IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
si dh totusi nu exista...
Majin
post Sep 29 2007, 05:46 AM
Post #41

Advanced Member

Group: Members
From: << Look above you ! >>
Member No.: 724

Din plictiseala, sau curiozitate am mai intrat si eu pe itbox. Si vad ca topicul asta inca nu a murit. Asa ca m-am pus pe citit si concluzia :

(IMG:http://img107.imageshack.us/img107/778/directioncy3.jpg)

Pe mine ma cam calcata pe nervi atitudini de genul :

(IMG:http://img107.imageshack.us/img107/8480/itareafactjp6.jpg)

In fine poate ca in curand se va desteota lumea si in cuvintele regretatului Bill Hicks : I don't belive in God because ther is no proof. ohh yes there is a bool written 2000 years ago by people who thought the sun was magic!

cateva intrebari daca se poate ...

reduc la absurd si presupun ca exista dumnezeu dupa cum spune biblia ...

intrebarea nr 1 :
De ce exista 2 povesti ale creatiei ? diferite intre ele ?

intrebarea 2 : (un paradox favorit)
Daca dumnezeu este atotputernic si atotfacator poate face un obiect pe care sa nu-l poata ridica ?

intrebarea nr 3 :
Daca dumnezeu este atotstiutor ce rost mai avem ? stia dinainte sa faca universul si orice altceva ce se va intampla: ce va face eva, adam, fii lor si tot asa ... ce rost avem pur si simplu daca el stie ce vom face ? daca stie ce gandim si ca nu vom putea niciodata sa fim perfecti, fara pacat si alte kkturi de genu asta ...

Intrebarea nr 4 :
(premisa) Dumnezeu a facut animalele da ? cat au fost in rai nu se mancau intre ele ... intrebarea este: de ce au fost facute asa cum sunt ? ma refer ma fiziologie ... de ce unele sunt facute sa manance carne, altele iarba si bla bla bla ... cred ca ai inteles ce am vrut sa spun ... si inca ceva ... de ce au fost facute ? cu ce scop ? de fapt cu ce scop a facut tot universul? nu inteleg filozofia din spatele creatiei ...

Si ca sa fie setul "complet" pun si prima intrebare care ii vine oricui cand aude " dumnezeu exista de cand timpul" : Cine l-a facut pe dumnezeu ? pentru ca raspunsul pe care o sa mi-l dai ("nu l-a facut nimeni el pur si simplu exista de cand exista timpul") nu satisface cea mai importanta lege a fizicii creata de dumnezeu: NIMIC nu dispare si nu apare din NIMIC! (sa te ajut cu raspunsul: dumnezeu este exceptia care confirma regula (IMG:/smile.gif) ) (IMG:/smile.gif) ) )

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>
Go to the top of the page

+Quote Post
explorrer
post Oct 9 2007, 08:18 AM
Post #42

Member
**

From: romania
Member No.: 8,051

Majin a zis:
Intrebarea nr 4 :
(premisa) Dumnezeu a facut animalele da ? cat au fost in rai nu se mancau intre ele ... intrebarea este: de ce au fost facute asa cum sunt ? ma refer ma fiziologie ... de ce unele sunt facute sa manance carne, altele iarba

Inainte sa scri,citeste mai bine in BIBLIE,şi vezi ce mancau TOATE animalele INAINTE DE POTOP :?: :?:
CE le-a dat tuturor animalelor sa manânce,inainbte de POTOP:

Geneza 1:30  Iar tuturor fiarelor pământului, tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pământ, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde.” Şi aşa a fost.

CE ZICI.......poate esti ATEU........şi nu crezi......BIBLIA.

DAR INTREBARI STI SA PUI :?: :?: :?:

Ioan 5:39  Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică........

--------------------
answers

+Quote Post
ValiSS
post Oct 9 2007, 08:28 AM
Post #43

Advanced Member

Member No.: 890

(explorrer)
Inainte sa scri,citeste mai bine in BIBLIE,şi vezi ce mancau TOATE animalele INAINTE DE POTOP :?: :?:

Geneza 1:30  Iar tuturor fiarelor pământului, tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pământ, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde.” Şi aşa a fost.

Si dupa potop ce-a facut. S-a inecat si el?

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
explorrer
post Oct 10 2007, 02:40 PM
Post #44

Member
**

(ValiSS)
(explorrer)

Si dupa potop ce-a facut. S-a inecat si el?

Daca esti curios citeste in BIBLIE şi vei avea un raspuns CLAR.

Ioan 5:39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică......

Eu din BIBLIE ti-am dat raspuns la intrebare,citeşte si vei gasi SINGUR raspunsul.

TREBUIE NUMAI SA VREI :!: :!: :!:

--------------------
answers

+Quote Post
ValiSS
post Oct 10 2007, 07:04 PM
Post #45

Advanced Member

Nu pot, explorrer. Nici nu vreau. Nu mai citesc basme de la varsta de 13 ani.
Pune si tu mana pe-o carte adevarata, nu promova ce nu intelegi, pentru ca o faci prost. Sau, mai bine, mai pune si tu mana pe o carte si mai fa niste cornete.

--------------------

+Quote Post
Majin
post Oct 11 2007, 04:09 AM
Post #46

Advanced Member

ke-he-he...valiSS..daca nu te-ai prins, aci de fatza avem un individ indoctrinat care doarme probabil cu biblia sub perna. mie unu` imi e mila de indivizi de genu`. tie nu ?
mai explorrer , imi spui tu mie ca toate vietatile erau ierbivore mane ? chiar si omul ? auzi, u cand mergi la pascut, poate vin cu tine si stam la o iarba verde (IMG:/biggrin.gif)
din cate vad eu , u ei biblia la modul direct , in nici un caz la modul metaforic in care a fost scrisa. pt ca biblia e o carte de povesti plina de replici cu multi intelesuri. fiecare intelege ce vrea.
si mai afla dragul meu explorrer ca am citit biblia...doar ca sa demonstrez unui individ care iti seamana ca batea campii.
ashea ca uite ce te rog eu foarte mult : data viitoare , cand mai dai u pe aci , ca vad ca esti ocupat rau cu pascutu` , poate imi aduci si un argument , cat de cat logic. ca de citate dintr-o carte de basme sunt satul !

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>

+Quote Post
explorrer
post Oct 11 2007, 06:39 AM
Post #47

Member
**

VA LAS PE VOI,sa cititi cartile voastre,ALEA O SA VA MINTUIE,pe voi.

PA si PU.

--------------------
answers

+Quote Post
Majin
post Oct 12 2007, 04:57 AM
Post #48

Advanced Member

si din nou ai deskis gura si ai consumat oxigen inutil. omule, putem purta o polemica sau continui cu smapul ?

--------------------

+Quote Post
ValiSS
post Oct 12 2007, 06:54 AM
Post #49

Advanced Member

(explorrer)
VA LAS PE VOI,sa cititi cartile voastre,ALEA O SA VA MINTUIE,pe voi.

PA si PU.

Sa vezi ce teapa ti-oi lua tu cand o sa te ia Sf Petre de urechi si-o sa-ti traga un mare sut in dos zicand: "pai bine mai, sefu' ti-a lasat liberul arbitru, a facut sa fie o terfeloaga de cartulie care sa te faca sa-ti pui mintea la contributie si din care sa poti extrage ce-i bine si ce-i rau, iar tu ai tupeul sa vrei sa intri aici cand n-ai folosit nimic din ce ti-a dat? La cazanul cu ignoranti si papagali lipsiti de intelect cu tine. N-avem nevoie aici de incuiati." Si jap, inca una dupa ceafa. Si, exact ca la iesirea de la cununia civila, or sa stea profetii si sfintii (basca o gramada de ingeri, ca puradeii la starea civila), si-n loc de flori or sa-ti traga picioare in spate, cale de cativa metri buni, si-or sa-ti lipeasca biletele pe spatele hainei, cu cuvinte desucheate si apelative nu foarte dragute.
Crede-ma pe cuvant ca exact asa se intampla. Mi-a povestit mie unul care a trecut pe-acolo si s-a intors, ca le functiona in ziua aia (culmea), defibrilatorul la Urgenta Floreasca.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 15 2007, 08:07 AM
Post #50

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

(ValiSS)
Crede-ma pe cuvant ca exact asa se intampla. Mi-a povestit mie unul care a trecut pe-acolo si s-a intors, ca le functiona in ziua aia (culmea), defibrilatorul la Urgenta Floreasca.

Si ala tot ''propovaduitor'' a fost??? :roll:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
ValiSS
post Oct 15 2007, 08:10 AM
Post #51

Advanced Member

S-a lecuit de cand a simtit voleurile lui Petre Sf. Acuma propovaduieste consumul de bere. (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 15 2007, 08:14 AM
Post #52

Tra la la

Asta ca un fel de reabilitare ... daca o tine pe calea cea buna sigur isi va recapata drepturile de care , cu atata violenta, a fost privat (IMG:/laugh.gif)
Un fel de pocainta...

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Oct 15 2007, 02:20 PM
Post #53

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(jolie_jojo)
Asta ca un fel de reabilitare ... daca o tine pe calea cea buna sigur isi va recapata drepturile de care , cu atata violenta, a fost privat (IMG:/laugh.gif)
Un fel de pocainta...
(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) cel mult va invarti cu linguroiul in cazanu' cu smoala si nu va fi chiar pe fundu' lui -adica tot un drac :wink:

+Quote Post
ValiSS
post Oct 15 2007, 03:00 PM
Post #54

Advanced Member

Oricum, imi pun pile de pe acuma sa ma fac fochist acolo jos.
- Prea-Murdarule Vali, mai baga d00 lopeti de huila la cazanul 17734 si incarca bine la 7654.
- Da, sefule, arza-te-ar pe matze sa te arza, dar mai adu o votca si-o bagaboanta, ca dupa atata munca ma ia Mantuitoru' la el si-acolo canci desfrau din asta. Nu vreau sa-mi pierd increderea in mine.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 16 2007, 09:05 AM
Post #55

Tra la la

(ValiSS)
Oricum, imi pun pile de pe acuma sa ma fac fochist acolo jos.
- Prea-Murdarule Vali, mai baga d00 lopeti de huila la cazanul 17734 si incarca bine la 7654.
- Da, sefule, arza-te-ar pe matze sa te arza, dar mai adu o votca si-o bagaboanta, ca dupa atata munca ma ia Mantuitoru' la el si-acolo canci desfrau din asta. Nu vreau sa-mi pierd increderea in mine.

sa inteleg ca esti in purgatoriu acum...imi pare mai mult o perioada de proba!!
intai te pun sa mesteci in cazanul cu smoala - vb lui maybe - iatr apoi iti dau un Red Bull si aripi sa vaza cum te descurci...Tocmai dupa asta ti-e decisa locatia (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
ValiSS
post Oct 16 2007, 11:30 AM
Post #56

Advanced Member

Explorrer, asa-i ca doamne-doamne asta al tau se plimba plictisit pe deasupra apelor, ca mai apoi sa faca apa? Ia spune, recitatorule, la ce sectie de balamuc te repartizeaza astia daca te contrazici de unul singur si mai ceri si altora sa fie la fel de incuiati? Sau, desigur, de ce ma mir? Tu nici macar nu concepi ca ar exista contradictii (enorme, mosule, si multe rau de tot, mai ceva ca in minciunile pe care le trageam cu nerusinare pe la 7 ani).

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 16 2007, 11:37 AM
Post #57

Tra la la

Deh...inginer...un om al stiintelor exacte nu poate pricepe!
ValiSS crede si nu cerceta...

(si uite cum se incalca o alta porunca) (IMG:/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
adymacsut
post Oct 17 2007, 05:22 PM
Post #58

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Si totusi ce este Dumnezeu? :?:

+Quote Post
explorrer
post Oct 17 2007, 06:39 PM
Post #59

Member
**

(adymacsut)
Si totusi ce este Dumnezeu? :?:

PENTRU UNII E BATAIE DE JOC :!: :!: :!:

Dar vor da socoteala,ar vrea ei acum,dar NU SE POATE.

DE CE :?: :?: :?: :?: :?: :?:

LASA-I PE ei SA RASPUNDA :?: :?: :?: :?: :?:

--------------------
answers

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 17 2007, 07:00 PM
Post #60

Tra la la

Daca ma indoiesc...am dreptul asta...pedeapsa am sa mi-o primesc la timpul potrivit nu crezi??

Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă!

--------------------

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th November 2019 - 05:43 AM