IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
parul sanatos
CrYsSu`
post Jul 3 2008, 04:40 PM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Oraselul de langa mare`:X
Member No.: 13,619

Deci,stiu ca o sa vii se pare ciudat,dar,va voi spune povestea parului meu.Eu acum am 13 ani,vara trecuta avand 12,aveam un par f frumos,toate fetele mi`l admirau,era sanatos si lung :D . Pana cand m`am hotarat sa ma tund cu breton si calota fara sa`i iau din lungime(asta ca ma sacaia mama ,eu il vroiam scurt ).In fine..m`am tuns(prin august asa)..toate lucrurile erau ok...toti imi ziceau ca imi sta mai bine cu breton B) .Eu nu eram multumita,vroiam sa`l tund si mai mult,asa ca mi`am mai tuns calota pana cand am facut`o mititica(prin noiembrie).Parul imi crestea f repede..nu foloseam nimic special,doar sampon si din cand in cand balsam :D.
Prin februarie , deja ma saturasem de par lung.Il aveam aproape pan` la fund si era cret (parul meu fiind mai ondulat). Asa ca m`am tuns scurt..bine..nu chiar scurt...pan`la umeri :D.Pe moment imi placea,dar dupa aceea.. >:P .In fine..vroiam sa ies si mai mult in evidenta asa ca mi`am tuns iar calota (care crescuse ceva) ,mi`am tuns`o scurta scurta (puteam sa`mi fac tepi`)...bineinteles ca bretonul in tot acest timp a fost tuns...Pe la sfarsitul lu aprilie,dupa ziua mea (23 aprilie) , (facusem si eu 13 ani :P )..m`am tuns cu breton intr`o parte , foarte scurt in partea dreapta, si mai lungut (pan la nas ) pe partea stanga ,calota era f mica..imi faceam tepi:D.Dar ma nemultumea faptul ca era mai ondulat si nu se potrivea cu tunsoarea pe care o aveam.Asa ca trebuia sa mi`l indrept.M`am rugat de mama vreo 2 sapt sa`mi ia placa de indreptat..dar mereu acelas raspuns era "NUUUUU X( ".Asa ca trebuia sa fac ceva.Mi`a venit ideea sa`l indrept cu fierul de calcat (stiu suna ridicol dar chiar asa e).Vreo luna jumate am continuat asa...pana cand mi se arsese rau de tot...o minteam pe mama ca mi se arsese de la feon(pff de unde :)) minciuna logic).
Nu mi`a fost de ajuns acestea , mi`a trebuit si vopsea :rolleyes: .In fine dupa ce m`am rugat de mama, m`am vopsit un saten mai deschis(care la soare era blond auriu).Eram incantata..logic ..pe moment`!(m`am vopsit inainte de premiere pe 12 .06.2008)
Acum mi`a crescut foarte putin..am un par groaznic...e ars..obosit..(freza e mai misto)...dar in rest..........
Imi pare rau ca i`am facut atatea`!...acum nu`mi mai creste asa repede...nu mi`a crescut aproape deloc de cand m`am vopsit(mi`am dat seama de la radacina :) )
As vrea sa va intreb ce sa fac sa revina cat de cat la starea lui de dinainte . Ce trebuie sa folosesc? sau macar se mai poate face ceva?
Astept raspunsuri`! Multumesc`!
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 21 2008, 07:08 AM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

CITAT(CrYsSu` @ Jul 3 2008, 07:40 PM) *
As vrea sa va intreb ce sa fac sa revina cat de cat la starea lui de dinainte . Ce trebuie sa folosesc? sau macar se mai poate face ceva?
Astept raspunsuri`! Multumesc`!

In primul rand....NU IL MAI INDREPTA CU FIERUL DE CALCAT!!! Preferabil sa te vopsesti de 100 de ori decat sa il indrepti la modul asta!
(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

Sampon, balsam si masca pt par uscat (excesiv, in cazul tau)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Seela
post Aug 25 2008, 08:52 PM
Post #3

Member
**

From: Romania
Member No.: 13,657

Ce faceti atunci cand va cade parul prea mult? stiu ca exista o perioada in care cade mai mult ca de obicei, dar pe mine mai putin si ma da mama afara din casa la cat par las (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ? eu ma vopsesc de un an, cam o data la 6-7 saptamani si nu folosesc placa decat foarte rar

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 26 2008, 07:17 AM
Post #4

Tra la la

Eu am parul foarte des, prin urmare imi cade mai mereu si in cantitati industriale. Inca nu am gasit un produs care sa ma faca pe deplin fericita. Adica folosesc sampon impotriva ruperii si balsam si masca si tat dijaba.
Ca ajutor impotriva supararii mamei, cum-ca strange prea multa pleata dupe tine, poti face cam asa:
Te poti pieptana deasupra cazii, incearca (daca este cazul) sa renunti la pieptene si foloseste o perie cu acele cat mai moi. Il descurci pe uscat insa dupa ce faci asta poti uda peria pt a strange surplusul de par. Mai exista si anumite spray-uri pt par (eu ma impac bine cu Gliss) pe care sa le folosesti in loc de apa pt a descurca parul mai usor.
Iar cada se curata usor(ai grija sa nu ii dai drumul pe canal ca se infunda (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) )

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Seela
post Aug 26 2008, 12:59 PM
Post #5

Member
**

asa si eu, folosesc si sampon si balsam si masca cu placenta..spray de par...si cum ai spus si tu, nimic (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
multumesc de sfaturi (IMG:style_emoticons/default/air_kiss.gif) , ma gandesc ca se poate si din cauza stresului, vin restantele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , vreo 3 (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 26 2008, 01:21 PM
Post #6

Tra la la

Sigur si de la stres este. Eu am numai doua(restante) dar sunt examene obligatorii, daca nu le iau... vai de capul meu.
Multa Bafta (IMG:style_emoticons/default/air_kiss.gif)

Cica gazul e foarte bun , dar eu parca am o retinere asam (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Aug 29 2008, 11:21 AM
Post #7

Advanced Member

Gaz? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 29 2008, 12:32 PM
Post #8

Tra la la

Da, nu numai ca face bine impotriva paduchilor... mai si catifeleaza, ideea este sa nu stai pe langa chibrite/brichete/aragaze aprinse (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Seela
post Aug 29 2008, 05:02 PM
Post #9

Member
**

(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pai numai bine scapi de tot de problema (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , o prietena de a mea s-a tuns cheala pentru ca parul ii era prea deteriorat din cauza vopsitului, dar i-a placut si i-a stat si bine, problema era ca iarna ingheta saraca (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 30 2008, 04:15 AM
Post #10

Tra la la

Mey daca ii sta bine e super-ok. Se stie ca tunderea constanta a parului (cel putin varfurile) il revigoreaza. D-apoi sa il tai de la radacina(se mai si rade din cate stiu eu) so, daca se hoataraste sa il lase lung din nou cu siguranta va fi mai bogat ca inainte. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Fie vb intre noi, are curaj tipa nu gluma (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Aug 30 2008, 07:17 AM
Post #11

Advanced Member

`nu ma mai tund in viata mea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )..nu mai imi trebuie` (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (bine...decat din varfuri (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 30 2008, 09:36 AM
Post #12

Tra la la

Nu spune hop pana nu ai sarit parleazul. Stabileste-ti un stil sau o tunsoare care te avantajeaza si trage de ea pana te plictisesti. Si crede-ma ai sa te plictisesti (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ca asta e felul nostru sa facem cand si cand schimbari radicale in aspect. Iar cele mai dese schimbari sunt cele ale parului (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Aug 30 2008, 12:36 PM
Post #13

Advanced Member

Mda..ai dreptate`...binee...retrag cuvintele` (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) nu ma mai tund in viitorul apropiat...cred ca vrun an jumate` (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (sper..)

+Quote Post
CrYsSu`
post Sep 4 2008, 08:08 AM
Post #14

Advanced Member

Nu stiu ce i`am facut parului dar sta mai drept...aoleo mi`a indeplinit Dumnezeu dorintza (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Sep 4 2008, 08:20 AM
Post #15

Tra la la

La ce naiba fac astia reclama cu ''drept si stralucitor''?? A Garnier Fructis da da da...sampon, balsam, masca, spuma si fixativ. Cica sunt foarte bune.
Mie mi-o iesit treaba cu Pantene pt par drept si ai vazut ca sunt ondulata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Sep 4 2008, 08:24 AM
Post #16

Advanced Member

O sa incerc si eu Pantene. Deocamdata` e cat de cat bine cu sampon de la Garnier Fructis si balsam de la Wash&Go (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Da este chiar drept? sau e putin mai drept ca de obicei`?

Cretzulinooo` (IMG:style_emoticons/default/air_kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Sep 4 2008, 08:28 AM
Post #17

Tra la la

Deci pasii sunt urmatorii....dupe ce ma spal cu samponul meu normal (adica Nivea mai nou) arat ca o oaie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) serios e mult mai cret decat il vezi tu in poze. Apoi se lasa si ramane numa' ondulat ceea ce ma streseaza la culme. iar cu bigudiurile nu ma impac defel (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Mi-am zis sa incerc pt par drept niste produse si am facut asa: Spalat cu sampon dat cu un kil de balsam, uscat cu feonul in timp ce il pieptanam cu peria si gata. Minunea a tinut cam 3 zile apoi am revenit la behait (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Sep 4 2008, 08:34 AM
Post #18

Advanced Member

QUOTE (jolie_jojo @ Sep 4 2008, 09:28 AM) *
Deci pasii sunt urmatorii....dupe ce ma spal cu samponul meu normal (adica Nivea mai nou) arat ca o oaie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) serios e mult mai cret decat il vezi tu in poze. Apoi se lasa si ramane numa' ondulat ceea ce ma streseaza la culme. iar cu bigudiurile nu ma impac defel (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Mi-am zis sa incerc pt par drept niste produse si am facut asa: Spalat cu sampon dat cu un kil de balsam, uscat cu feonul in timp ce il pieptanam cu peria si gata. Minunea a tinut cam 3 zile apoi am revenit la behait (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Eu , ca sa`mi stea drept (drept drept nu gluma) mi`l tin prins in coada o zii (mai strans) si dupa aceea ma tine 4 zile...dupa care`l spal din nou ca se ingrasa. Daca n`as face asa si al meu ar behai din greu`
Apropo..Nivea foloseam si eu.. doamne ce moale era (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) . Acum m`am dat pe altceva.. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
am uitat sa zic ca folosesc si fixativ... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post
CrYsSu`
post Sep 4 2008, 08:35 AM
Post #19

Advanced Member

o intrebare matusica (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

De ce nu`ti plashe asa cret ? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) e fruumooos (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Sau iti plashe si am inteles eu gresit? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Sep 4 2008, 08:44 AM
Post #20

Tra la la

Fixativul e bun insa nu in cantitati industriale si nu foarte des (ca si fondul de ten) lasa parul sa mai si respire din cand in cand (ce sfatoasa sunt moama)
Citisem pe undeva ca si marca de sampon trebuie schimbata dupa un anumit timp. Am remarcat treaba asta la Head & Shoulders, era foarte bun la inceput dar apoi am avut impresia ca nu isi mai face treaba. Ca sa aflu de la un dermatolog ca defapt nu e vinovat producatorul care nu il mai face cum trebe ci pielea capului tau care devine oarecum imuna la el.... ceva in genul asta.

cat despre cretzofolina din mine... mi-ar placea sa stea cat mai mult ondulat, in adevaratul sens al cuvantului insa in momentul in care il incarc cu fixativ si spuma se cheama ca am dat de dracu, imi cade si mai mult deci.... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

--------------------

+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th November 2019 - 12:55 PM