IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Copii
Nemo
post Jun 28 2006, 09:58 PM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Nu suna deloc comunist,maybe,asta ar fi ideea.
Chiar ca ne-am pierdut in generalitati cu Marius,dar eu am circumstante atenuante,eram dupa sase beri si in casa sunt 32 de grade la 12 noaptea (IMG:/biggrin.gif) .
Cat priveste topicurile lui Marius,astea sunt bombe cu ceas (IMG:/smile.gif) .Niciodata nu poti sa stii cat din ceea ce afirma cand propune o tema sunt convingerile lui si cate sunt afirmatii puse cu un scop anume.Adica sa ne provoace pe noi :?: .
Apropo,parca despre el se discuta pe un topic cum ca ar fi agent secret :shock: ?Mai stii?
ON TOPIC a-ti vazut GATACA?

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass
Go to the top of the page

+Quote Post
marius
post Jun 29 2006, 06:45 AM
Post #22

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

grrrrr am intrat in colimator... (IMG:/biggrin.gif)

Sweety, cateva intrebari interesante pt tine :wink:
Exista religii prin care se interzice avortul ..... fapt care duce la o inmultire considerabila a membrilor familiei Numarul mare de membri intr-o familie cu doua salarii duce la micsorarea bugetului alocat pe cap de membru...
Ce anume masuri ai lua in astfel de cazuri???
-Ai incerca sa inlaturi religia?
-Ai incerca sa modifici religia?
-Ai amesteca religia cu politica demografica?
-Ai propune Senatului,Guvernului o analiza a laturei religioase?

+Quote Post
maybe
post Jun 29 2006, 06:48 AM
Post #23

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(IMG:/laugh.gif) si asta (faza cu berea...) inseamna ca va trebui sa pun la indoiala viitoarele tale postari?

gattaca

ei, cu asta s-a spus tot

excelent film, intr-o vreme stiam si moleculele alea....cu ADN-ul, de la care s-a alcatuit titlul (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
maybe
post Jun 29 2006, 06:49 AM
Post #24

maybe, maybe not

(IMG:/laugh.gif) ce faci cheef, intri peste mine?

+Quote Post
maybe
post Jun 29 2006, 08:32 AM
Post #25

maybe, maybe not

(marius)
Sweety, cateva intrebari interesante pt tine :wink:
Exista religii prin care se interzice avortul ..... fapt care duce la o inmultire considerabila a membrilor familiei Numarul mare de membri intr-o familie cu doua salarii duce la micsorarea bugetului alocat pe cap de membru...
Ce anume masuri ai lua in astfel de cazuri???
-Ai incerca sa inlaturi religia?
-Ai incerca sa modifici religia?
-Ai amesteca religia cu politica demografica?
-Ai propune Senatului,Guvernului o analiza a laturei religioase?

dar intrebarile sunt valabile si pentru ... revers

avorturi masive in India, in ceea ce priveste fetii de sex feminin (iata un dezavantaj al posibilitatii de a selecta prenatal sexul)

dincolo de considerente economice si politici demografice, mai vine si religia aia a lor care zice ca fiul -si numai el - aprinde rugul funerar al tatalui...

so, esti de acord cu asta Sweety?

cred ca de-acum ies io din topic, sorry, dar la vremea la care am citit stirea m-am infiorat si continui sa ma revolt (in gol) si-acum

+Quote Post
Sweety
post Jun 29 2006, 11:27 AM
Post #26

Senior Member

Member No.: 1,600

imi bag picioarele in religie (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
marius
post Jun 29 2006, 11:44 AM
Post #27

Senior Member

In acest caz eu propun sa sterilizam religia ...si gata!

+Quote Post
Nemo
post Jun 29 2006, 08:40 PM
Post #28

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Niciodata nu se va putea controla complet natalitatea.Singurul lucru pe care putem sa-l facem este sa limitam abuzurile de orice fel indreptate impotriva copiilor.

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
tuffgirl
post Jul 1 2006, 06:17 AM
Post #29

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Sunt de acord cu Sweety, ar trebui sa se aplice sterilizatia la anumite persoane... un caz concret: cineva care folosete droguri, hai sa zicem crak sau heroina (nu stiu cum se scrie)este adicta bineinteles, shi este pe strada fara bani, adictia e puternica shi ea ar face orice pentru un "hit" (sau un "high"), se prostitueaza pentru droguri shi ramane gravida... acum ea nu are bani pentru avort, nu are bani sa creasca copilul shi - sa las materialismul deoparte- copilul acesta se naste cu o adictie la acelasi drog shi are o shansa de supravituire foarte limitata, daca supravietuieste, este abandonat daca e norocos, daca nu se trezeste intr-o plasa de plastic in container la gunoi.
Acum, de ce o persoana in situatia asta sa aiba dreptul de a face copii?
Un alt scenariu: o buna parte din persoanele fara locuinta (homeless) de aici, au probleme mentale shi sunt in strada pentru ca guvernul nu a avut destui bani sa ii tina in spital unde apartin. Le vad pe tren, cerand bani sa i-a ceva de mancare ca le e foame shi sunt gravide cu burta la gura shi mai au cate un tic nervos de nu stii daca trebuie sa fugi sau sa o prinzi sa nu cada... da, au dreptul sa aibe copii dar multe dintre ele nici nu pot sa faca decizii cand vine vorba de a avea contact sexual cu cineva, daca cineva le violeaza crezi ca o sa alerge la politie? Ce o sa se intample cu acesti copii. Ah, da! sunt pusi in orfelinate create de guvern de unde familii "milostive" pot sa ii adopte temporar pentru suma de $400.00 pe cap de copil pe saptamana shi la sfarsitul luni au un venit frumos de cateva mii pentru ca nimeni nu cheltuieste mii de dolari pe luna pentru a avea o alimentatie corecta pentru un copil - oh, shi inca ceva, nu e destul ca ei ii "adopteaza" doar teporar dar cat sunt acolo, sunt abuzati, nu li se da mancare shi nu sunt ingrijiti - nu imi disecta postul pentru ca pot sa iti aduc citate din ziare sa vezi cum sunt tratati acesti copii.
De ce sa faci acesti copii sa sufere, drepturile lor la o familie cat de cat "normala" unde e?

Intradevar, poate nu o sa vezi o persoana care sufera cu autism sau mai stiu eu ce boala de genul, sa aiba copi pentru simplul fapt ca nu pot sa fie intr-o relatie care sa duca la facutul de copii... asta e daca persoanele sunt ingrijite de oameni responsabili shi nu sunt abuzate sexual pentru ca "nu o sa-si aduca aminte" (am auzit she de cazuri din astea) aici se pune intrebarea: avort sau sterilizatie? Care este mai uman?

Dar despre aia care a avut un copil shi a developat "post partum depresion" nu stiu cum se traduce exact dar are de a face cu femeie care dupa ce da nastere devine depressed shi sotul stie shi doctorii stiu shi medicatia nu o ajuta shi nimeni nu o poate ajuta dar sotul in continuare o pricopseste cu copil dupa copil pana ajung la copil numarul patru cand ea a decis ca nu e o mama buna shi i-a inecat pe toti in cada... Ea ajunge la inchisoare unde nu apartine pentru faptul ca este dezichilibrata emotionalm - shi acum: unde au fost drepturile lor?

Subiectul e atat de complex shi atat de complicat... noi dezbatand drepturile fiecaruia nu o sa reusim sa protejam aceste suflete nevinovate care sufera la mana unor parinti care nu ar fi trebuit sa li se dea voie sa aiba copii niciodata.

So Sweety in concluzie, testarea unor persoane pentru a determina cat sun de capabile mental, material shi fizical pentru a avea copii, ar fi o idee buna dar tinand cont de faptul ca situatia economica a undei tari , politica shi drogurile au o voce mai puternica decat cea a unor bieti copii pe care soarta i-a aruncat in mijlocul acestei societati, o sa ramana doar o idee neimplementata la fel ca multe altele care ar ajuta, dar nu sunt luate in considerare din aceiasi cauza shi anume societatea de astazi.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
marius
post Jul 1 2006, 10:45 AM
Post #30

Senior Member

Sunt de acord cu Sweety, ar trebui sa se aplice sterilizatia la anumite persoane... un caz concret: cineva care folosete droguri

Sumele ce trebuiesc alocate pt finantarea unui program de sterilizare este echivalenta cu finantarea unui program sau a unui centru de reabilitare a drogatilor
Aceleasi fonduri financiare pot fi alocate luptei antidrog...
Pledati pentru modificarea genetica a omenirii..... insa dc sa nu combatem drogurile si sa redam drogatilor linistea unei vieti normale????
Ok,.. ii sterilizam insa acesti indivizi nu au o problema hormonala, ci sunt pers care au cazut in patima drogurilor
Ii sterilizam in loc sa ii ajutam sa redevina oameni normali????
Ii sterilizam si apoi ii denumim drogati sterilizati??
Tuff si sweety, haideti mai intai sa ne ocupam de dependenta acestora si sa incercam sa inlaturam factorul care i-a adus in aceasta situatie
Drogatii trebuiesc detrminati sa redevina la forma initiala, nicidecum sterilizati!
Ei nu dauneaza societatii prin faptul ca dau nastere la copii ci prin faptul ca incurajeaza sau duc la amplificarea dopingului
Cunoasteti cazuri in care copiii drogatilor au ajuns la cersit, insa eu cunosc cazuri in care copii acestora au devenit oameni de seama?.deci nu cred ca problema lor trebuie tratata din pctvd hormonal
Poate ca ar trebui sa finantam o substanta care sa previna dependenta de droguri si sa le lasam sexele acolo unde sunt
Stii tuff, ce zici daca am da o lege prin care drogurile sa fie injectate cu o substanta prin care consumatorii sa devina sterili la primul contact cu drogul???? (e funny)
Nu stiu.... insa suna putin cam radical ...
Modificam genetic drogatii insa ignoram factorul care se face vinovat ....
Conform statisticilor,... 70 din mapamond ar trebui sterilizata deoarece drogul a devenit familiar tuturor paturilor sociale....
Posibilitatea ca dopingul sa i-a amploare exista (inca din antichitate), deci posibil ca odata cu aplicarea sterilizarii harta demografica sa se schimbe...
Ce chestii...
Nu stiu ...insa pledez impotriva sterilizarii sau a altor masuri de modificare genetica atata timp cat exista posibilitatea de a reda acestor indivizi (cazul drogatilor) posibilitatea de a da nastere la copii normali, din parinti normali!

Offtopic
Drogurile si dependenta
Atunci cand constitutiile care prevad dreptul omului vor fi modificate,..abia atunci se va putea pune in aplicare masurile de prevenire a drogului!
Carta prevede legi referitoare la drepturi care impiedica prevenirea acestui fenomen nociv- dopping....

+Quote Post
maybe
post Jul 4 2006, 02:27 PM
Post #31

maybe, maybe not

sunteti foarte radicale fetelor

intrebare: care-i autoritatea (morala, legislativa, medicala...) cu drept de a hotara ca unul dintre cazurile prezentate (fictiv) e irecuperabil?

de ce nu promovati si sansa unei reabilitari

ori de ce nu va duceti mai profund, spre cauze...

+Quote Post
Afurisita
post Jul 6 2006, 12:17 PM
Post #32

Member
**

Member No.: 2,530

Cred ca ma cunosti destul de bine, dardupa parerea mea chiar exista persoane care nu ar fi indicat sa aibe copii. Sunt pentru o a doua sansa, der nu e general valabil!

+Quote Post
maybe
post Jul 6 2006, 12:37 PM
Post #33

maybe, maybe not

(IMG:/smile.gif) antonia

am incercat sa tin piept solutiei -sterilizarea in spetza

sigur ca sunt oameni care nu merita sa fie parinti -si din multe alte categorii de populatie (un prim argument), care nici macar nu au scuza unei boli etc etc...

+Quote Post
Sweety
post Jul 6 2006, 03:38 PM
Post #34

Senior Member

ei deci realizez ca nu sunt singura care gandeste asa :roll:

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Jul 27 2006, 11:02 AM
Post #35

Senior Member

nu mai aveti nimic de adaugat de confirmat , de contrazis?

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Jul 27 2006, 11:35 AM
Post #36

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

(maybe)
sunteti foarte radicale fetelor

intrebare: care-i autoritatea (morala, legislativa, medicala...) cu drept de a hotara ca unul dintre cazurile prezentate (fictiv) e irecuperabil?

de ce nu promovati si sansa unei reabilitari

ori de ce nu va duceti mai profund, spre cauze...

Irecuperabil? Hmm ce treaba are asta? Si daca ar fi recuperabil ce? Nu sunt de acord cu a doua sansa in orice situatie. Dak a fost in stare sa faca un copil chiar dak era dependenta de droguri si dak l-a abandonat prin spitale n-ar trebui sa mai aiba vreun drept sa faca copii. Si ce dak s-ar putea vindeca, e ca un fel de cazier. Dak ai facut o crima sau asa ceva ai sa o porti tot timpul dupa tine. Ce garantie poti sa ai de la o asemenea persoana ca n-o sa calce iar stramb ? Apoi...chestia asta cu copiii...si asa suntem multi pe pamant. Sa faca copii numai cine si-i doreste si cine ii pretuieste, cine intelege ca a da viata e o minune si un copil este un om in devenire in al carui comportament se vor reflecta multe din educatzia pe care i-o oferi tu.
Nu nene, eu vad chestia asta ca si candidatura la presidintzie. Dak tre' sa fii "curat" ca sa fii eligibil apai ca sa ai dreptul sa faci copii tre' sa fii imaculat in priviintza asta si sa nu ai antecedente negative in acest sens.

medicala - nici nu intra in discutie , faptul de a putea nu justifica faptul de a face.
legislativa - stiti, politica nu-i o religie iar legile nu sunt intotdeauna corecte
morala- morala dupa cine? in fond suntem diferiti si nu gandim toti la fel. Sa zicem ca vorbim de o morala colectiva, da , mai mere asa dar cel mai bine ar sa fie ceva legalo-moral (IMG:/smile.gif) , e naspa ca politica si moralul nu prea se pupa decat la suprafatza....

Concluzie, eu zic ca ar trebui sa ne puna astia anticonceptionale in apa iar cand cineva chiar si-ar dori un copil, sa faca o cerere in scris (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) dupa care sa se constate dak persoana respectiva are posibilitatea de a-l intretine si dak e in toate mintzile...examene psihologice bla, blah...aberez nu?

Radetzi voi dar eu cred ca dak am mai supravietzui ca specie inca 1000 ani...acolo o sa ajungem.

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
maybe
post Jul 28 2006, 11:32 AM
Post #37

maybe, maybe not

(IMG:/smile.gif) K

+Quote Post
Anne
post Aug 16 2006, 03:37 PM
Post #38

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

mi se pare lipsa de intelegere , daca cineva are un handicap , daca are excese de furie nu inseamna ca nu poate sa faca copii .. un copil ii poate schimba viata , e dreptul sau sa isi duca mai departe samantza .
si daca nu il face .. parca embrionul ala e fericit ca nu are parte de nici un fel de viata ? cred ca i`ar fi placut mai mult sa se nasca indiferent daca intr`o familie saraca sau nu .
atata timp cat este dorit orice om are dreptul sa faca un bebe si bebele sa incerce ca sa fie fericit .

--------------------

+Quote Post
pisoaia
post Sep 4 2006, 07:23 AM
Post #39

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 5

Ati tot vorbit despre drepturile parintilor de a avea copii, depsre capacitatea acestora de a lua decizii singuri luand in considerare religia sau societatea in care acestuia traiesc...
Dar nu ati vorbit despre drepturile copiilor....
Eu consider ca orice copil are dreptul sa traiasca intr-o familie normala, fie ca are unul sau doi parinti, sa fie cat de cat iubit, si sa ii fie asigurat un trai ce putin de supravietuire, atat din punct de vedere material cat si spiritual...
Stiu destui copii care nu au avut posibilitatea sa isi continue studiile dupa 8 clase din motive finaciare, stiu destui copii care sufera de boli deoarece parintii lor au avut o gena predispusa catre malformatii, stiu destui copii care traiesc in familii de alcoolici si mananca cu ce reusesc sa fure din banii de bautura ai mamei sau ai tatalui...
Cat despre dreptul parintilor handicapati sa aiba copii, deoarece acestia au dreptul sa isi intemeieze o familie, pariez pe cat vreti voi, ca daca le-ar explica cineva acestor parinti ca exista sanse destul de mari ca si copii lor ar trebui sa treaca prin aceleasi suferinte si tratamente ca si ei ar renunta.
In Romania, din nefericire, nimeni nu vorbeste despre aceste lucruri, toti sunt fericiti daca au copii (in unele zone, cu cati mai multi, cu ata mai bine), dar multa lume uita ca si un copil are dreptul la viata, are dreptul sa decida daca doreste sa urmeze o facultate sau sa isi castige painea stergand parbrize la semafor...
In concluzie, nu spun ca intreaga populatie care nu indeplineste niste criterii economice sau sociale ar trebui sterilizata, ci ar trebui luate masuri pentru a-i ajuta pe viitorii parinti sa contientizeze faptul ca, mai devreme sau mai tarziu vor trebui sa raspunda judecatii copilului, care le poate reprosa neajunsurile si saracia prin care este nevoit sa isi formeze un caracter....

+Quote Post
maybe
post Sep 5 2006, 05:13 AM
Post #40

maybe, maybe not

(pisoaia)
Ati tot vorbit despre drepturile parintilor de a avea copii, depsre capacitatea acestora de a lua decizii singuri luand in considerare religia sau societatea in care acestuia traiesc...
Dar nu ati vorbit despre drepturile copiilor....

pentru asta trebuie sa le dam dreptul de a se naste

ori aici s-a pus din start ipoteza sterilizarii :roll:

+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 6th December 2019 - 09:17 AM