IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Studii si munca in strainatate!!
mishulina
post Nov 29 2005, 07:25 PM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: off the beaten track
Member No.: 1,904

(brigadierul silvic)
(sweet_joanna)
(brigadierul silvic)
tre sa ma schimb :evil:

ce haine iti iei? :ranjet: :shades: :roll2:

imi iau niste chilotei tanga :shock: :shock: :shock:

nu neg k ar fi interesant sa te vad asha.. (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) !!!!
dar, suntetzi off topic!!!!

--------------------
kiss ya'
Go to the top of the page

+Quote Post
Shewanna
post Nov 30 2005, 10:05 AM
Post #22

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Doar sa pleci din tara sa muncesti, sau sa emigrezi, iti trebuie bani. Nu mi se pare cea mai buna solutie, doar daca ai cine stie ce salariu si nu se cunoaste ca arunci niste bani pe care nu-i mai recuperezi niciodata.

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
mishulina
post Nov 30 2005, 02:12 PM
Post #23

Advanced Member

(Shewanna)
Doar sa pleci din tara sa muncesti, sau sa emigrezi, iti trebuie bani. Nu mi se pare cea mai buna solutie, doar daca ai cine stie ce salariu si nu se cunoaste ca arunci niste bani pe care nu-i mai recuperezi niciodata.

e si asta adevarat :roll: ...dar at, de ce ai nevoie k sa obtii ce iti propui..?e de ajuns doar sa continui sa incerci????

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
yyy
post Feb 10 2006, 07:52 AM
Post #24

Advanced Member

Member No.: 1,791

dar at, de ce ai nevoie k sa obtii ce iti propui..?e de ajuns doar sa continui sa incerci????

Cred ca ai nevoie de multe ingrediente:
-noroc
-curaj
-inteligenta(depinde cum o folosesti);
perseverenta;
-puterea de a face sacrificii ;
-caracter
lista ar putea continua,dar acum e relativa situatia 8)

--------------------
Din moment ce exista un pret se va gasi si cine sa-l plateasca.

+Quote Post
mishulina
post Feb 12 2006, 03:16 PM
Post #25

Advanced Member

mersici yyy :kisskiss: ...
asta credeam shi eu...dar se pare k emigrarea pt studii e privita din diferite unghiuri....

si-apoi, mi-ai adus aminte k am postat shi eu un sub de discutie.... (IMG:/laugh.gif)

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
zozolina
post Oct 11 2006, 09:42 PM
Post #26

Advanced Member

From: London
Member No.: 67

uite eu studiez la londra, fac dreptul aici. imi place la nebunie da' e cam nasol departe de cei dragi. partea a doua e ca e f scump si daca vrei sa te intretii, tb neaparat sa muncesti. partea buna e ca-i cul si la munca aici :noroc:

--------------------
indifference - it takes 43 muscles to frown and 17 to smile, but it doesn't take any to just sit there with a dumb look on your face

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 12 2006, 11:14 AM
Post #27

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

(zozolina)
uite eu studiez la londra, fac dreptul aici. imi place la nebunie da' e cam nasol departe de cei dragi. partea a doua e ca e f scump si daca vrei sa te intretii, tb neaparat sa muncesti. partea buna e ca-i cul si la munca aici :noroc:

Asa scriu, mai nou, britanicii, cuvantul "cool" ? (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
Nemo
post Oct 12 2006, 06:14 PM
Post #28

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Nu,doar cei cu facultate (IMG:/laugh.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
adymacsut
post Oct 15 2006, 05:29 PM
Post #29

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Mi-ar placea si mie sa studiez in strainatate.
Am si un certificat de competenta in limba germana cu care teoretic as putea aplica pentru o bursa in Germania.

+Quote Post
mishulina
post Mar 25 2007, 02:57 PM
Post #30

Advanced Member

(adymacsut)
Mi-ar placea si mie sa studiez in strainatate.
Am si un certificat de competenta in limba germana cu care teoretic as putea aplica pentru o bursa in Germania.

si ce te impiedica s-o faci???
eu am renuntat la ideea de obtinere a unei burse..intrucat nu am reusit sa dau nici cambridge..nici delf...nici cik... (IMG:/sad.gif)

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
yasminne
post Apr 23 2007, 07:28 PM
Post #31

Member
**

Member No.: 5,451

mai asa greu sa studiezi in afara, nu este, dar intr-adevar ai nevoie de bani.....in cazul in care nu ai ceva pile pe aici ca sa obtii bursa, si chiar daca ai obtinut-o tot iti trebuiesc bani....dar oricum e mai bine acolo, pt ca nu e asa stresant , au alta mentalitate....sau cel putin asa a fost la mine...am facut niste cursuri in Franta si erau mult mai ingaduitori si mult mai rabdatori cu noi,.....fata de aia de la institutul franceza care m-au stresat aproape 2 luni cu niste cursuri lungi si nasoale...ca intr-un final sa nici nu imi dea ceva la mana ca m-au innebunit de creieri atata timp....

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Jan 2 2009, 06:59 PM
Post #32

Member
**

From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

Depinde de tara in care vrei sa studiezi, in Germania de exemplu la Fachhochschule(o forma universitara, unde sa pune accentul pe partea practica decat pe cea teoretica) costa 500 euro semestrul, destul de ieftin zic eu in comparatie cu cat ar costa studiul la o universitate. Mentalitatea .... daca stii o limba straina in Ro ai un atu si in strainatate ai un handicap pt ca stii romana.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 2 2009, 08:04 PM
Post #33

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Pai normal, ce tu ai accepta ca in tara ta (aka romania) sa vina un strain si sa-ti vorbeasca pe limba lui? Pe mine ma indispune chestia asta.
Imi pare un lucru normal sa ti se ceara cunostinte ale limbii tarii respective.

Or tu vrei sa spui defapt ca romanii sunt vazuti din ce in ce mai rau in afara? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
anghel.m
post Jan 2 2009, 08:08 PM
Post #34

Member
**

QUOTE (jolie_jojo @ Jan 2 2009, 08:04 PM) *
Or tu vrei sa spui defapt ca romanii sunt vazuti din ce in ce mai rau in afara? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Da asta vreau sa spun, degeaba ma duc eu si vorbesc perfect germana eu tot sunt un strain care le ocupa locurile de munca si mai sunt si roman, mai ales ca ei vad .ro ca o tara de lumea a 3a (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 2 2009, 08:12 PM
Post #35

Tra la la

Eu cred ca esti cam drastic cand judeci asa. Romania a scapat de mult de stigmatul lumii a 3 a. Cred ca te poti integra intr-o alta comunitate atata vreme cat iti faci treaba si esti un om cinstit.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
anghel.m
post Jan 2 2009, 08:15 PM
Post #36

Member
**

Deacord cu tine, n-am zis ca .ro e o tara de lumea a3a nici pe departe, dar ziceam doar ca nemtii zic asta, cel putin cei care i-am intalnit eu. Daca esti competent si destept te descuri in orice tara, indiferent de etnie/rasa/origine/religie, dar pana sa castigi respectul oamenilor o sa fi un outsider.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 2 2009, 08:26 PM
Post #37

Tra la la

Outsider ai sa fi toata viata intr-o tara straina, intr-un fel sau altul si cred ca de multe ori chiar noi ne facem sa ne simtim asa.
Vorbeam cu varul mamei, plecat in Canada de 15 ani daca nu mai bine, si cu toate ca este bine aranjat acolo (in sensul de cetatenie, loc de munca, de acum foarte bine definit, casa si familie) tot se simte un pic ciudat cand si cand. Dar asta este, viata merge inainte.

Cat despre nemti, eu ii stiu din fire drept o natie distanta dar nu discriminatoare... numai rece (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Jan 2 2009, 08:32 PM
Post #38

Member
**

Nu locuiesc in .de dar am intentia sa studiez acolo, eu sunt convins ca faptul ca sunt roman va fi un dezavantaj, de ex. sa ziceam un neamt care nu prea stie el asa multe de .ro decat ce mai aude pe la TV sau mai citeste ptin reviste, el vede rromii din .ro au spart, omorat, incendiat, distrus, violat..... prin spania italia.. , deci neamtu automat are o idee preconceputa despre noi, care defapt nu suntem noi ci tiganii (n-am nimic cu ei, doar cu majoritatea).

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 2 2009, 08:37 PM
Post #39

Tra la la

QUOTE (anghel.m @ Jan 2 2009, 10:32 PM) *
Nu locuiesc in .de dar am intentia sa studiez acolo, eu sunt convins ca faptul ca sunt roman va fi un dezavantaj, de ex. sa ziceam un neamt care nu prea stie el asa multe de .ro decat ce mai aude pe la TV sau mai citeste ptin reviste, el vede rromii din .ro au spart, omorat, incendiat, distrus, violat..... prin spania italia.. , deci neamtu automat are o idee preconceputa despre noi, care defapt nu suntem noi ci tiganii (n-am nimic cu ei, doar cu majoritatea).

Ceva gen "nu-s rasist, am numai preferinte" nu ? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Bun asa si te inteleg.
Oricum, eu cred ca daca nu esti negru la fata ai toate sansele sa fie ok acolo (asta ca o glumitza asam) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 13th November 2019 - 10:14 AM