IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Soldaţii americani sunt mereu nevinovaţi
jolie_jojo
post Nov 14 2008, 09:17 AM
Post #1

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

"Militarii americani scapă basma curată chiar şi în cazul în care omoară pe teritoriul ţării noastre. Acest lucru este posibil datorită unui acord bilateral semnat cu bună ştiinţă de către autorităţile române cu americanii. Mărturie stau trei accidente care au fost provocate de ei în ultimii ani, iar vinovaţii nu au plătit pentru faptele comise. Cel mai mediatizat incident este de departe cazul lui Teo Peter, basistul trupei Compact care a murit pe 4 decembrie 2004, după ce o maşină a Ambasadei SUA a spulberat taxiul în care se afla, în centrul Bucureştiului. Şoferul vinovat, puşcaşul marin, Christopher Van Goethem, a beneficiat de imunitate pe teritoriul României, părăsind teritoriul ţării fără nicio problemă. În State, Van Goethem a fost trimis în faţa Curtii Marţiale, sub acuzaţia de omor prin neglijenţă, riscând o pedeapsă de până la 14 ani de detenţie. Bineînţeles că americanii l-au găsit nevinovat, dar cel mai şocant a fost cauza care i-a adus nevinovăţia, şi anume inexistenţa probelor care să ateste că Teo Peter se află în taxiul lovit de maşina Ambasadei americane.Un alt militar american a fost implicat într-un accident soldat cu moartea unui bătrân, în Constanţa. Accidentul a avut loc în 16 mai 2005, pe Bulevardul Tomis. Soldatul, care conducea un microbuz aflat într-o coloană formată din trei autovehicule pline cu colegi de-ai săi l-a izbit pe bărbatul de 79 de ani chiar pe trecerea de pietoni. Bătrânul a fost transportat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, dar a murit două zile mai târziu. Sergentul Craig Steven Fisher, cel care a produs accidentul, a părăsit la scurt timp ţara, beneficiind de aceeaşi imunitate acordată de statul român militarilor americani. Potrivit acordului bilateral de imunitate semnat de România şi SUA în 2002, cetăţenii americani aflaţi pe teritoriul românesc nu pot fi extrădaţi Curţii Penale Internaţionale, indiferent de gravitatea faptei comise. Ultimul accident a avut loc chiar anul acesta în luna septembrie, din fericire accidentul nu s-a soldat cu victime. Americanul Naing Winn N. nu a acordat prioritate când a încercat să intre pe drumul principal, iar maşina pe care o conducea a lovit un autoturism care se deplasa regulamentar."
Sursa: Atac

Dragut, si noi continuam sa ii pupam in pardon.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"
Go to the top of the page

+Quote Post
licurici
post Nov 18 2008, 08:05 AM
Post #2

Irecuperabila

Group: Members
From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

e dureros ce se intampla
astia suntem...milogi...in fata lor
si pe noi...pe ce teritoriu ne prind...ne chinuie, ne baga la ani grei de inchisoare...
suntem jos de tot...am ajuns sa ne milogim de fiecare..
pacat si trist totodata

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Dec 22 2008, 04:23 AM
Post #3

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 13,953

Ati vazut Zeitgeist si Zeitgeist Addendum?
Daca nu, vi le recomand.

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th July 2019 - 02:21 AM