IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
stories
ovidiu bufnila
post May 30 2007, 12:21 PM
Post #1

Member
**

Group: Members
Member No.: 156

Pitoskin, fuck you
short story by
Ovidiu Bufnila

- Pitoskin, fuck you!
Pitoskin m-a înjurat şi el cu năduf şi a trântit telefonul. Chestia asta i-ar fi plăcut lui Sansafras Fasfasofas. Ceva mă face să cred că ne-am cunoscut cândva, într-un moment trecut. Ar putea fi vorba de un moment viitor dar prin care am mai trecut.
Trebuie să fi fost într-un bar din Tambo Tamboree. Sau într-un internet-café din Batoa Butuba. Sau în inima nordicelor.
Momentul Tambo Tamboree se desfăşoară chiar acum.
Afară plouă subţire. Cerul e trandafiriu. Se va face trandafiriu în curând până la incandescent. Sansafras Fasfasofas îmi face semn să mă aşez la masa lui. Îmi zice cu o voce cavernoasa:
- Trage o druşcă, bătrâne moreaugarin, în curând totul o să fie un iad!
- Pe ce te bazezi? Îl întreb mirat.
- Pitoskin, fuck you! racneste Sansafras Fasfasofas şi mă trage de mânecă trântindu-mă furios pe scaun.
Eu mă strâmb de durere. Sigur mi-a scrântit glezna. Aş vrea să-l pot pocni pe Sansafras Fasfasofas. Chiar îl pocnesc potrivit unei posibile desfăşurări a ficţionalului.
Îmi zice şuierând:
- Ştii vreo rugăciune?!
- Tttt!
- Pitoskin, fuck you, mărunţelule! Or să te prăjească de tot cu aruncătorul de flăcări, cacariciuleee! Înţelegi?! Noi le-am dat verzătură şi ei s-au înarmat până-n dinţi şi ne-au făcut bucata! Înţelegi?!
Sunt multe lucruri de neînţeles. Mi-ar fi fost foarte simplu să rezolv ecuaţiile virtuale ale acestui moment. Potrivit informaţiilor pe care le primesc despre acest moment, sunt într-o buclă real/virtuală.
Suna din nou telefonul. Pitoskin se răsteşte la mine:
- Moreaugarinule, te cauta cei de la edituraaaa! Au de gând să-ţi pună pielea-n băţ dacă nu le dai romanul la timp! Eu zic să iei legătura cu ei, altfel n-o să-ţi fie moale deloc! Se pare că nu le place subiectul noului tău roman! Ar vrea să modifici lucrurile! Dacă în anii 0100101011 scriai ca rulii or să ia cu asalt Beauburgul era o chestie mişto, dar acum asta nu poate să fie decât o gugumanie! O foarte mare gugumanieeee! Înţelegi, moreaugarinule?!
:shock:
Go to the top of the page

+Quote Post
tudoriona
post Jun 3 2007, 01:41 PM
Post #2

Member
**

From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

Asta a fost o schita SF ? sau un prolog la un roman ? Este folosita tehnica repetitiei ca o exprimare a buclei temporale dintre azi dimineata si maine dimineata, care este de fapt tot azi de dimineata, dar mai pe la pranz ?
Alaturari ciudate, aproape oximoronice intre aruncator de flacari si rugaciune, intre copilaresc si conflictual, monotonia si unicitatea clipei...
Depinde care sunt ecuatiile virtuale... poate aplici o derivata sau Teorema lui Cauchy, faci tabelul de variatie, deivata a doua si poate functia va fi concava. Si daca nu, atunci iti spui rugaciunea si te culci. Sau intri pe Internet. Vezi sa nu te prinda rusii, ca-ti baga un troian de nu te vezi !!

+Quote Post
ovidiu bufnila
post Jun 3 2007, 04:52 PM
Post #3

Member
**

Member No.: 156

Sal. E waving fiction, tigrule. Nu mi-e frica de rusi. Tie ti-e frica?
8)

+Quote Post
tudoriona
post Jun 5 2007, 05:12 AM
Post #4

Member
**

From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

Nu mi-e frica, atat timp cat nu sunt langa ei !!!
Dar paza buna trece primejdia rea !

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 11th December 2019 - 06:00 AM