IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
ARANJAMENTELE FLORALE!!
mishulina
post Mar 5 2006, 08:14 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: off the beaten track
Member No.: 1,904

Eu ador florile, si-mi place la nebunie sa fac aranjamente florale!!In afara de flori, mai fac shi aranjamente cu brad(in fiecare an..de Craciun).

-Voua va plac florile??Ce flori va plac cel mai mult?
-Apreciati munca florarilor(in general..buchete, arnajamente, etc)??Sau, poate va place sa va faceti singuri/e aranjamente, buchete??
-O casa este animata de flori??
-Daca va plac mai putin acestea, v-ar placea sa aveti o gradina cu flori, pe care sa le ingrijiti??

--------------------
kiss ya'
Go to the top of the page

+Quote Post
Majin
post Mar 5 2006, 08:22 AM
Post #2

Advanced Member

From: << Look above you ! >>
Member No.: 724

Ikebana - arta aranjamentului floral

kebana, Kado sau Seika reprezinta maiestria aranjamentului floral. Maiestria, in sensul de arta, ritual supus unor exigente de-a lungul veacurilor, taina unei ambiante aproape sacre, asemanatoare Ceremoniei Ceaiului(Cha No Yu - despre care voi mai reveni).
O liniste creatoare patrunde in camera unde are loc aranjamentul floral.Florile sunt selectionate dupa tulpina si forma, linia ei fiind mult mai importanta decat culoarea. Stridenta cromatica, supra-dimemensionarea, ii repugna omului japonez.
Ceea ce europeanului i se pare frumos, prentru japonez poate fi considerat ca fiind lipsit de simt artistic. Florile folosite sunt cele care nu au inflorit inca.Sunt preferati mugurii, frunzele, muschii, tijele de plante.
Aranjamentul floral a fost transmis de budistii chinezi cu 14 secole in urma.Japonezii au inaltat aceasta traditie pe cea mai inalta culme.
Primul care a folosit arta aranjamentului floral a fost printul Shotoku(574 - 622), initiat de Ono no Imoko, fondatorul scolii Ikebobo. De-a lungul timpului, Ikebana a devenit tot mai rafinata.S-au dezvoltat scoli si stiluri derivate din prima forma, perfectionandu-se si gasindu-si noi adepti.
Un moment de seama a scolii aranjamentului floral l-a constituit perioada domniei shogun-ului Yoshimasa Ashikaga, intre anii 1435 si 1490. Om deosebit de instruit, cult, adept al simplitatii, al liniei, a avut initiativa in construirea Pavilionului de Argint(Ginkakuji), sprijinit fiind in munca sa de celebrul artist Soami, care s-a numit ulterior Seiwa.
Spirit intreprinzator, bun organizator de petreceri, apreciind eleganta rafinata, shogun-ul a incurajat si a practicat "Furyu no asobi - aranjamentul elegant" si Ceremonia Ceaiului, considerand ca numai astfel puteau fi imbinate starea de liniste interioara cu cea a meditatiei si a integrarii in natura.
Continuand cultivarea frumosului, shogun-ii Nobunaga Oda si Hideyoshi Toyotomi ridica scoala aranjamentelor florale la rangul arta. Cel mai de seama reprezentant al Ceramicii Ceaiului si al Aranjamentului Floral, cel care va influenta definitiv si-l va ridica la rangul de arta, va fi Sen no Rikku.
In secolul al XVii-lea se dezvolta un puternic curent innoitor, transformand Aranjamentul Floral in arta traditionala, conturandu-se forma cunoscuta sub numele de "Rikka".Cel care a avut o influenta hotaratoare a fost Ikebono Senko. Scoala Ikebono considera ca omul este mai presus de toate...

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>

+Quote Post
mishulina
post Mar 5 2006, 10:19 AM
Post #3

Advanced Member

am inteles.....aranjarea florilor a fost ridicata de catre japonezi, la nivelul de arta.

Insa, daca sunt diferente in modul de realizare a aranjamentelor, sau la nivelul materialului folosit(cum spuneai, ei prefera mugurii, frunzele, tijele), asta nu inseamna ca unii sau altii sunt lipsiti de simt artistic...eu una asha cred!
cat despre linistea care patrunde in camera cu aranjamentul..sunt de acord...eu ma simt minunat cand am flori prin preajma... :inlove:

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
Majin
post Mar 9 2006, 10:35 PM
Post #4

Advanced Member

From: << Look above you ! >>
Member No.: 724

stim prea bine ca japonezii au fost si inca mai sunt un popor care nu asimileaza repde si de buna voie asa zisa cultura vestica. si poate de asta cul;tura lor a ramas intacta si diferita. am vazut multe aranjamente florale ni[pone..si nu am vazut ceva mai frumos.
cat despre "componentele" folosite in cadryul unui aranjament...totul difera de al starea de spirit si de la simbolistica aranjamentului.
some samples
(IMG:http://img213.imageshack.us/img213/8109/ikebana5yx.jpg)
(IMG:http://img96.imageshack.us/img96/2121/shokahosta9vs.jpg)
(IMG:http://img134.imageshack.us/img134/8563/ikebanatop1io.jpg)

enjoy!

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>

+Quote Post
mishulina
post Mar 10 2006, 07:31 AM
Post #5

Advanced Member

al treilea mi se pare nemaipomenit...prin simplitate chiar....imi place tare de tot (IMG:/tongue.gif)

insa, as putea afirma k aranjamentele de aici sunt mai deosebite...in sensul k se potrivesc shi caselor de aici(ceva mai incarcate in decoratiuni)..adik, sunt mai bogate, mai colorate....

uitati cateva aranjamente....
http://www.piczo.com/mishulina?g=9768384&cr=4
daca va intereseaza achizitonarea unora...puteti sa spuneti, shi va dau site-ul de pe care le-am luat(aveau shi preturi...(IMG:/biggrin.gif) )

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
maybe
post Mar 10 2006, 11:06 AM
Post #6

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

admir darul , arta (celorlalti) de a alcatui astfel de aranjamente

imi place chiar mult al doilea, din ce-ati prezentat aici
dar parca intotdeauna am preferat florile in mediul lor, nimic nu e mai armonios, dupa parerea mea, decat ceea ce creeaza insasi natura

in apartament, prefer mai degraba un bonsai

dar, asta e parerea mea :wink:

+Quote Post
mishulina
post Mar 10 2006, 11:37 AM
Post #7

Advanced Member

sik mie imi plac gradinile...parcurile.....
imi place la nebunie gradina botanica din galati...mai ales rozariul... :inlove:

cat despre bonsai....sunt de acord cu tine maybe..sunt minunati..mama mea e innebunita dupa ei; numai k nu are ink unul... :roll:

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
Sweety
post Jun 5 2006, 05:46 AM
Post #8

Senior Member

Member No.: 1,600

wow majin misto flori (IMG:/biggrin.gif)

si mie imi plac florile , alea uscate in special :ciufu: pt ca io fumez mult si no , nu e bine pt flori :?

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
IoriYagami
post Jun 6 2006, 07:14 PM
Post #9

Member
**

From: Into the shadow of your death . . .
Member No.: 2,588

lolz babe...pai u le ususci si le fumezi ? (IMG:/smile.gif) ) ma bucur ca ti-a placut postul meu. osa revin cu ceva despre ikebana cand o sa am dispozitia necesara (IMG:/biggrin.gif)
ja ne !

--------------------
<< One Truth . . . One Hate ! >>

+Quote Post
floare_albastra
post Jan 6 2008, 03:42 PM
Post #10

Member
**

Member No.: 9,285

Mi-s dragi, le iubesc, as vrea sa am cat mai multe

+Quote Post
adymacsut
post Jan 8 2008, 01:47 PM
Post #11

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Casa mea e plina de flori.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd September 2019 - 08:51 PM