IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
si dh totusi nu exista...
IoriYagami
post Jun 16 2006, 11:03 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
From: Into the shadow of your death . . .
Member No.: 2,588

blasfemie ! BLASFEMIE ! BLASFEMIE ! Nemo !
kidding dude ! faza cu singurul dumnezeu al omenirii e stiintza se bazeaza pe urmatoarea idee : d-zeu zice crede si nu cerceta ...k ? deci e vb de incredere si abia apoi de credintza . omenirea deja a depashit statiul de incredere orbeasca in ceva inexistent.{sau cel putin asta sper}...si aici mai ramane increderea...in cine preferi sa ai incredere ? in stiintza? sau in ceva inexistent ?
sweety ...d-zeu e creatie umana. asat e sigur !
p.s. : imi vreau useru vechi inapoi....vreau si avatar si buton de edit !

--------------------
<< One Truth . . . One Hate ! >>
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Jun 19 2006, 01:09 PM
Post #22

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(Nemo)
Iori,nu ridica stiinta la rang de dumnezeu,ca ajungi ca acel sef de trib de care pomeneai-creezi o religie (IMG:/biggrin.gif) ,si ciclul se va relua cu altcineva deasupra altarului.
:twisted: .

si cu noi voci care-l vor contesta (IMG:/tongue.gif)

Iori, paradoxal, vehementa cu care negam "ceva" poate fi considerata cea mai buna dovada ca totusi...El exista (IMG:/tongue.gif)

sau luptam cu mori de vant:wink:

+Quote Post
nedgg
post Jul 7 2006, 05:55 PM
Post #23

Member
**

Member No.: 991

faza cu singurul dumnezeu al omenirii e stiintza se bazeaza pe urmatoarea idee : d-zeu zice crede si nu cerceta ...k ? deci e vb de incredere si abia apoi de credintza . omenirea deja a depashit statiul de incredere orbeasca in ceva inexistent.{sau cel putin asta sper}...

d-zeu nu zice "crede si nu cerceta". ideea asta a aparut mult mai tarziu inoculata de taratura de biserica. propozitia asta nu apare in biblie. acolo se spune contrariul :"cauta si vei gasi"
UNDE E ORBUL?

+Quote Post
Aneisse
post Jul 25 2006, 09:44 AM
Post #24

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Dap suntem singuri...dar noi am ales asta. Cei care cred in Dz nu sunt singuri.
A fi sau a nu fi ...singur. E posibil sa fii singur dar sa nu o stii si asta ar trebui sa te faca sa te simti ca si cand nu esti singur.
K, noi suntem aici si suntem aia care nu cred.... Intrebarea e...cu ce suntem mai castigati decat aia care cred nedgg? Viata e mai usor de suportat atunci cand te crezi ocrotit si ascultat. Dumnezeu e pentru credincios ca un fel de prieten invizibil al unui copil cu o imaginatie bogata.
Ideea e, dak ai putea sa le demonstrezi celor care cred in Dz ca el nu exista, ai face-o? Le-ai lua "sperantza", cum o numea in alt topic Bursucul?
Ce e mai important, sa afli un adevar care te-ar indurera, angoasa, insingura , etc sau sa traiesti intr-o minciuna care iti da speranta, siguranta, putere si incredere?

Iti place sa crezi ca esti doar un animal evoluat , o simpla furnica dintr-un musuroi? Una a carei lipsa nici nu s-ar observa. Ce chef de viata mai ai atunci cand stii ca existenta ta nu serveste la nimic, toate trairile, amintirile, momentele in care te-ai straduit sa fii mai bun (de ce, oare daca nimic nu are rost exista bine si rau?), totul nu are nici o valoare si or sa dispara odata cu tine ca si cand nici n-ar fi existat. O viata in van, o intamplare, un fapt fara urmari si fara valoare, nulitati...
Dap...si acum spune-mi , cum e mai bine sa-si traiasca un om viata? Crezand sau nu?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
Aneisse
post Jul 25 2006, 10:03 AM
Post #25

Senior Member

(IoriYagami)
mda....here we go again:D

no, si daca doveziel nu ar fi suficiente, ia sa o luam logic. noi suntem creatia lui d-zeu ..corect ? si in trecut insu asta s-a implicat in viatza omenirii.corect ? ma si uite al draq faza : in ultimii 2000 de ani omu o fo in concediu sau ce ?"raul starpit" de el in trecut e insemnificativ in comparatie cu ce se intampla akum in lume. d-zeu ar trebui sa fie "calare" pe situatie !
asa ca orice ar spune oricine spun NU ! dumnezeul in care cred atatia nu exista ! la fel cum nu exista nici iad si nici rai ! singurul dumnezeu al omenirii este stiintza !
have a nice day !

(IMG:/smile.gif) ))))))))))))))))
I love this guy! :clapping: O fi cumva o fata ? :shades:

Foarte amuzant fel de a expune niste idei destul de serioase zic eu.
Totusi, as putea sa te contrazic pentru ca faci o greseala undeva. Gresesti atunci cand ai impresia ca aceasta dimensiune numita timp este perceputa la fel de toate entitatile. Sunt insecte care traiesc o singura zi, o viata intreaga pentru ele, pentru noi doar o zi... Asa ca...ce sa zic, e o posibilitate , 2000 de ani sunt pentru noi, pentru whatever God is ar putea sa fie cateva minute si ca sa raspund la intrebarea ta...ar putea fi in concediu sau pur si simplu sa motzaie dupa ce a inghitzit vreun Big Bang la masa de pranz, pe-un coltz de univers... Who Knows?

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Jul 26 2006, 06:57 AM
Post #26

Senior Member

(IoriYagami)
p.s. : imi vreau useru vechi inapoi....vreau si avatar si buton de edit !

Care e userul tau vechi?
Buton de edit?!? You're kidding me, right? N-ai sa vezi pe Itbox, no,no,no! Au cerut atatzia altzii inaintea ta, doar nu crezi ca special pentru tine va veni alt raspuns?!?

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Jul 27 2006, 01:17 AM
Post #27

Senior Member

Member No.: 1,600

sunt sigura ca in 100 ani biblia si Dumnezeu va fi doar o poveste de adormit pruncii :roll:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Aneisse
post Jul 27 2006, 06:46 AM
Post #28

Senior Member

Probabil ca asa o sa se intample dar nu intr-o suta de ani, in cinci sase sute.

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jul 28 2006, 11:06 AM
Post #29

maybe, maybe not

(IMG:/smile.gif) sau mai degraba cateva mii?

daca privim inapoi, au fot destule ocazii sa devina doar poveste si totusi inca nu s-a intamplat :wink:

atata timp cat inca mai provoaca/alimenteaza polemici, cotradictii, Biblia ramane in top :wink:

+Quote Post
Aneisse
post Aug 12 2006, 07:04 PM
Post #30

Senior Member

Nope, cateva mii e mult. Usor , usor se estompeaza. Am observat o tendinta a inelectualilor de a renunta la credinta si cu toate astea e ciudat caci multi pastraza credinta ca pe un fel de traditie.

--------------------

+Quote Post
adymacsut
post Oct 8 2006, 10:19 PM
Post #31

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

'' A fi sau a nu fi "'.
Care este diferenta dintre fiinta si fiintare?Care este diferenta dintre fiinta in sine si fiinta creata?Ce este esenta sau substanta si ce este un accident din viata noastra?
De ce rasare si de ce apune Soarele?Exista o inteligenta a materiei?
Poate ca totul este doar un vis!

+Quote Post
dark_goddess
post Aug 3 2007, 11:03 AM
Post #32

Newbie
*

Member No.: 2,051

"sunt sigura ca in 100 ani biblia si Dumnezeu va fi doar o poveste de adormit pruncii "

Tu chiar crezi ce-ai scris acolo!?(IMG:/smile.gif) Tot "cultul" asta al lui Dumnezeu n-o sa dispara prea usor,poate chiar deloc!are grija Biserica de lucrul acesta si mai ales,cat timp va exista incultura in rasa umana,no way,no how!

--------------------
Remember: "this life ain't worth living!"

+Quote Post
dark_goddess
post Aug 3 2007, 11:04 AM
Post #33

Newbie
*

Member No.: 2,051

...am uitat sa mentionez k reply-ul meu de sus era pt SWEETY! (IMG:/smile.gif)

--------------------
Remember: "this life ain't worth living!"

+Quote Post
maybe
post Aug 3 2007, 01:07 PM
Post #34

maybe, maybe not

(dark_goddess)
Tot "cultul" asta al lui Dumnezeu n-o sa dispara prea usor,poate chiar deloc!are grija Biserica de lucrul acesta si mai ales,cat timp va exista incultura in rasa umana,no way,no how!

nope, mai ales cat timp, fiecare dintre noi ne confruntam periodic cu situatii limita in care negasind solutii, poate si numai o fractiune de secunda, vom spera ca cineva acolo sus ne iubeste -si asta dincolo de Biserica (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
adymacsut
post Aug 3 2007, 01:31 PM
Post #35

Advanced Member

:shock: Ultimele evenimente ne-au facut sa ne gandim la dimensiunea transcendenta a vietii.Sper ca imi amintesc bine remarca unui reporter:
pentru pelerinii de pe Dealul Partriarhiei drumul la catafalcul Pariarhului nu este o Golgota ci un omagiu adus Pariarhului Luminii.Tot acelasi reporter spunea ca din ceruri Patriarhul a facut o minune ... pentru ca vremea sa nu mai fie asa calda.. si ca a adus ploaia si racoarea asteptata de toti...! :roll:

+Quote Post
maybe
post Aug 3 2007, 01:41 PM
Post #36

maybe, maybe not

(adymacsut)
:shock: Ultimele evenimente ne-au facut sa ne gandim la dimensiunea transcendenta a vietii.Sper ca imi amintesc bine remarca unui reporter:
pentru pelerinii de pe Dealul Partriarhiei drumul la catafalcul Pariarhului nu este o Golgota ci un omagiu adus Pariarhului Luminii.Tot acelasi reporter spunea ca din ceruri Patriarhul a facut o minune ... pentru ca vremea sa nu mai fie asa calda.. si ca a adus ploaia si racoarea asteptata de toti...! :roll:
nu acolo era ideea mea :?

+Quote Post
ValiSS
post Aug 3 2007, 02:15 PM
Post #37

Advanced Member

Member No.: 890

(adymacsut)

Daca e sa batem campii o sa gasim o gramada de rahaturi sa i le punem in carca. Trebuie doar sa intelegem ca a fost un om care a murit si care, gata, la oale si ulcele, ca oricare dintre noi. Oricare dintre noi, indiferent ca am ciripit sau nu la Secu spovedaniile fraierilor. Dar nu vreau sa fiu rau; mi-am coborat si eu drapelu-n berna astazi, cu toate ca ma strang chilotii.

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
adymacsut
post Aug 3 2007, 07:18 PM
Post #38

Advanced Member

Am incercat si eu sa pastrez un moment de reculegere. Sa se odihneasca in pace. Dar am legat subiectul de existenta ,, vietii dupa moarte" si a existentei unei divinitati care ne vegheaza pentru ca s-a tot vorbit cu ocazia mortii pariarhului de preferictul, de sfintenia lui, de viata din ceruri... , de omul providential care si-a dedicat viata divinitatii si care a indurerat inimile tuturor romanilor... care ne-a lasat ca mostenire indemnul spre iubire crestineasca.

+Quote Post
floare_albastra
post Sep 28 2007, 12:25 PM
Post #39

Member
**

Member No.: 9,285

Dumnezeu exista dincolo de tot ce putem percepe cu mintea,exista in toate lucrurile bune pe care le facem,in natura care pare eterna.Cat despre Teoctist,Dumnezeu sa il ierte,a fost doar un om,nu putea face o minune.

+Quote Post
explorrer
post Sep 28 2007, 05:42 PM
Post #40

Member
**

From: romania
Member No.: 8,051

Dumnezeu exista dincolo de tot ce putem percepe cu mintea,exista in toate lucrurile bune pe care le facem,in natura care pare eterna.Cat despre Teoctist,Dumnezeu sa il ierte,a fost doar un om,nu putea face o minune.

Dupa cum spui Dumnezeu exista.................

Cat despre teoctist :!: :!: :!:
Psalmi 146:3 Nu vă încredeţi în cei mari, în fiii oamenilor, în care nu este ajutor.
4 Suflarea lor trece, se întorc în pământ, şi în aceeaşi zi le pier şi planurile lor.

--------------------
answers

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd November 2019 - 12:35 PM