IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Vaccin Controversat
licurici
post Nov 27 2008, 10:26 AM
Post #1

Irecuperabila

Group: Members
From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

vaccinul impotriva cancerului de col uterin...pentru fetitele de clasa a IV-a
riscant sau benefic?
parintii, in marea lor majotirtate, refuza vaccinul
medicii nici ei nu sunt bine informati si nu stiu ce sa le spuna parintilor
insa ministerul sanatatii sustine cu tarie ca e un vaccin benefic
am ajuns cobaiul tuturor?experimentam pe copii de 10 ani?

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 27 2008, 10:55 AM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Am urmarit cu interes subiectul asta.
Chiar acum ceva vreme, inainte sa se puna problema obligativitatii vaccinarii, aparuse un topic pe aici (care a disparut mai nou) pe tema acestui vaccin.
In Statele Unite din cate am inteles a fost interzis. Cautand prin diverse locuri am dat peste un site cu rapoarte apropox efectele secundare imediate la diferite paciente. Am sa il caut.
Ce se intampla la noi? Simplu se incearca a se baga pe gat. Doctorii au inceput vaccinarea elevelor de zilele trecute iar astazi s-au declarat complet socati cand au primit prospectul medicamentului si au descoperit cate efecte secundare poate avea. Si asta pe termen scurt. Pe termen lung nici nu se stie, sau se stie si nu se spune.

" Medicii şcolari au aflat de pe prospect care sunt reacţiile adverse ale vaccinării. "Efectele secundare nu sunt de neglijat şi includ leşinuri, ame­ţeli, dureri musculare sau febră", ne-a de­clarat îngrijorată Ma­ria Blănaru, asistent medical la Şcoala 118, din Bucu­reşti.

"La 15 minute după injecţie, eleva poate să leşine sau poate avea reacţii alergice severe, până la şocuri anafilactice", explică şi dr. Ra­luca Sa­vu de la Şcoa­la 156. În­grijo­raţi, medi­cii do­resc să reia discuţiile cu pă­rinţii pentru a le pre­zenta noile informaţii. "Nu am ştiut, la acel mo­ment, ce să le spu­nem des­pre reac­ţii. E corect ca ei să afle e­xact riscurile vacci­nă­rii îna­inte de a-şi ex­prima opţiunea", mai spune doctorul Sava. "

Ba mai mult de atat, din cate am citit, parintii care refuza vaccinarea copilelor trebuie sa semneze o declaratie prin care se obliga sa plateasca toate costurile serviciilor medicale, in cazul in care, peste ani fetita se va imbolnavi. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Nu este obligatoriu vaccinul dar ... este!

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
licurici
post Nov 27 2008, 10:57 AM
Post #3

Irecuperabila

asta vroiam sa scot si eu in evidenta
ni se baga pe gat efectiv
si pana la urma...fiecare e responsabil de sanatatea lui...nu te obliga nimeni sa mergi la medic daca nu vrei
si la ce chinuri sunt supuse bietele fetite...
e criminal ce fac mai marii dinsanatate cu noi ...cu bietele copile ...

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 27 2008, 11:00 AM
Post #4

Tra la la

Clar!
Uite aici
http://www.909shot.com/PressReleases/pr62706gardasil.htm

Pagina in care citisem eu rapoartele alea nu mai poate fi accesata azi so...

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
licurici
post Nov 27 2008, 11:02 AM
Post #5

Irecuperabila

oare de ce?
ticalosi
cu siguranta se spala niste bani si pe-aici...cineva are de castigat din toata afaracerea asta...pe spinarea bietelor copile...care habar nu au cred ce inseamna cancerul de col uterin...

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 28 2008, 06:03 PM
Post #6

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Bine ati venit in USA! Unde pastilele abunda shi doctorii au mana libera sa le prescrie cu folos shi fara folos, cut cat mai multe cu atat mai bine...in fact hai sa mai inventam ceva boli ca sa putem scrie shi mai multe pastile shi daca gasimi oameni sanatosi hai sa ii imbolnavim sa le dam shi lor pastile (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 30 2008, 05:40 PM
Post #7

Tra la la

Raaaiiiit .... cum era vorba aia? Banii ochiul dracului!! Mdea, se aplica din plin si aici.

--------------------

+Quote Post
userpsy
post Dec 11 2008, 08:18 PM
Post #8

Newbie
*

Member No.: 13,964

industria farmaceutica si companiile care controleaza totul au zeci de miliarde de euro castig pe an... mi se pare ceva normal sa inventeze medicamente pentru imbolnavirea oamenilor .. cautati pe google expresia "left handed people"(distruge sistemul imunitar, sistemul psihic si fizic) proiect global de schimbare a ADN-ului din oameni de natura "right handed"(pozitiv -creste energia) in left handed.....deci medicamentele au ceva benefic ptr o zi.. sau mai multe dar imbinat de fapt cu secretul distrugerii imunitatii .. pentru ca oamenii sa formeze cozi la farmacii..etc.. pentru detalii subtile .. e-mail sau msg yahoo ..: "idmessengeremail"

+Quote Post
carla
post Jun 7 2013, 01:04 PM
Post #9

Member
**

Member No.: 14,323

eu cred ca este benefic; daca vaccinul pentru pojar e benefic, cel de col uterin de ce n-ar fi? atata timp cat se cunoaste istoricul copilului si este in regula sa fie administrat, vaccinul cred ca este benefic.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th October 2019 - 10:15 PM