IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Invatam cum sa muncim sau invatam cum sa trisam?
floare_albastra
post Feb 8 2008, 03:16 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
Member No.: 9,285

Daca elevii ar sti si ar fi constiinciosi, nici profii nu i-ar lasa sa copieze
Go to the top of the page

+Quote Post
ValiSS
post Feb 8 2008, 04:07 PM
Post #22

Advanced Member

Member No.: 890

(floare_albastra)
Daca elevii ar sti si ar fi constiinciosi, nici profii nu i-ar lasa sa copieze

POFTIM???
Te rog sa reanalizezi ce taman ai scris, sau macar ofera-mi o explicatie logica pentru asta. Te rog. :roll:

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
talib
post Feb 9 2008, 12:01 PM
Post #23

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

adica vrea sa spuna ca profi ne lasa sa copiem pt ca noi nu stim nimic si le e mila de noi. ooohhh... ce dragut din partea looor!

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
jolie_jojo
post Feb 11 2008, 08:08 AM
Post #24

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Daca asa stau lucrurile, cu regret o spun: este cea mai proasta metoda de a determina un elev sa invete. Oare nu asta este (printre altele) rolul unui profesor? De a motiva un elev sa acumuleze minimele cunstinte generale necesare in viata?
Or' mentalitatea asta: e prost - hai sa-l las sa fure - este de ras. Apoi ne plangem ca, vezi- doamne dam numai peste incompetenti.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 13 2008, 02:45 AM
Post #25

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Am avut parte in facultate de cateva examene date cu toate materialele (inspirationale sau nu ! (IMG:/laugh.gif) ) pe masa. Numai ca intrebarile erau puse intr-o astfel de maniera incat, daca nu citisesi materialele respective erai in plop si plopul in aer. Este poate cel mai greu examen de luat, intrucat presupune cunoasterea INTREGULUI material bibliografic ca, macar, sa stii unde sa cauti. Si asta mi se pare mai important decat memorarea unor formule (n-am putut sa fac chestia asta niciodata, am preferat sa memorez rationamentul matematic si legile care conduc la stabilirea acelei formule. Daca era o formula empirica, atunci "deschis carte, copiat formula, inchis carte" scria pe mine).

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
jolie_jojo
post Feb 13 2008, 08:56 AM
Post #26

Tra la la

Draga Air-man tin sa te anunt ca te felicit pt formularea de mai sus(nuj de ce dar am impresia ca ''some of the humanists here'' sunt un pic bagati in ceata de acele - formule empirice (IMG:/laugh.gif) )
Revenind: Huh..examene cu maculatura la vedere? sau cum le spunem noi ''Haoleao mama m-a luat dracu!!'' (IMG:/laugh.gif)
Nu stiu insa eu am observat o chestie, cand un prof te anunta ca examenul este de acest fel are o sclipire diabolica in privire, ceva gen :''Ia sa va vada taica acum pe unde scoateti camesha...loazelor''
Mie una imi plac astfel de examene sa-ti spun si de ce.
Una la mana intotdeauna imi schematizez cursurile nu tot ce am scris pe acolo este si esential pt examen. Degeaba scriem douaj' de pagini daca nu scriem si ce trebuie. Practic imi reduc cantitatea de maculatura pe care trebuie sa o car dupa mine. Dar treaba asta functioneaza pt acele cursuri care se bazeaza foarte mult pe teorie(acolo unde si invatand papagaliceste poti fura un 5 o istorie, o geografie, o topografie io stiu)

Cat despre
rationamentul matematic si legile care conduc la stabilirea acelei formule
adevarat sunt pro cu o singura mentiune.
Iap si aici iar ma iau(oarecum) de profesori. In liceu aveam un profesor de mate care intotdeauna enunta o anume teorie sau formula si facea imediat si demonstratia, acolo unde exista una. Si era ok mult mai usor de ''digerat''. In facultate insa lucrurile se schimba un pic. De multe ori se uita acea demonstratie si cum pt o materie exista 1000 de manuale iar pt a demontra o formula pot exista 1000 de moduri de calcule diferite si cum prin randul studentilor(nu dati in mine ca stiti ca am dreptate (IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/midi-smileys/angry/1/0005.gif) ) lenea e cucoana mare...iti dai seama (IMG:/laugh.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
o studenta
post Feb 14 2008, 11:33 AM
Post #27

Member
**

Member No.: 12,477

Hmmm...examene cu materialele la vedere...trebuie ca a fost destul de interesant - vreau si eu (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 15 2008, 07:19 AM
Post #28

Advanced Member

(jolie_jojo)
Draga Air-man tin sa te anunt ca te felicit pt formularea de mai sus(nuj de ce dar am impresia ca ''some of the humanists here'' sunt un pic bagati in ceata de acele - formule empirice (IMG:/laugh.gif) )

Daca imi spui si mie cum pot numi relatia care da debitul unei sonde, functie de diferenta de presiune intre zacamant (sau presiunea de contur, cum se mai numeste ea) si cea din sonda, si anume Q (debitul) = 2 * PI * k * h * (Pc-Ps) / ln (rc / rs), unde k = permeabilitatea stratului, h = grosimea lui, Pc si Ps sunt cele doua presiuni anterior mentionate, iar rc si rs sunt raza cercului pe care se inregistreaza acest presiuni, PI = 3.14, deci, daca imi spui si mie cum pot numi o astfel de formula, altfel decat empirica (pentru ca nu exista nici o (sic !) demonstratie sau posibilitate de deducere a ei), eu imi fac mea culpa !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 15 2008, 07:22 AM
Post #29

Advanced Member

(o studenta)
Hmmm...examene cu materialele la vedere...trebuie ca a fost destul de interesant - vreau si eu (IMG:/smile.gif)

Nu cred ca ai vrea sa dai examen din Geologia Romaniei, avand toate materialele stratigrafice si paleontologice pe masa ! Asta daca, bineinteles, nu stii unde sa cauti si nu stii cand au trait (ca epoca geologica) respectivele fiinte.

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
o studenta
post Feb 15 2008, 06:18 PM
Post #30

Member
**

Member No.: 12,477

Ai dreptate. N-as vrea. Pentru ca nu ma intereseaza geologia. (IMG:/biggrin.gif)
Daca ar fi la vreuna dintre materiile mele, asta-i altceva...

+Quote Post
tudora44
post Feb 16 2008, 12:28 PM
Post #31

Newbie
*

From: bucuresti
Member No.: 12,620

Nu stiu daca e chiar asa.Mie imi pare ca si profilor le convine, adica, decat sa pice in masa si sa le strice imaginea... si oricum, daca vrei sa invete ai grija de ei. Eu cred ca ,atunci cand un prof vrea ii poate determina pe elevi/studenti sa invete. Cati profesori se abat de la regula "eu predau,voi scrieti"? Putini.Majoritatea predau ca la carte, fara sa arunce un ochi un clasa, si in mare fara sa le pese daca noi am inteles sau nu.Putini sunt aceia care fac materia simpatica, sau care predau intr-un mod eficient. Si ii condamn mai mult pe profi pentru situatia invatamantului. Daca si-ar face treaba ca lumea,cu putina pasiune, altfel ar sta lucrurile... Dar daca un prof vine in clasa si "bla bla bla" si la sfarsit "aveti examen joi, la 2" nu esti prea motivat nu?Aveam in liceu o profa suuper tare, de romana, care isi tinea orele ca si cum ar fi fost seminar. Ne dadeam cu parerea, eram activi, discutam, era chiar funny si totusi era o ora de romana,luam notite, invatam, primeam note pe serioase,etc. Putini din cei ce au venit la orele ei, au avut note mici la Bac. Cati profesori procedeaza asa? Prea putini, pacat... Ar fi fost mult mai bine pentru toti. :cry:

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 18 2008, 03:25 AM
Post #32

Advanced Member

(tudora44)
Aveam in liceu o profa suuper tare, de romana, care isi tinea orele ca si cum ar fi fost seminar. Ne dadeam cu parerea, eram activi, discutam, era chiar funny si totusi era o ora de romana,luam notite, invatam, primeam note pe serioase,etc. Putini din cei ce au venit la orele ei, au avut note mici la Bac. Cati profesori procedeaza asa? Prea putini, pacat... Ar fi fost mult mai bine pentru toti. :cry:

Pentru ca era o ora de romana ! Literatura presupune dezbatere, asa ca era OK. Spune-mi si mie ce dezbatere ar fi putut sa iasa cand se vorbea de compusii azotici ai glicerinei (la chimie). Cine stie chimie, stie la ce compus ANUME ma refer ! (Hint: incepe cu "Nitro". Ma rog, daca tineti mortis la exactitate - eu tin ! (IMG:/tongue.gif) - e "Trinitro"). Anumite materii se preteaza la ore tip seminar (romana, limbile straine, istoria), altele nu (in special stiintele exacte) asa ca nu mai blama TOTI profesorii indiferent de specialitate. Cum v-ar sta la un seminar privind intersectia mediatoarelor intr-un tetraedru regulat ? As vrea sa o vad si pe-asta ! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
jolie_jojo
post Feb 18 2008, 08:40 AM
Post #33

Tra la la

- 1 parte glicerina
- 2,05 parti Acid azotic
- 3,19 parti Acid sulfuric

Se amesteca acidul azotic cu acidul sulfuric cu mare atentie deoarece se degaja caldura, concomitent se raceste amestecul respectiv intr-o baie de
gheata.
Se adauga glicerina in proportii mici, agitinduse usor continutul. In
tot acest timp se continua racirea cu gheata.
Dupa dizolvarea glicerinei se asteapta citeva minute รท 15 dupa care se toarna un volum dublu de apa racita cu gheata, peste amestecul din reactia anterioara (Apa se va adauga prin prelingere).
La sfirsit se va agita usor amestecul, astfel, pe fundul vasului va ramine nitroglicerina, sub forma unei substante uleioase.
Ceva de ganul asta Air? (IMG:/laugh.gif) Uite vezi...parca seamana cu o reteta din cartea de bucate - mi-e mai usor sa invat (IMG:/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 18 2008, 08:49 AM
Post #34

Advanced Member

(jolie_jojo)
Ceva de ganul asta Air? (IMG:/laugh.gif) Uite vezi...parca seamana cu o reteta din cartea de bucate - mi-e mai usor sa invat (IMG:/tongue.gif)

Aha, uite acum pot sa le spun celor de la Casa Alba unde e bin Laden ! La Cuca Macaii ! De curiozitate, mai exista scoala aia unde ai invatat ? (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Aneisse
post Feb 18 2008, 08:50 AM
Post #35

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

JJ nu ma mai invata la prostii ca nu stii cand ma trezesc cu fatza la cearceaf si cu paranoia in floare , cine stie la ce acte teroriste o sa ma pretez (daca nu cumva reusesc, de indemanatica ce sunt sa testez calitatea nitrogligerinei pe mine). (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

Auzi...retzeta de la TNT nu o ai? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) hai ca-ti dau o insigna cu Tokio Hotel (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
jolie_jojo
post Feb 18 2008, 08:51 AM
Post #36

Tra la la

(Airman04061969)
(jolie_jojo)

Aha, uite acum pot sa le spun celor de la Casa Alba unde e bin Laden ! La Cuca Macaii ! De curiozitate, mai exista scoala aia unde ai invatat ? (IMG:/laugh.gif)

Muuuuuahahahahahaha nop nu mai este (IMG:/laugh.gif)
Intai am inceput cu Cesiu in H2O...apoi am evoluat un pic :twisted: (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 18 2008, 08:52 AM
Post #37

Advanced Member

Cam dificil de nitrurat toluenul in laborator. Iti trebuie 250 atmosfere ! Dar, pentru tine, facem un efort ! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Aneisse
post Feb 18 2008, 08:55 AM
Post #38

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

(Airman04061969)
Cam dificil de nitrurat toluenul in laborator. Iti trebuie 250 atmosfere ! Dar, pentru tine, facem un efort ! (IMG:/laugh.gif)

De ce mai? Te deranjeaza Crangasiul pe harta Bucurestiului? Crezi ca are nevoie de un look nou? Mmmmmmm ...sau te deranjez eu ? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
jolie_jojo
post Feb 18 2008, 08:58 AM
Post #39

Tra la la

Ma gandeam ca tu ai vrea sa-i faci un ''facelift'' altfel de ce ai cere TNT?? (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Airman04061969
post Feb 18 2008, 08:58 AM
Post #40

Advanced Member

Tu ai vrut reteta ! Eu zic sa ne mutam pe "Hobby" ca sa nu poluam atmosfera pe aici ! Dar de ce sa ne chinuim cu TNT, cu nitroglicerina. Nu e mai simplu niste permanganat de potasiu si putin salpetru. Iese un explozibil cam instabil, cunoscut sub numele de oxilita, dar, avand in vedere ca il folosim loco, merge ! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th August 2019 - 08:48 AM