IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
RASISMUL
expertu
post Sep 20 2004, 02:25 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 399

TIn sa spun atat.

Generalismul conteaza.

Iar parerea espre romi ne-o definim singuri. Eu mi-am definit-o la modul urmator:

Nu vreau sa am de-a face in nici un fel cu 99 % din acesti oameni.

Nu este rasism. Dar inselaciunea, barbarismul si alte aspecte foarte proeficiente de-ale lor, sunt in sange. SI mediul in care cresc influenteaza totul.

Cei care au scapat din mediu, au ajuns sa fie respectati, si nu de frica ci cu buan vointa.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Airman04061969
post Sep 30 2004, 09:33 AM
Post #22

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Expertule,
Nu cred ca mai am ceva valoros de adaugat la mesajul tau. Iti impartasesc opiniile.
8)

+Quote Post
anghel.m
post Feb 6 2009, 01:49 AM
Post #23

Member
**

From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

Sincer, sa discriminezi pe cineva pe baza rasei mi se pare o gandire de neandertal, ce argumente ai putea aduce ca esti genetic superior unei alte rase?
Ca te deranjeaza culoarea pielii asta pentru ca nu esti obisnuit, asta nu iti da dreptul sa judeci o rasa de oameni.
Ca discrimiezi tiganii pe baza faptelor, asta e alt lucru, dar este si vina noastra ca societate. In mare este vina lor ca nu vor sa adere.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Feb 6 2009, 02:08 AM
Post #24

Advanced Member

Member No.: 13,953

Anghel.M esti o sursa permanenta de uimire, pentru mine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
tuffgirl
post Feb 6 2009, 03:29 AM
Post #25

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

plus inca una uimita, probabil din motive diferite de Arwen dar totusi uimita. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Este uimitoare schimbarea pe care o vad, prin alte locuri sustineai altceva.

Nu pot sa fiu rasista, sunt o snoaba declarata dar nu pot sa fiu rasista, ar insemna sa imi limitez orizonturile judecand pe cineva la care nu le inteleg stilul de viata, sexualitatea, credintza, culoarea pielii....rasismul sau discriminarea nu se opreste doar la culoarea pieli ci trascende alte trepte ale societatii.

Un simplu exemplu, daca intro afacere sunt doua locuri de munca identice, unul detinut de o femeie shi celalat detinut de un barbat, unde barbatul primeste un salar mai mare dar nu face absolut nimic mai mult sau mai putin decat colega, care primeste un salar mai mic....se numeste discriminare de sexe.

O paranteza mica: Asta e ilegal in SUA de vreo doua sptamani cand a devenit lege. A fost un gol al presdintelui nou ales, care se intampla sa fie negru shi care crede in egalitate de orice fel (IMG:style_emoticons/default/0027.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Feb 6 2009, 03:33 AM
Post #26

Advanced Member

Fara sa ma erijez in avocatul lui, eu nu vad ca Anghel.M sa se fi contrazis undeva.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Feb 6 2009, 03:43 AM
Post #27

Can't touch this!

Da asa e.
America, intr-adevar nu prea are, si ce am spus mai sus, o societate decazuta, dar teoretic tot rasa europeana traieste acolo, teoretic tot crestini sunt, ca au aparut tot felu de religii asta pentru ca s-a prostit lumea pe acolo de la prea mult bine, prea multa libertate in lucruri moralitate, sexualitate, legi, etc...
Teoretic tot europeni pentru ca...na cine este presedinte? (nu vrea sa fie o afirmatie rasista).
Asta nu arata decat ca suntem o rasa fara viitor.

Chiar daca a mentionat ca nu vrea sa fie rasist, a discriminat. Poate a vrut sa spun altceva shi nu am inteles. Cu toate ca am citit de vreo 4 ori, am ramas la aceiasi concluzie shi anume ca discrimineaza. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Feb 6 2009, 04:07 AM
Post #28

Advanced Member

Eu am vazut altceva in afirmatia lui. Si anume faptul ca puncteaza. Se stie ca americanii sunt rasisti pana in maduva oaselor. Doar ei sunt cei care ii foloseau pe negri drept sclavi. Nu a fost de ajuns un razboi de secesiune, acum traim s-o vedem si pe-asta: sunt condusi de un reprezentant al fostilor sclavi.
Tocmai de-ata am intrebat si eu, in gluma, daca este cumva o conspiratie plina de sarcasm si ironie la adresa americanilor. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dar trebuie sa stii ceva istorie ca sa intelegi asa.
Raman la parerea mea conform careia, Anghel.M nu a discriminat ci a punctat. Dar cel mai bine ne lamureste el. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Feb 6 2009, 04:20 AM
Post #29

Advanced Member

Revin cu o completare, tot parere mea: americanii sunt usor atinsi de ipocrizie. Altfel nu vad necesitatea unor legi pentru ca cetatenii SUA sa faca ceea ce europenii fac din placere. Exemplu, lege impotriva discriminarii de sexe la serviciu. Sa fim seriosi.. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Feb 6 2009, 12:31 PM
Post #30

Member
**

Mei tuffgirl daca i-am spus negru nu inseamna ca-l discriminez dupa culoarea pielii, este doar un criteriu, la fel de bine putea sa fie religia sau sexul sau mai stiu eu ce. Ideea e ca am mai spus ei pe undeva pe aici ca s-a vazut cine este majoritate in America sau cine detine puterea, pentru ca unul de al lor a fost ales (iarasi spun ca este doar un criteriu, la fel de bine putea sa fie religie etc..).
Pe ei ii uneste rasa ca si pe tiganii nostri, si numai ca fac o afirmatie pe teme asta nu vad de ce ma faci rasist.
Discriminarea pe baza a orice altceva decat rasa nu se mai numeste rasism.
La egalitatea intre sexe fiecare sex are plusurile si minusurile, acuma nu vreau sa argumentez prea mult pe tema asta ca as vorbi cam in necunostinta de cauza si m-ai face misogin (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .

Mersi pt aparare Arwen.Evenstar (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
tuffgirl
post Feb 9 2009, 11:15 PM
Post #31

Can't touch this!

daca citeai cu adevarat tot ce am scris, pote reuseai sa observi ca majoritatea voturilor pentru el au fost date de catre albi. Multi negri nu au votat pentru el.

Ce este asha de greu de inteles?????

Se pare ca negativitatea invinge.

Daca presupui doar, nu inseamna ca ce ce spui e adevar.
Istoria e scrisa de invingatori. Nu am vazut pe cineva care a fost invingator sa spuna ca el nu a avut dreptate mai ales cand invinsul nu e de fatza sa il faca mincinos. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Istoria civilizata a Americi a inceput cu Europeni.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Feb 9 2009, 11:22 PM
Post #32

Can't touch this!

QUOTE (Arwen.Evenstar @ Feb 6 2009, 12:20 AM) *
Revin cu o completare, tot parere mea: americanii sunt usor atinsi de ipocrizie. Altfel nu vad necesitatea unor legi pentru ca cetatenii SUA sa faca ceea ce europenii fac din placere. Exemplu, lege impotriva discriminarii de sexe la serviciu. Sa fim seriosi.. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Shi asta de unde ai dedus tu? oh nu trebuie sa raspunzi, acum am observat ca e doar parerea ta

Shi daca tot sunt aici, poti sa imi spui cate femei in Romania detin posturi de conducere majore in companiile mari sau banci?

Dupa ce imi dai raspunsul o sa accept poate ca Europeni practica egalitatea dintre sexe la locul de munca din placere....cam greu de crezut cand ei inca isi bat nevestele... ma gandesc ca si asta tot din placere o fac.

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Feb 13 2009, 12:24 PM
Post #33

Member
**

QUOTE (tuffgirl @ Feb 9 2009, 11:15 PM) *
daca citeai cu adevarat tot ce am scris, pote reuseai sa observi ca majoritatea voturilor pentru el au fost date de catre albi. Multi negri nu au votat pentru el.

Ce este asha de greu de inteles?????

Se pare ca negativitatea invinge.

Daca presupui doar, nu inseamna ca ce ce spui e adevar.
Istoria e scrisa de invingatori. Nu am vazut pe cineva care a fost invingator sa spuna ca el nu a avut dreptate mai ales cand invinsul nu e de fatza sa il faca mincinos. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Istoria civilizata a Americi a inceput cu Europeni.

Exista vreo statistica care sa tina evidenta rasa celor care au votat? daca da te rog sa mi-o arati.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
tuffgirl
post Feb 14 2009, 12:38 AM
Post #34

Can't touch this!

QUOTE (anghel.m @ Feb 13 2009, 09:24 AM) *
Exista vreo statistica care sa tina evidenta rasa celor care au votat? daca da te rog sa mi-o arati.

here you go:

Population:
303,824,640 (July 2008 est.)

White alone: 74% or 221.3 million

Hispanic or Latino ethnicity, of any race: 14.8% or about 44.3 million

Black or African American alone: 13.4% or 40.9 million

Some other race alone: 6.5% or 19 million

Asian alone: 4.4% or 13.1 million

Two or more races: 2.0% or 6.1 million

American Indian or Alaska Native alone: 0.68% or 2.0 million

Native Hawaiian or other Pacific Islander alone: 0.14% or 0.43 million

Satele in albastru reprezinta voturile pentru Obama....statele in albastru au o populatie majoritara alba shi mai multi hispanici decat negrii

http://www.cnn.com/ELECTION/2008/results/president/

--------------------

+Quote Post
Fantoma de la op...
post May 3 2009, 09:01 AM
Post #35

Member
**

Member No.: 14,129

QUOTE (tuffgirl @ Feb 14 2009, 03:38 AM) *
Satele in albastru reprezinta voturile pentru Obama"
http://www.cnn.com/ELECTION/2008/results/president/

Cata dreptate ai ! Doar taranii l-au votat pe Obama ! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Eu nu sunt rasist, doresc sa am doar sanatate si bani .... si moarte-n tigani ! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

P.S. Sunt membru mai vechi dar am revenit intr-o noua prezentare

--------------------
Don't make fun of Texans ! It's not nice to make fun of retards ! LOL !

+Quote Post
sand
post May 3 2009, 04:44 PM
Post #36

Advanced Member

From: aici
Member No.: 13,638

CITAT(Fantoma de la opera @ May 3 2009, 12:01 PM) *
Cata dreptate ai ! Doar taranii l-au votat pe Obama ! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Eu nu sunt rasist, doresc sa am doar sanatate si bani .... si moarte-n tigani ! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

P.S. Sunt membru mai vechi dar am revenit intr-o noua prezentare

Ti-ai facut operatie estetica? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
Fantoma de la op...
post May 12 2009, 08:04 AM
Post #37

Member
**

Member No.: 14,129

QUOTE (sand @ May 3 2009, 07:44 PM) *
Ti-ai facut operatie estetica? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

I reiterate: "How about if I spank you ?" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
Don't make fun of Texans ! It's not nice to make fun of retards ! LOL !

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2019 - 01:37 PM