IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Manele si manelisti!
Hitman
post Jan 18 2004, 09:21 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
From: Romania
Member No.: 101

(marius)
ma intreb :"care vor fi parerile lingvistilor dupa ce va fi revazuta editia DEX-ului??"
sigur cu totul alta! 8)

la noi inca va prinde maneaua, caci o sarma, un carnatzi si o tuica fara manea nu mere`! 8) 8)

Definitia, ca sa ii spun asa, este luata de pe http://www.manea.ro/istorie.htm
Cat despre a nu putea manca, bea sau chefui fara manele ... te contrazic, se poate si chiar foarte bine. In grupul meu de prieteni numai asa se dau petrecerile : fara manele

--------------------
"If you read this line, remember not the hand that wrote it." Nightwish
Remember only what was written.
Go to the top of the page

+Quote Post
FireEyes
post Jan 18 2004, 10:05 PM
Post #22

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

imi cer scuze
dar nu l-am mai vazut
eram foarte obosit

l-am sters!
sper ca acum totul e ok si sa revenim la normalitate.

toate cele bune. :noroc:

--------------------

+Quote Post
andreic
post Feb 28 2004, 01:49 AM
Post #23

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 36

Manea este cantec de dragoste, cu o melodie taraganata, caracteristic poparelor orientale. Asta e explicatia DEX...

Deci Maneaua a aparut in Turcia cu mai multe sute de ani in urma si bineinteles, nu are nimic in comun cu cantecele de dragoste de genul "iti bab pumnu... te fac maciuca..." si alte "rahaturi" tipice romanesti.

Deci am putea spune ca manelistii au plagiat denumirea si au folosit-o la un gen de muzica "la misto", cu sunete puerile de sintetizator midi si vaicareli parca boceste cineva la tara... cam asta e in opinia mea "maneaua" originala... vorba aia, avem noi o democratie originala, de ce sa nu fie si o manea originala 8) (IMG:/laugh.gif)

Arta lipseste cu desavarsire... si nu poate contrazice nimeni asa ceva... caci este evident, asa cum afara se face ziua dupa noapte (IMG:/laugh.gif)

In schimb, muzica lautareasca adevarata e o forma de arta binevenita, unde avem traditie si e apreciata cu adevatat peste hotare.

+Quote Post
virus
post Feb 29 2004, 01:58 PM
Post #24

Member
**

From: Cluj-Napoca
Member No.: 11

Maneaua e un fel de cacofonie muzicala cantata de si pentru coloratzi...Anti-Manele 4 Life.... :zid: :jeez: :fuck: :voma:

--------------------
Time pays us only with a cold and silent grave.

+Quote Post
Catalin
post Mar 6 2004, 05:29 PM
Post #25

Advanced Member

From: UVT-Timisoara/Tg-Jiu
Member No.: 4

deci ... manele rules .. sunt cele mai bine vandute ... recunoasteti ???????????

--------------------
Bine a zis , cine a zis , cand a zis si ce a zis !

+Quote Post
andreic
post Mar 6 2004, 07:53 PM
Post #26

Member
**

Member No.: 36

Pai cacofoniile muzicale e normal sa fie tari intr-o tara unde intelectul e down... ce vroiai sa se vanda Bach sau Beethoven ? Aia e pentru altii... pentru aia care va conduc din umbra, adica elita ! (IMG:/tongue.gif)

Ei de exemplu, pot manipula opinia maselor cu manelele... e o mare afacere daca nu v-ati prins... cu vanzari record si tot show-ul...

Nu ai vazut si tu acum 2-3 ani cum isi facea reclama ratatul ala de Costi Ionita... ca cica a facut el contract cu o casa de discuri din Londra pe 10000 $ si alte minciuni care s-au dovedit ulterior... he he he, si ce credea lumea atunci... discuti pe forum, ca sunt tari manelele ca ala a facut mare contract... un fel de kaka-maca, teapa pentru fraeri sa cumpere 8)

+Quote Post
Guest_BLu3^babe_*
post Mar 6 2004, 08:41 PM
Post #27

Guests

Doamne..mergeam astazi pe strada si din intamplare am dat peste un afis(de fapt era un zid intreg) care era cu idiotzenia aia de Miss Piranda(yuck!!); m-a apucat un ras cand am vazut ce nume aveau si mai ales cum aratau "invitatii" care au cantat..imi amintesc doar cateva gen florin salam, the gipsy nu-mai-stiu-cum band, fermecatorul whatever...aaa...si mai nou si baiatu` ala d 12 ani parca ...copilul de aur(loool)
Dupa nume si dupa cum arata ar trebui sa fi dus putzin ca sa nu-ti dai seama cat de low e calitatea persoanelor mai sus mentionate(ca sa nu mai zic ca era pe afis si inconfundabilul Nicolae Guta, care trebuie sa recunoasteti ca are o freza...saracu` (IMG:/laugh.gif) ) ...

concluzia: "manele rules" ????

raspundeti voi la intrebarea asta :wink:

+Quote Post
Catalin
post Mar 7 2004, 12:25 PM
Post #28

Advanced Member

o avea Guta o freza dar canta bine si e destul de ascultat ...

--------------------

+Quote Post
Guest_BLu3^babe_*
post Mar 7 2004, 02:52 PM
Post #29

Guests

daa..canta foarte bine..lol..pai ai mai auzit tu tzigan care sa nu cante bine ? :roll: hehe...a fost o perioada cand vroiai sa te uiti la ceva k-lumea la tv si dadeai numai pe talk-show-uri cu guta si adrian...macar adrian se mai exprima si el...da` guta nu stie sa lege o fraza ...se uita pe pereti cand vorbeste lol, si acum o sa zici ca nu conteaza..el tot canta fooartee bine..cu nimic nu se deosebesc manelele intre ele..they r all the same! aa..in afara de alea cu influentze house(loooooool)

+Quote Post
Catalin
post Mar 8 2004, 05:22 PM
Post #30

Advanced Member

bine ca sunt ... eu le ascult .. potzi sa zici orice despre ele .. la mine in Oltenia sunt super ascultate si iti zic ca mai bine intra un pahar de vin pe o manea de te unge pe suflet decat sa ma imbat pe house .. nu are farmec pe house !!!

--------------------

+Quote Post
Guest_BLu3^babe_*
post Mar 8 2004, 07:44 PM
Post #31

Guests

normal ca sunt ascultate in Oltenia...crezi ca nu stiu cum e? :wink: am si yo rude prin Tg. Jiu si stiu k se asculta...

p.s: nici mie nu-mi place house-ul (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
Catalin
post Mar 11 2004, 04:49 PM
Post #32

Advanced Member

mi`e imi plac ca pe ele ca crescut .. dar ascult si alte genuri , house , tehno , hip hop ... dar la mine in orash maneaua e la putere ... nu e chef fara manele (IMG:/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post Mar 11 2004, 05:50 PM
Post #33

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Parca imi si aduc aminte de ultima disputa dintre vali si Copilul, .....
Ce m-am mai distrat pe seama "coroanei"! (IMG:/laugh.gif)
Si nu pot sa uit dedicatia lui Vali in care spunea cam asa:

<"Tzin sa multumesc cu aceasta ocazie tuturor celor care ma iubesc, si chiar si celor care nu ma iubeste!>

Eu ca eu (la gramatica) dar el .... merita coroana! (IMG:/laugh.gif)

rectific, era vb de gutza , nu vali! Defapt tot un rom iese!

+Quote Post
skullpder
post Mar 11 2004, 06:21 PM
Post #34

Member
**

Member No.: 111

Maneaua este un gen muzical nu foarte complex, relativ mediocru, shi ushor de acceptat de majoritatea. Daca mai bagi shi celebrele stereotipuri gen "arunc cu banii", "ma vor femeile", "sa moara dusmanii", etc etc succesul unui astfel de melodii este garantat.
Am tovarashi care asculta in general numai manele. Treaba lor, fiecare asculta ce vrea. Insa eu de regula evit localurile care impun acest gen de muzica, iar daca e sa dau vreu chef, poa' sa vina shi-n genunchi la mine, io' nu pun asha ceva la mine-n casa.

--------------------
Cind oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei, se imita unul pe altul.

+Quote Post
Emilian
post Mar 11 2004, 07:26 PM
Post #35

Member
**

From: Bucharest
Member No.: 6

Io am avut o gramada de cereri sa downloadez manele si sa le pun pe CD pentru unii vecini din zona, chiar si de la colegi si le-am refuzat categoric cererile desi s-au rugat la mine cu cerul si cu pamantul dar la mine in sistem nu exista si nici nu va exista pic de manea.
Sa le asculte fiecare numai sa nu ma polueze cu acest gen de "muzica", dar din pacate tuturor le place sa puna combina la maxim ca si cum ar fi la tzara si nu l-ar auzi nimeni...

Toate cele bune !

+Quote Post
marius
post Mar 12 2004, 06:36 AM
Post #36

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

ah,
rectific,
In postarea cu coroana,....era vb de Gutza nu de Vali, dar defapt ....tot un rom iese! (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
Catalin
post Mar 13 2004, 02:55 PM
Post #37

Advanced Member

(IMG:/smile.gif) ) dar nu a fost corect cu coroana pentru ca Adrian a castigat la voturi ... (IMG:/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
Light}{
post Mar 18 2004, 10:32 AM
Post #38

Member
**

From: undeva pe soare
Member No.: 139

e dreptul fiecaruia sa asculte ce are kef.. manelele sunt si vor fi un produs cu mare priza la public.. si e f simplu motivul pt care se intampla acest lucru... sunt fff usor de retinut si "digerat" si ating fix problemele omului de rand.. ba k mi-e dor de tine, ba k m-a lasat iubita, ba k ma insala prietenii ba k grea e viata.
bine akm cea mai mare parte a manelelor sunt de-a dreptul patetice pt k au niste versuri groaznice dar nah.. sunt si cateva melodii dragutze

in tot acest fenomen nu e de condamnat muzica ci mai degraba casele de productie.. care permit lansarea pe piata a materialelor de acest gen in nestire. nu demult era copchilu de platina la stiri si in timpul unui raid prin pietze p l standurile ce comercializeaza materiale audio el afirma k nici nu mia stie cate piese a scos si cate albume.. ba mai mult akm lucreaza la al 3-lea album dar albumul nr 2 inca nu e gata :roll: dumnezeuleeeeeeeeeee.. dar nah.. tiganul are bani si romanul are NEVOIE de bani si iote promovarea tuturor gunoaielor

asta cu regele si imparatul si mai stiu eu ce mi se par de-a dreptul exagerate si penibilesi chiar inutile.. pt k pe cine intrebi de manele primul nume care va fi rostit va fiu in mod clar cel al lui adrian.. in fine a fost un circ de prost gust
eu de felul meu ascult cu totul alt gen de muzica dar nu voi nega k sunt si cateva manele care imi plac

inca ceva: treaba asta cu manelele este la fel k si cu masturbarea: toti o fac dar numai 10 % recunosc

--------------------
ai incredere in timp si soare

+Quote Post
alexstef
post Jan 6 2005, 06:50 PM
Post #39

Member
**

From: home sweet home
Member No.: 582

parerea mea este ca manelele&co nu merita si nu trebuie ascultate

+Quote Post
andreicx
post Jan 6 2005, 07:20 PM
Post #40

Member
**

From: Stergeti contul acesta pls.
Member No.: 574

Asta cam asa este... e balast (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th November 2019 - 10:47 AM