IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
GANDIREA POZITIVA
jolie_jojo
post Apr 9 2008, 12:17 PM
Post #21

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Ca tot suntem aici....cum e cu chestia cu...''frana''?? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) cand spunem STOP...mi-e de ajuns ce am (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Apr 9 2008, 12:26 PM
Post #22

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(jolie_jojo @ Apr 9 2008, 02:17 PM) *
Ca tot suntem aici....cum e cu chestia cu...''frana''?? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) cand spunem STOP...mi-e de ajuns ce am (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

never ever (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

atata doar ca in timp, nevoile se transfera din planul fizic in celalalt -la care-i zici cum vrei

ia sa de aud (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 9 2008, 12:30 PM
Post #23

Tra la la

Vb de nevoile in plan afectiv?

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Duplicité
post Aug 24 2008, 12:22 PM
Post #24

Member
**

Group: Members
Member No.: 13,655

gandirea pozitiva e buna, pana cand nu se exagereaza cu ea si se cade in extrema cealalta: naivitate, lipsa simtului realitatii, traitul in nori etc.

nu zic ca e bine sa fii pesimist, pentru ca de cele mai multe ori nu e, dar e bine sa fii realist. gandirea pozitiva nu iti rezolva toate problemele, asta e clar.

+Quote Post
epicurian
post Aug 26 2008, 05:34 AM
Post #25

Newbie
*

Member No.: 13,611

CITAT(Duplicité @ Aug 24 2008, 02:22 PM) *
gandirea pozitiva e buna, pana cand nu se exagereaza cu ea si se cade in extrema cealalta: naivitate, lipsa simtului realitatii, traitul in nori etc.

nu zic ca e bine sa fii pesimist, pentru ca de cele mai multe ori nu e, dar e bine sa fii realist. gandirea pozitiva nu iti rezolva toate problemele, asta e clar.

sistemul gindirii pozitive este o gaselnita de tip american. pt. ca in general omul culturii americane este unul prin excelenta materialist i se pun in fata sisteme psihologice a caror masura este cantitativa. asa este si gindirea pozitiva cu a ei metafora, "jumatatea paharului plin si jumatatea goala". la acest sistem omul are usor acces prin vizualizarea si intelegerea de tipul "iata ca am ceva, si nu trebuie sa ma gindesc la ceea ce nu am, desi imi doresc". incursiuni oricum superficiale si lipsita de forta reala, menite sa riciie doar suprafata problemelor cu care se confrunta... ca este o himera sa te gindesti la jumatatea plina si prin acest lucru sa iti imbunatatesti viata psihica, nu mai trebuie subliniat cred. viata este plina prin ea insasi, dar putini oameni inteleg acest lucru. cotidianul, prin insasi faptul ca avem sansa sa il traim, cu toate cite are el, si rasaritul intimpinat pe un colt de plaja, si nopti instelate pe cite un virf de munte, si prieteni, si provocari profesionale, si sarbatori in familie, si flori proaspete oferite sau primite, si vacante, si nopti erotice, dar si canicula, cod rosu, necazuri, tristeti, suferinta, moartea celor dragi, etc., etc., etc., este prin el insusi un dar. a sti sa-l primim si sa-l traim, cu toate cite are el, este masura intelepciunii fiecaruia. pt. acesti oameni "gindirea pozitiva" nu este altceva decit o poveste de adormit copiii!

--------------------
traiti intens!

+Quote Post
nk_12321
post Aug 28 2008, 09:22 PM
Post #26

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 13,584

Catzi dintre voi au vazut filmul "The Secret" ???? poate vi'se pare of topic.... dar urmaritzi'l si mai vorbim (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
maybe
post Aug 29 2008, 04:31 AM
Post #27

maybe, maybe not

mda, gandind pozitiv atragi energie pozitiva / dar la fel si negativul

dragul meu, filmul ala speculeaza asa zisa forta a atractiei, sunt de acord, dar ca sa canalizezi intreaga energie spre obtinerea a ceva, trebuie musai sa stii mai intai ce vrei

cati dintre noi suntem mai tat timpul consecventi in a executa pasii pe care ni i-am propus ieri?

filmul e fain de tat, dar e doar o idee

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
nk_12321
post Aug 29 2008, 07:44 AM
Post #28

Member
**

Legat de acest topic si film.... eu nu m'am legat de ideia principala a filmului...(ideia atractziei) ci de faptul ca trebuie sa gandeshti pozitiv.... ca numai asa reushesti.... Eu in viatza ma conduc dupa un principiu "ce'i al meu e pus de'o parte" .... shi asta ma calmeaza in multe momente nu tocmai placute (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 29 2008, 08:02 AM
Post #29

Tra la la

CITAT(maybe @ Aug 29 2008, 07:31 AM) *
mda, gandind pozitiv atragi energie pozitiva / dar la fel si negativul

dragul meu, filmul ala speculeaza asa zisa forta a atractiei, sunt de acord, dar ca sa canalizezi intreaga energie spre obtinerea a ceva, trebuie musai sa stii mai intai ce vrei

cati dintre noi suntem mai tat timpul consecventi in a executa pasii pe care ni i-am propus ieri?
filmul e fain de tat, dar e doar o idee

Mey eu filmul nu l-am vazut, dar l-a notat si o parere obiectiva dupa.

In legatura cu ce am bolduit mai sus:
Deci azi ne propunem ceva pt maine sa spunem. Oare, intr-un fel, faptul ca nu facem ce ne-am propus, nu inseamna o oarecare judecata stramba. Adicatelea daca ne-am razgandit poate nu era o chestie care chiar merita.
Asa ca intreb altceva.... cati dintre noi ne propunem chestii care sa ne faca bine? (ceea ce ar duce la acea consegventa de care spui tuh)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Aug 29 2008, 08:22 AM
Post #30

maybe, maybe not

CITAT(nk_12321 @ Aug 29 2008, 10:44 AM) *
Legat de acest topic si film.... eu nu m'am legat de ideia principala a filmului...(ideia atractziei) ci de faptul ca trebuie sa gandeshti pozitiv.... ca numai asa reushesti.... Eu in viatza ma conduc dupa un principiu "ce'i al meu e pus de'o parte" .... shi asta ma calmeaza in multe momente nu tocmai placute (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
foarte de acord, insa uneori se aseaza prea tarziu, nu ai avut niciodata senzatia asta?

--------------------

+Quote Post
nk_12321
post Sep 2 2008, 08:18 PM
Post #31

Member
**

QUOTE (maybe @ Aug 29 2008, 11:22 AM) *
foarte de acord, insa uneori se aseaza prea tarziu, nu ai avut niciodata senzatia asta?

Este si asta.... dar vorba aia mai bine mai tarziu decat niciodata...

--------------------

+Quote Post
hermina
post Oct 3 2008, 05:13 PM
Post #32

Member
**

From: timisoara
Member No.: 13,675

mey ce sa zic?eu am fost o pers care punea tot timpul raul inainte dar asa din greseala am dat intr-o zi peste o carte care...nush cum sa va spun...m-a bulversat in prima faza,deci efectiv mi se parea absolut incredibil si lipsit de sens ceea ce citeam dar totusi mi-a ramas in cap ...am stat si am gandit-o pe toate partile pana cand ,guess what?mi-am amintit ca si mie mi se intamplase o chestie exact asa cum spunea acolo.deci vreau sa va spun ca nu imi venea sa cred.
de atunci am facut tot posibilul sa am o gandire pozitiva si mi-au iesit atunci toate asa cum am vrut eu.
cel mai trist e ca ceea ce am obtinut nu am pastrat pt ca nu-mi venea sa cred ca imi apartine ...
de atunci oricum am avut multe realizari la care am visat demult si pot sa spun ca se datoreaza optimismului

--------------------

esti ceea ce gandesti...

+Quote Post
lory
post Oct 24 2008, 04:19 PM
Post #33

Newbie
*

Member No.: 13,906

sincer,chestia asta cu legea atractiei nu e chiar atat de adevarata si nu functioneaza atat de usor cum vor unii sa creda.teoretic aceasta lege vrea sa spuna ca, optimismul iti aduce totul.ceea ce e o mare prostie. e prea simplu.ca sa ai trebuie sa muncesti. nu poti doar sa te gandesti la un lucru si sa il primesti

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 24 2008, 05:56 PM
Post #34

Tra la la

Sincera sa fiu mi-e greu sa cred ca exista persoane care pur si simplu stau cu mainile in san, undeva sus in varf de pat si se concentreaza (numa) insistent si musai cu optimism asupra unui lucru pe care si l-ar dori. E ca si cum ai astepta sa-ti pice din cer fara a misca un deget. Intram aici in extremele de care vorbea si Hermina un pic mai sus.
Si daca prin absurd exista si asemenea persoane, ar trebui trezite la realitate cu un sut in partea dorsala.
Excesele de indiferent ce, nu fac bine deloc (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

PS: Bine ai venit Lory (IMG:style_emoticons/default/c_wave.gif)

--------------------

+Quote Post
nk_12321
post Oct 24 2008, 06:52 PM
Post #35

Member
**

Prostie sau nu..... eu incerc (ca nu am ce sa pierd)..... shi sincer chiar i'mi iese pana acum..... si vreau sa va zic ca am planuri mari.... incet incet toate se rezolva... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) incercatzi sa ganditzi si voi mai mult pozitiv..... e spre binele vostru.... un om optimist e un om fericit (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 24 2008, 06:58 PM
Post #36

Tra la la

Da mey, dar tu si faci ceva nu stai numai gandind pozitiv nu? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
nk_12321
post Oct 25 2008, 11:25 AM
Post #37

Member
**

QUOTE (jolie_jojo @ Oct 24 2008, 09:58 PM) *
Da mey, dar tu si faci ceva nu stai numai gandind pozitiv nu? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Fac... nu pot sa zic ca stau in pat.... shi dorintele mele se aranjeaza singure....

--------------------

+Quote Post
LauCalin
post Oct 25 2008, 05:32 PM
Post #38

Member
**

From: Timisoara
Member No.: 13,901

Parerea mea este ca, pentru a reusi, ai nevoie de doua lucruri: rabdare si sa nu cedezi. Sunt situatii in care te simti distrus, disperat, ti se pare ca esti cel mai neglijat, ca nimaniu nu-i pasa de tine, ca totul este impotriva ta. Este normal sa fie uneori asa, dar tocmai aceste lucruri trebuie sa te intareasca, sa-ti dea mai mult curaj.

--------------------
20 de tone de bere,20 de kile de ___,20 de mii de motive sa nu le lasi, 20 de prieteni, de 20 de ori mai multi bani
20 de femei de 20 de ani....

+Quote Post
ildiko
post Nov 23 2008, 11:42 PM
Post #39

Newbie
*

Member No.: 13,937

QUOTE (Nemo @ Jun 28 2007, 09:38 AM) *
Eu nu prea pot sa gandesc negativ :wink: .
Asa e setat creierul meu din nastere :nustiu:

lucky You! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 24 2008, 08:12 PM
Post #40

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Gandirea pozitiva e un exercitiu care nu vine usor pentru fiecare persoana din prima incercare...trebuie rabdare, putere de caracter, bunavointza shi dorintza de a rezolva o situatie care nu ne este favorabila, unde te agati de orice pai daca ti-ar salva viata (putin dramatic)

NU este: " pai am o dacie, dar vreau un mercedes....cum de ala, care e mai prost ca mine are mercedes shi eu nu? viata nu e corecta! merit sa am un mercedes, de ce eu trebuie sa conduc rabla asta de dacie? ...vai vai vai, saracutul de mine dar nu e nimic imi cumpar eu unu, mult mai superior decat al lui ala"

ESTE : "pai am o dacie, dar mi-ar place un mercedes...totusi, viata mea nu e atat de rea chiar daca nu am mercedes...mashina mea nu e stricata, imi fac treaba cu ea, e dependable... poate intro zi o sa reusesc sa imi i-au un mercedes dar oricum , o duc mai bine ca altii care nu au nici macar o dacie."

Intotdeauna gasesti un lucru pozitiv, indiferent in ce situatie ai fi, totul depinde de tine shi de alegerile pe care le faci. O sa va bombardez cu exemple sa fiu sigura ca intelegeti ce vreau sa spun.

Ai servici, ai un acoperis deasupra capului, conduci o dacie shi nu ai cancer...o duci mult mai bine ca atat de multa lume. Nu e cine stie ce dar nici nu trebuie sa fi dezamagit ca nu e la fel de bun cu ce au alti.

NU ai servici: cauti shi cauti shi in final cineva iti ofera un servici...nu e cine stie ce, e mai prejos decat pregatirea sau experientza pe care o ai... ce faci? ramai in continuare fara servici sau accepti oferta, iti platesti facturile shi cauti mai departe ceva mai bun sau incerci sa avansezi sa fi platit mai bine?...gandirea pozitiva te ajuta sa faci alegerea cea mai buna, indiferent ca nu e ce vrei la momentul repectiv.

Intr-un final ai gasit un apartament, nu e cine stie ce dar a durat mult timp shi familia ta are nevoie de adapost, ce faci: ramai in strada sau il accepti asha cum e shi il faci cat se poate de comfortabil pentru durata cat o sa stai acolo?....gandirea pozitiva o sa puna acoperisul acela deupra capului copiilor shi familiei tale, chiar daca nu e un palat.

Ai cancer(bat in lemn) ce faci: stai in pat shi astepti ca toata lumea sa iti planga la capatai, pana la punctul in care ajung sa fie la fel de mizerabili pentru ca ai o atitudine dezolata, shi de abea astapta sa iti dai duhul? sau: te ridici din pat shi iti traiesti viata (pe masura posibilitatilor) le spui o vorba buna sau o gluma shi ii lashi cu amintiri placute?...gandirea pozitiva iti face ultimele clipe mai placute pentru ca sti ca nu poti schimba inevitabilul shi de ce sa nu ai o calitate a vietii care ti-a ramas, putin mai buna, de asemenea in unele cazuri se spune ca jumatate din cura este puterea mintii shi atitudinea pozitiva a persoanei.

Totul depinde de tine...gandirea pozitiva are foarte mult de a face cu caracterul unei persoane. Zgarcenia, egoismul shi invidia sunt cateva din lucurile care te impiedica de a avea o gandire pozitiva.

Din nou, a gandi pozitiv e doar un vehicol sau proverbialul pai de care te agati, in ati face viata mai usoara, indiferent in ce situatie te afli.
Nu e nevoie sa iti pui visurile deoparte shi sa te multumesti cu putin, dimpotriva, e ceva care sa te ajute sa treci peste obstacolele care se ivesc in calea indeplinirii acestor vise.

Cred ca l-am batut pe doctor Phil a lui Oprah (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th September 2019 - 07:04 PM