IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Avetzi reteta pentru...
nicky
post Oct 11 2005, 03:18 AM
Post #21

traficant de vise

Group: Members
From: Ploiesti
Member No.: 1,756

SUPA RADAUTEANA

Pasul 1

Se pun la fiert urmatoarele
- morcov, patrunjel (radacina), o telina, o ceapa mai mare;

- carne de pui, cu tot cu os ( de preferat piept si pulpe)

- se mai poate adauga putina Vegeta, 2-3 foi de dafin si cateva boabe de piper, dar numai dupa ce au inceput sa fiarba ingredientele de mai sus.

Pasul 2
Dupa ce au fiert cele de mai sus, se scot legumele si se paseaza bine-bine, carnita de pui se desprinde de pe os si se taie fashiutze, dupa care se pun iar la fiert.

Pasul 3
In timp ce se fierbe a doua oara supa, se pregateste deoparte urmatorul sos - smantana, 2 galbenuse si un pic de faina.

Pasul 4
Acest sos se adauga peste supa cand incepe sa fiarba din nou. Pe langa sos, se mai pune usturoi pisat, otet, piper, Vegeta si la sfarsit verdeata ( eu am pus patrunjel). Nu mai lasa sa fiarba prea mult supa din acest moment, pentru ca riscam sa se faca cocoloase (asa zice reteta, eu am mai lasat-o sa dea un clocot serios, ca sa iasa aromele tuturor ingredientelor si nu s-au produs nici un fel de cocoloase).

Daca va place cu mai mult otet, e de preferat sa va adaugati atunci cand o serviti, pentru ca e posibil sa se inacreasca daca exagerati cu otetul atunci cand o gatiti.

--------------------
La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
28.gif[/image][/url]
Go to the top of the page

+Quote Post
nicky
post Oct 11 2005, 03:20 AM
Post #22

traficant de vise

Pui magic

2 buc piept pui se taie cubulete si se prajesc in putin ulei; se adauga 1 cutie ciuperci taiate marunt, sare si piper si se mai lasa 5 minute. Separat se dau in clocot 200g smantana cu un cub Knorr de pui, apoi se adauga puiul cu ciupercile si se mai lasa 2-3 minute.
In farfurie se aseaza astfel: in centru se face un pat de crutoane, peste care se pune puiul cu ciuperci, in jurul "muntisorului" se pune un rand de salata verde taiata marunt si un rand de felii de rosii.
Nu numai ca va arata bine, dar e super gustos!

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
nicky
post Oct 11 2005, 03:21 AM
Post #23

traficant de vise

P u l p e de pui, cate vreti, sau cati sunteti, cartofi taiati rondele, ardei rosu, verde, galben(diversificat arata frumos)-taiate cubulete sau fasiute, se pun intr-o tava de cuptor.cartofii, ardeii se pun pe langa p u l p e l e de pui, se condimenteaza dupa dorinte, se acopera cu apa dar nu pana la nivelul p u l p e l o r, cartofii sa fie in apa, ei trebuie sa fiarba...iar deasupra se face intr-o cana un amestec cu 3 linguri bulion, 3 linguri mustar dulce, ulei (de masline daca este), condimente si putina apa...Se face o pasta subtirica...si se toarna peste p u l p e l e de pui..dupa ce se fierb cartofii(am uitat sa spun,...p u l p e l e de pui..sa fie date intr-un clocot....!!)
Se scot pe o farfurie p u l p a ...cartofi, ardei...se puen si sos ce se lasa..si se orneaza cu rosii proaspete taiate felii

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
nicky
post Oct 11 2005, 03:23 AM
Post #24

traficant de vise

Rulou de pui cu ciuperci si cascaval

Ingrediente:
piept pui, cascaval, ciuperci, condimente pui

Mod de preparare:
Se bate pieptul de pui ca pentru snitel, se umple cu ciuperci si cascaval, se condimenteaza, se da prin faina si prin besamel, dupa care se prajeste in tigaie cca. 10 min.

Mod de servire:
Se seveste cu garnitura de cartofi si cascaval ras deasupra. Se orneaza cu gogosari (la otet), felii de portocale si frunze de patrunjel.

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
nicky
post Oct 11 2005, 03:25 AM
Post #25

traficant de vise

DOVLECEI LA CUPTOR

6 dovlecei mai mici
branza (de oaie, de preferinta)
pesmet
verdeata (marar, patrunjel)

Dovleceii se fierb cam 10 minute. Intr-o tava de Jena, dupa ce se unge cu ulei si se tapeteaza cu pesmet, se pun dovleceii taiati longitudinal. Deasupra se razuie branza, se pune putin pesmet si verdeata. Se da la cuptor cam 30 de minute.

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
tuffgirl
post Oct 11 2005, 06:11 AM
Post #26

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

(sweet_joanna)
mm dea .. macar puteai sa zici mersi macar pt efort :roll: :roll:

Mersi pentru efort :hug: :kisskiss:

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
tuffgirl
post Oct 11 2005, 06:14 AM
Post #27

Can't touch this!

Nicky eu o sa ma marit cu tine (daca nu, o sa fiu prietena ta cea mai buna) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) De fiecare data cand o sa raman in pana de retzete stiu unde sa merg. Esti deosebita, multumesc. :kisskiss: :hug:

Dupa toate bunatatile astea o sa arat cam asha :fat: foarte curand (IMG:/laugh.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
nicky
post Oct 11 2005, 02:36 PM
Post #28

traficant de vise

Cu placere .Imi place sa gatesc ( nu mancaruri in cantitati mari ) si mereu imi place sa le fac cate ceva nou la ai mei .Azi le-am facut iar Varza a la Cluj .La cererea "publicului" , hihihi .

Multumesc pentru oferta de a-mi deveni prietena cea mai buna .Cine stie?Poate ca vom deveni .Si daca ai nevoie de vre-o reteta , sa-mi spui ca , daca n-o stiu eu , tot aflu de la tarla de mamici cu care chatuiesc , hihihi .

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
nicky
post Oct 11 2005, 04:40 PM
Post #29

traficant de vise

Inca o reteta , preferata mea .Dureaza cam o ora jumate si se mai poate adauga cashcaval .

ngrediente
500 g carne macra( sau carne tocata de orice fel ), 750 g cartofi, 2 cepe, 3 linguri ulei, sare, piper, verdeata, 1 lingura bulion sau 3-4 rosii, pesmet
Mod de preparare
Se curata cartofii si se taie felii de grosimea unui deget. Se presara cu putina sare, se lasa citeva minute sa stea cu sarea apoi se sterg cu un servet si se prajesc pe amindoua partile. Se da carnea prin masina impreuna cu doua cepe crude, apoi se pune la prajit intr-o tigaie cu o lingura de ulei. Se adauga sare si piper si se lasa ca tocatura sa se prajeasca foarte putin (trebuie sa ramina mustoasa). Intr-o cartita unsa cu ulei si presarata cu pesmet se asaza un rind de cartofi, apoi un rind de carne. Se procedeaza astfel pina cind sint pusi cartofii si toata carnea, avind grija ca ultimul rind sa fie de cartofi, iar intre rinduri se presara verdeata tocata. Se toarna o lingura de bulion amestecata cu un pahar de zeama de carne (vara, peste cartofi se pune un rind de rosii taiate felii; in acest caz nu se mai pune bulionul cu zeama de carne). Se da la cuptor pina scade bine.

Eu nu pun intotdeauna pesmet si cartofii pot fi nu numai prajiti dar si fierti si taiati apoi feliute .

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
Shewanna
post Oct 11 2005, 08:05 PM
Post #30

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Mey, sa-mi bag (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/tongue.gif) va zic, azi mi-a adus mama varza calita, dar ataaaaaaata a iesit de buuuuna de am mancat jumate de oala, nu stiu cum de a iesit asa buna. (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/licklips.gif) (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/licklips.gif) (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/licklips.gif)
V-am spus-o si voua sa stiti (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/ohyeah.gif)
(IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/pofticios.gif) (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/pofticios.gif)

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
nicky
post Oct 12 2005, 06:04 AM
Post #31

traficant de vise

Multam fain ! Hihihi .S-o mananci sanatoasa !

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
mary_just_me
post Feb 17 2006, 09:37 AM
Post #32

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 2,163

Fursecuri rapide

Timp de preparare si coacere: aprox. 30-45 min.
Ingrediente:
- 3 oua (sau 4 daca-s mici)
- 250 gr. Zahar (o cana)
- 1 cana ulei
- 2 ?, 3 cani faina
- 2 plicuri zahar vanilinat
- mirodenii: coaja de lamaie rasa, esenta de rom (vanilie)
- ptr ornare: nuci sau stafide
- optional cacao
Mod de preparare:
Se bat ouale, apoi se adauga treptat zaharul, si zaharul vanilat pana la topire.
Se adauga apoi si uleiul treptat amestecand continuu.
Se adauga faina, tot treptat, pana la incorporarea completa.
Se adauga mirodeniile (esentele, coaja de lamiae rasa,etc.- dupa preferinte)
Se inchinge cuptorul timp de 5 -10 min.
Se unge foarte putin (!)o tava cu ulei.
Se pune aluatul (care trebuie sa fie de consistenta dura) cu varful (!)unei lingurite, pe alocuri.
Aveti grija sa nu le puneti prea apropiate una de alta ptr. ca datorita continutului mare de ulei se vor intinde pe toata tava!
Se tine tava in cuptor aprox 5-7 minute, sau pana observatzi ca s-au rumenit pe margini.

TIP 1: eu am mai redus din cantitatea de faina si am pus intregul aluat la cuptor presarat cu nuci, l-am tapetat cu zahar pudra dupa coacere, taiat in romburi.
TIP 2: daca doriti sa le mentineti fragede si pana a doua zi sau mai mult introduce-ti-le intr-o punga de plastic.

ps: am facut reteta asta de nenumarate ori inca de cand eram in scoala generala :wink:

--------------------
I love life!

+Quote Post
mishulina
post Feb 17 2006, 04:25 PM
Post #33

Advanced Member

From: off the beaten track
Member No.: 1,904

eu am invatat de la un italian , acum vreo 2 zile, sa fac tiramisu!!
astazi am facut-o pe-a patra...am innebunit pe toata lumea cu prajitura mea... :selemb:

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
nicky
post Feb 17 2006, 08:23 PM
Post #34

traficant de vise

Vreau si ioooooooooooooooooooo !!!!!!!!!!

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 29 2006, 04:55 AM
Post #35

Can't touch this!

... este la voi rosii uscate, prezervate in ulei? dar broccoli, e un fel de conopida dar verde? daca este o sa va dau o reteta.... :pofticios:

intre timp.....
Pui cu boia shi ciuperci: (reteta pentru patru persoane)

4 piepturi de pui fara oase shi piele
1 lingurita de boia
sare shi piper cat credeti de cuvinta
1 jumatate de lingurita de praf (pudra) de usturoi
2 linguri de unt
1 ceapa taiata feli subtiri
500 de grame de ciuperci proaspete taiate feli

-pieptul de pui se "fragezeste" pana ajunge la grosimea de un centimetru jumate (aproximat), presarati fara mila cu boiaua (poprica)sare, piper shi pudra de usturoi pe ambele parti
-intr-o tigaie mare topiti untul peste un foc mediu, aranjati piepturile de pui, acoperiti shi lasati sa se gateasca pentru 10 minute, dupa care intoarceti puiul pe partea cealalta, presarati ceapa shi ciupercile peste pui, acoperiti shi lasati sa se gateasca pentru inca 10 minute
-dupa aceste 10 minute amestecati ceapa shi ciupercile in sosul de unt, reduceti focul la mic shi lasati sa se mai gateasca totul fara capac inca 5 minute.

ce serviti ca garnitura :nustiu: depinde de voi, eu ma gandesc la cartofi piure

--------------------

+Quote Post
Nemo
post Apr 30 2006, 11:15 PM
Post #36

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Yam,yam asta cu puiul.Cat despre chestia cu brocoli si rosii uscate,trimite-o prin private message la cine e interesat,nu pune oroarea aia pe forum! (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
tuffgirl
post May 2 2006, 02:44 AM
Post #37

Can't touch this!

e buna mai, acum aveti sau nu astea? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Sweety
post May 2 2006, 06:39 AM
Post #38

Senior Member

Member No.: 1,600

se gasesc peste tot (IMG:/tongue.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
tuffgirl
post May 3 2006, 03:15 AM
Post #39

Can't touch this!

:nustiu: am intrebat shi eu...

--------------------

+Quote Post
nicky
post May 3 2006, 05:23 AM
Post #40

traficant de vise

Rosii uscate nu stiu daca avem dar brocoli se gasesc sigur pe la magazinele mai "mari" .

--------------------
28.gif[/image][/url]

+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th November 2019 - 11:51 PM