IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Ce este dragostea?
zozolina
post Nov 8 2003, 09:59 PM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: London
Member No.: 67

Ma intreb daca v-ati pus vreodata intrebarea asta si ce raspuns ati gasit. Nu ma refer la siropurile alea din filmele americane cu "I love u! Marry me!" si cu "butterfly's in mt stomach".

Cum definesti dragostea? De unde stii ca iubesti? Care e ptr tine diferentsa intre a fi indragosti si a iubi? Exista o diferentsa?

--------------------
indifference - it takes 43 muscles to frown and 17 to smile, but it doesn't take any to just sit there with a dumb look on your face
Go to the top of the page

+Quote Post
marius
post Nov 9 2003, 05:54 PM
Post #2

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

dragostea e ...... aceea adrenalina care exista in sufletele noastre, e aceea anormala reflectie a naturii noastre in pers. sau locul iubit!
Nu stiu daca o putem defini cu totii intr-un acelasi inteles( fiecare cu sufletul sau), dar aparitia dragostei, nu este anuntata, si de aceea , uneori, ne dam seama de ea , ..... la urma!
Diferenta dintre a fi indragostit si a iubi , se simte atunci cand iubesti cu totul alta pers fatza de cea de care esti indragostit! Logic, nu ?
Sigur ca exista dif. mai ales atunci cand vb despre dragoste fizica, conditionata si nu doar de cea sufleteasca! Depinde de aprofunzimea relatiei, si reciprocitatea dintre cupluri, caci dragostea nu se poate intretine doar dintrun singur sens!

+Quote Post
zozolina
post Nov 10 2003, 06:47 PM
Post #3

Advanced Member

From: London
Member No.: 67

deci practic ptr tine dragostea e conditionata de ceva.. si a fi indragostit nu inseamna a iubi, poti numai iubi alta persoana de cea de care esti indragostit?!

--------------------
indifference - it takes 43 muscles to frown and 17 to smile, but it doesn't take any to just sit there with a dumb look on your face

+Quote Post
marius
post Nov 11 2003, 08:17 AM
Post #4

Senior Member

Sigur!
Tzi s-a intamplat sa iubesti 2 persoane concomitent? Sa ajungi in situatia echivalenta bigamiei?
Binenteles ca e conditionata de ceva anume .... si mai ales in cazul in care tu iubesti pers care de fapt nu are aceleasi sentimente ca tine!
Cazul bigamiei este f raspandit in zilele noastre, si nu de putine ori, subiectii au fost incapabili de a lua o decizie, deoarece sentimentele erau aceleasi fatza de persoanele iubite!
Suna ca o telenovela, stiu!
A fi indragostit(a) pe bune, deja mi se pare a ......
Mda , sunt de acord dar parca totusi seamana a ........

+Quote Post
Shewanna
post Nov 24 2003, 05:40 PM
Post #5

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

iubirea....hmm...ceva derutant de placut si semnificativ de dureros in acelasi timp...oricum...e general valabila chestia ca inghiti multe cand iubesti! si nu numai baietii fac asta..femeile inghit mult mai multe...mai ales cele casatorite...ia incercati sa va intrebati mamele cate au inghitit ele de-alungul timpului?
o femeie iarta mai usor...dar de ex. cand un barbat a alfat de consoarta ca l-a inselat.....este posibil sa iasa ceva grav..uneori dupa cum ati vazut s-a ajuns si la crime.. pe cand o femeie...daca afla..uneori nici nu mai baga in seama, alteori este si ea capabila de crima..dar iarta mult mai usor decat un barbat...si asta nu este numai parerea mea

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
marius
post Nov 24 2003, 06:10 PM
Post #6

Senior Member

In cazul asta, mie imi suna a provocare la razvratire (IMG:/laugh.gif)
Cred ca trebuie sa ma trec la islam, decayt sa dau peste vreo vreo gaina care canta Cucurigu! :twisted:

+Quote Post
micul_taoist
post Jan 2 2004, 08:55 AM
Post #7

Member
**

Member No.: 121

dragostea este un dar facut omului. un dar foarte bun, care, daca nu e cultivat... se consuma.
dragostea e o floare. in fiecare zi surade in inima ta, spune-i ca o iubesti. iubeste-te pe tine insuti (paradoxal, putini oameni o fac cu adevarat) apoi iti va veni foarte usor sa iubesti pe altul...
daca iti poti iubi parintii in mod neconditionat, se chiama ca stii sa iubesti - zice un prvb.

+Quote Post
adder
post Jan 2 2004, 01:54 PM
Post #8

Member
**

Member No.: 123

dragostea e un sentiment al naibii de ciudat; as fi tentata sa spun ca e doar o iluzie, o farsa urata pe care ne-o joaca hormonii. din pacate, de multe ori chiar asa este.
mi s-a intamplat sa cunosc multi oameni care desi erau incompatibili, si o recunoasteau chiar ei, stateau impreuna, pe motiv ca le era frica de singuratate. sau cazuri opuse, cand cei doi erau compatibili, parca ar fi vorba de grupe de sange :? , si totusi nu se intelegeau.

parerea mea e ca cel mai bine este cand esti cu cineva si esti in stare sa nu pui suflet, ca sa nu te arzi. a nu se intelege ca am mentalitate de bitch, dar acesta e singurul fel prin care te poti feri de durerea refuzului, a dezamagirii, etc.
si inca ceva: aparentele inseala.

--------------------
never care for what they say,/never care for games they play,/never care for what they do,/never care for what they know.

+Quote Post
Shewanna
post Jan 2 2004, 03:12 PM
Post #9

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Of, ce bine ar fi sa nu ne implicam! Adica mai mult o ushoara neimplicare, sa fi putzin detasat de LOVE (IMG:/smile.gif) asa itzi raman si nervii implacabili..

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
Hera17
post Jan 2 2004, 08:46 PM
Post #10

Member
**

Member No.: 109

ce e ptr mine dragostea?cel mai mijto lucru de pe lume..hormonii ne joaca feste,cam cum a zis adder,asa e..la *aparentele insala*,depinde...iubirea,fenomen care in jurul caruia NOI TOTI ne plimbam si nu putem sa o infrangem..ne ia mintile,ne face sa fim mai mult sau mai putin dependenti de persoana iubita..ne face sa fim parca mai buni si in acelasi timp sa fim mai egoisti decat eram inainte..si nu imi spuneti voi mie ca nu sunteti egoist,ptr ca este practic imposibil mai ales in lumea asta atat de rea si indiferenta.Cred ca dragostea este cel mai frumos lucru si cele mai mijto feelings pe care ni le-a daruit tatal ceresc..cel putin asa cred yo! insa mi-e teama ca ,candva,iubirea fata de o anumita persoana se va stinge incet,lent dar sigur!mi-e frica sa nu devina obijnuinta sau rutina..ma rog...

kis ya all,guys,ures Hera

THE THINGS IM GONNA DO 4 MY COUNTRY

--------------------
THE THINGS I"M GONNA DO FOR MY COUNTRY

+Quote Post
sheptarul
post Jan 2 2004, 10:26 PM
Post #11

Member
**

Member No.: 127

Uite ca tot de teme d-astea sunt atras.... (IMG:/smile.gif) )....asa ca.....
Dragostea e un sentiment...simplu, nu??....smecheria e ca dintre sentimente, dragostea si opusul ei ura sunt cele mai puternice..... Nu cred ca are rost sa incep sa filosofez aiurea pe aceasta tema....deci zis simplu...exista mai multe tipuri de dragoste....iar dragostea si ura sunt singurele lucruri care tin doar de suflet, nu pot fi conditionate (a zis bine ala....love is blind)...si probabil ca fara el nu ne-am da seama ca avem un suflet (nu confundati cu ratiunea).....
P.S> Totusi, la noi prea se exagereaza cu telenovelele astea....si avem tendinta sa dramatizam...mai bine sa keep it real...ca oricum inima va alege ce-i place

--------------------
Capu' sus si privirea dreapta....niciodata in viata nu stii ce te asteapta

+Quote Post
micul_taoist
post Jan 3 2004, 10:20 AM
Post #12

Member
**

despre implicare, un picutz:

e adevarat ca doare, dar stii ce? daca doare inseamna ca esti vie ! e cel mai sigur semn ca nu visezi ... esti vie.

si apoi, daca astepti sa primesti mai mult decat oferi, da, se poate intimpla odata, de doua ori. insa in general asta e o iluzie.

iubeste-te pe tine, apoi iubeste pe celalalt/cealalta fara sa uiti ca trebuie sa te iubesti si pe tine.
daca uiti sa te iubesti, relatia e condamnata...

astea sunt de fapt statistici referitoare la relatia de cuplu. micul meu serviciu a fost sa il traduc in cuvinte.

+Quote Post
sheptarul
post Jan 4 2004, 12:11 AM
Post #13

Member
**

Pt adder si restu lumii...am raspuns la alt topic la aceasta intrebare...so please read there....

--------------------

+Quote Post
Hera17
post Jan 4 2004, 09:43 PM
Post #14

Member
**

Member No.: 109

asa e micul_taoist...e bine ce spui si chiar asa e..
apreciez gandirea ta...
dar de ce sa doara totusi atat de tare incat simti ca mori??

--------------------
THE THINGS I"M GONNA DO FOR MY COUNTRY

+Quote Post
Hitman
post Jan 5 2004, 01:13 AM
Post #15

Member
**

From: Romania
Member No.: 101

M-am tot gandit azi, cand am dat de topicul asta.
Ce e DRAGOSTEA ?
Am norocul sa fiu indragostit. Tine starea asta de aproape 17 luni si va tine si in continuare. Dar asta e cu totul alta poveste ...
Ce este dragostea ? Asa cum am spus, m-am tot gandit. Nu am raspuns. Nu stiu de ce, in general ma exprim foarte bine, dar oricat de mult am incercat, nu am reusit sa exprim in cuvinte ce simt ... nu am cuvinte sa exprim dragostea pe care o port femeii pe care o iubesc si care ma iubeste, tot ce pot spune e ca o iubesc ca un nebun.
S-ar fi incadrat si la "Declaratii de dragoste" ce am scris.

--------------------
"If you read this line, remember not the hand that wrote it." Nightwish
Remember only what was written.

+Quote Post
skullpder
post Jan 5 2004, 07:09 AM
Post #16

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 111

Ce este dragostea? greu de spus. De mult timp ma tot roade o chestiune. Care e rostul vietzii? De ce traim? Sa aiba cumva aceste trei intrebari un raspuns unic?

--------------------
Cind oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei, se imita unul pe altul.

+Quote Post
micul_taoist
post Jan 5 2004, 08:35 AM
Post #17

Member
**

hera, trebuie sa intelegem ca emotiile pe care le avem ne afecteaza starea fizica si cea mentala. de exemplu, in situatia pe care o descrii organele interne sunt supraincalzite. in special inima.
si eu am patit-o.
am gasit o carte, TRANSFORMAREA STRESS-ULUI IN VITALITATE, autor Mantak Chia. Aceasta persoana sustine ( si experientele celor care au practicat demonstreaza) ca emotiile negative, care ne dau atita bataie de cap, pot fi transformate in putere, in iubire, in inteligenta-intelepciune. Are acolo cateva metode foarte simpatice... sper ca iti va fi de folos.

+Quote Post
adder
post Jan 11 2004, 03:49 PM
Post #18

Member
**

Member No.: 123

bun, deci putem transforma aceste emotii negative trezite de dragoste in ceva pozitiv. putem sa trecem peste esecuri, sa schimbam bara de directie si sa le transformam in premisa unei victorii. totusi, cu toate tehnicile antice sau nu, cu toata gandirea pozitiva pe care o inspiri tu, micule_taoist, nu ai sa poti inlatura niciodata omplet gustul amar pe care ti-l lasa cineva. mai ales dupa ce descoperi ca persona in cauza este cu totul altfel decat credeai.
durerea se pastreaza in suflet; sub o forma sau alta, suferinta ramane... la fel si amintirile. impotriva lor, ce leac ai, micule_taoist?
ar fi frumos daca am putea spune la revedere si apoi sa trecem peste...

--------------------
never care for what they say,/never care for games they play,/never care for what they do,/never care for what they know.

+Quote Post
sheptarul
post Jan 11 2004, 09:53 PM
Post #19

Member
**

Micule_taoist.....ceea ce zici in legatura cu sentimentele e posibila cat de cat...dar pt asta trebuie sa fii in stare sa te detasezi de tine....si e fff greu...
Acu vreau sa te contrazic cu altceva.....zici bine ca mai intai trebuie sa te iubesti pe tine....pentru ca astfel te cunosti si-ti dai seama ce vrei...dar pt a putea iubi trebuie sa fii in stare sa pui persoana cealalta peste tine (nu va ganditi la prostii) (IMG:/smile.gif) )

--------------------

+Quote Post
Monalisa
post Jan 11 2004, 10:21 PM
Post #20

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 135

O posibila definitie a dragostei....
,, Ce bine ca esti, ce mirare ca sunt!......Ce bine ca suntem!" scria delicatul Nichita Stanescu. Cred ca este una dintre cele mai frumoase si mai adinci declaratii de dragoste.
Ce este de fapt dragostea?
Dragostea este sentimentul suprem si de aceea terebuie sa se intemeieze si sa se alimenteze din cugetari adinci. Mai cred ca dragostea dintre doua persoane nu trebuie niciodata golita de poezie . Cel care face o declaratie de dragoste, de admiratie este mereu inspirat, este de fapt un poet. Impreuna cu acest sentiment al dragostei putem calatori pina la marginile timpului si ale mortii.
Euripide spunea: ,, dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt. Dragostea nu trebuie sa priveasca cu ochii, ci cu mintea"..
Poate sunt eu prea visatoare... (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Zambeste, maine poate fi mai rau!

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st November 2019 - 06:15 AM