IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Unde ESTI ... COPILARIE????
licurici
post Dec 17 2008, 05:01 PM
Post #1

Irecuperabila

Group: Members
From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

Cu totii ne intoarcem la copilarie, la momentele frumoase, chiar si cele mai putin frumoase
ce a fost frumos in copilaria voastra?
dar ... urat? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Bogdan Pavel
post Jan 19 2009, 10:04 AM
Post #2

Member
**

Member No.: 13,987

Cred ca acum, cand copilaria a trecut, ne amintim mult mai mult de momentele frumoase si de cum ne odream sa crestem.
Asta cred ca e cel mai mare regret, aveam ceva super frumos ,nu stiam si ne doream sa treaca repede. Acum oricat de mult am vrea nu avem cum sa ne mai intoarcem.

Dar oare nu asta e natura noastra , a oamenilor, sa ne dorim mereu exact ceea ce nu avem sau nu putem avea si apoi dupa ce-l obtinem sa vrem altceva?

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 19 2009, 10:36 AM
Post #3

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

QUOTE (Bogdan Pavel @ Jan 19 2009, 12:04 PM) *
Dar oare nu asta e natura noastra , a oamenilor, sa ne dorim mereu exact ceea ce nu avem sau nu putem avea si apoi dupa ce-l obtinem sa vrem altceva?

Ba taman ca asa este. Dar daca apar regrete nu e bine.
E ok sa ne intoarcem un pic in urma si sa ne amintim lucruri frumoase si este ok sa ne intoarcem si sa ne amintim lucruri mai putin frumoase dar din care am invatat cate ceva. Oricum, parerea mea sincera este ca indiferent de varsta nu ar trebui sa fie o rusine sa incercam sa mai facem lucruri pe care trebuiau facute la vremea lor (nu ma refer neaparat la jocul cu masinutele si papuselele, ratat pe la 14 ani si reluat la 25 (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) )

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 19 2009, 07:09 PM
Post #4

Advanced Member

Member No.: 13,953

QUOTE (Bogdan Pavel @ Jan 19 2009, 12:04 PM) *
Cred ca acum, cand copilaria a trecut, ne amintim mult mai mult de momentele frumoase si de cum ne odream sa crestem.
Asta cred ca e cel mai mare regret, aveam ceva super frumos ,nu stiam si ne doream sa treaca repede. Acum oricat de mult am vrea nu avem cum sa ne mai intoarcem.

La mine nu se aplica teoria asta. Eu nu voiam sa ma fac mare.

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
maybe
post Jan 19 2009, 09:24 PM
Post #5

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

io n-aveam iegzistentiale, la vremea aia (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 20 2009, 06:19 AM
Post #6

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Adevarul este ca eo la 14 ani tot cu barbie eram (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) serios si uitati ce bine mi-a prins (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
anghel.m
post Jan 20 2009, 06:46 AM
Post #7

Member
**

From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

eu cand aud la copilarie ma gandesc cand aveam 5-10 ani si ma jucam in fata blocului, ca dupaia s-au stricat lucrurile

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
maybe
post Jan 20 2009, 07:16 AM
Post #8

maybe, maybe not

io-mi amintesc de bunici si de o poveste neterminata (probabil adormeam (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) )

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
licurici
post Jan 21 2009, 03:31 PM
Post #9

Irecuperabila

From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

o vad zilnic pe fii-mea si ma intorc in copilarie...vrand nevrand...imi prind mintea cu ea si trecem la ... copilarii, la joaca, ma intorc la varsta de 5-6 anisori
deci...mereu sunt un copil (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 22 2009, 03:25 PM
Post #10

Advanced Member

Io-mi'amintesc asa:

- de insomnie
- de petrecerile in care o tineau intr-una ai mei cu mine si cu toti prietenii lor (faceau si din ziua de marti motiv de petrecere)
- de insomnie
- de prietenele maica-mii (tinere, frumoase si parfumate si care beau cafea cu ea toata ziua)
- de insomnie
- de tunsoarea imposibil de baieteasca la care eram supusa in permanenta (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
- de parul lung al maica-mii (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
- de insomnie
- de explicatiile foarte tari pe care mi le dadea taica-meu la intrebarile mele tampite (pe la 4 ani stiam cine castiga in lupta dintre tigru si leu chiar si cand unul e bolnav sau celalalt oboseste, stiam starile de agregare, stiam de ce mor oamenii si ca vom muri si noi intr-o zi, iar daca moare tata nu trebuie decat sa-l stropesc cu apa si invie la loc, dar nu mai stiu daca imi explicase de ce o singura floare nu are petale multicolore)
- de insomnie si de intrebarile existentiale pe care mi le puneam cu ochii in lampa de veghe cand mama si tata dormeau dusi - una dintre ele era "Ce e dincolo de Univers?" (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
- de cei 3 saci de jucarii pe care ii rasturnam zilnic in mijlocul sufrageriei pentru ca nu ma puteam juca decat cu toate odata.
- de povestile nemuritoare pe care le citeam pe nerasuflate dupa ce am obligat-o pe mama sa ma invete sa citesc.
- apoi de oamenii care ma tot puneau sa citesc ca sa se mire ei de mine (aici intra bunicii, unchii, matusile si toti prietenii si prietenele parintilor mei + tovarasa educatoare)
- de gradinita la care n-am rezistat decat cateva saptamani si din care fugeam aproape zilnic cu nervii prastie (pana cand am discutat cu mama si i-am zis ca eu vreau si pot sa stau singura acasa si m-a lasat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
- de papusile pe care le tundeam.
- de cutitele pe care le ascutzeam obsesiv.
- de un disc pe care il tot ascultam, care avea coperta lucioasa, turqoise si pe care mi-l cumparasem singura fara sa stiu ce fel de muzica este - era concertul nr 1 ptr pian si orchestra de tchaikovski.
- de colectia impresionanta de seringi si ace pe care o detineam si din cauza careia am numai semne pe maini.
- de fabrica unde credeam eu ca tata e doctor ptr ca purta halat alb si boneta cand ma plimba pe-acolo. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
- de experimentele pe care le faceam in laboratorul fabricii.
- de "Ciociosan" si de "Lili maro" - doua papusi desfigurate de care nu ma desparteam nici noaptea. Ciociosan avea degetele roase si Lili maro luase foc.
- de ordinea si curatenia pe care o faceam cu tata duminica dimineata prin casa (nu stiu cum naiba era asta o placere pentru mine atunci (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) )
- de vizitele la Galati, la bunici si la un var de-al meu care era...altfel - lui ii placea sa se joace cu copiii. (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
- de vara-mea care era ca mine.
- de vecina mea, Alina, care era si aia ca mine si ne-am imprietenit. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
- de insomnie, of course.
- si de frate-meu care a aparut la spartul targului (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si care a schimbat toata situatiunea. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 22 2009, 04:07 PM
Post #11

maybe, maybe not

pfff, esti sigura ca ai scris tat? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 22 2009, 04:08 PM
Post #12

Advanced Member

A, deci mai vrei. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 22 2009, 04:09 PM
Post #13

maybe, maybe not

ma mai gandesc, sunt deja intimidata (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 22 2009, 04:15 PM
Post #14

Advanced Member

Inteleg ca m-ai psihanalizat deja. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Mai ia una:

- de o iarna in care ai mei erau nasi la un botez si au pus geamantanul cu hainele ptr bebe pe sanie, iar pe mine peste geamantan si eu am cazut de-acolo pe drum si-am inceput sa tip ca din gura de sarpe si sa-l fac pe tata cu ou si cu otet ca bagase viteza. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 22 2009, 04:18 PM
Post #15

maybe, maybe not

QUOTE (Arwen.Evenstar @ Jan 22 2009, 07:15 PM) *
Inteleg ca m-ai psihanalizat deja (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) tu esti bine, io cum sunt? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 22 2009, 04:19 PM
Post #16

Advanced Member

QUOTE (maybe @ Jan 22 2009, 06:18 PM) *

Tu esti cu psihanaliza. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 22 2009, 04:21 PM
Post #17

maybe, maybe not

who, me? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 22 2009, 04:22 PM
Post #18

Advanced Member

Hai, bine, maybe si Freud. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 22 2009, 04:25 PM
Post #19

maybe, maybe not

grrrrrr, nici in copilarie nu mi-a placut papa Freud (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 22 2009, 04:31 PM
Post #20

Advanced Member

Stiu. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st October 2019 - 09:37 AM