IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
Credinta , religie si viata sexuala
nedgg
post Nov 13 2006, 04:50 PM
Post #61

Member
**

Group: Members
Member No.: 991

ieri am postat prima data dupa o pauza foarte lunga. poate n-as fi facut-o daca nu ma certam cu parintii mei si nu m-i se dadea pestem cap tot programul de duminica. nu sunt offtopic intrucat cearta a inceput pe tema obiceiurilor religioase. si a fost mai rau decat de obicei.
a zis unu` dastept pe care am uitat cum il cheama ca nici o distrugere nu poate fi mai completa decat cea facuta din convingere religioasa. fanaticul, chiar daca nu se considera asa, nu accepta argumente nici chiar daca provin din textul pe care-l considera sfant.
de ce deci crezi ca parerea mea conteaza daca nu reuseste sa sensibilizeze, si de ce-as continua s-o exprim cand imi aduce numai necazuri ? si daca n-o pot exprima nu e, pe undeva, inutila?
Go to the top of the page

+Quote Post
adymacsut
post Nov 13 2006, 09:11 PM
Post #62

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

O simpla bataie a aripii unui fluture poate declansa(au demonstrat fizicienii)un uragan in cealalta parte a globului.Pentru mine si pentru multi din generatia mea Papa Ioan Paul al-II-lea a insemnat foarte mult.Am facut scoala generala si liceul in perioada comunista si eram indoctrinati cu materialism inca de la gradinita.Vorbele spuse de catre acesta la investitura:
''Nu va fie teama,deschideti larg portile catre Cristos'' ne-au facut sa ne gandim daca nu exista cumva o realitate transcendenta.
Nu ma refer aici la fanatism ci la o credinta rationala.
Generatia parintilor mei educati in timpul comunismului de tip stalinist este destul de departe de credinta - ei sunt aceia care au plans la moartea lui Stalin si care i-au scris epistole de condoleante.Nu prea cred ca bunicii sau parintii nostri ne pot da lectii de credinta - ei sunt fauritorii societatii comuniste.Au poate o credinta de tip primitiv.Ma intreb insa cum puteau sa creda in si in acelasi timp sa mearga la sedinte de partid si la mititinguri
asa zis patriotice.O fi vorba de dedublare?Se inchinau la biserica iar la seviciu vorbeau de documentele congresului si aduceau ode conducatorului iubit.
Se bucurau ca noi copii lor am fost facuti pionieri si utecisti in prima serie.
Juramintele pe care ne puneau sa le recitam cu aceasta ocazie,educatorii si parintii nostri,erau cumplite.

+Quote Post
Nemo
post Nov 15 2006, 09:34 PM
Post #63

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

(nedgg)
ieri am postat prima data dupa o pauza foarte lunga. poate n-as fi facut-o daca nu ma certam cu parintii mei si nu m-i se dadea pestem cap tot programul de duminica. nu sunt offtopic intrucat cearta a inceput pe tema obiceiurilor religioase. si a fost mai rau decat de obicei.
a zis unu` dastept pe care am uitat cum il cheama ca nici o distrugere nu poate fi mai completa decat cea facuta din convingere religioasa. fanaticul, chiar daca nu se considera asa, nu accepta argumente nici chiar daca provin din textul pe care-l considera sfant.
de ce deci crezi ca parerea mea conteaza daca nu reuseste sa sensibilizeze, si de ce-as continua s-o exprim cand imi aduce numai necazuri ? si daca n-o pot exprima nu e, pe undeva, inutila?

Avantajul e ca momentan poti sa-ti exprimi parerile.Iar in rest citez si eu pe cineva "dastept" :wink: ,cum zici tu-"Raul se intampla cand oamenii buni nu fac nimic" (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
adymacsut
post Nov 19 2006, 09:22 PM
Post #64

Advanced Member

Member No.: 3,516

Se zice ca intotdeauna poate fi loc si de mai rau.

+Quote Post
ValiSS
post Oct 23 2007, 07:20 AM
Post #65

Advanced Member

Member No.: 890

(marius)
Cel ce a curvit cu femeia sa peste fire, să nu se impărtăsească 15 ani; la fel si femeia se canoniseste dacă a fost cu voia ei; iar dacă a fost silită ,6 ani să nu se impărtăsească. "

Eu cred ca daca cineva curveste cu femeia lui peste Fire, Fire ar trebui pozitionat cu fatza-n sus, iar ala sa-si ia femeia la hatzuri in pozitia misionarului. In felul asta, Fire poate avea acces la un locsor cald prin partile rusinoase ale bietei femei facute sendvichi. Iata, dragii mosului, cum insasi Biblia pomeneste de aventurile domnului Fire. Luati aminte, asadar. (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
marius
post Oct 23 2007, 07:23 AM
Post #66

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

peste fire electrice mey (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2007, 08:58 AM
Post #67

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Preacuviosule ValiSS (marire tie) (IMG:/laugh.gif)
Ia baga si maftale o interpretare la asta doo chestii!!
Sa vezi acum blasfemie (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Deci
I:
Ioan 16, 20

S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine şi, luând un ştergar, S-a încins cu el.

După aceea a turnat apă în vasul de spălat şi a început să spele picioarele ucenicilor şi să le şteargă cu ştergarul cu care era încins

si....

II
Ioan 13, 4-5

Iar la masă era rezemat la pieptul lui Iisus unul dintre ucenicii Lui, pe care-l iubea Iisus.

:twisted:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
ValiSS
post Oct 23 2007, 09:09 AM
Post #68

Advanced Member

JJ, aici sta o lectie de ASA NU!
Nu te ridici de la masa cand ceilalti nu s-au ridicat inca. Si nu te lasi in florile goale taman acolo. Mai ales ca poti atinge masa cu carnatul necomestibil. Cred ca mancasera ceva nasol, si in bunatatea lui a vrut sa-i faca sa borasca. Poate fi si asa. Mai ales ca scena de exhibitionism nu dureaza mult; si-a acoperit berbecutul cu carpa de sters vasele. Sau carpa de sters la gura, ceea ce ma duce cu gandul la ceva sexual. Bleah. Dar cum a sters laboantele ucenicilor cu aceeasi carpa? Adica se despuia si le stergea? Nu creeeed. Cred ca le lua picerele si si le baga intre ale lui, la cocosel. Asta e un fetis bizar, si e oribil de expus in public.
"Iar la masă era rezemat la pieptul lui Iisus unul dintre ucenicii Lui, pe care-l iubea Iisus. "
Dar iata ca nu-i iubea pe toti (s-a vazut ca/si cum le iubea numai picerele), ci numai pe asta. Pe asta il pupa pe gura; celorlalti doar le-o tragea intre deshte.

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Oct 23 2007, 09:12 AM
Post #69

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

(ValiSS)
Eu cred ca daca cineva curveste cu femeia lui peste Fire, Fire ar trebui pozitionat cu fatza-n sus, iar ala sa-si ia femeia la hatzuri in pozitia misionarului. In felul asta, Fire poate avea acces la un locsor cald prin partile rusinoase ale bietei femei facute sendvichi. Iata, dragii mosului, cum insasi Biblia pomeneste de aventurile domnului Fire. Luati aminte, asadar. (IMG:/laugh.gif)

(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) M-am prapadit de ras! Nu esti sanatos la cap!

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2007, 09:21 AM
Post #70

Tra la la

:shock: (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Ma doare burta...imi curg lacrimile... mooooor (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Nu-ti mai dau texte de analizat ... mi-e teama pt sanatatea mea (IMG:/laugh.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
ValiSS
post Oct 23 2007, 09:24 AM
Post #71

Advanced Member

Domnul fie cu tine, fiica mea.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2007, 09:29 AM
Post #72

Tra la la

De cand am dat peste maftale pe aici...nu ma mai primeste Sfantul la el acolo sus... (IMG:/laugh.gif)
Drum spre pierzanie ce esti!!
Ia o gura de apa sfintita poate scooate raul din tine!! (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Oct 23 2007, 09:31 AM
Post #73

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

N-are cum, l-ar arde pe beregatzi! (IMG:/biggrin.gif) (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2007, 09:35 AM
Post #74

Tra la la

(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/midi-smileys/happy/2/0031.gif)

--------------------

+Quote Post
Duplicité
post Aug 24 2008, 12:18 PM
Post #75

Member
**

Member No.: 13,655

e pacat si sa ai vise "umede", nu mai zic sa iti pierzi virginitatea inaintea casatoriei. daca ar fi sa facem numai ce e bine, ca asa scrie in "biblie" nu am mai avea viata. in plus, tot in biblie se spune ca nu exista om fara pacate. deci..de ce sa ne stresam sa fim "puri". cine ne garanteaza noua ca ajungem in "rai"? cine ne poate dovedi ca raiul exista?

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 31 2009, 04:24 AM
Post #76

Advanced Member

Member No.: 13,953

QUOTE (Duplicité @ Aug 24 2008, 02:18 PM) *
e pacat si sa ai vise "umede", nu mai zic sa iti pierzi virginitatea inaintea casatoriei. daca ar fi sa facem numai ce e bine, ca asa scrie in "biblie" nu am mai avea viata. in plus, tot in biblie se spune ca nu exista om fara pacate. deci..de ce sa ne stresam sa fim "puri". cine ne garanteaza noua ca ajungem in "rai"? cine ne poate dovedi ca raiul exista?

Biblia este o carte mistica ce poate fi inteleasa folosind mai multe chei de interpretare, dar, privita prozaic, nu poate fi inteleasa deloc si sunt destui nebuni care o citesc ad literam. Considera Biblia un manual de alchimie a sufletului si, cu putin exercitiu, ai sa constati ca vesnicia e acum si aici, nu dincolo de moartea fizica. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
Fantoma de la op...
post May 12 2009, 08:13 AM
Post #77

Member
**

Member No.: 14,129

QUOTE (marius @ Oct 18 2005, 03:16 PM) *
Reconciliere, ignoranta sau sex?
Cum procedam?

Ignorantza, cand vine vorba de percepte biblice, reconciliere urmata de sex ! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) E bine ?

--------------------
Don't make fun of Texans ! It's not nice to make fun of retards ! LOL !

+Quote Post

4 Pages V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 11th December 2019 - 03:55 AM