IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
ANTI MANELE
FireEyes
post May 22 2006, 06:34 PM
Post #41

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Vrei nu vrei tot asculti manele, chiar si pasiv (IMG:/biggrin.gif)
Cum ar fi de exemplu... pe strada dintr-o masina (IMG:/tongue.gif)

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
jijishor1
post May 22 2008, 09:47 AM
Post #42

Member
**

Group: Members
From: acasa. cateodata la munca
Member No.: 13,597

o situatie pe care am intalnito peste tot.
sunt bagate in aceiasi oala , muzica veche tiganeasca si fredonarile actuale!

--------------------
mi-am pus busuioc in par, maaaaaaaaaaai!

+Quote Post
hermina
post Sep 29 2008, 06:51 PM
Post #43

Member
**

From: timisoara
Member No.: 13,675

eu le asociez cu telenovelele,nush de ce (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
recunosc ca imi plac si mie cateva dar cred ca vreo 20-30 maxim asta de cand s-au inventat pana azi
don't kill me pls
in ansamblu oricum mi se pare ceva.........no comment,e ceva ce nu ar trebui sa existe

--------------------

esti ceea ce gandesti...

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 2 2008, 07:04 AM
Post #44

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Ei hai s-o spunem p-aia dreapta... amu si eo ascultam LA cand au aparut ... tot manele erau (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
CrYsSu`
post Oct 4 2008, 08:27 PM
Post #45

Advanced Member

From: Oraselul de langa mare`:X
Member No.: 13,619

Smechera smechera tare
Esti de fel si nu-ti sta rau
Niciun barbat nu e in stare
Sa iti dea ce iti dau eu!

Tu esti trefla dintre asi
Da printesa printre borfasi
Da fara tine nu as fi..
Da norocos macar o zii

etc etc etc

(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post
licurici
post Oct 5 2008, 05:42 AM
Post #46

Irecuperabila

From: DeLa...Inaltime
Member No.: 13,658

nu stiu cum numiti voi muzica celor din taraful de la clejani, insa mie au inceput sa-mi placa (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) cat de cat
tiganeasca??? cred...ca am inteles ca ei da asa natie sunt
nu stiu, poate gresesc ... (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
CrYsSu`
post Oct 5 2008, 08:19 AM
Post #47

Advanced Member

CITAT(licurici @ Oct 5 2008, 05:42 AM) *
nu stiu cum numiti voi muzica celor din taraful de la clejani, insa mie au inceput sa-mi placa (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) cat de cat
tiganeasca??? cred...ca am inteles ca ei da asa natie sunt
nu stiu, poate gresesc ... (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

si mie imi plac..dar nu asa mult incat sa-i ascult tot timpul..ocazional (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 9 2008, 07:16 AM
Post #48

Tra la la

Ei... manelele si Tiganeasca nu-i tot un draq.... vreti tiganeasca de la mama ei... muzica faina (eu una ascult)
incercati Ternipe (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) sa vedeti diferenta
Luati d'aci http://www.youtube.com/watch?v=DQ-_ldY2lrk...feature=related

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
FireEyes
post Oct 9 2008, 09:25 AM
Post #49

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Manele ataca muzica de club.
So, iata despre ce este vorba!

http://www.trilulilu.ro/er0s/05be967a7c2efe (remix dupa BassHunter pe ritmuri de manea)

Ruleaza fin ca sa zic asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) puhahahaha

--------------------

+Quote Post
talib
post Oct 11 2008, 02:50 PM
Post #50

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

mie nu-mi zice nimic, nici aia tiganeasca nici manelele. si doar vreau sa le simt si eu ca alti, sa mi se rupa sufletul ca zbiera guta cate una de jale, sa le inteleg inventivitatea si originalitatea versurilor dar pur si simplu nu imi iese! vreau sa iubesc si eu muzica precum manelisti, sa o iubesc atat de mult incat sa nu ma pot desparti de ea nici pe coridoarele de la scoala, nici in magazine, nici in autobuz sau multe alte locuri. dar sa imi placa atat de mult incat sa vreau sa ma mandresc cu ea si sa o ascult la telefonul meu cu empe3 si sa mi se para anormal ca altii sa se simta deranjati, ca doar ce dracu am voie! dar nu voi putea fi niciodata ca ei, eu sunt doar un rocker incult, nesimtit, care nu ii suporta si ii uraste pe manelisti fara motiv.

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
CrYsSu`
post Oct 11 2008, 08:48 PM
Post #51

Advanced Member

Stau prin cartier numai de draguul tau
De cand te cunosc te urmaresc mereu

etc etc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post
licurici
post Oct 13 2008, 01:55 PM
Post #52

Irecuperabila

ptiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
de ce in zaua de azi toate lucrurile se fac pe ... manele? grgggggggggggggggrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrhhhhhhhhhhhhhh...

--------------------

+Quote Post
talib
post Oct 13 2008, 03:28 PM
Post #53

Advanced Member

hhaaadica?

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 13 2008, 03:36 PM
Post #54

Irecuperabila

CITAT(talib @ Oct 13 2008, 04:28 PM) *
hhaaadica?

adica...pe unde se munceste...urla manelele-n casetofon sau radio

--------------------

+Quote Post
talib
post Oct 13 2008, 06:05 PM
Post #55

Advanced Member

pai...daca le plac manelele pe ce ai vrea sa munceasca, pe jazz? oricum pt ei muzica e doar ceva de fundal, sau ceva pe ritmurile caruia mai dau din cand in cand din fund. nu o simt, nu o inteleg, nu pot sa isi deie seama de ce le place sau ce le place, ei doar urmeaza turma, turma formata pe acelasi sistem. muzica e arta baga-mi-as!!!

--------------------

+Quote Post
licurici
post Oct 14 2008, 04:07 PM
Post #56

Irecuperabila

Comentariu literar al unei manele

Auzi neamule, o ajuns Andreea Esca in manualul de istorie alternativa si nu ajunge ei manelistii in manualele de literature romana. Uite daca nu poate profesorii de literature, care este, sa bage comentariu la manele, le dam noi comentariul gata facut. Ei numai sa-l puie in care sa invate si copii ceva.Trei luni de senzatie de Florin PeSte Comentariu literar Inca din primele versuri, autorul plaseaza actiunea intr-un mediu feeric.

Ce miracol si ce vraja
Stau cu gagica/gagiul pe plaja

Prin folosirea cuvintelor miracol si vraja, poetul ne trimite intr-o lume magica, interzisa muritorilor de rand. Efectul este completat de plasarea celor doi protagonisti pe plaja, trimitere directa la infinitul marii, care ar putea sugera si iubirea nesfarsita, dar si eternitatea. Nisipul ne duce cu gandul la scurgerea timpului, autorul reusind astfel sa imbine prin folosirea unui singur cuvant, atat infinitul cat si perenul.
In urmatoarele doua versuri, poetul doreste sa impace relativa bipolaritate dintre infinit si peren.

Am chef de distractie
3 luni de senzatie

Constient de clipa fermecata pe care o traieste, autorul isi avertizeaza ascultatorul (cititorul) ca iubirea nesfarsita, dragostea profunda, infinitultul, alfa si omega, ard intens, asemeni razelor unei zile insorite de vara, comprimandu-se In "3 luni de senzatie". Necuprinsul este asfel incadrat in limite foarte bine delimitate – “trei luni” iar profunzimea sentimentelor umane imbraca forma senzatiilor. Iubirea magica nu are suisuri sau coborasuri. Asa cum spune si poetul, cuvintele de ordine in cazul unei asemenea iubiri sunt cheful si distractia alaturi de gagiu sau gagica. Folosirea cuvintelor nu e aleatoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin sa sugereze faptul ca cel care vorbeste este un om asemeni noua, care insa, conform preceptului biblic, si-a pus in valoare, talentul, reusind sa patrunda intr-o lume de vis. A doua strofa a cantecului descrie opulenta de care se bucura eroul.

Dau o cheie la mertan
Si am plecat pe litoral
Mi-am pus plinul de benzina
Si in dreapta o blondina

“Mertan”-ul face trimitere la stilul de viata al marilor padisahi. Folosirea expresiei “plinul de benzina" nu este deloc intamplatoare. Ea ilustreaza verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu opereaza cu jumatati de masura. Totul sau nimic pare a fi deviza dupa care se conduce. Notiunea plin, are si un sens metaforic. Ea prezinta maturitatea dragostei dintre cei doi, care tind spre perfectiune. Acest lucru este confirmat si de termenii cu care este descrisa marea iubire a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fata oarecare. Ea este o “blondina" - simbol al frumusetii feminine, asezata la dreapta barbatului. Afirmatia este intarita in versul al doilea din cea de a treia strofa.

Am mertanul de mult timp
Si-o blondina prototip
E a mea numai a mea
Si-mi petrec vara cu ea

Hiperbola "blondina prototip" descrie in profunzime calitatile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiinta unica. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-si descrie iubita. Prin "prototip" autorul ne reaminteste ca dragostea lui este asemeni tinuturilor exotice, fascinante dar inca neexplorate in profunzime, afirmatia fiind intarita si de plasarea povestii in anotimpul de vara. Ultima strofa descrie actul de iubire dintre cei doi. In primele doua versuri, ne este prezentata atmosfera care domneste intre indragostiti. Marea neagra e calduta
Blonda-i sexy si finuta Iubirea se consuma in apa calda a marii. Cristalinul marii descrie sentimentele celor doi iar caldura apei descrie relatia dintre ei. Dragostea dintre cei doi este imuna la scurgerea timpului

Ziua stau cu ea la soare
Noaptea o scot la plimbare

Succesiunea zi noapte nu poate perturba trairile profunde alte tinerilor indragostiti, dar autorul lasa o portita de iesire din aceasta idila aproape perfecta. Folosirea termenului "noaptea" din ultimul vers avertizeaza cititorul ca totul poate fi perfectibil, chiar si iubirea, iar daca peste iubirea dintre cei doi s-ar lasa intunericul, eroul va trece si peste acest obstacol. Este vorba doar de 3 luni de senzatie.

--------------------

+Quote Post
talib
post Oct 15 2008, 05:12 PM
Post #57

Advanced Member

asta era replica la ce am zis eu?

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 16 2008, 12:28 PM
Post #58

Tra la la

Neah, cred ca vrea sa evidentieze faptul ca analiza unei manele este mult mai usor de realizat decat analiza unei poezii de Eminescu (hai sa nu vb de Bacovia... inca). Si mai vrea sa evidentieze (in mod cat se poate de ironic (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ) ca in tarisoara noastra totul este posibil atunci cand vine vorba despre sistemul de educatie, institutii de invatamant sau ministerul educatiei. Amu' nu spun ca toti de acolo sunt manelisti dar in mod sigur toti se comporta asa ( i-ai vazut cumva intr-o masina romaneasca vreodata? Mertzanu frate). S-apoi daca Esca este in manualul de ISTORIE nici nu stii cand te trezesti cu un L.A, ca au fost mari la vremea lor, acum fiind deja istorie (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)

Amu' sa admitem ca acest comentariu este introdus intr-o anume carte. Ma rog numa' sa vad macar 3-4 elevi care citesc asta, gugalind dupa termeni ca: bipolaritate, argou, opulent, metafora. Tot ar ramane cu ceva (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st August 2019 - 10:06 PM