IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Situatia din Orfelinate ,un reportaj al rusinii
marius
post Apr 7 2008, 07:02 AM
Post #1

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

http://www.youtube.com/watch?v=M27jEKT3Lzg

Trist ....

Bravo CNN!
Tot timpul trebuie ca CNN sa le-o ia inainte celor de la UE (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

Totusi , trebuiau inclusi in reportaj si cei de Protectia Copilului
Cat despre conducere orfelinatelor..n-am cuvinte!
Incompetenta!
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 7 2008, 07:16 AM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

''Normal'' sa fie asa daca traim intr-o societate...dupa un sistem care permite oricarui parinte (in speta mama) sa-si abandoneze copilul cand i se nazare. Cea mai mare pedeapsa fiind...decaderea din drepturile parintesti ... de parca nu asta era scopul. So
Protectia Copilului - Autotitatea Nationala pt protectia Drepturilor Copilului ...mai pe numele ei....functioneaza ca ramura a administratiei publice centrale a da... si are si rol juridic pe deasupra...si nu face (va uimeste??) mare lucru. Se ''autosesizeaza'' in cateva cazuri...mai este sesizata in alte cazuri...cert este ca nu poate face fata nivelului crescut de abandonuri din romania zilelor noastre.

Acum sa ajung la Centrele de plasament...?? In marea lor majoritate fara cadre ''apte''... poate prea putine ...dotari necorespunzatoare.... lipsa de interes. Prea putini sunt cei care se implica cu adevarat ...asta este realitatea pe care o vad eu la momentul asta.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Apr 8 2008, 04:23 PM
Post #3

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

QUOTE (jolie_jojo @ Apr 7 2008, 09:16 AM) *
''Normal'' sa fie asa daca traim intr-o societate...dupa un sistem care permite oricarui parinte (in speta mama) sa-si abandoneze copilul cand i se nazare. Cea mai mare pedeapsa fiind...decaderea din drepturile parintesti ... de parca nu asta era scopul. So
Protectia Copilului - Autotitatea Nationala pt protectia Drepturilor Copilului ...mai pe numele ei....functioneaza ca ramura a administratiei publice centrale a da... si are si rol juridic pe deasupra...si nu face (va uimeste??) mare lucru. Se ''autosesizeaza'' in cateva cazuri...mai este sesizata in alte cazuri...cert este ca nu poate face fata nivelului crescut de abandonuri din romania zilelor noastre.Acum sa ajung la Centrele de plasament...?? In marea lor majoritate fara cadre ''apte''... poate prea putine ...dotari necorespunzatoare.... lipsa de interes. Prea putini sunt cei care se implica cu adevarat ...asta este realitatea pe care o vad eu la momentul asta.
gres, institutia asta de care zici tuh, functioneaza dupa o lege 272/2004 pe numele ei (privind protectia si promovarea drepturilor copilului chipurile:blink: ) si care are drept unic stindard prevenirea abandonului familial, so, de ce ar interveni in cazurile despre care voi vorbiti daca insusi legiuitorul zice NU?

si nici nu poti sa te iei de ei fiindca iti trantesc douasutesaptejdoiu in nas (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
nicky
post Apr 9 2008, 06:28 AM
Post #4

traficant de vise

Group: Members
From: Ploiesti
Member No.: 1,756

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 11:27 pm Post subject: Reply with quote
Ma leshi?De ce nu merg si in ghetourile lor unde copiii de acolo traiesc cu mult sub situatia celor de la noi?Unde fiecare sat vai de mama lui de la noi arata precum Parisul pe langa acele ghetouri?
De ce sunt atat de multi copii abandonati?Sa-ti mai spun ca acei copii de fapt nu sunt adoptabili pentru ca dragii nostri "conducatori" ai Protectie Copilului tot asteapta de shpe mii de ani ca parintii naturali sa vina sa-si ia copilul din spital/orfelinat sau sa renunte la drepturile asupra acestuia?
Aceeasi Protectie a Copilului care,dupa 3 ani ,a innapoiat un copil celei care l-a nascut doar pentru ca l-a nascut,fara sa ii doara-n pardon ca timp de 3 ani cine l-a creascut i-a salvat viata de 3 ori,viata pusa in pericol chiar de retarzii care l-au facut ?Nu conteaza ca mama naturala este retarda,handicapata ,nu are serviciu,abia este tolerata de surori si frate ,nu conteaza ca de fiecare data cand copilul a fost la ea a intrat in spital cu febra si era in situatia de a-i fi cusuta pielea in jurul sexului pentru ca,de jeg,i s-a ros carne vie nefiind spalata niciodata in 2 saptamani .Nu a contat ca aceiasi parinti naturali au batut fata de numai cateva luni si mi-o aduceau piele si oase si vanata toata la 4 dimineata ...
Atata vreme cat unor imbecile ca mama copilei mele i se da dreptul de a-si creste copilul si de a mai face n alti copii cum va mirati de numarul mare al copiilor abandonati?

PS.Am primit mesajul buclucas cd am deschis forumul asa ca am transferat .

--------------------
La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
maybe
post Apr 9 2008, 08:16 AM
Post #5

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(nicky @ Apr 9 2008, 08:28 AM) *
PostPosted: Mon Apr 07, 2008 11:27 pm Post subject: Reply with quote
Ma leshi?De ce nu merg si in ghetourile lor unde copiii de acolo traiesc cu mult sub situatia celor de la noi?Unde fiecare sat vai de mama lui de la noi arata precum Parisul pe langa acele ghetouri?
De ce sunt atat de multi copii abandonati?Sa-ti mai spun ca acei copii de fapt nu sunt adoptabili pentru ca dragii nostri "conducatori" ai Protectie Copilului tot asteapta de shpe mii de ani ca parintii naturali sa vina sa-si ia copilul din spital/orfelinat sau sa renunte la drepturile asupra acestuia?
Aceeasi Protectie a Copilului care,dupa 3 ani ,a innapoiat un copil celei care l-a nascut doar pentru ca l-a nascut,fara sa ii doara-n pardon ca timp de 3 ani cine l-a creascut i-a salvat viata de 3 ori,viata pusa in pericol chiar de retarzii care l-au facut ?Nu conteaza ca mama naturala este retarda,handicapata ,nu are serviciu,abia este tolerata de surori si frate ,nu conteaza ca de fiecare data cand copilul a fost la ea a intrat in spital cu febra si era in situatia de a-i fi cusuta pielea in jurul sexului pentru ca,de jeg,i s-a ros carne vie nefiind spalata niciodata in 2 saptamani .Nu a contat ca aceiasi parinti naturali au batut fata de numai cateva luni si mi-o aduceau piele si oase si vanata toata la 4 dimineata ...
Atata vreme cat unor imbecile ca mama copilei mele i se da dreptul de a-si creste copilul si de a mai face n alti copii cum va mirati de numarul mare al copiilor abandonati?

PS.Am primit mesajul buclucas cd am deschis forumul asa ca am transferat .
dap, asta e politica in tarisoara noastra
statisticile nu trebuie sa releve inaltul risc de abandon
au inventat termeni gen plasament familial, asistent maternal, pe care il pun la "judecata" parintilor biologici, care firesc, dupa ce micutzul e scos din .... asam, il cer inapoi fiindca au dreptul la anumite prestatii, in contul copilului

si de multe ori alocatiile astea sunt singura lor sursa de venit

dar noi suntem ok

nu avem copii abandonati (ca asa da bine la ue (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) )

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th December 2019 - 05:12 PM