IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  « < 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
Carti citite
Miracle
post Feb 16 2008, 09:09 AM
Post #221

Advanced Member

Group: Members
From: In my world of paper flowers
Member No.: 11,655

Cel mai iuibit dintre pamanteni. Nici nu pot sa comentez cartea asta.Imi place atat de mult...E a3a sau a4a oara cand o citesc si de fiecare data e ca si cand ar fi prima. E absolut geniala...si foarte adanca.

--------------------
Aici zace, intacta, uscata, caractita mica a prostiei.
Ma am la mana.
Go to the top of the page

+Quote Post
ioana_m
post Mar 1 2008, 11:43 PM
Post #222

Newbie
*

Member No.: 11,406

Cartile pot fi procurate de la .... :roll:

+Quote Post
Miracle
post Mar 20 2008, 10:20 AM
Post #223

Advanced Member

Llolsa-Casa verde
Nu stiu ce sa spun de cartea asta.E greoaie dar i acelasi timp te fura si te umple de ea si ea se umple de tine inevitabil.E o carte pe care o vezi...adica esti in mijlocul ei si tot ti se desfasoara in fata ochilor personaje, intamplari. Nu si ganduri...gandurile le gandesti tu..ca din aia esti acolo...ca observator.Nu exista dialog..nu exista persoana 1 pe tot parcursul cartii...si totusi nu e naratorul papusar...e o carte cu multimple puncte de vedere, cu planuri temporale si spatiale care se interfereaza se distrug si se recreeaza. Daca Eco avea dreptate cand spunea ca printr-o carte inaintam ca printr-o padure de simboluri...apai eu zic ca aceasta carte a lui Llosa e o jungla.

--------------------
Ma am la mana.

+Quote Post
maybe
post Mar 20 2008, 04:27 PM
Post #224

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

e prea incarcat de simboluri si la un momenta dta nu te regasesti nicaieri
(dap, nu sunt fan, desi "Conversatie la catedrala" chiar mi-a placut)

+Quote Post
Miracle
post Mar 20 2008, 06:01 PM
Post #225

Advanced Member

Mie mi-a placut cumva...Nu e vorba de simboluri.E un roman experimental.E vorba mai mult de temporalitate si spatialitate..si cum le imbina el acolo... Nu-mi dau inca seama :roll:

--------------------
Ma am la mana.

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 2 2008, 01:00 PM
Post #226

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

D. H. Lawrence - Amantul doamnei Chatterley

No...cu toate ca titlul este cu trimitere la un personaj masculin totul se invarte in jurul trairilor doamnei Chatterley(Constance). O carte despre iubire in care Constance este jugravita(ca si personaj) prin prisma ''celuilalt element din ecuatia iubirii'' errr

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Apr 2 2008, 08:43 PM
Post #227

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(jolie_jojo)
D. H. Lawrence - Amantul doamnei Chatterley

No...cu toate ca titlul este cu trimitere la un personaj masculin totul se invarte in jurul trairilor doamnei Chatterley(Constance). O carte despre iubire in care Constance este jugravita(ca si personaj) prin prisma ''celuilalt element din ecuatia iubirii'' errr

adica a ... padurarului :?

o carte despre iubire, cum zici, dar in acelasi timp cu accent puternic pe sexualitate - implicit moralitate si tu insati, jojo, vei fi surprinsa cum, la o recitire, peste ani, ii vei gasi noi valente si chiar nu vei stii de ce prima oara ai vazut ... iubirea (doar :wink: )

mai vorbim (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
Rose Marie
post Nov 5 2008, 10:09 AM
Post #228

La Tendresse

From: La rascruce de vanturi
Member No.: 6,483

Cine m-a facut femeie?Si uite cum il iubesc si mai mult pe Cristian Andrei. (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)

--------------------

+Quote Post
LauCalin
post Nov 5 2008, 04:50 PM
Post #229

Member
**

From: Timisoara
Member No.: 13,901

Doua carti mi-au ramas "in suflet":
CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI-pentru ca, desi controversat, de multe ori ma regaseam in Petrini.
ROTILE-Arthur Hailey- o carte despre industria auto din America anilor '65-'75, in care sunt descrise foarte bine activitatile profesionale si personale ale directorilor companiilor auto din America, a familiilor lor, prietenilor etc, dat si modul cum decurgea productia automobilelor de la faza de proiect pana la produsul finit.
Urmeaza (nu stiu cand pentru ca nu prea mai am timp de carti) IN PEROCOL LA ORICE VITEZA-Ralph Narder. In mare este vorba despre modul in care scriitorul a dat in judecata pe cei de la GM pentru ca nu se preocupau de siguranta masinilor lor, in anii '60. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
20 de tone de bere,20 de kile de ___,20 de mii de motive sa nu le lasi, 20 de prieteni, de 20 de ori mai multi bani
20 de femei de 20 de ani....

+Quote Post
licurici
post Nov 5 2008, 06:06 PM
Post #230

Irecuperabila

From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

cartile lui jefrey archer cel care a scris cain si abel
cartile lui john grisham cel ce a scris clientul, firma si multe alte carti celebre

mai zic? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) mai am atatia....

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 6 2008, 09:19 AM
Post #231

Tra la la

Mai baga, poate ne-om nimeri si noi cu una (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Elfriede Jelinek - "Amantele"
W. Somerset Maugham - "Vila de pe colina"
Dieter Schlesak - "Capesius, farmacistul de la Auschwitz"

Acum sunt pe "Robie" a lui Maugham (vai cat imi place cum scrie (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) )

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 20 2008, 07:54 AM
Post #232

Tra la la

Huh, incheiat cu succes primul volum. Descoperit cu stupoare cate carti faine am ratat la vremea lor (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
So, comentarii dupa cel de-al treilea volum (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Nov 23 2008, 04:13 PM
Post #233

Advanced Member

From: Oraselul de langa mare`:X
Member No.: 13,619

eu cica citesc acum Insula Mistreioasa de Jules Verne ...

cam mare..dar merge

+Quote Post
licurici
post Nov 23 2008, 04:31 PM
Post #234

Irecuperabila

oare ati citit aventurile unei prostituate de lux londoneze? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
au facut si romanii nostrii o varianta a prostituatei de lux bucurestene...slabuta cartea...dar londoneza...tare maica

are si pagina de blog (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 24 2008, 08:49 AM
Post #235

Tra la la

Heeeeyyy .... nu mai bine ii recomanzi "Dama cu camelii" sau Abatele Prevost - "Manon Lescaut" ??? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Sau sunt prea greoaie pt varsta asta? Hmmm.... (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Nov 24 2008, 10:31 AM
Post #236

Irecuperabila

io nu i-am recomandat copilei...am zis ce-am mai cetit..
apoi stai relax jj ca daca se face ca ceteste jules verne...cartile lui sunt cartile copilariei...atunci ce dumniezo sa ii recomand? (IMG:style_emoticons/default/blush2.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 24 2008, 10:59 AM
Post #237

Tra la la

In loc de "oare ati citit" eu am vazut "oare ai citit" (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Oricum, cele doua carti se incadreaza oarecum in tiparul mentionat de tine, poate nu in stilul ala modern dar, tot "prostituate" le poti numi (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Or' daca vrei "11 minute"? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Nov 24 2008, 11:05 AM
Post #238

Irecuperabila

aia nu am cetit-o jj
o sa o caut si o sa o cetesc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 27 2008, 08:05 AM
Post #239

Tra la la

Dintre alea trei de mai sus prefer "Dama cu camelii" de 1000 de ori mai expresiva si mai .... buna (intr-un cuvant) decat "11 minute" a lui Coelho (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
licurici
post Nov 27 2008, 10:23 AM
Post #240

Irecuperabila

amu cetsesc pacientul englez...is aghie la inceput...
filmu l-am vast...pe sarite (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
amu sa cetesc cartea...da nu pe sarite... nu nu (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post

13 Pages V  « < 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2019 - 10:26 AM