IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Dumnezeu si filosofia
Anaisse
post Jul 10 2005, 07:08 AM
Post #1

Member
**

Group: Members
Member No.: 499

Ca sa putem vb despre Dz, ar fi bine mai intai sa il cunoastem, mai mult sau mai putzin.
Oamenii nu au avut intotdeauna aceleasi conceptzii despre Dumnezeu ; astfel in vechile religii "Atotputernicul" aparea intr-o lumina cu totul si cu totul diferita fatza de cea in care il concep crestinii, islamicii si iudaistii astazi.
De pilda, vechii gresi aveau ca zeitate suprema pe Zeus, fiul lui Cronos (timpul) si al Gheei (zeitza pamantului). Ei bine, olimpianul Zeus nu avea catusi de putzin atribute asemanatoare cu ale lui Dumnezeu.
Zeus era razbunator, sotz infidel si nu intotdeauna drept , fapt care a starnit critica unui cunoscut discipol al lui Socrate, Xenofon care si-a exprimat dezacordul cu religia politeista din vremea aceea.
Dupa Xenofon Dumnezeu ar fi trebuit sa fie perfect, indivizibil, nemiscat si neschimbator.
pana acum , filosofi din toate timpurile i-au atribuit lui Dumnezeu caracteristici specifice lumii careia ii apartzine, dar pe care noi, oamenii apartenentzi la lumea simtzurilor nu le intzelegem.
Toma de Aquino credea ca a gasit chiar 5 cai de a demonstra existentza lui Dumnezeu, in sprijinul teoriilor sale vine ideea ca nici o cauza nu poate fi propria sa cauza si ca toate cauzele si efectele care le corespund au la baza o prima cauza (ok, si prima cauza aia n-ar trebui sa aiba shi ea o cauza? :roll: ).
Unii filosofi (cu mine in frunte :wink: (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) , nu au considerat valabile argumentele aduse de teologul filosof italian in "Summa teologica".
Ateistii spun ca lipsa oricarui argument logic care sa dovedeasca existentza lui Dumnezeu, este dovada logica , ca (scuzatzi cacofonia) acesta nu exista.
Agnosticii sustzineau ca faptul ca nu exista inca o dovada a existentzei lui Dumnezeu nu este o dovada ca Dumnezeu nu exista. Intr-adevar, cum potzi sa spui ca nu exista lumina daca te-ai nascut orb?
Printre ganditorii care au dorit sa explice conceptul de Dumnezeu se numara si misticii care spuneau ca dovada existentzei lui Dumnezeu se poate impune in stare de extaz cand, spun ei, traiesti o iluminare a spiritului.l
Iata deci ca daca il cautzi pe Dumnezeu in filosofie , n-ai sa il gasesti...so....pana la urma conteaza daca vrei sau nu sa crezi, daca ai sau nu nevoie de El....singurul loc in care potzi sa-l cautzi si probabil sa-l gasesti pe Dumnezeu este in propriul eu.
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Replies
blondu_ben
post Sep 7 2011, 11:03 AM
Post #2

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 19,758

"Daca EL este bun atunci de ce ingaduie raul?" ... Hmm, pentru noi, muritorii de rand raul si binele zic ca sunt putin diferite de ceea ce intelege EL prin rau si bun. Probabil ca pentru EL notiunile astea doua se intrepatrund intr-o masura mai mare sau mai mica. Sau, probabil io vorbesc ca sa ma aflu-n treaba, pentru ca EL nu are cum sa fie masurat, analizat, introspectat, ca un pacient pe sofaua unui pshiholog ... e prea mult pentru noi ca sa-l intelegem si vorba cuiva de-aici, vorbim degeaba! (IMG:style_emoticons/default/rabbi.gif) mai bine sa facem ce stim noi mai bine, adica sa pacatuim! (IMG:style_emoticons/default/grin.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post

Posts in this topic
- Anaisse   Dumnezeu si filosofia   Jul 10 2005, 07:08 AM
- - Anaisse   Profesorul unei universitati importante si-a provo...   Jul 10 2005, 07:24 AM
- - comosicus   Frumos...... Filosofiile genul Toma de Aquino,Brun...   Jul 10 2005, 08:40 PM
- - Anaisse   ...asta pentru unul care considera existentza lui ...   Jul 10 2005, 08:49 PM
- - comosicus   Corect. Pentru el era o certitudine,el doar vroia ...   Jul 11 2005, 07:17 PM
- - dabriseis   " In aparenta, Brahma Creatorul nu-si cunoaste pro...   Jul 18 2005, 05:11 AM
- - Riverdance   mda, Aneisse dar observ - doar acum - ca tu ai cit...   Oct 30 2005, 08:12 PM
- - Boztorgai   Ca sa putem vb despre Dz, ar fi bine mai intai sa ...   Jan 8 2006, 08:20 AM
- - Boztorgai   ... concluzia 'ta' ca nu il vom gasi pe Dumnezeu i...   Jan 8 2006, 08:36 AM
- - Aneisse   (Riverdance)mda, Aneisse dar observ - doar acum - ...   Jan 24 2006, 05:03 PM
- - Ferdinand   Riverdance si Bostorgai, Am citit si eu ce s-a sc...   Feb 6 2006, 07:10 PM
- - Ella   Iata ce-am inteles eu Aneisse din postarile tale l...   Feb 6 2006, 08:09 PM
- - Sweety   Ella si in cazul in care gusti oceanul si vezi ca ...   Feb 7 2006, 07:43 AM
- - Scaevola   Sa Il cunoastem, sigur. Mai ramane de clarificat...   Mar 10 2006, 12:33 PM
- - adymacsut   Raspuns   Oct 6 2006, 09:41 AM
- - Anne   Dumnezeu este Inteleptul Suprem care a creat lumea...   Dec 2 2006, 10:30 AM
- - adymacsut   raspuns   Dec 6 2006, 03:39 PM
- - maybe   varianta: crezi sau nu crezi cel care crede nu ce...   Dec 7 2006, 03:26 PM
- - adymacsut   raspuns   Dec 7 2006, 03:33 PM
- - maybe   ok, vor fi din ce in ce mai putini in prima ...   Dec 7 2006, 03:44 PM
- - adymacsut   :?: Ce vrei sa spui maybe?Ca treci la agnostici?   Dec 7 2006, 08:16 PM
- - maybe   pana acum unde eram? dupa parerea ta, desigur :...   Dec 8 2006, 12:57 PM
- - adymacsut   raspuns   Dec 8 2006, 01:41 PM
- - maybe   era retorica fata, nici io nu mai stiu pe unde sun...   Dec 8 2006, 01:45 PM
- - myself   dintre toti filosofi astia mai cunoscuti oare care...   Feb 9 2007, 05:57 PM
- - Boztorgai   (myself)dintre toti filosofi astia mai cunoscuti o...   Apr 30 2007, 12:16 AM
- - kdo   Uitati ce cred eu: Cred ca ratiunea uman cel putin...   Jun 21 2007, 07:50 AM
- - Aneisse   eeeeeei la aceeasi concluzie am ajuns si eu adica ...   Jun 22 2007, 09:22 AM
- - V.Vicos   Dumnezeu e văzut din unghiuri diferite. Un pe...   Aug 7 2007, 09:31 AM
- - haurica   Re: Raspuns   Sep 11 2007, 08:37 AM
- - adymacsut   raspuns   Sep 30 2007, 08:36 AM
- - adymacsut   Mai este cineva pe acest forum?   Jan 15 2008, 12:27 PM
- - colorado   Un teolog, un filosof, un ganditor, chiar daca aju...   Feb 8 2008, 09:16 PM
- - blondu_ben   "Daca EL este bun atunci de ce ingaduie raul?...   Sep 7 2011, 11:03 AM

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th October 2019 - 02:24 AM