IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Credinta , religie si viata sexuala
marius
post Oct 18 2005, 12:16 PM
Post #1

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Ne sexuim sau nu?

( (Evanglelia lui Matei 5 @ 27,28 ))
-Eu insa va spun ca oricine se uita la femeie, poftind-o, a si curvit cu ea in imima lui"
Adica trebuie sa va ignoram mey fetelor (IMG:/tongue.gif)
sau
((Canonul 103 Trulan))
Dacă cineva se ?mpodobeste ca să facă sminteală si se dă cu mirodenii, dacă ?si vopseste părul, unghiile, fata, spr?ncenele si buzele, să se afurisească
afurisitelor (IMG:/laugh.gif)
sau
(Epistola ?nt?ia către Corinteni a Sf?ntului Apostol Pavel )
8. Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să răm?nă ca şi mine.
9. Dacă ?nsă nu pot să se ?nfr?neze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, dec?t să ardă

Deci tineri incepatori... sexul este doa pt cei care sau casatorit (IMG:/biggrin.gif)
mai multe gasiti aici [citeste...]

Reconciliere, ignoranta sau sex?
Cum procedam?
Go to the top of the page

+Quote Post
mishulina
post Oct 18 2005, 12:58 PM
Post #2

Advanced Member

Group: Members
From: off the beaten track
Member No.: 1,904

se pare k cineva s-a gandit mult pana a gasit un topic k-lumea....afurisite...???noi???nope.sti uitat k mai sunt si barbati care "se afurisesc"?....manichiura, suvite, pensat, poate si rimelat.so,nu mai fiti afurisiti!!!..(IMG:/smile.gif) )
si-apoi, ar trebui sa va ignoram si noi, fiindca asa cum pacatuiti voi, pacatuim si noi(faze gen "ce bun e..si etc")..
concluzia...atata timp cat ambele parti isi asuma caderea-n pacat, de ce sa nu "ne sexuim"???

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
marius
post Oct 18 2005, 01:39 PM
Post #3

Senior Member

Daca nu ati fi existat cred ca razboaie nu ar fi cunoscut aceasta planeta (IMG:/laugh.gif) si nici religia nu ar mai fi fost scrisa

+Quote Post
mishulina
post Oct 18 2005, 01:41 PM
Post #4

Advanced Member

deci recunosti k ve bateti k si chiorii pt femei????? :twisted:

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
mishulina
post Oct 18 2005, 01:42 PM
Post #5

Advanced Member

am gresit...va bateti..(IMG:/smile.gif)

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
marius
post Oct 18 2005, 01:47 PM
Post #6

Senior Member

Nu am afirmat ca sunt un razboinic si nici razboaiele nu ma au erou, iar in ce priveste femeile...din pct meu de vedere acestea nu sunt trofee de castigat prin lupta, precum tandretea sau celelalte elemente de curtoazie nu sunt arme de lupta ci doar calitati pe care multi nu le au
In ce priveste credinta , pacatuiesc cu placere ori de cate ori diavolul ma indeamna (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
Aneisse
post Oct 18 2005, 02:41 PM
Post #7

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

(marius)
Ne sexuim sau nu?

Cel ce a curvit cu femeia sa peste fire, să nu se ?mpărtăsească 15 ani; la fel si femeia se canoniseste dacă a fost cu voia ei; iar dacă a fost silită ,6 ani să nu se ?mpărtăsească. "

(Peste fire = atunci c?nd bărbatul sau o femeie ?si fac demonica plăcere sarut?ndu-se unde nu trebuie :twisted: ); Si voi mai vb despre sex oral (IMG:/laugh.gif) ????

:nustiu: :shades: :smoke:

Am stiut eu ca ar trebui reactualizata religia asta....

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
denysa
post Oct 19 2005, 05:16 AM
Post #8

Member
**

Member No.: 1,829

Sigur ca da :evil: Nici sa te machiezi nu mai ai voie?! :bang: Da ce ai voie sa faci?Cred ca faza asta cu machiatul e prea exagerta.Celelalte,nu stiu :smoke:

+Quote Post
tuffgirl
post Oct 19 2005, 05:18 AM
Post #9

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

(marius)
Daca nu ati fi existat cred ca razboaie nu ar fi cunoscut aceasta planeta (IMG:/laugh.gif) si nici religia nu ar mai fi fost scrisa

Shi voi barbatii, ce ati fi facut intre voi fara femei? :roll: :shades: :mrgreen:
.... am eu cateva idei despre asta dar nu le mai scriu..... o sa las la imaginatia fiecaruia :ranjet: (IMG:/tongue.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
marius
post Oct 19 2005, 12:22 PM
Post #10

Senior Member

O alta sursa pt pacatosi gasiti aici [...]
Cateva citate interesante:
1.Curvarii (Curvie se cheamă atunci c?nd doi necăsătoriti sau văduvi desfr?nează.), sapte ani să nu se ?mpărtăsească

Deci citand mai sus ...unii dintre voi sunteti curve/ari (IMG:/laugh.gif)
3.Cine va curvi cu nora sau cu mama soacrei, 11 ani să nu se ?mpărtăsească
Eu stiam ca sexul cu o baba se claseaza deja in categoria viol (IMG:/laugh.gif) . Nici pomeneala de dragoste (IMG:/laugh.gif)
7.Cine va curvi cu cumătra, adică cu mama nasei care a botezat, cine va curvi cu două surori sau, femeia, cu doi frati, 11 ani să nu se ?mpărtăsească.
Ok, am inteles.. Mama nasei o fi avand vro 8`j de ani, insa doua surori... ???:twisted: :twisted:
Acum inteleg dc fetele se supara atunci cand le spui :
"-Si lui sor`ta ii placea pozitia asta" (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Sau in cazul baietilor
"-Frateto` freca mai bine" (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
8.Cine va curvi cu mama vitregă si cine a desvirginat o fecioară mai mică de 12 ani, acela 12 ani să nu se ?mpărtăsească
.
Okay, insa daca are 13 ani este voie? (IMG:/biggrin.gif)
Ce inseamna 12 ani? Pare ca coincide cu varsta menstruatiei la femei.... insa tot nu am inteles
13.Dacă se va ?mpreuna cineva ?nainte de cununia religioasă, 1 an să nu se ?mpărtăsească.
Ete ca popa a facuto pe coana preoteasa doar dupa cununie :x
20.De se va căsători un bărbat cu o femeie evreică sau o femeie ortodoxă cu un bărbat evreu sau cu bărbat eretic, sau bărbatul ortodox cu femeie eretică, acea căsătorie să se desfacă; dar dacă iudeul sau ereticul primeste credinta ortodoxă, atunci căsătoria să răm?nă ?ncheiată
26.Dacă va intra cineva ca să se roage cu ereticii: catolicii, protestantii, adventistii, pocăitii, tudoristii, baptistii si altii de acest fel, dau dacă va m?nca la praznicele lor, unul ca acela să se afurisească si dacă nu.se va căi să se taie cu totul de la Biserica lui Hristos, ca unul ce a căzut din har.
Da daaaaa. Promovati ura intre religii (IMG:/biggrin.gif)

Mie nu imi ajunge o viata sa ma impartasesc pt cate pacate am :twisted:
So,
Cati ani nu aveti voie sa va impartasiti? :twisted:

(IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
Aneisse
post Oct 19 2005, 12:42 PM
Post #11

Senior Member

(marius)
20.De se va căsători un bărbat cu o femeie evreică sau o femeie ortodoxă cu un bărbat evreu sau cu bărbat eretic, sau bărbatul ortodox cu femeie eretică, acea căsătorie să se desfacă; dar dacă iudeul sau ereticul primeste credinta ortodoxă, atunci căsătoria să răm?nă ?ncheiată
26.Dacă va intra cineva ca să se roage cu ereticii: catolicii, protestantii, adventistii, pocăitii, tudoristii, baptistii si altii de acest fel, dau dacă va m?nca la praznicele lor, unul ca acela să se afurisească si dacă nu.se va căi să se taie cu totul de la Biserica lui Hristos, ca unul ce a căzut din har.

Pooooooftim?!!!!!?????????
Inseamna ca omul crestin e pe cale de disparitzie...auzi pretentzii. Ce gandire aiurea!!!!!!!!! De unde le tot scotzi mey?
Doamne!!!! Bine ca am minte si nu ma iau dupa tot ce spun popii ca altfel era vai si amar de mine!

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Oct 19 2005, 12:55 PM
Post #12

Senior Member

(marius)

Excuse meeeee! Ce indobitocire.
Yo am facut asta nah! Sunt ortodoxa si am facut chiar si prima comuniune la catolici , si? Auzi tu, e mai bine sa nu te rogi deloc decat sa te rogi cu catolicii!!!!! Hai ca m-am enervat. Cata minte sa ai ca sa spui o asemenea tampenie. Numai un preot ortodox putea sa spuna asta.
Un preot catolic mai demult isi ruga enoriasii (atunci cand se punea problema inchiderii temporale a capelei) sa mearga chiar si la o biserica ortodoxa daca nu gasesc una catolica, numai sa mearga.
Religia ortodoxa e cea mai intoleranta dintre toate, acum ca am citit asta si pierde mult!
Rushinicaaaaaa mai marilor ca afiseaza si promoveaza niste dogme asa de inguste.
Parca DZ insemna iubire....nu ar trebui in loc sa ne distantzam si sa ne separam de oameni (aproapele nostru), nu ar trebuim sa ne toleram si sa ne apropiem???????
In primul rand ca religia nu prea o alegem noi, suntem botezati si educati in spiritul religiei familiilor noastre . Cata vina are un om ca parintii lui au alta religie si asa l-au botezat?

--------------------

+Quote Post
mishulina
post Oct 19 2005, 01:28 PM
Post #13

Advanced Member

e o vorba.....fa ce spune popa, dar nu fa ce face el......(IMG:/smile.gif) )

asha k aneisse :wink: pana la urma ce spune popa tre' sa faci.... (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
Riverdance
post Oct 19 2005, 01:51 PM
Post #14

Member
**

Member No.: 685

Ma intreb si eu Mariuse, cum de mereu esti tu cu religia si cu sexul .... adica nu separate, ci asa amestecate. Asta asa de premiza generala.

Restul .... obiceiuri din batrani care trebui re-inretrpetate in lumina mentalitatii de azi, dar mai ales reflectate. In plus, ai cam scos acele versuri, verste, canoane din contextul lor .....!

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
Aneisse
post Oct 19 2005, 02:26 PM
Post #15

Senior Member

(Riverdance)
Ma intreb si eu Mariuse, cum de mereu esti tu cu religia si cu sexul .... adica nu separate, ci asa amestecate. Asta asa de premiza generala.

Restul .... obiceiuri din batrani care trebui re-inretrpetate in lumina mentalitatii de azi, dar mai ales reflectate. In plus, ai cam scos acele versuri, verste, canoane din contextul lor .....!

Nu mi se pare ca exista loc de interpretare pe undeva. Mi se pare ca spune clar ca nu ai voie sa faci sex inainte de casatorie iar dak faci dupa, faci doar cu consortul/consoarta, n-ai voie sa te machiezi ca sa aratzi bine, n-ai voie sa te parfumezi, n-ai voie sa te casatoresti cu unul care nu-i ortodox, n-ai voie sa te rogi cu persoane de alte religii , ba chiar n-ai voie sa ai prea multe tangente cu acele persoane ...

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Oct 19 2005, 02:37 PM
Post #16

Senior Member

(marius)
8.Cine va curvi cu mama vitregă si cine a desvirginat o fecioară mai mică de 12 ani, acela 12 ani să nu se ?mpărtăsească
.
Ce inseamna 12 ani? Pare ca coincide cu varsta menstruatiei la femei.... insa tot nu am inteles

...eh vezi asta e! In momentul in care itzi vine menstruatzia esti capabila sa concepi si sa nasti copii ceea ce inseamna ca din punct de vedere religios momentul venirii menstruatziei este echivalent cu primirea binecuvantarii de a naste (pui vii (IMG:/smile.gif) )))))))), ca mamiferele) si cum dpdv religios sexul este un pacat atunci cand nu il faci cu intentzia de a procrea (cica prapadesti samantza - cred ca pe vremea cand au fost scrise evangheliile se duceau politici de crestere a populatziei si de aici conditzia asta)...... Cu alte cuvinte....13 ani e ok dar pentru unele poate sa fie si 11, am auzit chiar si de 8 so...."crestetzi si inmultzitzi-va!" (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Ca sa vezi....dogmele religioase nu respecta legea.....Da' nu-i nika....nici legea nu respecta dogmele religioase.

P.S. Oare preotzii nu fac sex decat cand vor sa faca
copii? :roll: :?: :?: :roll:

D'oh! Nu cred!

--------------------

+Quote Post
Riverdance
post Oct 19 2005, 02:38 PM
Post #17

Member
**

Member No.: 685

Mai Aneisse, hai sa vedem ce inteelgi tu prin interpretare.

Deci,

- hai sa vedem cine si cand a scris acele bazaconii?

- ce autoritate au ele si cui sunt adresate?

- cu ce este legat cel caruia ii sunt adresate ca sa le observe?

- sunt aceste 'bazaconii' porunca divina, in fata caruia constiinta mea nu are de zis nimic?

- cine zice ca eu trebuie sa ascult tot ce zic acele documente?

Si in plus Aneisse, cand tu scoti o norma dintr-un cod pt ca acel decret, canon, lege trebuie sa fie citita si analizata in lumina si ceolorlate legi.

Si in plus, constiinta oricarui credincios este ultimul cuvant in fata oricarui decret sau norma religioasa.

A interpreta inseamna sa 'dialoghezi' cu cele scrise, sa vezi tot contextul, sa vezi cine escrie, cui, cat esti tu legat de acele cuvinte, si in ultmul rand nu este decretul mai important decat norma sau legea besericeasca, etc.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
Aneisse
post Oct 19 2005, 02:39 PM
Post #18

Senior Member

(marius)
O alta sursa pt pacatosi gasiti aici [...]
Cateva citate interesante:
1.Curvarii (Curvie se cheamă atunci c?nd doi necăsătoriti sau văduvi desfr?nează.), sapte ani să nu se ?mpărtăsească

Deci citand mai sus ...unii dintre voi sunteti curve/ari (IMG:/laugh.gif)
3.Cine va curvi cu nora sau cu mama soacrei, 11 ani să nu se ?mpărtăsească
Eu stiam ca sexul cu o baba se claseaza deja in categoria viol (IMG:/laugh.gif) . Nici pomeneala de dragoste (IMG:/laugh.gif)
7.Cine va curvi cu cumătra, adică cu mama nasei care a botezat, cine va curvi cu două surori sau, femeia, cu doi frati, 11 ani să nu se ?mpărtăsească.
Ok, am inteles.. Mama nasei o fi avand vro 8`j de ani, insa doua surori... ???:twisted: :twisted:
Acum inteleg dc fetele se supara atunci cand le spui :
"-Si lui sor`ta ii placea pozitia asta" (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Sau in cazul baietilor
"-Frateto` freca mai bine" (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
.
13.Dacă se va ?mpreuna cineva ?nainte de cununia religioasă, 1 an să nu se ?mpărtăsească.
Ete ca popa a facuto pe coana preoteasa doar dupa cununie :x
Da daaaaa. Promovati ura intre religii (IMG:/biggrin.gif)

Mie nu imi ajunge o viata sa ma impartasesc pt cate pacate am :twisted:
So,
Cati ani nu aveti voie sa va impartasiti? :twisted:

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Oct 19 2005, 03:00 PM
Post #19

Senior Member

Adik cui crezi tu ca sunt adresate cele de mai sus si cum altfel decat le-am interpretat eu , potzi sa le interpretezi tu?

Stii , inainte sa imi dau seama ca multitudinea de religii vine in urma dorintzei de a manipula a unor conducatori de mult apusi, credeam ca acest fapt se datoreaza diferentzelor de interpretare ale religiei....

Desi sunt o "eretica" tot spun cu parere de rau ca fiecare interpreteaza religia in felul in care ii convine si in felul in care se simte mai indreptazit sau mai scuzat sa incalce anumite chestii care sunt foarte clare. Ciudat este ca noi tot cautam semnificatzii ascunse fiindca practic cele 10 porunci ale lui Dz precum si multe din cele scrise de biserica sunt din ce in ce mai greu de respectat.

K, n-am omorat pe nimeni, in rest....cred ca le-am facut pe toate, recunosc!

Si in plus, constiinta oricarui credincios este ultimul cuvant in fata oricarui decret sau norma religioasa.

...cu toate astea constiintza mea imi spune ca sunt o persoana buna, oare am dreptate sau ar trebui sa ma vad prin ochii tai sau ai preotului sau ai papei sau....?

--------------------

+Quote Post
marius
post Oct 20 2005, 08:58 AM
Post #20

Senior Member

(Riverdance)

Ma river,
Ma bucur pe de alta parte ca ti-am atras atentia si tie, ca mureati de plictiseala mey (IMG:/biggrin.gif)
In ce priveste obiceiurile din batrani..... imi vine sa te cam contrazic mai ales acolo unde in batrani existau nashi, cumatri, fini, etc etc
Toate aceste citate sunt interpretarile ortodoxe ale bisericii de azi

+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 13th November 2019 - 01:54 AM