IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Ajutor facultate, nu stiu cu ce se mananca
mxdady
post Jul 16 2007, 10:45 AM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 7,111

Salutare,

Am terminat liceul si acum urmeaza facultatea (IMG:/biggrin.gif) .

As dori si eu sa stiu ce se studiaza si cu ce se mananca si daca sunt de viitor urmatoarele:
- facultatea de energetica si
- facultatea Ingineria şi Managementul Sistemelor Tehnologice de la politehnica bucuresti

Eu sunt din arges si m-am inscris si la universitatea pitesti la "Inginerie electronica si telecomunicatii", aici stiu cu ce se mananca si imi place acest domeniu este si de viitor.

In Pitesti nu stiu cat de bine se face carte, parerile sunt prea impartite la cei cu care am stat de vorba.

Voi ce ati alege si care este parerea voastra despre aceste facultati?

PS: Daca este cineva care a terminat sau studiaza una din facultatile de mai sus il rog foarte foarte mult sa ma ajute

Multumesc anticipat (IMG:/smile.gif) (IMG:/smile.gif) (IMG:/smile.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 16 2007, 10:50 AM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

http://www.pub.ro/romana/admitere2007/prez...ultati/IMST.pdf
Poate iti este de ajutor. Eu asa sper.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
nk_12321
post Apr 15 2008, 03:56 PM
Post #3

Member
**

Group: Members
From: Petrosani
Member No.: 13,584

Tot ce este inginerie este de viitor... Germania Anglia si alte tari cauta ingineri in Romania.... da in romania 4 din 6 absolventzi sun economishti si jurishti parerea mea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
maybe
post Apr 15 2008, 06:26 PM
Post #4

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(nk_12321 @ Apr 15 2008, 05:56 PM) *
Tot ce este inginerie este de viitor... Germania Anglia si alte tari cauta ingineri in Romania.... da in romania 4 din 6 absolventzi sun economishti si jurishti parerea mea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
nu am nici cea mai mica indoiala, doar teama ca nu toti gandesc asa (ca dovada... "4 din 6 absolventzi sun economishti si jurishti" )

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 15 2008, 07:20 PM
Post #5

Tra la la

Da de ce ti-e teama...lasa ca poate e mai bine... ce vrei sa se satureze piatza de ingineri la fel cum este saturata si de avocati, medici si economisti? Sa stai sa cauti un job pana te apuca batzul?
Mai bine putini dar buni...decat multi si...fara pregatire in limita bunului simt (no offence pt economistii si medicii si avocatii de aici daca sunt) (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Apr 16 2008, 05:35 PM
Post #6

maybe, maybe not

teama nu era in raport cu cei patru din sase -ei sunt doar o consecinta a rasturnarii valorilor, iar titlul topicului e foarte bine pus

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
maybe
post Apr 17 2008, 05:16 AM
Post #7

maybe, maybe not

revin, ca azi ma doare

CITAT(jolie_jojo @ Apr 15 2008, 10:20 PM) *
... ce vrei sa se satureze piatza de ingineri la fel cum este saturata si de avocati, medici si economisti? Sa stai sa cauti un job pana te apuca batzul?
Mai bine putini dar buni...decat multi si...fara pregatire in limita bunului simt (no offence pt economistii si medicii si avocatii de aici daca sunt) (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

poate ca ai si tuh dreptate: azi, la noul loc de munca, am regasit dupa multi ani, un coleg de liceu care facuse inginerie si care dupa ce chiar a practicat alti foarte multi ani asta, acuma e paznicul de noapte al cladirii in care fac serviciu

no comment

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 17 2008, 01:21 PM
Post #8

Tra la la

Tuh ai spus ca nu toti gandesc asa adicatelea nu toti privesc ingineria ca pe o meserie de viitor. Adicatelea(again) acei 4 din 6 s-au orientat spre economie si drept. Iar eu spuneam(ironic ce-i drept) ca piata este saturata de economisti si avocati. Booon si ar mai fi o chestie se stie ca facultatile de profil(gen constructii, politehnica etc etc) nu sunt printre cele mai usoare. Nu multi si reusesc sa asimileze tot ce li se preda de aceea nu toti cei care termina o astfel de facultate se pot numi si ingineri. De asta am zis: mai bine putini si buni decat multi si.....dejaba (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Iar exemplul tau spune multe (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Apr 17 2008, 04:51 PM
Post #9

maybe, maybe not

k

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 10th December 2019 - 03:26 AM