IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
WikiTools.ro: Scule si unelte web, Cele mai cautate aplicatii web
waki
post Dec 3 2008, 09:39 PM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 13,954

Wikitools.ro: scule si unelte web

Site-ul va propune o colectie de aplicatii web diverse, foarte cautate (pentru ca nu prea exista) si de multe ori necesare. Site-ul este impartit pe mai multe sectiuni:

- Utilitare Internet:
- Ip-to-country - afla in ce tara este alocat ip-ul;
- Download fisiere interzise - sunt cazuri in care dintr-o retea locala cu securitate mare nu poti descarca anumite tipuri de fisiere din cauza firewall-ului retelei. Aplicatia asta elimina acest inconvenient.

- Webmaster tools:
- Pentru cei mai comozi, aici gasesti o aplicatie care iti genereaza fisierul "robots.txt".
- Aplicatie care iti da mura in gura Google PR, Alexa Popularity, Yahoo/Altavista Indexed si Backlinks.
- Un mic cod care, odata inserat in pagina personala, iti afiseaza un minibanner cu PR-ul site-ului tau.

- Astronomie:
- Utilitar care calculeaza la ce ora rasare/apune soarele.
- Utilitar care calculeaza in ce data cade Pastele Catolic / Ortodox.
- Utilitar care calculeaza fazele si constelatiile prin care trece Luna.
- Calendar lunar cu fazele Lunii si zodiile prin care trece.

- Verificari coduri:
- Verifica si valideaza codurile CNP, CIF, IBAN, ISBN, Codul de card si seria Euro.
- Tot aici exista o aplicatie care verifica si genereaza grafic codurile de bare EAN 13 si EAN 8.

- Grafica:
- Web Photoshop: un utilitar cu care poti prelucra online o poza. Poza poate fi decupata, se pot aplica si cateva filtre, se poate roti/inversa, se poate scrie text pe ea si se mai poate redimensiona.

Utilitarul se adreseaza acelora care nu au Photoshop-ul instalat si care nici macar nu stiu sa umble cu el (moa), dar care mai au nevoie de cate o mica prelucrare si/sau redimensionare pentru pozele personale.

and more to come...

Pareri aici sau pe adresa de contact de pe site
Go to the top of the page

+Quote Post
waki
post Feb 15 2009, 04:54 PM
Post #2

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 13,954

Salutare

Am creat o noua interfata a site-ului: JSON, JQuery, AJAX si alte tehnici d'astea de avangarda. Sper sa va placa mai mult acum.

As vrea sa stiu daca ati fi interesati sa postati si voi aplicatii pe WikiTools.ro. Site-ul permite asta, doar ca trebuie sa construiesc partea de logare a userilor si o panela de control ptr upload-ul de aplicatii si, ma rog, diverse alte facilitati. Stiu ca este destul de dificil de stapanit securitatea, dar poate si cu ceva ajutor din partea voastra, ma voi descurca.
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th December 2019 - 08:48 AM