IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
Ce mai citim, sau mai bine zis....mai citim?
Majin
post Oct 12 2005, 08:35 PM
Post #81

Advanced Member

Group: Members
From: << Look above you ! >>
Member No.: 724

offtopic: anne-neechsan...pe uned saio disparut?!!!?wellcome back my love !
on topic..am inceput sa citesc prima catrte din lort...am terminat akum silmarilionul !
ja ne!

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>
Go to the top of the page

+Quote Post
nicky
post Oct 12 2005, 10:32 PM
Post #82

traficant de vise

From: Ploiesti
Member No.: 1,756

"Calatoria lui Niels Holgerson in Suedia " , hihihi .

--------------------
La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
Shewanna
post Oct 13 2005, 07:44 PM
Post #83

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

nicky : "Hihihi !! Mey , acu ce sa spun ?Sa pregatesti caramizile?Mie mi-a placut romana .Imi placea poezia .Imi placea Eminescu , Camil Petrescu ,Imi placea Creanga , Caragiale si multi altii .Mi-au placut povestirile lui Sadoveanu , Agarbiceanu ..."

Pai cum sa arunc cu caramizi, mey? :flowers1: Si mie mi-a placut mult de tot romana, aveam un profesor de romana atat de exigent (era faimos in tot judetul (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/rolleyes.gif) ), incat nu ierta pe nimeni. Nici macar basmul "Povestea lui Harap Alb" nu era scuza. Ne verifica din fiecare lectura, fara exceptie si pe-atunci il uram din tot sufletul (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/tongue.gif)
Intotdeauna am iubit Ciresarii, "O viata d om" de Nico Iorga :wink: Altele ar mai fi "Caderea Constantinopolului", cartile scrie se Preda (in afara de al doilea volul din Morometii care nu era pe gustul meu) si in mod special "Delirul: si "Viata ca o prada";
"Adam si Eva" si "ION" ambele :ciufu:
"Nunta in cer" iarasi mi-a placut si am citit-o intr-o singura zi la vremea respectiva. "Sharpele", "Lumina ce se stinge", "Maytrei", "La umbra unui crin". Mi-a placut "La tiganci" desi e cam scurta si de la atata dezbatere la scoala mi s-a aplecat! Am mai citit cateva dar din motive de senilitate acum nu le pot reproduce (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/sorry.gif)
De Camil Petrescu am citit doar Patul lui Procust si prma parte din "Ultima (...)"
Sunt bune si cartile lui Stancu, "Padurea nebuna" si "Jocul cu moartea" dar nu m-au marcat in mod special.
Aaaaa, cum as putea uita "Romanul adolescentului miop" :wink: si "Isabel si apele diavolului" .
Si ar mai fi (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/ohyeah.gif)
Imi place si Cartarescu, in special "Orbitor", "Nostalgia", "Travesti", "Gmenii", cateva poezii, iar in curand sper sa apuc sa ctesc in intregime si "De ce iubim femeile"

Ce spui despre literatura romana contemporana? :ranjet: Carti despre "sex&drugs" gen Pizdet si Letopizdet sau "Muzici si faze" (parca asa se numeste) in care este descrisa cu mare maiestrie un concurs de aruncare cu sp4rma, cat si 2 violuri. Cumva, cartile atsea toate mi se par o imitatie nereusita dupa Lolita.

Deocamdata imi place personajul din Piansita (IMG:http://www.geocities.com/redfoxxyfox/mwah1.gif) [/img]

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
Shewanna
post Oct 13 2005, 09:31 PM
Post #84

Advanced Member

Carti de psihanaliza as adauga Jean Cournut "De ce se tem barbatii de femei" si "Tentatia inocentei" acum am uitat numele autorului, tot din motive de senilitate :ranjet:

--------------------

+Quote Post
nicky
post Oct 15 2005, 08:39 AM
Post #85

traficant de vise

From: Ploiesti
Member No.: 1,756

Nu prea imi place literatura care ( cica ) se scrie acum .Este o imitatie de prost gust a ce s-a scris mai inainte .

--------------------
La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
Shewanna
post Oct 16 2005, 08:06 PM
Post #86

Advanced Member

Se mai baga careva la "Pianista"?

--------------------

+Quote Post
Shewanna
post Oct 17 2005, 08:58 PM
Post #87

Advanced Member

Am terminat de citit cartea, cu mici ezitari.
"Calmul dinaintea furtunii", zicala ce se potriveste ca o manusa intregii carti. Sau momentul de dinaintea izbucnirii unei nebunii.
O are in prim-plan pe Erika Kohut, inapta pentru viata, femeie nemaritata in varsta de 35 de ani (profesoara la Conservator) si descrie relatia, aparent banala, dintre mama-fiica, o relatie maladiva, un amestec de iubire posesiva (impart acelasi pat care este si "patul conjugal"), frustrari, ura si ambiguitati de unde si o traire si o exprimare violenta si perversa a sexualitatii care culmeaza cu o automutilare si cu o scrisoare in care descrie un ritual sado-masochist atunci cand un elev se indragoseste de ea.
Mi-a lasat un gust amar si este o carte neobisnuita.

--------------------

+Quote Post
Shewanna
post Oct 17 2005, 09:19 PM
Post #88

Advanced Member

A citit cineva ceva de Marchizul de Sade? :wink:

--------------------

+Quote Post
Shewanna
post Oct 18 2005, 06:24 PM
Post #89

Advanced Member

Hi hi, sunt iarasi eu, in my lonely place, unde doar EU vorbesc. (IMG:/laugh.gif) (cu mine insami bine'nteles :wink: )
M-am oprit sa va spun ca Joanna si eu am inceput sa citim "De ce iubim femeile" de Cartarescu.

--------------------

+Quote Post
denysa
post Oct 19 2005, 05:09 AM
Post #90

Member
**

Member No.: 1,829

Eu am reinceput sa citesc Moara cu noroc (IMG:/smile.gif) I like it, man :woot_jump:

+Quote Post
Riverdance
post Oct 19 2005, 07:58 AM
Post #91

Member
**

Member No.: 685

Hm, ultima care de 'literatura' a fost 'Dreptul Admindistrativ', prin care se justifica necesitatea birocratiei, etc.

O alta carte de 'literatura', 'Elemente de geografie politica si economica' .... un fel d emanul de geografie-politica si geo-politica.

Mi-am mai bagat nasul si prin 'Dreptul procesual civil' ... ca sa vad ce trebuie s afac in caz ca ma cheama careva la un proces ..:-)

L-am gasit si pe John Grisham cu noul sau 'roman, 'The Broker' ... interesant, acelasi stil.

Acum, cu ochhi bine 'infipti' in 'Politici economice din secolul XIX' .... un fel de analiza a teoriilor politice-economice, cu o atentie speciala fata de rolul Statului in economie.

Mi-e dor de Caragiale, Rebreanu si Sadoveanu.

Oh, am re-citit de curand niste poezi a lui Sorescuplus poezia lui BhD , 'Zburatorul' .... superba!

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
Shewanna
post Oct 19 2005, 01:31 PM
Post #92

Advanced Member

TU cu asemenea carti? :shock: UGH. :shock: Da, chiar ma gandeam, ce ma fac eu cand si eu va trebui sa bag nasu prin ele, acum ca-s asa "prinsa" de ceva vreme de literatura (IMG:/laugh.gif) si nu pot sa citesc altceva.
Am terminat de citit Cartarescu. Am citit cartea pe nerasuflate.
SINCER :ranjet: mai bine se tinea de promisiune si scotea ultimul volum din trilogia Orbitor (pe care oricum o astept din liceu si nu mai vrea sa apara) decat sa fi scos "De ce iubim..."
Nu mi-a displacut, dar nici nu m-a uluit cu nimic. Dupa ce ai ajuns sa citesti Orbitor (amandoua), Travesti, Gemenii, Nostalgia, cred ca te astepti la eva mai mult :wink: (Levantul nu ma incumet sa citesc fi'ndca consider ca nu am cunostiintele necesare despre istoria poeziei romanesti ca sa inteleg cartea, si nu imi place sa citesc doar ca sa ma aflu in treaba)
O cartcica usor de citit, relaxanta, chiar am ras pe alocuri (da, acolo cu oitza si cu tebecistul)
Dezamagire mare pentru cei care se asteapta la vreo reteta minune sau la vreun tratat de filozofie ori de psihologie (care sa trateze motivele pentru care un barbat s-ar indragosti de o femeie) caci cartea contine povestiri cu tenta autobiografica despre femeile din viata scriitorului.
Uhm, o carte dragutica sh-atat. :wink:

--------------------

+Quote Post
Riverdance
post Oct 19 2005, 09:28 PM
Post #93

Member
**

Chiar nu am citi nimic de Cartarescu, (se) merita?

Si eu cand studiez, sau cand mai studiam imi laum 2-3 zile pe semstru siina cele zile ceteam doar leteratura: frantuza, italiana, germana.

Recomand deasemenea din leteratura irlandeza, pe langa un Guiness aspru si rece, cartile lui James Joyce ( Dubliners, A Portrait of the Artist as a Young Man si capodopera lui, Ulysses - greoaie).

Nu are nevoie de nici o prezentare, Oscar Wilde - dar de citit indeosebi comediile lui ( stil ironic, anglo-saxon, cinic) : Lady Windermere's Fan, The Importance of Being Earnest, An Ideal Husband si A Woman of No Importance.

Daca puteti cititi-l in engleza: spectacolul e asigurat, inteligenta si critica lui Oscar W fata de ipocrizia si formalismul soc. anglo-sax e la tot pasul.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Shewanna
post Oct 20 2005, 04:53 PM
Post #94

Advanced Member

Thanks pentru sugestii :wink: Abia astept sa termin cartea ce o citesc acuma (m-am bagat la "Castelul" de Kafka) si o sa le incerc pe cele spuse de tine.
Orbitor mi-a placut, poti incerca sa citesti catevapagini, sa vezi daca iti place stilul.

--------------------

+Quote Post
Riverdance
post Oct 20 2005, 08:19 PM
Post #95

Member
**

Idem si igen. Am sa incerc 'orbitor'. E fain Kafka, dar greoi, baroc, plin de elucubrati, psiho.

Dupa ani de zile as vrea sa incerc sa-l citesc mai serios si pe Kundera, abia astept .... cine stie sa stea prin preajma sa vorbim! Danke!

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Riverdance
post Oct 21 2005, 09:10 PM
Post #96

Member
**

Shewa, cand poti si ai timp incearca Milan Kundera ... poate l-ai citi deja. Oricum cred ca iti va placea stilul sau de-a scrie si 'filosofa'.

Insuportabila uşurătate a fiinţei

Cartea r?sului şi a uitării

Valsul de adio

Identitatea

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Shewanna
post Oct 22 2005, 04:24 PM
Post #97

Advanced Member

Acum citesc The egyptian book of the Dead (IMG:/laugh.gif) :shades: :smoke:
De Kundera nu am auzit, dar daca o gasesc, am sa-l incerc :okay:

Chiar azi am stat sa ma gandesc, va vine sa credeti ca eu nu am citit nimic de Coelho? :shock: Asa ceva nu se mai poate.. in epoca asta in care toate coafezele sunt cu Coelho in mana si il idolatrizeaza ca pe personajele din telenovela :inlove: (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Shewanna
post Oct 24 2005, 05:26 PM
Post #98

Advanced Member

Vroiam sa ii intreb pe cei care au cetit, ce parere le-a facut Procesul de F. Kafka? Asa de curioasa.

--------------------

+Quote Post
Shewanna
post Nov 24 2005, 07:12 AM
Post #99

Advanced Member

Asa, si acum ca tot am dezbatut sub'ectu de mai sus in celalalt thred, haidati sa va spun ca acum m-am apucat de "Fata cu cercel de perla" scrisa de Tracy Cavalier si care e foarte foarte dragutza pana unde am citit eu. Va povestesc mai multe cand termin :wink:

--------------------

+Quote Post
Shewanna
post Nov 26 2005, 11:50 AM
Post #100

Advanced Member

Recitesc Narcis si Gura-de-Aur

--------------------

+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th December 2019 - 01:17 PM