IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
''Judecati''
jolie_jojo
post Apr 7 2008, 09:19 AM
Post #1

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Intalnesc in fiecare oameni care judeca alti oameni. Chiar eu fac asta cateodata si apoi stau si ma intreb…ce drept am sa judec pe altii??
So intrebarea mea : Ce ne da dreptul de a judeca??
Experienta mai mare fata de altii? Nivelul de educatie? Superioritatea in gandire(pe care noi credem ca o avem?) Grandomania? …

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"
Go to the top of the page

+Quote Post
marius
post Apr 7 2008, 09:44 AM
Post #2

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(jolie_jojo)
Intalnesc in fiecare oameni care judeca alti oameni. Chiar eu fac asta cateodata si apoi stau si ma intreb…ce drept am sa judec pe altii??
JJ nu trebuie sa ai un drept ci un scop
Scopul!
Experienta mai mare fata de altii? Nivelul de educatie? Superioritatea in gandire(pe care noi credem ca o avem?)

Te referi la "a atrage atentia " a sfatui" ???
E vb de dreptul la libera exprimare?
E vb de dreptul de a te revolta pe cineva anume??

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 9 2008, 09:15 AM
Post #3

Tra la la

Scopul!

E ca si cum as spune....vreau ca X sa moara (scopul) asta inseamna ca am dreptul sa-l omor? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) (ok poate nu este un exemplu bun insa cred ca ideea ramane)

Altul: Consider ca X nu a facut bine in cazul ala deci ma apuc sa-i judec actiunile cu scopul care? de a-i terfeli imaginea? sau care?

scz dar nu inteleg deloc ce ai vrut tu sa spui prin : scopul ne da dreptul de a judeca (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

So de multe ori nu intelegem exact diversele situatii dar ne grabim sa dam cu parul... sa judecam....aruncand in fata al tau: Drept la libera exprimare...nah!

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Seela
post Aug 30 2008, 04:16 PM
Post #4

Member
**

Group: Members
From: Romania
Member No.: 13,657

parerea mea este ca judecam pe altii ca sa nu ne judecam pe noi insine, scoatem defectele si faptele altor persoane in evidenta si le criticam pentru a nu le critica pe ale noastre

+Quote Post
maybe
post Aug 30 2008, 07:27 PM
Post #5

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

gresh, atunci cand dam cu piatra nici macar nu stam sa ne intrebam daca avem acest drept (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

nu incercam sa ascundem nimic, fiindca nu realizam ca noi insine nu suntem perfecti

de aceea suntem intoleranti si intransigenti

pe unde-am ajuns/
cred ca pe la nu stiu care / al cui ... pai (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Sep 1 2008, 08:53 AM
Post #6

Tra la la

Oare?

Cand cineva ajunge sa fie criticat/judecat, toti cei din jurul lui castiga prin asta un pic in valoare. Criticile aduse lui X ii despagubeste pt propriile lor greseli sau pt datile in care ei la randul lor au fost judecati.
Deodata toti devin persoane onorabile, toti sunt mai buni errrr

--------------------

+Quote Post
nk_12321
post Sep 2 2008, 08:27 PM
Post #7

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 13,584

Uau.... bun subiect.... nu m'am gandit nici o data la subiectul asta.... sa fiu sincer.... si eu judec oamenii... si acum gandindu'ma la subiect... i'mi dau seama ca nu este rau sa judeci oamenii... (daca ii judeci "mintal" la tine iminte... ce a facut rau... ce nu ai face tu etc... asta ca sa devii tu un om mai bun...) orice alt tip de judecata nu este benefica (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
eXqu1situS
post Nov 13 2008, 08:34 PM
Post #8

Newbie
*

From: Constanta
Member No.: 13,925

Fiecare vrand nevrand vom judeca pe cineva mai devreme sau mai tarziu.Cel mai bine este sa ne tinem parerile si "judecata" pentru noi.Judecata directa sau idirecta a persoanei interlocutoare , cunoscute , vazute va fi intotdeauna una dintre carecteristicile noastre ca fiinte umane.Asa cum separam mere de pere , asa separam oamenii , prin a-i judeca direct , sau personal prin prisma faptelor.

--------------------
Still here .... better run while you can...

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 01:19 AM
Post #9

Advanced Member

Member No.: 13,953

Poate ca ii judecam pentru ca nu avem intelepciunea necesara sa-i intelegem.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
anghel.m
post Jan 29 2009, 12:28 PM
Post #10

Member
**

From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

Ii judecam in minte, ce este asa rau in asta, pe baza "sentintei" te vei comporta cu un individ intr-un anume fel, vei avea inceredere sau nu etc... deci este oarecum necesar sa judeci un om in mintea ta.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 30 2009, 12:58 AM
Post #11

Advanced Member

QUOTE (anghel.m @ Jan 29 2009, 02:28 PM) *
Ii judecam in minte, ce este asa rau in asta, pe baza "sentintei" te vei comporta cu un individ intr-un anume fel, vei avea inceredere sau nu etc... deci este oarecum necesar sa judeci un om in mintea ta.

Da, doar daca ai senzatia ca e ceva batut in cuie pe lumea asta.
Si sa-ti mai spun un lucru: oamenii se comporta cu tine in functie de ceea ce emani tu. Deci tu esti cel care atrage atitudinea lor, iar daca exista ceva ce te deranjeaza in comportamentul unui om, ar fi bine sa incepi "judecata" cu o...introspectie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Acorda-le oamenilor credit.

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Jan 30 2009, 11:58 AM
Post #12

Member
**

From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

Si un om emana ceva prin comportament, si pe baza comportamentului acela vei adopta si tu atitudinea corespunzatoare, implicit judeci un om (dupa cati ani are, dupa cum se imbraca, dupa ce scoala are, dupa cati bani are etc....)
Nu trebuie sa te deranjeze ceva la un om, sunt oameni si oameni.. desi sunt destule excepti, dar acele excepti trebuie marginalizate.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 30 2009, 11:35 PM
Post #13

Advanced Member

QUOTE (anghel.m @ Jan 30 2009, 01:58 PM) *
Si un om emana ceva prin comportament, si pe baza comportamentului acela vei adopta si tu atitudinea corespunzatoare, implicit judeci un om (dupa cati ani are, dupa cum se imbraca, dupa ce scoala are, dupa cati bani are etc....)
Nu trebuie sa te deranjeze ceva la un om, sunt oameni si oameni.. desi sunt destule excepti, dar acele excepti trebuie marginalizate.

Punctul meu de vedere este urmatorul:
in viata ni se dau lucrurile care ne trebuiesc si lucrurile pe care le meritam. Uita-te in interiorul si in jurul tau si observa cu atentie ceea ce vezi. Oamenii care te inconjoara sunt oamenii pe care i-ai atras in viata ta. Si ei vorbesc despre vibratiile tale.
Poate ca o solutie preferabila "judecatii" ar fi Constientizarea! Pentru ca acesta este primul pas spre desavarsire.

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 6th December 2019 - 03:54 PM