IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Craciunul VS Mos Craciun
marius
post Aug 12 2007, 09:04 AM
Post #1

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Precum gospodarul isi face vara sanie si iarna car.... hop si eu din timp cu cateva nelamuriri legate de "sarbatorile de iarna" care vor veni, si ca atare :

Constat in utima vreme ca datina si religia romaneasca au inceput sa fie tot mai des confundate iar ca ex am sa iau pe acest Mos Craciun- Craciunul- Sarbatorile de iarna-Bradul de Craciun.

Daca la inceput , Craciunul a fost o sarbatoare pagana introdusa pt a controla conflictele dintre crestini si pagani ,astazi ea a devinit o sarbatoare la nivel international.... sarbatorita pe intreg cuprinsul ...lumii
Si totusi dc Craciunul se afla intre mit si crestinism?

Si iata cateva intrebari la care am o serie de nelamuriri:

-Cine a fost primul, Mos Craciun sau Isus?
-Isus s-a nascut pe 25 decembrie sau "in seara de Craciun?"
-Cine este Mos Craciun?
-Dc Mos Craciun este rosu, si dc astazi apare insotit de "craciunite"??
-Dc trebuie sa devastam paduri de conifere in cinstea unei sarbatori cu radacini pagane?
-Dc lemnul de brad a fost inlocuit cu pomul de Craciun si dc Pomul de Craciun este inlocuit cu expresia "Pomul de iarna"
-Dc urarea de "Craciun Fericit" se incearca a fi inlocuita cu cea de "Sarbatori Fericite"??
-Dc unii il asteapta pe Mos Craciun pe 25.12 si altii pe 31.12 ??

Si ultima ...si cea mai constructiva ....
-Voi ce anume sarbatoriti pe 25.12. ???
Go to the top of the page

+Quote Post
Majin
post Apr 11 2008, 01:23 AM
Post #2

Advanced Member

Group: Members
From: << Look above you ! >>
Member No.: 724

hai sa dau nsite raspunsuri :
1. primu` a fost mosu`.sub alta denumire probabil, dar cred ca era o sarbatoare de genu` iarna. { a se obs ca in fiecare anotimp e o sarbatoare de gen }
2.nu stiu cand s-a nascut isus.
3.moshu` e o idee de amrketing geniala !
4.moshu` e rosu pt ca aceasta culoare atarge atentia. si e inconjurat de craciunite pt ca...marius, mai are rost sa zic d c ?
5.lipsa de ocupatie probabil..oricum, craciun fara miros de brad in casa nu merge !
6.cartof, barabula..tot aia
7.iesi mai ieftin cu felicitarile
8.fiecare il asteapta cand are bani
9. nimic. dar primesc mereu cadouri !

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>

+Quote Post
tuffgirl
post May 6 2008, 02:25 AM
Post #3

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

QUOTE (marius @ Aug 12 2007, 12:04 PM) *

-Cine este Mos Craciun?
-Dc trebuie sa devastam paduri de conifere in cinstea unei sarbatori cu radacini pagane?
-Dc lemnul de brad a fost inlocuit cu pomul de Craciun si dc Pomul de Craciun este inlocuit cu expresia "Pomul de iarna"
-Dc urarea de "Craciun Fericit" se incearca a fi inlocuita cu cea de "Sarbatori Fericite"??

1) habar nu am
2)s-a nascut pe data de 25 Decembrie dar dimineatza pe la 5-6 (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
3) ca e afara in zapada shi e frig
4) simbolismul...la fel cum folsim fdiferite materiale pentru icoane, sculpturi shi crucifixe
6)din cauza la "political corect"
7) crestini care sarbatoresc craciunul, quanza care este srbatorita de africani ca nu pot sa le spun negrii sau americani cand ei sunt in toata lumea (political corect), evrei, martori lui Jehova, etc. din nou "political corect" nu vrem sa ofensam pe cineva de o religie diferita care nu sarbatoreste aceleasi sarbatori ca noi.
8) eu stiam ca il asteapta pe Ianuarie 7 nu pe dec. 31 shi asta din cauza la calendarul nou/calendarul vechi... care in final nu inteleg cine a fost cel responsabil pentru atatea schimbari la fatza care nu le mai intelege nimenea...

religia asta devine din ce in ce mai complicata, eu zic sa o abolim (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Shi in final va las cu o alta perla din repertoriul Tuffgirl: nu mai tine nimeni cont de ce sarbatorin ce sarbatorim ci ce putem cumpara mai ieftin sau mai mult.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Seela
post Aug 24 2008, 06:40 PM
Post #4

Member
**

Group: Members
From: Romania
Member No.: 13,657

QUOTE (marius @ Aug 12 2007, 12:04 PM) *
Precum gospodarul isi face vara sanie si iarna car.... hop si eu din timp cu cateva nelamuriri legate de "sarbatorile de iarna" care vor veni, si ca atare :

Constat in utima vreme ca datina si religia romaneasca au inceput sa fie tot mai des confundate iar ca ex am sa iau pe acest Mos Craciun- Craciunul- Sarbatorile de iarna-Bradul de Craciun.

Daca la inceput , Craciunul a fost o sarbatoare pagana introdusa pt a controla conflictele dintre crestini si pagani ,astazi ea a devinit o sarbatoare la nivel international.... sarbatorita pe intreg cuprinsul ...lumii
Si totusi dc Craciunul se afla intre mit si crestinism?

-Cine este Mos Craciun?

Mos Craciun a fost mediatizat datorita unei reclame al marcii Coca-Cola, dar Mos Craciun sau bradul impodobit nu au nici o legatura cu semnificatia Craciunului, care din pacate in zilele noastre s-a cam uitat, tot ce conteaza sunt cumparaturile, cat mai multe cumparaturi, mancare, bautura si cadouri, a si cateodata probleme digestive (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 5th December 2019 - 11:04 PM