IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
cum pot sa pun poze pe forum
brigadierul silv...
post Sep 15 2005, 10:53 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 1,636

cum pot sa pun poze pe forum?
se pare ca nu exista " ADD AN ATTACHEMENT"

--------------------
politician
Go to the top of the page

+Quote Post
Shewanna
post Sep 15 2005, 11:02 AM
Post #2

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Vrei sa pui poze? :mrgreen: :ranjet:
YAY. Ah, in sfarsit unul care se incumeta :roll: 8)
Cred ca cel mai bine e sa ii trimiti la Boorsooku, sau un link personal
Asteptam sa te tii de promisiuneee
Semnat: Haita de fete dornice

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
brigadierul silv...
post Sep 15 2005, 11:11 AM
Post #3

Advanced Member

cine e boorsoku .......??? si cum i le trimit??........prin pm???
da de ce vrei sa vezi poze?.........ca nu-s asa dragut (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
politician

+Quote Post
Shewanna
post Sep 15 2005, 11:38 AM
Post #4

Advanced Member

Uite asa, de curioasa :mrgreen:
Sa i le trimiti lui FireEyes, pe adresa lui de mail, ti-am trimis mesaj privat :wink:

--------------------

+Quote Post
brigadierul silv...
post Sep 15 2005, 11:56 AM
Post #5

Advanced Member

gata i-am trimis 3 poze.sa vedem.......

--------------------
politician

+Quote Post
Shewanna
post Sep 16 2005, 08:51 AM
Post #6

Advanced Member

Boorsooku zice ca nu a primit niciuna :roll:

--------------------

+Quote Post
bursucelul_iubit...
post May 16 2006, 07:03 AM
Post #7

Advanced Member

From: acolo unde nici cu gandul nu gandesti...
Member No.: 2,525

Parerea mea e sa se faca urmatoarea chestie.
Se merge pe http://www.imageshack.us/ se face up la poza, apoi se insereaza link-ul pentru forum direct in posturile noastre. Nu trebuie sa folosim add-ul.

--------------------
"Traim sub acelasi cer dar nu avem acelasi orizont"

"Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face niciodata sa plangi"

"Dragostea se masoara in sentimente,pasiuni si iubiri, nu in minute, ore, luni sau ani"

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 9 2006, 06:30 PM
Post #8

Member
**

From: bucuresti
Member No.: 4,242

vreau si eu sa pun poza dar nu merege sau mai bine zis nu reusesc eu (IMG:/sad.gif) ((

+Quote Post
ValiSS
post Dec 10 2006, 06:58 AM
Post #9

Advanced Member

Member No.: 890

1. Uplodarea imaginii
Pentru a pune o imagine pe forum si ca aceasta sa fie vizibila si pentru restul userilor care nu au incarcato in prealabil de pe siteul host trebuie ca ea sa fie pe un server care accepta conexiunea directa catre fisierele lui. In alte cuvinte trebuie ca accepte o conexiune directa catre <fisier>.jpg/jpeg/png/bmp/gif. In general acest lucru nu este acceptat de catre servere pentru o protectie atat a fisierelor care sunt cateodata confidentiale cat si a benzii de internet incarcarea unei poze facand trafic pe server.
1.1 click dreapta pe imaginea pe care vreti sa o puneti pe forum, save image as... si alegi locatia de pe hard unde vreti ca ea sa fie salvata. Daca poza este deja pe hard treceti peste acest pas.
1.2 urcarea pozei pe net. Acest lucru se face simplu utilizand un serviciu special dedicat pentru aceasta, sunt destule variante disponibile insa cel mai rapid si mai usor de utilizat este imageshack. Pe prima pagina va apare o caseta de insertie cu optiunea Browse langa ea, se alege aceasta optiune si se selecteaza poza care o doriti uplodata pe net si se da click pe butonul HOST IT.
dupa o perioadata de timp care poate varia in functie de marimiea imaginii si viteza de upload de care dispuneti se va incarca o alta pagina unde vor aparea codurile disponibile pentru imaginea urcata.

2. Postarea imaginii pe site
Forum de fata este un forum PhpBB. El pune la dispozitia userilor postarea imaginilor prin 2 tipuri de coduri: 1. Codul HTML care de obicei este interzis de catre administratori, caz intalnit si pe acest forum, si despre care nu voi da detalii si 2. BBcode, cod conceput special pentru forumurile PhpBB.
Codul BB ca si cel HTML, si in general toate codurile de programare si nu numai, coloseste TAG-uri special concepute pentru a executa o anumite functie. BBcode utilizeaza pentru aceste taguri incadrarea lor intre paranteza patrate, astfel cum la HTML intalnim <tag> la BBcode vom intalnii [TAG] si normal ca si la celalalte limbaje acest tag trebuie inchis, cum la HTML intalnim <title>Pagina mea</title> si la BBcode vom folosii [/TAG], de ex.: Cod:
[bold]text aici[/bold]
Acest TAG va face textul aflat intre tagul bold si inchiderea lui Boldat.
Imaginea care este urcata pe imageshack poate fi postata pe forum in 2 variante:
1. daca imaginea este mare ca rezolutie pentru a nu dauna esteticii si nici a ingreuna traficul pe forum ea poate fi urcata ca Thumbnail. Astfel se va utiliza codul de la: Thumbnail for forums (1), se copiaza in totalitate si se da paste (lipire) in post.. imaginea va aparea la o scala mica ea fiind link catre versiunea originala.
2. daca doriti sa apara imaginea in marimea ei originala utilizati: Hotlink for forums (1), la fel ca si mai sus se lipeste tot codul in post.

In finalul postul observ ca am intrat in cam multe detalii asa ca fac rezumatul:
1. intrati pe www.imageshack.us
2. click browse si selectati imaginea care o vreti incarcata
3. click host it
4. se copiaza codul de la Hotlink for forums (1) pentru poza in marimea originala sau Thumbnail for forums (1) pentru poza miscorata care este link care cea originala si se lipeste in continutul postului acolo unde poza este dorita.
5. se trimite pe adresa lui LittleBro de email laude si multumiri plus o bere aferanta pentru sprijinul acordat.

P.S. daca aveti totusi intentia de a urca o poza direct de pe serverul unde ati gasito adresa utilizata intre Cod:

trebuie neaparat sa fie adresa exacta a imaginii. Un url de forma www.site.com/vezipoza.php?poza=1.jpg nu va putea fi folosit[/b]

Nu va rugati pentru sanatatea mea, ca doar am copiat din alta parte! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
ValiSS
post Dec 10 2006, 06:59 AM
Post #10

Advanced Member

Member No.: 890

(ValiSS)

1. Uplodarea imaginii
Pentru a pune o imagine pe forum si ca aceasta sa fie vizibila si pentru restul userilor care nu au incarcato in prealabil de pe siteul host trebuie ca ea sa fie pe un server care accepta conexiunea directa catre fisierele lui. In alte cuvinte trebuie ca accepte o conexiune directa catre <fisier>.jpg/jpeg/png/bmp/gif. In general acest lucru nu este acceptat de catre servere pentru o protectie atat a fisierelor care sunt cateodata confidentiale cat si a benzii de internet incarcarea unei poze facand trafic pe server.
1.1 click dreapta pe imaginea pe care vreti sa o puneti pe forum, save image as... si alegi locatia de pe hard unde vreti ca ea sa fie salvata. Daca poza este deja pe hard treceti peste acest pas.
1.2 urcarea pozei pe net. Acest lucru se face simplu utilizand un serviciu special dedicat pentru aceasta, sunt destule variante disponibile insa cel mai rapid si mai usor de utilizat este imageshack. Pe prima pagina va apare o caseta de insertie cu optiunea Browse langa ea, se alege aceasta optiune si se selecteaza poza care o doriti uplodata pe net si se da click pe butonul HOST IT.
dupa o perioadata de timp care poate varia in functie de marimiea imaginii si viteza de upload de care dispuneti se va incarca o alta pagina unde vor aparea codurile disponibile pentru imaginea urcata.

2. Postarea imaginii pe site
Forum de fata este un forum PhpBB. El pune la dispozitia userilor postarea imaginilor prin 2 tipuri de coduri: 1. Codul HTML care de obicei este interzis de catre administratori, caz intalnit si pe acest forum, si despre care nu voi da detalii si 2. BBcode, cod conceput special pentru forumurile PhpBB.
Codul BB ca si cel HTML, si in general toate codurile de programare si nu numai, coloseste TAG-uri special concepute pentru a executa o anumite functie. BBcode utilizeaza pentru aceste taguri incadrarea lor intre paranteza patrate, astfel cum la HTML intalnim <tag> la BBcode vom intalnii [TAG] si normal ca si la celalalte limbaje acest tag trebuie inchis, cum la HTML intalnim <title>Pagina mea</title> si la BBcode vom folosii [/TAG], de ex.: Cod:
[bold]text aici[/bold]
Acest TAG va face textul aflat intre tagul bold si inchiderea lui Boldat.
Imaginea care este urcata pe imageshack poate fi postata pe forum in 2 variante:
1. daca imaginea este mare ca rezolutie pentru a nu dauna esteticii si nici a ingreuna traficul pe forum ea poate fi urcata ca Thumbnail. Astfel se va utiliza codul de la: Thumbnail for forums (1), se copiaza in totalitate si se da paste (lipire) in post.. imaginea va aparea la o scala mica ea fiind link catre versiunea originala.
2. daca doriti sa apara imaginea in marimea ei originala utilizati: Hotlink for forums (1), la fel ca si mai sus se lipeste tot codul in post.

In finalul postul observ ca am intrat in cam multe detalii asa ca fac rezumatul:
1. intrati pe www.imageshack.us
2. click browse si selectati imaginea care o vreti incarcata
3. click host it
4. se copiaza codul de la Hotlink for forums (1) pentru poza in marimea originala sau Thumbnail for forums (1) pentru poza miscorata care este link care cea originala si se lipeste in continutul postului acolo unde poza este dorita.

P.S. daca aveti totusi intentia de a urca o poza direct de pe serverul unde ati gasito adresa utilizata intre Cod:

trebuie neaparat sa fie adresa exacta a imaginii. Un url de forma www.site.com/vezipoza.php?poza=1.jpg nu va putea fi folosit[/b]

Nu va rugati pentru sanatatea mea, ca doar am copiat din alta parte! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 10 2006, 10:51 AM
Post #11

Member
**

http://img149.imageshack.us/my.php?image=d...55editedsq6.jpg

[edited by marius]

+Quote Post
marius
post Dec 10 2006, 12:40 PM
Post #12

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Suficient sa postezi doar linkul...precum mai sus

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 10 2006, 07:40 PM
Post #13

Member
**

mersi (IMG:/biggrin.gif)

+Quote Post
marius
post Dec 11 2006, 11:50 PM
Post #14

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

emoticoanele nu iti apar deoarece ai bifat casuta [v] Disable Smiles in this post

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 12 2006, 12:05 AM
Post #15

Member
**

in sfarsit! :selemb: am vrut sa intreb dar...am uitat :roll: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 12 2006, 12:06 AM
Post #16

Member
**

am uitat sa zic mersi...MERSI! :hug:

+Quote Post
Nemo
post Dec 12 2006, 08:09 AM
Post #17

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Pe imageshack poti sa-i dai resize la poza cand faci upload ca mi-ar trebui doua monitoare sa te vad intreaga (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
maybe
post Dec 12 2006, 08:13 AM
Post #18

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) asta nu ca nu ai vrea (IMG:/tongue.gif) (s-o vezi intreaga :wink: )

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 12 2006, 06:30 PM
Post #19

Member
**

:nustiu: incerc....

+Quote Post
yoz_avi
post Dec 12 2006, 06:33 PM
Post #20

Member
**

:shock: eu m-am uitat si poza e ok...atat e... :roll:

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th October 2019 - 01:47 AM