IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
si dh totusi nu exista...
dark_goddess
post Nov 25 2005, 05:14 PM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 2,051

Uite o intrebare p care mi-o pun foarte mult in ultimul timp...Dk nu exista nimeni acolo sus care s te vegheze,care s iti asculte cererile,dorintele,in definitiv noi,oamenii suntem singuri pe pamant! Incep sa cred ca toata chestia asta c Dumnezeu nu-i decat o iluzie,un fel d manipulare in masa...dar cert e ca,acest lucru nu o sa mai dureze prea mult,fiindca,nu-i asa?suntem destui care am incetat s ne mai "supunem",sa facem doar ce considera ei ce e bine...cred c asta_i un fel d blasfemie,ce spun eu aici?! oricum nu-mi mai pasa!
Deismul afirma faptul c exista un Dumnezeu,dar nu se amesteca in viata noastra!Bun,si atunci dc ne-a mai creat...poate doar ptr amuzament...in final,viata asta e insasi pedeapsa lui... si de ce ar merita traita daca totul ti se ofera atat de confuz si de indoielnic?nu sunteti de acord cu mine?
Pana la urma,fiecare dintre noi decide in ce crede!!

--------------------
Remember: "this life ain't worth living!"
Go to the top of the page

+Quote Post
brigadierul silv...
post Nov 25 2005, 05:19 PM
Post #2

Advanced Member

Member No.: 1,636

pana la urma care e intrebarea pe care tu ti-o pui???

ca io n-am inteles :taz: :taz:

+Quote Post
dark_goddess
post Nov 25 2005, 05:29 PM
Post #3

Newbie
*

intrebarea e aceeasi intrebare existentiala: exista sau nu un Dumnezeu?scuze dk n-am fost destul d concisa,dar in ceea ce scriu exista aceeasi confuzie c si in gandurile mele!

--------------------

+Quote Post
brigadierul silv...
post Nov 25 2005, 05:50 PM
Post #4

Advanced Member

dumnezeu exista........eu unul sunt sigur de asta

+Quote Post
dark_goddess
post Nov 25 2005, 05:56 PM
Post #5

Newbie
*

Chiar ma bucur pt tine dar ce te face sa crezi asta?C dovezi ai?

--------------------

+Quote Post
brigadierul silv...
post Nov 25 2005, 05:58 PM
Post #6

Advanced Member

dar tu ce dovezi ai avea k nu exista??

+Quote Post
brigadierul silv...
post Nov 25 2005, 06:14 PM
Post #7

Advanced Member

pana la urma fiecare e liber sa aleaga......

asa cum poate eu nu pot sa te conving pe tine ca dumnezeu exista asa nu poti nici tu sa ma convingi k nu

+Quote Post
dark_goddess
post Nov 25 2005, 06:15 PM
Post #8

Newbie
*

dovezi sunt in intreaga lume,trebuie doar sa vrei sa vezi dincolo d aparente...e de ajuns doar sa te intrebi de ce! de ce toate astea?de ce atata suferinta ptr nimic! crede-ma nimic nu merita sacrificiul acesta,care se numeste viata!
tu ce "dovezi" ai in afara d cele prezentate d cei "intelepti"...sau doar te-ai multumit sa asculti si te-ai conformat dorintelor si cerintelor celorlalti!

--------------------

+Quote Post
brigadierul silv...
post Nov 25 2005, 06:28 PM
Post #9

Advanced Member

da cine te-a suparat atat de rau incat sa zici k viata nu merita traita :?:

+Quote Post
mishulina
post Nov 25 2005, 07:14 PM
Post #10

Advanced Member

From: off the beaten track
Member No.: 1,904

eu cred k fiecare are in minte aceasta intrebare, cu diferenta k unii decid..ori alba, ori neagra.
eu te-as intreba ceva.am impresia k tu tinzi sa negi existenta lui dumnezeu...asa e???inseamna k ai un motiv foarte puternic...si la urma urmei, nu ai fi singura care ar spune.:"unde-i dumnezeu acum cand am cea mai mare nevoie de el.??"
tot ce pot sa-ti spun este sa meditezi.si sa alegi ce-ti convine(lucru care l-ai mentionat si tu)..dar park e mai ushor sa treci peste unele cand stii k cineva,de acolo de sus, te vegheaza...

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
dark_goddess
post Nov 27 2005, 10:22 AM
Post #11

Newbie
*

da ai dreptate,incetul cu incetul am inceput s neg existenta oricarui dumnezeu,dar n-a fost dintotdeauna asa,numai ca atunci cand am avut mai mare nevoie de el,atunci s-ar putea spune ca mi-a intors spatele!
Stiu ca e mai usor sa treci peste unele lucruri stiind c e cineva acolo sus care o sa te ajute sa treci peste,dar ce faci atunci cand si EL te dezaamageste..in cine mai poti avea incredere...
asta e poate imi voi schimba si eu opiniile intr'un final...
see u!

--------------------

+Quote Post
nedgg
post Dec 10 2005, 01:49 AM
Post #12

Member
**

Member No.: 991

daca exista, fie si doar in mintea unora, exista. este o forta reala care a influentat cursul istoriei si viata omului de rand.
oare ai putea sustine ca nu exista efectul placebo? dar asta nu e ceva real, exista numai in mintea unora. ipohondria la fel. paranoia sau nebunia comuna idem. sugestia, autosugestia, deochiul, fata morgana, iluziile, delirul, mirajele, revelatiile,telepatia, profetiile, telekinezia tot asa. unde vezi explicatia si suportul lor material? dar ele exista si sunt cat se poate de reale. le poti demonstra si studia numai analizand efectele lor.
analog poti studia divinitatea. si daca intradevar vrei s-o poti percepe, trebuie sa incepi cautarea fara nici o prejudecata, fara nici o idee despre ceea ce ar trebui sa rezulte. nici ca seful este barbat, nici ca e om, nici ca e material, nici ca gandeste in acelasi mod cu tine sau cu noi si nici ca actioneaza dupa aceleasi pricipii. lasa deoparte ideile inoculate de catre biserica (de orice fel) prin intermediul popii, mamei, bunicii, opiniei publice. poate vei fi surprinsa de cei vei afla...

+Quote Post
Riverdance
post Dec 10 2005, 07:37 PM
Post #13

Member
**

Member No.: 685

idem, ca si la subiectul cu credinta si stiinta, da? :roll:

Mai da si tu zapada la o parte, mai fa o provizie de sampanie, mai mangaie-ti nevasta ... ca daca exista sau nu, asta e cu totul secundar! :idea:

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
Sweety
post Dec 11 2005, 06:44 AM
Post #14

Senior Member

Member No.: 1,600

(dark_goddess)
Uite o intrebare p care mi-o pun foarte mult in ultimul timp...Dk nu exista nimeni acolo sus care s te vegheze,care s iti asculte cererile,dorintele,in definitiv noi,oamenii suntem singuri pe pamant! Incep sa cred ca toata chestia asta c Dumnezeu nu-i decat o iluzie,un fel d manipulare in masa...dar cert e ca,acest lucru nu o sa mai dureze prea mult,fiindca,nu-i asa?suntem destui care am incetat s ne mai "supunem",sa facem doar ce considera ei ce e bine...cred c asta_i un fel d blasfemie,ce spun eu aici?! oricum nu-mi mai pasa!
Deismul afirma faptul c exista un Dumnezeu,dar nu se amesteca in viata noastra!Bun,si atunci dc ne-a mai creat...poate doar ptr amuzament...in final,viata asta e insasi pedeapsa lui... si de ce ar merita traita daca totul ti se ofera atat de confuz si de indoielnic?nu sunteti de acord cu mine?
Pana la urma,fiecare dintre noi decide in ce crede!!

Te rog mai intai sa scrii romaneste sa te inteleaga si o bozguroaica ca si mine (IMG:/biggrin.gif)
Parerea mea este bine sa te si mai indoiesti (IMG:/biggrin.gif) nu neaparat sa crezi tot ce cred si altzii (IMG:/smile.gif) e bine sa analizezi si Biblia chiar de se spune crede si nu cerceta :hammer: :gun:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Boztorgai
post Jan 8 2006, 10:16 AM
Post #15

Member
**

Member No.: 2,130

lasa deoparte ideile inoculate de catre biserica (de orice fel) prin intermediul popii, mamei, bunicii, opiniei publice. poate vei fi surprinsa de cei vei afla...

Nedgg, mi-a placut pledoaria ta!
Si eu cred ca desi poate inexistent, Dumnezeu a influentat istoria omenirii cu o forta care se impune de la sine; asta si in bine, si in rau.

Eu una, am facut exact cum zici tu, am lasat de-o parte ideile primite de la biserica, mama sau anturaj, si am fost surprinsa sa constat ca acei nemernici de comunisti pe care c?ndva stiam sa-i urasc cu atat patima, aveau dreptate: suntem singuri, si e nedrept ca e asa. E stupid. Divinitatea cu ?acadelele? ei at?t de prizate de toti oamenii, daca nu exista, trebuie inventata!
E ca si cu Mos Craciun . . . c?t de frumoasa era copilaria c?nd credeam ?nca ?n aceasta minunata poveste . . . . ?l privesc pe tz?ncul meu si mi se umple sufletul si acum . . . Si ce frumoasa era adolescenta c?nd ?nca mai credeam ?n Dumnezeu! Dar totul s-a dus.
Toata lumea ar trebui sa aiba un dumnezeu. Nu conteaza care . . . .
La mine ?n familie tatal meu este ortodox, desi sceptic p?na la ateism, ?nsa bunicul meu a fost musulman; si probabil toti ?naintasii lui erau asa.
Incerc?nd sa-mi caut radacinile etnice din partea tatalui, m-am informat despre islam; care e o poveste totusi nu mai putin ridicula dec?t crestinismul . . . ?nsa ce frapeaza si ce trebuie sa frapeze, este acea credinta nestramuta, absoluta, a omului musulman.
C?t de singuri suntem noi, ateii si crestinii laicizati, si c?t de plini de ?ncredere sunt ei . . .
Imi ?nchipui atunci lumea acelor ?nvatati din secolele trecute, care desi deschisi cercetarii rationale credeau si ei tot at?t de puternic ?n dumnezeul lor ca si musulmanii de azi. Ei au murit cu aceasta iluzie si cred ca au murit fericiti.
Noi ?nsa trebuie sa tinem piept propriei noastre eruditii, si unii nu reusesc niciodata, iar uneori nici unul dintre noi nu reuseste.
Cunoasterea nu se afla ?n faza ?n care sa ne satisfaca dorinta de eternitate. C?nd va fi, si e de presupus ca va fi c?ndva, atunci poate acea rana produsa de cunoastere se va cicatriza.
P?na atunci insa, nu avem dec?t sa spunem asa: cei care pot crede totusi, sa creada, iar cei care nu pot, sa spere ca cei care cred nu vor face ce au facut generatiile trecute de credinciosi, adica persecutii, discriminare si genocid. Ar fi prea trist sa repetem greselile trecutului. Un ateu e si asa batut de soarta, nu? :twisted:

+Quote Post
Sweety
post Jun 15 2006, 10:25 PM
Post #16

Senior Member

Ma intreb cum poti sa il iubesti pe Dumnezeu fara sa il cunosti si cum poti sa accepti pe Dummnezeu fara sa il inteleg??? :nustiu:

--------------------

+Quote Post
IoriYagami
post Jun 16 2006, 12:33 AM
Post #17

Member
**

From: Into the shadow of your death . . .
Member No.: 2,588

mda....here we go again:D
d-zeu : iluzie creata de un nenea { sau o nenea (IMG:/tongue.gif) } care era sef de trib probabil { sau o fo unu mai cu tupeu in pestera} pt a explica inexplicabilul.{inexplicabil pe atunci..un ex f bun ar fi aparitia furtunilor , aparitia fucului s.a.m.d. }
religia si "increderea" in dumnezei e expirata de mult. de ce ? pt ca omul a evoluat , iar prin aceasta evolutie a ajuns la un alt nivel de cunoastere. omul de azi ar putea fi considerat un dumnezeu akum 2000 de ani pt ca are o bricheta !
hai sa ne luam putin de d-zeu nostru si de prealaudatele carti sfinte { bi*ch pls ! }.ia sa ne gandim putin..unde a apartu crestinismu ? si in ce conditii ?
cat despre cartile sfinte.....sunt lucrarile unor oameni , deci automat sunt supuse greselii. si akum cu descifrarea scrolurilor de la Marea Moarta incepe sa se faca lumina.cartea lui dan brown { da, vb de codul lui davinci - cretina carte , simpatica idee , dar e doar un fictional - }speculeaza pe baza acestor scrieri care sunt adaaanc incropate in vatican. de ce ? pt ca ar zgudui pana in temelii conceptul de credintza si d-zeu.
in plus domnishorii arheologi au adus cateva dovezi negate fff greu de baietii in robe despre viatza lui isus de ex.omu {da, isus a fost un om} nu a prea fost sfant...a fost un tamplar cu o viatza de familie si toate cele ! doar ca el a fost un fanatic si a paltit pt asta.
no, si daca doveziel nu ar fi suficiente, ia sa o luam logic. noi suntem creatia lui d-zeu ..corect ? si in trecut insu asta s-a implicat in viatza omenirii.corect ? ma si uite al draq faza : in ultimii 2000 de ani omu o fo in concediu sau ce ?"raul starpit" de el in trecut e insemnificativ in comparatie cu ce se intampla akum in lume. d-zeu ar trebui sa fie "calare" pe situatie !
asa ca orice ar spune oricine spun NU ! dumnezeul in care cred atatia nu exista ! la fel cum nu exista nici iad si nici rai ! singurul dumnezeu al omenirii este stiintza !
have a nice day !

--------------------
<< One Truth . . . One Hate ! >>

+Quote Post
Sweety
post Jun 16 2006, 10:55 AM
Post #18

Senior Member

mai ales in faza "Jesus loves u "

--------------------

+Quote Post
Nemo
post Jun 16 2006, 09:17 PM
Post #19

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Iori,nu ridica stiinta la rang de dumnezeu,ca ajungi ca acel sef de trib de care pomeneai-creezi o religie (IMG:/biggrin.gif) ,si ciclul se va relua cu altcineva deasupra altarului.
Noi,oamenii,am fost tot timpul tentati sa asezam pe cineva deasupra noastra sa ne usureze povara pe care o purtam.Si in momentul in care eram nemultumiti,i-l schimbam.
Chiar,o chestie interesanta in Biblie,mai ales in Vechiul Testament:Dumnezeu nu neaga existenta altor zeitati,nu spune explicit ca e unic,pur si simplu cere ca poporul ales(plus restul lumii (IMG:/biggrin.gif) )sa i se inchine doar lui.Asta da strategie de marketing :twisted: .

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
Sweety
post Jun 16 2006, 10:37 PM
Post #20

Senior Member

si totusi dumnezeu a creat lumea , sau omul l-a creat pe dumnezeu?

--------------------

+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th December 2019 - 08:58 AM