IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Crestinism si propaganda pe Dealul Mitropoliei
adymacsut
post Oct 18 2007, 10:19 AM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 3,516

E veche de pe vremea romanilor! :shock:
Go to the top of the page

+Quote Post
ValiSS
post Oct 18 2007, 10:31 AM
Post #22

Advanced Member

Member No.: 890

Eram putin ironic. Parca nu se recomanda sa bagi in tine, ci sa fii cu gandul la cele vesnice. Asa ca sarmalele alea n-au ce cauta acolo.

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
adymacsut
post Oct 18 2007, 10:52 AM
Post #23

Advanced Member

Asa gandeam si eu. Eu nu stii sa fac sarmale :roll: !

+Quote Post
floare_albastra
post Dec 28 2007, 12:41 PM
Post #24

Member
**

Member No.: 9,285

Bravo,e o calitate mare,lauda-te gura,ca ti-om da friptura!!!

+Quote Post
adymacsut
post Dec 28 2007, 06:24 PM
Post #25

Advanced Member

Friptura nu imi place!

+Quote Post
adymacsut
post Dec 28 2007, 06:25 PM
Post #26

Advanced Member

(ValiSS)
Eram putin ironic. Parca nu se recomanda sa bagi in tine, ci sa fii cu gandul la cele vesnice. Asa ca sarmalele alea n-au ce cauta acolo.

Ai dreptate! :roll:

+Quote Post
floare_albastra
post Dec 29 2007, 10:29 AM
Post #27

Member
**

Member No.: 9,285

Tot e bine sa stii sa le faci,sa te bucuri de ele cu familia si cu prietenii,dar sa fii cu gandul la cele vesnice,sa ai constiinta

+Quote Post
adymacsut
post Dec 30 2007, 01:22 PM
Post #28

Advanced Member

Sarmalele nu sunt leitmotivul vietii mele si nu cred ca de facerea sarmalelor depinde trairea mea religioasa!
Oricum problema topicului era ca e greu de inteles de ce la sarbatorile religioase se impart diverse bucate. In mod normal a participa la un pelerinaj inseamna a trai o experienta religioasa profunda care nu are legatura cu impartirea de sarmale.

+Quote Post
pupu
post Feb 9 2008, 08:22 PM
Post #29

Member
**

Member No.: 4,864

(adymacsut)
Sarmalele nu sunt leitmotivul vietii mele si nu cred ca de facerea sarmalelor depinde trairea mea religioasa!
Oricum problema topicului era ca e greu de inteles de ce la sarbatorile religioase se impart diverse bucate. In mod normal a participa la un pelerinaj inseamna a trai o experienta religioasa profunda care nu are legatura cu impartirea de sarmale.
poate nu vor sa isi piarda fanii (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 6 2008, 03:13 PM
Post #30

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Interesante discutiile de mai sus, s-a ajuns din dealul mitropoliei la facut de sarmale :roll:

Cu ce s-ar construii bisericile astea care se pare ca apar ca ciupercile dupa ploaie chiar daca populatia scade sau decid sa devina atei sau poate pentrru simplul fapt ca nu au timp sa merga la biserica daca nu ar fi pentru comercializarea credintei sau cel putin al simbolismelor acesteia.
Nu stiu daca ati observat dar totul este designed pentru a face un profit financiar bazat pe religie. Spre exemplu, Craciunul nu mai este despre nasterea lui Christos sau pentru familie shi traditii simple, acum e pentru cadouri shi pentru care magazin are vanzari mai multe, pentru cate iconite sau lucruri sfinte s-au vandut. Craciunull incepe in Octombrie acum. Imi aduc aminte cand mergeam la colindat ca copil shi vecinii de dadeau prajitura sau bomboane sau cate 5 bani shi eram fericiti. La Pasti acuma trebuie sa vina iepruasul care s-a ouat oua verzi shi albastre prin gradina.

Biblia sau chiar slujba din biserica, de cate ori s-a schimbat mediul prin care este distribuita/transmisa cetateanului? S-a mers de la vorba la scrols la carti, la casete audio, la televizor la CD-uri shi acum la DVD's unde iti "vine" popa in casa virtual ca de omul modern nu are timp sa merga la biserica shi trebuie sa accomodeze stilul de viata modern.
Matusa mea a descoperit de vreo cativa ani ca este foarte religioasa acum cand conduce nu mai asculta la radio sau la mai stiu eu ce mijloc de entertainment, nu , acuma ea asculta la imnurile maicutelor de la mai stiu eu ce manastire sau la slujba de craciun/paste de la aceisahi manastire de acum 3 ani.... :roll:

Acest comert in religie nu o sa dispara niciodata, se emancipeaza o data cu stiinta pe care ei o dispretuiesc shi fiecare generatie gaseste alte modalitati de a face un ban, nu trebuie neaparat sa fie religiosi ca sa vanda o cruce sau o icoana, important e sa se faca bani indiferent de ce simbolizeaza aceste "produse".

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th October 2019 - 04:09 AM