IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
Un NU hotarat maidanezilor!, propuneri pentru a scapa de maidanezi!
maybe
post Jan 25 2009, 05:30 AM
Post #41

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

maidanez pur (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck
Go to the top of the page

+Quote Post
anghel.m
post Jan 25 2009, 11:47 AM
Post #42

Member
**

Group: Members
From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

QUOTE (tuffgirl @ Jan 25 2009, 02:05 AM) *
Avand in vedere faptul ca aceste animale sunt vinovate doar pentru faptul ca exista, sunt necuvantatoare shi neajutorate (nu sunt animale salbatice) primi luatii la raspundere ar trebui sa fie oameni.
I-a da o amenda pentru ca nu a avut cainele in lesa in locuri publice, da o amenda pentru ca abuzeaza aceste animale, da o amenda pentru ca neglijeaza aceste animale o data ce s-au facut responsabili pentru ele.

I-a obligai sa isi inregistreze animalul cu ministerul sanatatii (pentru o suma sa nu piarda guvernul nimic shi sa poata avea bani sa puna aceste legi in vigoare

Nu poti sa faci o lege impotriva animalelor, pentru ca ei nu citesc nu merg pe internet shi nu se uita la televizor, dar poti sa faci o lege impotriva oamenilor care isi i-au responsabilitatea de a avea acest animal, ei sunt cei care fac aceasta alegere constienta de a detine un animal de casa, ei ar trebui trasi la raspundere.
Sunt sigura ca ar scadea numarul de maidanezi. Alte tari au facut-o shi cu rezultate pozitive.

Tu la ce te referi anume? la canii de lupta gen, Pitbull sau un Rottweiler?
Si daca se vor implementa legiile de care spui tu, cum va fi infuentat numarul cainilor comunitari? nu cred ca o sa inceapa lumea sa-i adopte de pe strada, in fond de ce ar face-o.
De canii comunitari nu ai cum sa scapi decat daca ii castrezi sau ii omori, si in felu asta ne-am asumat si responsabilitatea.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
tuffgirl
post Jan 26 2009, 08:01 AM
Post #43

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

QUOTE (anghel.m @ Jan 25 2009, 07:47 AM) *
Tu la ce te referi anume? la canii de lupta gen, Pitbull sau un Rottweiler?
Si daca se vor implementa legiile de care spui tu, cum va fi infuentat numarul cainilor comunitari? nu cred ca o sa inceapa lumea sa-i adopte de pe strada, in fond de ce ar face-o.
De canii comunitari nu ai cum sa scapi decat daca ii castrezi sau ii omori, si in felu asta ne-am asumat si responsabilitatea.

Ma refer la caini care sunt achizitionati pentru simplul fapt ca cineva a avut un capriciu shi nu a calculat consecintele sau urmarile acestei achizitii, s-au simtit coplesiti de responsabilitati shi au decis ca aceste animale pot sa se descurce shi singure in strada.

Cei care folosesc caini cu scopul de a lupta, in parerea mea umila, fac parte dintr-o categorie care paraseste realmul humanitar.

Daca am traii intr-o lume perfecta, ar exista mijloace financiare care ar permite colectionarea acestor caini comunitari, shi de ce sa nu fie adoptati? Din cate stiu, cainele este unul dintre cei mai loiale animale...o data adoptati shi tratati cu pacientza shi caritate, ar deveni un prieten pe viatza...parca asa e vorba nu?

Din nefericire traim in lumea in care traim, pareri avem shi solutii mai putine. Undeva trebuie sa se inceapa, sa se seteze un precedent. De ce este asha de usor sa adoptam obiceiurile (nesignificante shi din nefericire, de multe ori de prost gust) altor tari, cand este asha de greu de a adopta lucuri cu care sa fim maindri ca facem parte din o societate civilizata shi nu o tara la nivelul lumii a treia, de care, de multe ori suntem acuzati a fi?

Se pare ca suntem singura specie pe acest pamant care nu poate sa convietuiasca cu sine insusi shi gaseste noi mijloace in fiecare zi sa distruga nu numai pe noi insisi ci si tot ce ne inconjoara...dar asta e alt subiect de discutie (domeniul lui Jojo)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
anghel.m
post Jan 26 2009, 11:01 AM
Post #44

Member
**

deacord cu tine, daca cineva isi asuma responsabilitatea de a avea un animal de casa trebuie sa se tina, nu sa arunce animalul care n-are nici o vina pe strada. Romania nu e o tara de lumea a3 a, nu sunt eu patriot dar nici chiar asa de rau nu este. Bun dar totusi, majoritatea oamenilor nu isi permit ca timp sau chiar bani sa aiba un caine, sau pur si simplu nu vrea, n-ai de ce sa obligi omul sa-si ia caine daca nu vrea. Cainii comunitari reprezinta un pericol, trebuie facut ceva, din pacate ale solutii plauzibile decat castrarea rau eutanasierea nu exista, imagineazati cum ar fi sati fie frica sa te duci acasa pt ca e plin de caimi pe strada, imagineazati ca e copilu tau care ii e frica, sau daca te ataca? Atunci le-ai mai lua apararea?

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
maybe
post Jan 26 2009, 11:21 AM
Post #45

maybe, maybe not

Personal, ai avut vreun incident/accident in contextul descris mai sus?

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
anghel.m
post Jan 26 2009, 11:50 AM
Post #46

Member
**

E nu am fost muscat nici odata da caini, (in schimb m-au alergat foarte mult haite de caini). Nu au fost atatea cazuri in care oameni au fost muscati/maltratati/omorati de cainii din Bucuresti, si nu neaparat in Buc ci peste tot mai ales copii si batrini. In weekend nici nu poti sa intri la mine la servici pentru ca te manca cainii, seara dupa 6-8 este la fel, vara poate daca vreau sa ma duc cu bicicleta la servici nu pot pentru ca m-ar alerga o haita vreo 15 caini.
De ce trebuie sa se intample o nenorocire ca sa facem ceva? Nu deaia ne-a dar D-zeu cap sa gandim? putem preveni astfel de intamplari. Ii este usor sa vorbeasca celui ce nu trebuie sa "infrunte" o haita de 15 caini ca sa intre in scara blocului sau la servici.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
maybe
post Jan 26 2009, 11:58 AM
Post #47

maybe, maybe not

n-am vrut sa te cert -doar ca nu-ti inteleg axarea pe topicul asta, in care tati ne-am dat deja suficient cu parerea

dar fiindca nu-mi plac extremele ma gandeam ca esti motivat in plus, dincolo de un spirit civic real

peseu: orasul in care lucrez a infiintat deja "politia animalelor" -subordonata consiliului local (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 26 2009, 11:58 AM
Post #48

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

QUOTE (anghel.m @ Jan 26 2009, 01:50 PM) *
E nu am fost muscat nici odata da caini, (in schimb m-au alergat foarte mult haite de caini). Nu au fost atatea cazuri in care oameni au fost muscati/maltratati/omorati de cainii din Bucuresti, si nu neaparat in Buc ci peste tot mai ales copii si batrini. In weekend nici nu poti sa intri la mine la servici pentru ca te manca cainii, seara dupa 6-8 este la fel, vara poate daca vreau sa ma duc cu bicicleta la servici nu pot pentru ca m-ar alerga o haita vreo 15 caini.
De ce trebuie sa se intample o nenorocire ca sa facem ceva? Nu deaia ne-a dar D-zeu cap sa gandim? putem preveni astfel de intamplari. Ii este usor sa vorbeasca celui ce nu trebuie sa "infrunte" o haita de 15 caini ca sa intre in scara blocului sau la servici.

Gresh Anghel ... se intampla nenorociri si tat nu se face nimic. Sunt in vigoare 1000 de legi dar nici unele nu se aplica. Cate amenzi ai vazut sa fie date pana acum pt stapanii care nu-si sterilizeaza animalele? 0
Cate amenzi ai vazut sa se dea pt stapanii care isi abandoneaza animalele? 0 A, ai auzit de una la Tv care si-a abandonat nuj ce rasa de patruped pe camp si puii acesteia intr-o punga... mare chestie 1 caz mediatizat la 1000.
Nu exista fonduri pt ridicarea patrupedelor de pe strazi si cazarea lor in diverse locatii (nu exista locatii destule). Acesta este raspunsul care este varat pe gat, oricui intreaba si se revolta.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
anghel.m
post Jan 26 2009, 12:12 PM
Post #49

Member
**

@ jolie_jojo Pey da, asta e si mai rau ca nu se face nimic chiar daca se intampla nenorociri, eu nu am nimic cu cainii pentru ca nu mi-e frica, si nu prezinta un pericol real, dar daca as avea o problema grava nu m-as astepta sa actioneze autoritatile, as actiona singur.

@ maybe Nu sunt neaparat axat pe topicu asta, dar altceva nu prea se vorbeste (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , in ce oras? si ce face politia animalelor mai exact (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
maybe
post Jan 26 2009, 12:14 PM
Post #50

maybe, maybe not

pai raportat la numarul mare de patrupezi de toate neamurile, despre care vorbesti, ce crezi ca poti sa faci singur?

sau: ce-ai facut deja?

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Jan 26 2009, 12:19 PM
Post #51

Member
**

Nu am facut nimic pentru ca nu sunt nevoit, nu am spus ca ma fac Spiderman si ma duc in tot buc sa adun caini sau sa apar oameni atacati de caini (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Ce as face? depinde de caz, orice ar fi nevoie pt siguranta mea si celor apropiati.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
maybe
post Jan 26 2009, 12:20 PM
Post #52

maybe, maybe not

ok

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 26 2009, 12:23 PM
Post #53

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

QUOTE (anghel.m @ Jan 26 2009, 02:19 PM) *
Nu am facut nimic pentru ca nu sunt nevoit, nu am spus ca ma fac Spiderman si ma duc in tot buc sa adun caini sau sa apar oameni atacati de caini (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Ce as face? depinde de caz, orice ar fi nevoie pt siguranta mea si celor apropiati.

Uoff, si eu care eram cat pe ce sa ma ofer sa ti fac rost de neste plase si lese profesionale si sa-ti inchiriez o masina de carat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) asta ca o glumita nah.

Orice ar fi nevoie? ... verde de paris pe o bucata de carne? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
anghel.m
post Jan 26 2009, 12:30 PM
Post #54

Member
**

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) e mai trebuie sa astepti pana sa apara un spiderman al Bucurestului

Mey orice ar fi nevoie, adica pe mine daca ma ataca un caine ii dau un picor si o piatra in cap de nu se vede, nu ma deranjeaza, dar de exemplu sa zicem ca ar ataca-o pe o femeie, care ar incremeni daca ar vedea un caine fugind spre ea, ar deveni potential periculos, nu? e daca se intampla zilnic nu mi se pare normal sa nu se ia masuri impotriva cainilor.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2019 - 09:54 AM