IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Lista neagra turisti
Razvan Chiruta
post Aug 30 2007, 01:24 PM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 8,320

Buna ziua!

Numele meu este Razvan Chiruta, reporter la cotidianul Romania libera. Intr-o stire tv, un operator de turism a declarat ca exista o "lista neagra" a turistilor circotasi. Prin asta, tipul respectiv - al carui nume, din pacate, nu il mai retin - intelegea o lista cu turisti care se pling intentionat de calitatea excursiilor cumparate, cu scopul de a obtine banii inapoi.
Am intrebat, pe cale oficiala, daca exista o astfel de lista neagra (cine o face, cine ajunge pe ea, cum iese, de ce?) dar mi s-a spus ca oficial nu se cunoaste asa ceva.

De aceea, va solicit ajutorul vostru. Ati auzit de o asemenea "lista neagra"?

Va multumesc!

Aveti aici si ultimul articol pe care l-am scris in Romania libera: http://www.romanialibera.ro/a104457/caini-...scumparare.html
Go to the top of the page

+Quote Post
FireEyes
post Apr 29 2009, 02:36 PM
Post #2

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Raspund dupa 2 ani insa situatia este aceeasi.

Pe internet este (aproape) imposibil sa identifici persoana care a comentat negativ (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) sau pozitiv (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) despre o agentie de turism sau unitate de cazare.

Apoi mai exista si concurenta, care poate induce in eroare turistii pentru "deturnarea" spre unitatea lor de cazare.

Sunt atat de multe posibilitati incat nu ramane decat sa citesti toate comentariile de pe cat mai multe siteuri si tragi o concluzie.

--------------------

+Quote Post
mihaiv
post Feb 25 2010, 11:47 PM
Post #3

Member
**

Member No.: 14,417

Dupa ce am mai castigat experienta pot spune ca pana si concurenta poate posta comentarii negativa la adresa unei unitati de cazare.
Insa posiblitatatea verificarii daca persoana care comenteaza spune sau nu adevarul este mica sau....nu exista.

--------------------

+Quote Post
alinnnn
post Jul 29 2010, 01:29 PM
Post #4

Newbie
*

Member No.: 14,512

CLIENTI CARCOTASI ??? asta e parerea voastra.un slogan,foarte adevarat de altfel, spune : pana si cel mai capricios client trebuie multumit,sau n-ati auzit de sloganul asta.Vi se pare normal sa ma duc la o pensiune in busteni,care se numeste SELECT,sa dau 1 mil. pe noapte,sa dai de mizerie,gazde care inchid usa la ora 22,sa dai pe un mic 25 000 si sa mai fie si igrasie(an 2009) si mai spun ca are 3 margarete(nu are mai mult de 1 ,real vorbind).Sau m-am dus in iulie 2010 in herculane,tot la o pensiune de 3 margarete,am stat o saptamana sa nu vina nici o data sa-ti faca curat (900 000 pe noapte),dar in rest a fost super ok.Deci asta cu carcotasii lasati-o deoparte,ca pana la urma sunt carcotas pe banii mei si nu uitati in conditiile in care intretinerea unei camere nu te costa mai mult de 150 000 pe zi(curatenie,apa calda ,apa rece.....)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th November 2019 - 04:24 AM