IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Haine originale
CrYsSu`
post Aug 30 2008, 07:26 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Oraselul de langa mare`:X
Member No.: 13,619

Sa fim sinceri...in zilele de astazi au aparut o gramada de chinezisme care imita marfa originala. Cum putem deosebii imbracamintea/incaltamintea originala de celelalte chiar daca au aman2 semnul Nike sau Puma sau mai stiu eu care :-@.? Sa zicem ca nu am fost in magazinul respectiv sa vedem cat au costat sau ce fel de magazin era `!
Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic`: (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 30 2008, 09:33 AM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Draga mea micutza(care inca mai tine la chestii d-astea (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) am sa fiu cat se poate de sincera cu tine. Ciurucuri aka chinezisme marca Nike/Puma/Kenvelo poti cumpara chiar de la ei din magazine egal ca au eticheta originala. Ca asa stau lucrurile pe la noi prin tara. Mi-am luat si eu portia mea de tepe.
In fond asta platesti ETICHETA. Haine de firma poti numi un Armani care si-a pastrat inca reputatia pe aici si magazinele sunt de inalta clasa, si in general magazinele caselor de moda de pe la noi. Vrei ceva dragut, tineresc si de buna calitate (chiar si chestii sport) incearca House of Art si Tina R. Care au si preturi acceptabile. Restul sunt vax! Prefer sa dau ceva mai multi bani la un magazin ''exclusivist'' de pe Calea Victoriei pt un echipament sport pe care il pot pastra cat mai mult decat sa merg la Puma sau Kenvelo si sa-mi iau tzeapa pe niste preturi care nu se justifica.
Plus de asta ai sa remarci ca in timp vei invata sa simti materialele. Ai sa te inveti sa deosebesti un bumbac 100% de un bumbac cu licra (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
CrYsSu`
post Aug 30 2008, 12:29 PM
Post #3

Advanced Member

Ok am inteles. Dar ... nu am intrebat de unde se pot cumpara haine originale (asta pot s`o intreb si pe mama, matusha , prietena etc etc ) . In fine...deci din cate am inteles , nu prea le putem deosebi pe cele originale de chinezisme (in caz de vorbim despre cunoscutele firme Nike/Puma/Kenvelo/Adiddas )

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 30 2008, 01:07 PM
Post #4

Tra la la

sa stii ca eu nu incerc sa fac pe ''baba batrana'' cu tine acum, nu ma intelege gresit (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Nu trebuie sa iei de bun 100% ce spun eu! Este numai o parere dam? (IMG:style_emoticons/default/air_kiss.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
CrYsSu`
post Aug 30 2008, 01:18 PM
Post #5

Advanced Member

Nu am zis ca faci pe baba batrana =)) dar mi`ai zis niste chestii de care nu am intrebat..dar totusi..bine ca mi`ai zis..ca sa stiu...adica` multumesc pt ce mi`ai spus.. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 24 2008, 06:42 PM
Post #6

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Hai sa va povestesc eu ceva, este foarte rar sa gasesti marci de mass productie facute in tzara de origine. Pentru ca este cerinta asha de mare la aceste marci, companiile contracteaza tari ca, scuzati cacofonia, China sau Thailand pentru ca platesc mult mai putin pentru fabricarea acestor produse. Acuma chiar daca mergi la un magazin care nu vinde altceva decat Puma, o sa gasesti ca majoritatea articolelor sunt facute in China la fel cu Nike shi asta nu e valabil doar in Romania. Marcile acestea sunt populare shi accesibile oricarei trepte sociale, nu mai sunt ceva care te pune intr-o clasa aparte. Pentru asta, o sa trebuiasca sa cumperi Gucci, Burberry, Giorgia Armani etc.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 24 2008, 06:52 PM
Post #7

Can't touch this!

Noh JJ abea am cetit ce ai scris shi tu...of, of, oi fi shi eu baba. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 25 2008, 10:07 AM
Post #8

Tra la la

Ne-a mai facut unul pe aici babe (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Mare chestie.
Nope, nu sunetem babe, suntem numai niste gagici faine, fara fite si complet rationale in ceea ce priveste moda din ziua de azi. Cu alte cuvinte, stim sa ne alegem tzoalele astfel incat sa nu riscam sa ramanem in coorul gol pe strada pt ca ni s-au rupt blugii (IMG:style_emoticons/default/brunette.gif)

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 25 2008, 08:48 PM
Post #9

Can't touch this!

Nici nu e vorba de aia, ce nu se intelege e faptul ca lucrurile de marca sunt faute in China dinadins direct de marca.

Eu una nu ma imbrac cu lucruri de marca in afara de adidasi care trebuie sa fie Puma, in rest cumpar lucruri care sunt facute cu gust shi de calitate chiar daca nu sunt de cunoscuti designers, chestia e ca sunt lucruri mai rare, nu arata ca o uniforma pentru ca toata lumea poarta acelasi lucru de la mall shi sunt facute in Italia, USA, India shi am gasit shi lucruri facute in Romania. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Romania nu este singura piatza unde se vand lucruri de marca facute in China, este la fel in intreaga lume pentru ca spre exemplu firma Nike a facut contract in China sa fabrice marca lor shi nu numai adidashi dar shi accesories cum ar fi ochelari de soare, treninguri, echipament sportiv etc

SO nu este un magazin anume unde se vand lucruri originale facute de Nike. Toate lucrurile facute de Nike sunt originale, original facute in China

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th June 2019 - 02:37 AM