalt, pe anumite porţiuni. În zona golului alpin, drumul este un adevărat test de anduranţă pentru maşinile cu gardă mare la sol şi un test de rezistenţă şi îndemânare pentru şoferii care se încumetă să treacă printre bolovani ascuţiţi, prin şleauri adânci, bolovani prăbuşiţi sau să treacă la câţiva centimetri de prăpastia care se cască în marginea bolovănişului. Tocmai de aceea, traseul este mai uşor de străbătut cu bicicleta. Accesul pe DN 67C se poate face fie din Novaci sau Sebeş, fie prin Valea Oltului, Brezoi, Voineasa, Vidra, Obârşia Lotrului - locuri de rară frumuseţe - sau din Petroşani către Obârşia Lotrului. Locuri de cazare găsiţi fie la Vidra, unde sunt trei hoteluri, fie la cabana şi căsuţele de la Obârşia Lotrului, la preţuri cuprinse între 10 şi 40 de RON/noapte

indraznesc sa dau un link ... si sa va indemn la o plimbare pe Transalpina
http://www.turism.wikiteam.ro/19_102_0.html

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 14 2008, 01:57 PM
Post #19

Tra la la

Ualeeeiiii.... multa docuimentatie nene.... felicitari, adevarat curs de geogra (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
App, printre posturile tale , pot sa ma ocup eo de ''Parcul Natural Bucegi'' dar de tot, nu numai latura Damboviteana?
Sa vedem ce reusesc sa scot (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 14 2008, 03:42 PM
Post #20

Irecuperabila

esti bine venita cu orice jolie...

eu cred ca o sa merg pe parcul national piatra craiului...partea brasoveana...pt inceput...
si apoi mai insist si pe alte arii protejate din judtul bv...

hai jj...hai macar noi doua si sa dea dumnezeu sa citeasca cu totii topicul...pt ca pana la urma e vb de cunostinte generale...de frumusetile din tara noastra...

--------------------

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th October 2019 - 05:16 AM