IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Credinta , religie si viata sexuala
Sweety
post Oct 20 2005, 11:45 AM
Post #21

Senior Member

Group: Members
Member No.: 1,600

Acu inteleg de ce sotziorul meu e un ateu convins (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) :roll:

Sincer k ma crucesc cateodata la DOGMELE astea !!! Eu de mik am crescut intr-o familie catolik si sa mor dak a m citit asa ceva in Biblie ... Plus de asta nu sunt deacort nici cu catolicismul 100% acolo unde o "consacra" pe fecioara Maria si se roaga mai mult decat lui Dumnezeu :roll: si nici purgatoriul ala nu il inteleg asa numitul loc unde sufletele celor mor?i cu p?cate mai u?oare s-ar purifica prin suferin?e ?nainte de a intra ?n paradis. :cursing:

Acum hai sa facem o paranteza referindu-ne la banii pe care religia ii are :evil: si tot mai cer asa numita zeciuiala pe care vrei nu vrei iti este luata :taz:

Tind sa cred k religiosii indogmatzi au probleme de "gandire" cateodata...

NU zik k nu sunt religioasa. Cred k exista Dumnezeu dar nici nu pot sa imi pun ochelari de cal si sa zik .. Gata de acu sunt religios nu vad decat paradisul :roll:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Go to the top of the page

+Quote Post
yyy
post Oct 21 2005, 09:28 AM
Post #22

Advanced Member

Member No.: 1,791

Eu imi urmez instinctul :wink: in toate sensurile ; fac orice pentru a gasi acel echilibru de care am nevoie pentru a fi serena.Atata timp cat nu fac rau la nimeni e ok.Consider ca daca stai bine cu tine insati, caminul vietii iti va fi mult mai usor de parcurs.Eu am ales "calea pacatoasa",ca de nu acum eram intr-o manastire si respectam cele scrise in Cartea Sfanta. (IMG:/smile.gif)

--------------------
Din moment ce exista un pret se va gasi si cine sa-l plateasca.

+Quote Post
prichindela
post Oct 21 2005, 04:02 PM
Post #23

Advanced Member

From: In You're Soul !!!
Member No.: 1,619

moamaaaaaaaaa ce chestii ......m-am distrat ...deci sunt o desfranata ...vai vai .....si m-am enervat si eu la faza aia cu pocaitii catolicii etc ..... iubi meu ii ceva gen de pocait .....adica ii pocait dar nu apartine de nici un cult ...dar si de ar fi evereu l-as iubi ....mama mia ....ma oftica porcariile astea !!!!!! :twisted: :evil:

--------------------
Shewanna, Te Vom pastra Mereu in Suflet !!!

+Quote Post
Riverdance
post Oct 23 2005, 10:51 AM
Post #24

Member
**

Member No.: 685

Mda, mariuse ...... dar observatia mea ramane valabila!

Aici e plcitiseala de mult timp, dar forumul nu e tot in viata asta.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
Cristina_TM
post Feb 16 2006, 05:08 PM
Post #25

Member
**

Member No.: 973

Mie mi-e greu sa cred ca religia ortodoxa interzice casatoriile cu alte religii tot crestine! Puteti sa imi spuneti de unde din Biblie ati luat aceste citate? Si daca nu sunt din Biblie ce valoare au ele? Eu nu prea vad mari diferente intre un catolic si orotodox asa ca acele reguli sunt aberante....Iubirea nu tine cont de religie si Isus e promotorul iubirii de aproape doar....asa ca noi trebuie sa urmam invataturile lui!

Besos,
Criss

--------------------
Iubeste in fiecare moment al vietii tale si gandeste-te ca azi e ultima zi din viata!!!

+Quote Post
mary_just_me
post Feb 17 2006, 10:39 AM
Post #26

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 2,163

mey, cred ca mie, mi-ar trebui fro' 30-40 de ani de pocainta pana sa ma impartasesc (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
I love life!

+Quote Post
Cristina_TM
post Mar 3 2006, 02:17 PM
Post #27

Member
**

Member No.: 973

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare.... (IMG:/sad.gif) (IMG:/sad.gif) de unde ati luat articolele alea? Ca vreau si eu sa stiu...

Besos,
Criss :wink: :wink: (IMG:/tongue.gif) (IMG:/tongue.gif)

--------------------
Iubeste in fiecare moment al vietii tale si gandeste-te ca azi e ultima zi din viata!!!

+Quote Post
marius
post Mar 18 2006, 07:46 AM
Post #28

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Nu ai fost atenta inca de la inceput...
(IMG:/tongue.gif)

Unele au fost preluate de aici:
http://www.bibliaortodoxa.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/

+Quote Post
adymacsut
post Oct 8 2006, 10:41 PM
Post #29

Advanced Member

Member No.: 3,516

Ati citit manualul Pelerinului Ortodox?Daca ne luam dupa ce scrie acolo ar trebui sa ne retagem toti in munti sa fim sihastri.Am fost si eu la un popa sa ma spovedesc si mi-a zis sa fac matanii pentru ca port pantaloni si ca
l-am citit pe Mircea Eliade care a murit nespovedit si neimpartasit.
El mi-a daruit si cartea despre care vorbeam - era pe atunci un fel
de mentor spiritual la Asociatia Studentilor Ortodocsi din Craiova,avea vreo 20 de ani si nu stiu daca terminase liceul.

+Quote Post
Nemo
post Oct 11 2006, 08:10 PM
Post #30

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Faptul ca l-ai citit pe Eliade e un pacat care trebuie recunoscut la spovedanie? :shock:

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
zozolina
post Oct 11 2006, 09:33 PM
Post #31

Advanced Member

From: London
Member No.: 67

daca toate premisele astea religioase sunt de actualitate inseamna ca si pamantul e din nou plat? :nustiu:

--------------------
indifference - it takes 43 muscles to frown and 17 to smile, but it doesn't take any to just sit there with a dumb look on your face

+Quote Post
Nemo
post Oct 12 2006, 07:12 AM
Post #32

Advanced Member

Ce,tu pina acum i-ai luat in serios pe ereticii care spuneau ca e rotund? (IMG:/laugh.gif)

Avem o problema.Sau,mai bine zis,Biserica are o problema-inflexibilitatea si incapacitatea de adaptare.Preluarea ad-literam a unor norme morale care presupun ca si-au avut rostul candva,in zorii civilizatiei-ce desfrinare trebuie sa fi fost atunci,daca s-au gandit si la sex cu mama soacrei :roll2: -si incercarea absurda de a le impune de-a valma in complet alt context.Si aici apar problemele credinciosilor-sau nu si le pot asuma si trec prin viata cu un permanent sentiment de vinovatie,sau incep sa le selecteze(cazul mai fericit,teoretic),sau cauta in alta parte ceva mai lax sau pur si simplu renunta la Biserica.Si Biserica incepe sa se vaicareasca. :twisted:

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
adymacsut
post Oct 12 2006, 05:26 PM
Post #33

Advanced Member

Raspunsul este'' Da'' dupa manulalul Pelerinului Ortodox Roman pentru ca Mircea Eliade a muri nespovedit si neimpartasit si deci e un fel de eretic.
Am inteles ca astfel de pareri exista si la Muntele Athos.Cred insa ca este vorba mai degraba de o lectura fundamentalista a Bibliei sau literala.

+Quote Post
Nemo
post Oct 12 2006, 07:39 PM
Post #34

Advanced Member

(adymacsut)
Raspunsul este'' Da'' dupa manulalul Pelerinului Ortodox Roman pentru ca Mircea Eliade a muri nespovedit si neimpartasit si deci e un fel de eretic.
Am inteles ca astfel de pareri exista si la Muntele Athos.Cred insa ca este vorba mai degraba de o lectura fundamentalista a Bibliei sau literala.

Si atunci cum ramine cu Dumnezeul dragostei si al iertarii?Ai murit nespovedit,esti eretic,iadul e al tau.Cartile lui sunt publicate de mai multe edituri,traduse in mai multe limbi.Niste eretici.Ofensa adusa institutiilor religioase.Sa inchidem editurile si sa dam foc la librarii.Sau sa nu facem asta?Atunci nu respectam perceptele din Manualul Pelerinului Ortodox Roman.Ajungem noi niste eretici si vom arde in iad.
Ce facem?

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
adymacsut
post Oct 12 2006, 08:31 PM
Post #35

Advanced Member

Ne putem referi la Corinteni 13 si parafrazand vom spune daca dragoste nu e nimic nu e.Pe mine acea carte m-a aruncat intr-un fel de criza
religioasa.Am inteles mult mai tarziu ca era doar o scriere fundamentalista.Acum merg mai degraba pe o filosofie religioasa.

+Quote Post
Nemo
post Oct 12 2006, 08:46 PM
Post #36

Advanced Member

Pe mine acea carte m-a aruncat intr-un fel de criza
religioasa.Am inteles mult mai tarziu ca era doar o scriere fundamentalista

Atunci sa ardem carte aia. :twisted:

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
adymacsut
post Oct 12 2006, 08:52 PM
Post #37

Advanced Member

Ar fi bine dar merita pastrata ca un memento adica sa vedem unde duce fundamentalismul.Imi vine in minte acum cazul de la Tanacu.
Cica respectivul era facut preot pe baza de har chiar daca avea doar Liceul Sportiv.Din dragoste a supusa pe acea tanara la chinuri care i-au adus moartea.Acest om este judecat in stare de libertate si si-a facut o alta manastire - culmea este ca are si adepti.
Dumnezeu inseamna totusi iubire si nu putem vorbi atunci de mortificarea exagerata a trupului pentru ca acest trup este totusi o creatie divina.
Omul este trup si suflet si este creat bun de catre Dumnezeu!

+Quote Post
Nemo
post Oct 12 2006, 09:03 PM
Post #38

Advanced Member

Mi-ar place sa cred asta,dar cu fiecare zi care trece cineva insista sa-mi demonstreze contrariul.
Exista trei religii monoteiste,mari si late,care au aceeasi origine-iudaismul,crestinismul si islamul.Toate trei propovaduiesc iubirea si iertarea,si toate trei traiesc prin minciuna si intoleranta.
Dumnezeu si-a dat demult demisia.

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post
adymacsut
post Oct 12 2006, 09:06 PM
Post #39

Advanced Member

Nu-i lua in seama pe acesti fundamentalisti.Urmeaza crezul tau.
Sfantul Augustin spunea '' Iubeste si fa ce vrei'' - in sensul ca daca iubesti cu adevarat nu vei face rau.

+Quote Post
Nemo
post Oct 12 2006, 09:16 PM
Post #40

Advanced Member

Stiu,dar doare cand vezi intoleranta manifestata in cele mai ciudate locuri.Sunt lucruri minunate in fiecare religie de pe lumea asta,modele de viata si gandire,si atunci vine un cretin si incepe sa urle-"nu luati in seama asta,e erezie,doar eu detin adevarul absolut",si vezi o mie de naivi ca se iau dupa el si se arunca in gol ca asa a zis Mesia.
Veritas liberabit vos-aiurea,e prea greu sa accepti sa fi liber.

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th December 2019 - 08:03 AM