IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Cugetari de Ardelean Gheorghe Cornel (AGC), cugetari
cugetari
Cum vi sa parut cugetarile?
Mi-au placut! [ 0 ] ** [0.00%]
Nu mi-au placut! [ 1 ] ** [100.00%]
Nu sunt interesat de asa ceva. [ 0 ] ** [0.00%]
Total Votes: 1
Guests cannot vote 
cugetari.agc
post Nov 5 2008, 09:08 AM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 13,920

M-am gandit sa va fac un topic cu cugetari, scrise de mine si sa aflu parerea voastra despre ce cititi.

Acestea sunt o parte din cugetarile din primul volum al carti Cugetari din cele 60 de volume scrise, din care 7 publicate de editura "Viata aradeana"

As fi foarte fericit si bucuros daca una sau mai multe idei citite v-au ajutat intr-un fel sau altul, v-au facut bine, mai fericiti,mai prosperi etc.

Va doresc tuturor sanatate, fericire si realizarea a tot ce va doriti.

Astept ideile, opiniile si parerea dumneavoastra si daca mai doriti sa va postez si altele.

Puteti sa ma contactati prin forum sau pe adresa agc.arad@yahoo.com

1) Când suntem deprimaţi este necesar să luăm contact cu oamenii optimişti şi să facem acţiuni care ne aduc succese, realizări, speranţe.
2) Omul este vesel în multe situaţii. Uneori chiar dacă are probleme.
3) Este necesar să fim bine dispuşi tot timpul, chiar şi în situaţiile în care avem probleme.
4) Buna dispoziţie ne menţine sănătatea.
5) Dacă avem probleme nu este necesar să nu fim bine dispuşi. Problemele sunt probleme, şi ne ocupăm de rezolvarea lor în modul cel mai serios, chiar dacă suntem bine dispuşi.
6) majoritatea dintre noi nu avem ca obiectiv permanent să ne realizăm o viaţă frumoasă şi nici nu ne preocupăm în mod serios să-l atingem. Atunci cum să avem o viaţă frumoasă ?
7) Viaţa ne poate fi mult mai frumoasă, dacă avem şi ca obiectiv prioritar să ne realizăm o viaţă frumoasă şi obligatoriu să acţionăm continuu să ne realizăm acest obiectiv.
8) Perseverenţa de cele mai multe ori ne ajută să ne realizăm obiectivele.
9) Eşecurile nu trebuie să ne descurajeze niciodată.
10) Dacă ideea este logică, realistă, o putem aplica.
11) Fiecare din noi în mod sigur avem un număr mai mare sau mai mic de calitate. Este spre binele nostru şi fericirea noastră să ni le descoperim şi apoi să le utilizăm la maxim pentru a ne face fericiţi.
12) Indispoziţia ne poate îmbătrâni, dacă o avem des şi continuu. Din această cauză este necesar să fim bine dispuşi tot timpul.
13) Buna dispoziţie ne menţine sănătatea.
14) Ideile necesare şi utile nouă este eficient şi necesar pentru noi să fie admirate, ordonate, etc. în cărţi pentru a le putea găsi cât mai uşor şi repede posibil la nevoie.
15) Sunt multe situaţii în care suntem necăjiţi, obosiţi, deprimaţi, stresaţi etc. şi atunci în aceste situaţii este necesar să citim cât mai multe idei, adunate în cărţi etc.
16) Acţionând, respectând regulile pentru a deveni fericiţi vom deveni fericiţi.
17) Pentru a deveni campioni într-un domeniu este necesar să acţionăm eficient prin respectarea regulilor, care respectate ne fac campioni.
18) Putem să ne realizăm mult mai uşor obiectivele noastre dacă vom aplica ideile din aceste cărţi etc.
19) Putem realiza în viaţă şi mai multe fapte bune dacă perseverăm în realizarea a cât mai multor fapte bune.
20) Putem avea şi mai multe bucurii în viaţă dacă suntem corecţi cu cei din jurul nostru, întotdeauna.
Go to the top of the page

+Quote Post
marius
post Nov 5 2008, 09:49 AM
Post #2

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Mi-au placut la nebunie
Mai ai din astia?

Scuza-ma ca te intreb, insa sunt cugetari personale?
Cum le-ai dobandit?

+Quote Post
cugetari.agc
post Nov 5 2008, 10:02 AM
Post #3

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 13,920

QUOTE (marius @ Nov 5 2008, 10:49 AM) *
Mi-au placut la nebunie
Mai ai din astia?

Scuza-ma ca te intreb, insa sunt cugetari personale?
Cum le-ai dobandit?

Ma bucur ca ti-au placut cugetarile, am publicat 7 volume si am scrise peste 60, spuneti-mi adresa de e-mail si va voi trimite volumul I complet, mai postez inca cateva.

Citind in continuare toate cugetarile mele, veti constata singur ca sunt cugetari scrise de mine, datorita stilului inconfundabil personal.

Le-am dobandit, creat, prin munca continua, perseverenta si gandindu-ma continu la problemele vieti de mic copil pana la varsta de 54 de ani.

Daca mai ai alte intrebari sau opini, fii liber sa ma intrebi.

Dupa cum am mentionat mai sus postez continuarea de la cugetari:

21) Corectitudinea noastră cu alţii ne aduce multe simpatii.
22) Succesele noastre ne măresc puterea, încrederea în forţele proprii şi în reuşita altor succese.
23) Băncile de idei sunt cele mai valoroase bănci.
24) Băncile de idei vor ajuta omenirea să rezolve mult mai repede mult mai multe probleme.
25) Adunarea şi stocarea ideilor în bănci de idei este o necesitate vitală pentru progresul omenirii.
26) Băncile de idei sunt motoarele cele mai puternice ale progresului omenirii.
27) Prevenirea conflictelor este o necesitate pentru fiecare dintre noi.
28) Fiecare om are dreptul la o locuinţă cu un minim obligatoriu de exigenţe minimale.
29) Concomitent putem acţiona pentru realizarea mai multor obiective prioritare.
30) Obiectivelor prioritare este necesar să le acordăm timpul necesar pentru realizarea lor în timp util.
31) Ideile pozitive este necesar să fie luate în considerare întotdeauna.
32) Ideile pozitive sunt motoare ale progreselor.
33) Ideile pozitive este necesar să fie ânmagazinate în bănci de idei.
34) Luxul nu trebuie încurajat niciodată, deoarece este risipă.
35) Luxul nu trebuie apreciat.
36) Luxul ne poate duce uneori la faliment.
37) Luxul ne poate duce uneori la multe necazuri.
38) Indecizia este cauza multor insuccese.
39) Indecizia este cauza multor accidente.
40) Indecizia este cauza multor dezastre.

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 5 2008, 11:35 AM
Post #4

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Mai ai? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
marius
post Nov 5 2008, 11:38 AM
Post #5

Senior Member

Ce?

+Quote Post
marius
post Nov 5 2008, 11:43 AM
Post #6

Senior Member

Sunt super!

+Quote Post
maybe
post Nov 5 2008, 11:54 AM
Post #7

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

cine? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 5 2008, 11:56 AM
Post #8

Tra la la

cujetarile tuh (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
marius
post Nov 5 2008, 12:04 PM
Post #9

Senior Member

astea sunt cujetari?

+Quote Post
maybe
post Nov 5 2008, 01:31 PM
Post #10

maybe, maybe not

iegzact din putzul gandirii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 5 2008, 01:52 PM
Post #11

Tra la la

ai pus punctul pe I (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post Nov 6 2008, 10:47 AM
Post #12

Senior Member

So,
Vad ca s-a suparat pe noi si nu ne mai da nimic
Si asta deoarece numai maybe e de vina cu putzul ei (putzul gandirii) (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Mie chiar ..... dupa cum urmeaza:
1) Când suntem deprimaţi este necesar să luăm contact cu oamenii optimişti şi să facem acţiuni care ne aduc succese, realizări, speranţe.
Cand esti deprimat ..tu ai nevoie de sperante?
2) Omul este vesel în multe situaţii. Uneori chiar dacă are probleme.
Asta nu e cujetare,agc
Insa cum poa` sa fie vesel cand are probleme???
Poate ca alea nu sunt probleme ???
3)Este necesar să fim bine dispuşi tot timpul, chiar şi în situaţiile în care avem probleme
Asta nu e nici ea cujetare ci e continuarea la pct 2
4)Buna dispoziţie ne menţine sănătatea.
Mai bine spuneai cum mentinem sau cream buna dispozitie
5) Dacă avem probleme nu este necesar să nu fim bine dispuşi. Problemele sunt probleme, şi ne ocupăm de rezolvarea lor în modul cel mai serios, chiar dacă suntem bine dispuşi.
Ai mai spus-o si sus sub alta forma. Problemele..... La ce fel de probleme te referi? Indatoriri penibile la serviciu, marcarea unui gol la o partida intre amici, zaruri, pregatirea unui gratar???
In ce consta la tine explicatia unei "probleme"???
6) majoritatea dintre noi nu avem ca obiectiv permanent să ne realizăm o viaţă frumoasă şi nici nu ne preocupăm în mod serios să-l atingem. Atunci cum să avem o viaţă frumoasă ?
Tu acum incerci o manipulare iar acest citat nu e cujetare!
Daca tu nu ai ca obiectiv realizarea unei vieti frumoase si nici nu intentionezi sa ai.... dc crezi ca tu reprezinti majoritatea?
Daca astea sunt cujetari proprii.... atunci nu vb la plural si nu generaliza
7) Viaţa ne poate fi mult mai frumoasă, dacă avem şi ca obiectiv prioritar să ne realizăm o viaţă frumoasă şi obligatoriu să acţionăm continuu să ne realizăm acest obiectiv
Asa o fi, insa mai sus afirmi ca majoritatea dintre noi nu avem acest obiectiv! Atunci de ce sa ne dorim o viata "si mai frumosa" din moment ce majoritatea nu dorim o viata frumoasa(app, obiectivul)?????
8) Perseverenţa de cele mai multe ori ne ajută să ne realizăm obiectivele.
Draga, perseverenta este data prin realizare, si nu mai spune 'de cele mai multe ori" deoarece nu esti perseverent in nerealiza!
9) Eşecurile nu trebuie să ne descurajeze niciodată.
Nuuuuuu!Esecurile trebuie sa ne bucure!
11) Fiecare din noi în mod sigur avem un număr mai mare sau mai mic de calitate. Este spre binele nostru şi fericirea noastră să ni le descoperim şi apoi să le utilizăm la maxim pentru a ne face fericiţi.
Aici ai omis "sa le perfectionam, valorizam, etc etc"
14) Ideile necesare şi utile nouă este eficient şi necesar pentru noi să fie admirate, ordonate, etc. în cărţi pentru a le putea găsi cât mai uşor şi repede posibil la nevoie.
In carti?
15) Sunt multe situaţii în care suntem necăjiţi, obosiţi, deprimaţi, stresaţi etc. şi atunci în aceste situaţii este necesar să citim cât mai multe idei, adunate în cărţi etc..
Nu mai bine tragi o concluzie din punctele 14 si 15 si spui cam asa "ideile utile bla bla .... si in loc de carte scrii creier??

18) Putem să ne realizăm mult mai uşor obiectivele noastre dacă vom aplica ideile din aceste cărţi etc.
Adica stand si rasfoind ..... am inteles
19) Putem realiza în viaţă şi mai multe fapte bune dacă perseverăm în realizarea a cât mai multor fapte bune.
E exact ca si cum ai spune "putem realiza in viata mai multe fapte rele , daca perseveram in realizarea a cat mai multor fapte rele
20) Putem avea şi mai multe bucurii în viaţă dacă suntem corecţi cu cei din jurul nostru, întotdeauna.
Da, se poate si asa insa cu conditia ca cei din jurul nostru sa fie si ei corecti, estem?

De la carti de idei , direct la banci de idei! Cum ramane cu cartile de idei?
CITAT
24) Băncile de idei vor ajuta omenirea să rezolve mult mai repede mult mai multe probleme.

Insa te vor ruina cu dobanda!
Insa ce e o banca de idei? O banca in care functionarii sunt idioti???
27) Prevenirea conflictelor este o necesitate pentru fiecare dintre noi. Vezi ca pt altii... conflictul e chiar o necesitate!
28) Fiecare om are dreptul la o locuinţă cu un minim obligatoriu de exigenţe minimale.
Asta nu e a ta si nici nu ai facut o retranspunere corecta
29) Concomitent putem acţiona pentru realizarea mai multor obiective prioritare.
Iar asta este o certitudine identica cu "prin deplasarea cu un autovehicul, concomitent cu deplasarea , respectam si codul rutier! Nu mi-a placut E ca o analiza a analizei filozofice
33) Ideile pozitive este necesar să fie ânmagazinate în bănci de idei. Parca o repeti....
34) Luxul nu trebuie încurajat niciodată, deoarece este risipă.
35) Luxul nu trebuie apreciat.
36) Luxul ne poate duce uneori la faliment.
37) Luxul ne poate duce uneori la multe necazuri.
Ai dreptate!
Daca nu stim sa gestionam potentialul....atunci sa traim in mizerie!
Mi-ai placut
CITAT
38) Indecizia este cauza multor insuccese.
39) Indecizia este cauza multor accidente.
40) Indecizia este cauza multor dezastre.

Si de aici continui eu ca la tine s-a terminat volumul
n.a41) Indecizia este cauza multor nefericiri
n.a42. Indecizia este cauza multor tragedii
n.a43.Indecizia este cauza multor calamitati
n.a44.Indecizia este cauza multor erori
n.a45.Indecizia este cauza multor greseli
n.a46.Indecizia este cauza multor gafe
n.a47.Indecizia este cauza multor necazuri
n.a48.Indecizia este cauza multor suferinte
n.a49.Indecizia este cauza multor nenorociri
etc etc etc etc
Concluzia:
Cujetari ieftine , simpliste, copiate si retranspuse cu proprii cuvinte, pe neintalesul la toti, cuvinte care ne .... doare, rastalmasiri, ......
Morala
Cujetarea nr. 50: A cugeta, atunci cand ar trebui sa simti, este tipic sufletelor fara aripi (a`la` Balzac )
Iar data viitoare cand vei dori pe bune sa devii perseverent nu uita pe asta
"De cugetat sa cugeti intruna , dar de hotarat sa hotarasti o singura data " (a` la` Syrus)

aaa, vezi ca punctele 4 si 13...sunt identice! le-ai luat cu copy/paste
Nu cumva insa sa nu iti dublezi volumele (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 6 2008, 11:02 AM
Post #13

Tra la la

CITAT(marius @ Nov 6 2008, 12:47 PM) *
De la carti de idei , direct la banci de idei! Cum ramane cu cartile de idei?

Insa te vor ruina cu dobanda!
Insa ce e o banca de idei? O banca in care functionarii sunt idioti???

Plagiatorule (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Nov 6 2008, 11:04 AM
Post #14

maybe, maybe not

oupssss de cand ti-am permis sa-mi vinzi ideile, raie care-mi iesti? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 6 2008, 11:06 AM
Post #15

Tra la la

lasa tuh ca cerem daune morale si ne-am rezolvat cu uichendu' (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
asta app de cujetarea cu "luxul" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post Nov 6 2008, 11:08 AM
Post #16

Senior Member

mah muieri
Eu doar am dat copy/paste aici unde am aceste drepturi si facilitati (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) (vezi regulamentul : tot ce scrii , devine propietate itbox (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) iar itbox suntem)
Ciudoaselor

Mai sunteti si fudule (na` cujetare)

+Quote Post
marius
post Nov 6 2008, 11:10 AM
Post #17

Senior Member

CITAT(jolie_jojo @ Nov 6 2008, 02:06 PM) *
lasa tuh ca cerem daune morale si ne-am rezolvat cu uichendu' (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
asta app de cujetarea cu "luxul" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Cujeti in pacat JJ
Luxul dauneaza, este risipa, faliment, etc etc
Nu mai bine sa speri decat sa fii perseverent? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 6 2008, 11:13 AM
Post #18

Tra la la

CITAT(marius @ Nov 6 2008, 01:08 PM) *
mah muieri
Eu doar am dat copy/paste aici unde am aceste drepturi si facilitati (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) (vezi regulamentul : tot ce scrii , devine propietate itbox (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) iar itbox suntem)
Ciudoaselor

Mai sunteti si fudule (na` cujetare)

Na ca a gasit si Marius humor pe undeva (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/1972_dancing_monster.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post Nov 6 2008, 11:18 AM
Post #19

Senior Member

nu te-ai putut abtine cu (IMG:style_emoticons/default/1972_dancing_monster.gif) ... asa e?

+Quote Post
maybe
post Nov 6 2008, 11:21 AM
Post #20

maybe, maybe not

meyyy, JJ, se pare ca azi a muscat, il tine (IMG:style_emoticons/default/c_roll2.gif)

--------------------

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 9th December 2019 - 12:10 AM