IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Aceste cuvinte care 'ne doare'
ValiSS
post Jul 11 2007, 07:32 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 890

Nu pot sa nu remarc calcarea in picioare a limbii romane ori de cate ori se posteaza pe un forum. Pare ca e absolut ultima grija a majoritatii. Si este atat de inestetic si de scarbos incat de multe ori se face lehamite.
Pe langa asta, incercarea de a atrage cuiva atentia asupra unei greseli duce de cele mai multe ori la raspunsuri de genul 'bine ca esti tu destept' sau 'hai sictir; tu ai timp sa stai pe net, eu ma grabesc'.
Abundenta de 'k', 'sh', 'lol', 'omfg' si altele arata tendinta de a adopta amalgamul asta in locul autocorectiei. Si ma intreb de ce, cata vreme sustii ca scrii romaneste.

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Jul 11 2007, 08:36 AM
Post #2

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

trist si foarte adevarat ce spui

e ceea ce se intampla in absolut orice alt segment al societatii noastre, valoarea cedeaza locul nonvalorii sub titlul de nou, moda etc etc

cei care scriu asa... ai exemplificat deja, nici macar nu-si pun problema ca e gresit, dar in mod sigur o fac gandind ca e... trendy (am scris bine? :wink: )

so, deocamdata nu cred ca se poate schimba ceva, fiind alegerea lor sa scrie asa si nu musai lipsa de la ora de gramatica (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 11 2007, 08:42 AM
Post #3

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Hop si eu!
Avand in vedere ca si eu am scapari de genul asta ....
Prima oara am remarcat ''k'' 'tz''-ul si ''lol'' in mesajele primite de la alti amici.... Atunci ma intrebam ce dumnezeu mai inseamna si asta :roll:
La intrebarea ''de unde aceste prescurtari'' raspunsul a fost cel dat de valiSS(printre altele) e mai scurt si mai rapid.
Greseala mea ca am ''adoptat'' si eu aceste metode - de care scapi destul de greu... uneori trebuie sa revin si sa ma corectez pt ca nici nu imi dau seama cand scriu k in loc de ''ok'' sau ''ca'' - asta e mai grav!

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Aneisse
post Jul 11 2007, 12:11 PM
Post #4

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

si eu folosesc si mi s-a mai atras atentia dar n-am sa ma conformez. e mai usor si mai rapid . nu e vorba de trendy aici ci de viteza.
apoi, nu cred ca cineva in real life , cand scrie ceva foloseste aceste "tehnici".

P.S. acuma ce-o sa faci Valiss, o sa ma critici si pentru americanisme?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
Iomis
post Jul 11 2007, 12:26 PM
Post #5

Member
**

Member No.: 4,813

Astea-s "americanisme"? Nu prea cred. Chestia e ca mie mi-ar lua mult mai mult timp sa ma gandesc cum sa folosesc k, si tz si etc decat sa scriu intreg. Iar multe mesaje unde abunda k-urile si prescurtarile de felul asta sunt foarte greoi de citit incat uneori renunt sa mai citesc.
Eu mai am o problema cu cei care nu stiu sa foloseasca ii-urile. (IMG:/smile.gif) )

+Quote Post
ValiSS
post Jul 11 2007, 12:43 PM
Post #6

Advanced Member

Member No.: 890

(Aneisse)
...
P.S. acuma ce-o sa faci Valiss, o sa ma critici si pentru americanisme?

Ei, iaca riscul de a spune niste chestii spunand totusi din start ca nu atingi pe nimeni. Nu, Ane, nu te critic PE TINE. In afara de 2-3 persoane in lumea asta, nimeni nu este atat de important pentru mine incat sa-l critic deschizand pentru el anume un topic. Intelege te rog ca nu de asta am deschis subiectul. Poate greseala a fost sa prevad ce va urma (IMG:/wink.gif) Dar e de inteles; fac parte din cei ce supara un pic in clipa in care sunt criticati, asa ca nu-i nici o noutate.
Iomis, iei tu paine cand vii acasa?

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
Iomis
post Jul 12 2007, 05:01 AM
Post #7

Member
**

Member No.: 4,813

Valiss draga. Ia-ti paine singur, maine poimaine ai sa vrei sa-ti aduc si tigari. Oh, my God!!! Ce oameni! (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
Sweety
post Jul 12 2007, 08:02 AM
Post #8

Senior Member

Member No.: 1,600

io in viata de zi cu zi vb numa engleza :roll: , deci e normal pt mine sa scap si pe forum (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
tuffgirl
post Jul 13 2007, 03:08 AM
Post #9

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

:usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2:
:usa2:
:usa2: Eu ma straduiesc sa nu fac greseli dar din pacate am cam lispit de la scoala shi acum nu numai ca fac greseli dar de multe ori nu stiu cum se spune pe romaneste, shi pentru ca keyboard-ul meu nu are caciuli pentru "a" sau virgule pentru "s" sau "t" am adoptat folosirea literelor "h" sau "z" ca inlocuitoare a acestor "missing links" necesare in scrierea corecta a limbi romane.
:usa2: In cazul folosirii literei "k" sau numarului "3" :nustiu: ma dau batuta, ca de cate ori am incercat sa descifrez mesajul am ramas cu o durere de cap.
:usa2: Shi pana nu uit, mai sufar shi de dislexie din cand in cand :shaking:
:usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2: :usa2:

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Sweety
post Jul 13 2007, 09:44 AM
Post #10

Senior Member

Member No.: 1,600

s-au a dat mircuiala peste noi? (IMG:/laugh.gif) mai noi se zice ejti bin? in loc de esti bine! :?

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Miracle
post Dec 19 2007, 10:21 PM
Post #11

Advanced Member

From: In my world of paper flowers
Member No.: 11,655

Si eu am observat greseli multe in general.Bine, ca la mine e si defect de meserie dar simt tot timpul nevoia sa corectez.Si eu chiar am vazut in caiete de liceu scris cu prescurtari din astea.Nu e de ras si de glumit.Ca tineretu` din ziua de azi... :roll: (IMG:/laugh.gif) Adevarul e ca tastatul incurajeaza scrisul incorect.suntem in postmodernism..hypermodernism sau cum vreti sa-i ziceti si alte chestii sunt acuma importante, nu scrisul corect.Ceea ce e trist..pentru mine cel putin.Eu mor cand vad pe cineva scriind incorect.Cataloghez oamenii dupa criteriul asta.

--------------------
Aici zace, intacta, uscata, caractita mica a prostiei.
Ma am la mana.

+Quote Post
tuffgirl
post Dec 20 2007, 12:13 AM
Post #12

Can't touch this!

... e cam pustiu shi rece acolo sus pe piedestalul tau... daca tu categorizezi omeni asha... pacat. Ai putea invatza multe de la cei pe care ii privesti de acolo de sus.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
tuffgirl
post Dec 20 2007, 01:49 AM
Post #13

Can't touch this!

P.S. La postul anterior....nu spuneam nimic daca puneai frau la limba ascultita cu care ai intrat sa te prezinti, dar daca tot ai deschis si usa asta, o sa intru.

Asta ti-a dobandit postul de mai sus
( Miracle)
Eu mor cand vad pe cineva scriind incorect.Cataloghez oamenii dupa criteriul asta.

Iar asta, e ceva care sa iti aminteasca ca mai sunt shi gropi pe cararile pe care tu le strabati...sa nu te impiedici.

(Miracle)
Prejudecata e o piedica psihologica..nu stiu daca subiectiva pentru ca la urma urmei prejudecata se instituieste la nivl de societate

Gata acum te las in pace... cu un sfat daca imi permiti...nu trage concluzii pripite, nu stii nici o data cand o sa te ajunga din urma acuzarile pe care tu le faci asa de liberal, fara nici un gand ca defapt nici tu nu esti perfecta.

Sper sa te simti bine intre noi chiar daca nu stim sa speluim
:wink:

--------------------

+Quote Post
Miracle
post Dec 20 2007, 07:18 AM
Post #14

Advanced Member

Eh...hai sa nu fim hipercorecti (IMG:/smile.gif) Se vede ca aia a fost greseala de tipar.Eu vorbeam despre cu totul altceva cand ma refeream la ortografie.Ma gandesc ca nici tu nu ai crezut ce ai zis cand ai catalogat-o ca fiind greseala. Si nu am zis ca ar fi bine ca am prejudecata asta. Doar ca exista..Pentru un om care are pretentii de la el e destul de urat sa scrie incorect.Acuma eu nu am facut acuze spre cineva.Doamne fereste de asa ceva.Doar am postat la un subiect pe care il consideram interesant.Si la care credeam ca am ceva de spus.Nu o sa scrie cineva niciodata nivl in loc de nivel pe un caiet...Greselile sunt altele. Ai fi mirata daca ti-as spune cata lume face greseala asumtie/asumptie. Dar sa stii ca nu am catalogat in cazul asta.Am citit ceva de prin forumul asta incat sa nu cataloghez chiar atat de repede.

--------------------
Ma am la mana.

+Quote Post
tuffgirl
post Dec 21 2007, 12:56 AM
Post #15

Can't touch this!

Ma bucur sa aud asta, eram chiar dezamagita daca ramaneam la prima impresie :kisskiss:

--------------------

+Quote Post
talib
post Dec 21 2007, 06:03 PM
Post #16

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

mda... e placut sa vezi ca se mai cearta si fetele pe forumul asta, nu numai baieti. :sad3:

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
tuffgirl
post Dec 21 2007, 09:52 PM
Post #17

Can't touch this!

(talib)
mda... e placut sa vezi ca se mai cearta si fetele pe forumul asta, nu numai baieti. :sad3:

Talibane tu cauti belea cu lumanarea sa asha ti-e felul? :hammer: (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
talib
post Dec 22 2007, 10:02 AM
Post #18

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

ce-i mai? v-am intrerupt? ma scuza-ti! continua-ti, continua-ti! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
Miracle
post Dec 22 2007, 06:01 PM
Post #19

Advanced Member

(IMG:/laugh.gif)
Ce frumos e sa pui ceva total pe langa subiect..si totusi...ata de la subiect. :roll:

--------------------
Ma am la mana.

+Quote Post
Airman04061969
post Jan 9 2008, 01:18 PM
Post #20

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

A propos de limbaj de mIRC ! L-am vazut aseara pe Mugur Mihaiescu (Vacanta Mare) in rol de profesor de matematica vorbind mIRC. La faza cu "nu e dfcl, e impsbl", am cazut pe jos de ras !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th October 2019 - 09:52 AM