IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Filozof preferat
fullger
post May 12 2005, 01:21 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
Member No.: 843

scoala nationala de studii politice si administrative - david ogilvy (comunicare)
Go to the top of the page

+Quote Post
Riverdance
post May 12 2005, 01:22 PM
Post #22

Member
**

Member No.: 685

E student la stinte politice/do. Iti spun sincer ma faci sa rad. Daca pt tine acesta e un criteriu sa fi citit mai mult decat un altul, sa stii ca ai fost copil copil la faza asta! Ti-ai dat masca jos cu afirmati asta. Inseamna ca tu l-ai citit pe Popper doar din intamplare. Cred ca habar nu ai cine e Platon, Hume, Heidegger, Husserl, Levinas, Ricoeur, Parmenide, etc etc.

Sa zicem ca prin absurd ai citit mai mult decat mine, e probabil, ca doar nu ama firmat ca eu citesc cel maimult, stii, nu conteaza cat citim, ci cum citim. Conteaza sa lasi cartea deoparte si sa incerci sa intelegi ceea ce citesti. E ca si cum am vedea sute de filme, dar nu am intelege stilul, cum a filmat, care erau subtilitatile, etc.

Nu-mi place sa dau 'indicati', dar vreau sa-ti spun, ca o provocare e faina si reusita atat timp cat nu ofensezi. Sa zici 'fah' ... te cam descalifici baiete, dar rau de tot. :wink:

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
Airman04061969
post May 12 2005, 01:32 PM
Post #23

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Vaaai de mine, ce bucurie mi-ati facut ! :twisted: Studentii mei "favoriti": arhitectii si cei cu studii politice "Stefan Gheorghiu", ptiu, piei, drace ! "david Ogilvy". FYI, discuti cu cineva care a facut un MBA la Oxford si a terminat doua facultati: Institutul de Petrol si Gaze - Forajul Sondelor si Academia de Stiinte Economice - Relatii Internationale. Asta asa, ca sa vezi si tu cu ce "inculti" te bati ! Are dreptate, Anca !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
fullger
post May 12 2005, 01:33 PM
Post #24

Member
**

in nici un caz adresarea "fah" nu era menita sa o ofenseze pe d-ra in cauza. incercam doar sa ii arat ca a fost penibila cu al ei "bah". cat priveste ce/cum/cat am citit eu... este dreptul tau la opinie, atata timp cat eu am examene la filosofie, poti sa presupui ca nu intamplator citesc asa ceva... crezi ca ma voi chinui sa iti demonstrez ceva? crezi ca daca ai enumerat o lista de filosofi, esti in stare sa spui ceva mai mult despre ei? crezi ca esti o somitate in materie, dar care intamplator (chiar mai intamplator decat am citit eu Popper) nu scrie corect nici titlul unei lucrari majore? poate ar trebui sa-mi revizuiesc atitudinea, dar sa dai un citat dintr-o lucrare nu e o dovada ca ai citit-o, la fel de bine poate fi si o dovada ca ai dat un search cu google. te-ar multumi cu ceva daca as enumera si eu alti filosofi pe care tu i-ai omis? macar stii ce domeniu de studiu avea fiecare din cei pe care i-ai listat cu atata generozitate? cum de "urla" atata cultura in tine, cand faci greseli gramaticale majore si in lb romana ????

+Quote Post
Airman04061969
post May 12 2005, 01:38 PM
Post #25

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Am crezut ca e vorba doar de o neintelegere si ti-am intins prieteneste o mana. Mea culpa ! Revin la stadiul de "ignore" ! Good riddance, "politrucule" !

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
fullger
post May 12 2005, 01:46 PM
Post #26

Member
**

(Airman04061969)
Vaaai de mine, ce bucurie mi-ati facut ! :twisted: Studentii mei "favoriti": arhitectii si cei cu studii politice "Stefan Gheorghiu", ptiu, piei, drace ! "david Ogilvy". FYI, discuti cu cineva care a facut un MBA la Oxford si a terminat doua facultati: Institutul de Petrol si Gaze - Forajul Sondelor si Academia de Stiinte Economice - Relatii Internationale. Asta asa, ca sa vezi si tu cu ce "inculti" te bati ! Are dreptate, Anca !

tu pt ce te-ai simtit ofensat? am avut vreo disputa culturala cu tine?

daca vrei sa spui ca "doamna" anca (cu "a" mic) are dreptate, ar trebui sa spui simplu "are dreptate anca". Fara nici o virgula. Iata o disputa, te rog sa ma contrazici!

Succese, mr. MBA!

+Quote Post
fullger
post May 12 2005, 01:50 PM
Post #27

Member
**

poate era diferit in urma cu mai multi ani, dar acum la ASE examenul e grila, si media de admitere (daca nu ma insel) a fost 6.50. cred ca si daca le iei la intamplare, tot faci 65% din chestionar !!

+Quote Post
Shewanna
post May 12 2005, 01:54 PM
Post #28

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Ooooooh "d-ra" se simte super ofensata (IMG:/laugh.gif)
Ma incurc si eu din cand in cand, ca dreaq n-am trei vietzi ca tetrixu' sa joc solitaire, din cand in cand ma mai incurca cineva, din cand in cand ma mai incurc cu cineva, ce drecu' greseala enorma ?
Treci la colt.

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
Riverdance
post May 12 2005, 03:34 PM
Post #29

Member
**

oho .. vad ca cazi in plasa ghilimelelor, cazi in urma valurilor altora, vad ca-ti sare adrenalina. Asta e bine fulgere ... o sa fie bine si cu tine!

Mister, tu ai facut un examen la materia filozofie, nu la fakulta de filozofie. E diferit! Tu il citesti pe Popper pt ca iti prinde bine la studiile politice, nu pt ca ai pus mana pe el din placere, e diferit! Faptul ca tu poti sa-mi enumeri filozofi poate tine ori de memorie/invatatura/cultura ori din intamplare!

Eu te-am intrebat daca cunosti un filozof in profunzime, nu sa-mi enumeri ultima care pe care ai citit-o acum un an. Nu uita ca Popper a scris cel putin 20 de carti ( le-am citit, si la cei care citesc o greseala de titlu e permis! Cand il cunosti pe Popper telefoneaza-mi si pot sa ti-l explic, si in sfarsit ai sa-l intelegi! :wink:

Oricum, masca ti-ai dat-o cand, cika, ne-ai spus ca faci anul 2 la snpanshjaoaljsnajananana. Mai draga, cand eram in clasa a - III - a, unii colegi spuneau 'eu am masinuta roz, si tu nu ai.' Ai terminat bine clasa respectiva? u sure?

Tu nu faci valuri, dimpotriva, ti-ar place sa faci valuri... astea sunt figuri reminiscente din liceu. Ti-am zis, tu nu ai continut, ci ma degraba, mai corectezi o virgula, o silaba, etc., mai tipi, mai urli, un fel de 'va rog sa stiti ca si eu sunt pe forum'. :shock:

Airmane, felicitarile mele pt cele doua fac si pt MBA in Oxford. (IMG:/laugh.gif)

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Shewanna
post May 12 2005, 04:13 PM
Post #30

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Eu recunosc ca nu am facut facultate de specialitate, dar mi-a placut mult, si oricand pot sa vorbesc despre orice filoZof. (IMG:/tongue.gif) Nu ca m-ar fi ajutat mult (exceptie facand Rousseau)

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
tuffgirl
post May 12 2005, 07:17 PM
Post #31

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Eu nu stiu nimic (IMG:/tongue.gif) Singura filosofie pe care o cunosc e studiul oamenilor cu care vin in contact in cursul vietzii mele, nu am fost la nici o faculatate dar pot sa spun ca experientza mea de viatza la 30 de ani pune la rushine pe uni filozofi /filosofi( ma cam datzi peste cap cu diferentza in scriere:lol: , nici acum nu stiu care e!). Ceea ce am invatzat pe pile propie, e faptul ca potzi sa debatzi ceea ce a scris unul shi altul, pana la urma, suntem o civilizatzie foarte complexa in care nu potzi sa aplici ceea ce a fost scris, sunt multe personalitatzi ale oamenilor shi multe lucruri nu se potrivesc, fiecare situatzie e diferita shi cere diferite approaches. In sfarsit (pana nu devin confused), ce vreau sa spun e ca nu potzi sa i-tzi treiesti viatza bazat pe ceea ce a fost scris de acesti intzeleptzi shi nici nu o sa reushesti sa faci pe tota lumea fericita. In opinia mea e intzelept sa folosesti lectiile pe care le invetzi pe parcursul anilor, sa nu trebuiasca sa le repetzi shi de asemenea sa descoperi ce merita sa fie luat in seama shi ce nu.
Acum ca m-am bagat shi eu in seama o sa ma retrag, am vrut doar sa va introduc la un alta filozoafa/flosoafa (IMG:/laugh.gif) care inca nu a fost publicata (IMG:/tongue.gif)
Sper ca atzi fost amuzatzi de my outburst in uncharted waters (IMG:/laugh.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Riverdance
post Jun 11 2005, 07:32 PM
Post #32

Member
**

In zilele astea il citesc cu sarg pe Bertrand Russel ... insista mult tipul pe rationalism, pe prove, pe gandire. E deasemenea foarte ironic, dar are de ce.

Daca am fi mai sceptici in lumea asta, creierul si societatea ar functiona mai bine .. mai ales cand e vorba de teorii, programe, ieologii. :roll:

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
MisticulIubirii
post Jun 13 2005, 06:10 PM
Post #33

Newbie
*

From: iasi
Member No.: 971

Filosofia incepe cu Socrate si cum socrate a murit band cucuta... :gun: ...asa ca filozofia a ajuns de rapa...a mai incercat kant ceva...dar a iesit un monstrulet mai nasol din toata povestea astea...offf..scoala de la padova...(IMG:/smile.gif) :taz: ... :x

--------------------
kool!

+Quote Post
Riverdance
post Jun 19 2005, 08:02 PM
Post #34

Member
**

Bey Mysticule, filosofia are o cronologie destul de intriganta. Una din ' etapele' filosofie e numita ' filosofia pre-spocratica ' ...adica se filosofa si inainte de el si inca cum ( vezi pitagorici, cinici, scptici, stoici, samd ).

Tu cika il regreti pe Sorate! Socrate e filozful ' par excellence ' , dar modul lui de'a face filosofie nu e unic. Socrate practica maieutica, un fel de dialectica a intrebarii pt a te duce sa intelegi ce intrebi, cum intrebi si ce cauti de fapt.

Dar filosofia nu este doar asta. Daca filosofia ar fi fost raprezentata doar de Socarte si Palton ... am fi fost tare tare saraci. Nu uita ca Kant nu ar fi putut face filosfie fara sa-l cunoasca pe Platon, Aristotel, etc.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Waffen SS
post Jul 20 2005, 10:00 PM
Post #35

Member
**

From: Absurdul intrinsec
Member No.: 1,520

Riverdance, desi pari un tip instruit, modul tau tantos, de pedagog al mediocritatii de a-i pune pe toti la punct este contrar oricarei atitudini filozofice... Ironica este si contradictia dintre comportamentul tau si semnatura, citatul lui Voltaire! Oricum, pari sa ai mai degraba o gandire discursiva, ce-ti etaleaza mai mult personalitatea decat sa transmita clar vreo informatie. Aceasta discursivitate refractara este cea mai sigura cale e a gresi: este exact credinta criticata de Socrate de a crede ca stii ceea ce de fapt nu stii. Ma mir ca la cata filozofie sustii ca ti-a trecut prin mana ai ramas atat de ... in pestera!

--------------------
O noua zi, o noua dezamagire.

+Quote Post
Riverdance
post Jul 21 2005, 08:52 AM
Post #36

Member
**

Corect cele zise!

Aici nu e un forum de filo, e ci e un loc in care conteaza si cum formulezi o anumita interventie. Eu ma distrez in a fi sofist. Nu am afirmat ca sunt filosof, si nu am afirmat ca am reusit sa intru in atitudinea 'ironica' a lui Socrate. Stiu ca nu stiu, si de fapt stiu foarte putin.

Nu incerc sa pun la punct pe nimeni, dimpotriva deseori invit sa ne argumentam opiniile .... . Eu insusi deseori sunt 'sclavul' ideilor mele si sunt 'ermetic' la opinile altora. Insa incerc sa patrund mai bien orice tematica. Incerk, si uneori ma complac in 'cuvinte goale' ....dar repet, pt ca este un forum de pseudo-filosofie. Nu am venit sa etalez aici nimic ... ar fi patetic!

Stii, in pestera suntem inca cu toti .... tot umbre vezi si tu. E aiurea sa ajungi sa crezi ca incepi sa vezi 'adevarul' . Tu ai facut o remarca la modul meu de a 'scrie' .... e usor, e cel mai usor sa te uiti si sa nu intri in hora. Intrand in hora devii vulnerabil, insa e o conditie necesara pt a creste mereu si a te schimba! :idea:

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Waffen SS
post Jul 21 2005, 01:08 PM
Post #37

Member
**

E o diferenta insa intre a contraargumenta o opinie si a ataca la persoana, cum am vazut in disputa din acest subiect. Totusi, mi-a placut moderatia raspunsului tau la mesajul meu.
Putem avea pretentia de mai mult pe acest forum, daca il numesti de pseudo-filozofie? Sau prin natura celor care posteaza aici, in majoritate dupa "calea opiniei", pseudo-filozofia este inevitabila?
Spui ca e absurd sa ajungi sa crezi ca incepi sa vezi adevarul... atunci adevarul este intagibil sau pur si simplu nu exista? Nu de alta, dar am vazut ca iti cam place Popper si poate esti de acord cu el si la acest capitol...
Imi place sa intru in hora, dar intr-o hora autentica, nu intr-un "pogo" dezordonat.

--------------------

+Quote Post
Riverdance
post Jul 21 2005, 06:10 PM
Post #38

Member
**

E o mare diferenta! Si recunosc ca m-am lasat dus aiurea de 'violenta limbajului' si l-am atacat pe fulger. Kyrie Eleison!

Pretentie? ...- eu nu am venit sa fac o discutie de natura stricta filosofica. Filosofia este aici doar un instrument ( pt mine ) in metodologia folosita.

Pseudo-filosofioia este oricand intalnita si deseori inevitabila ....! Nu doar prin 'natura' , pt ca eu as astepta inainte ca sa fac astfel de evaluari cu privire la 'natura celora ...', ci si interesul si intentia celor care scriu!

Nu am zis ca e absurd, ci am zis ca e aiurea. In limbajul meu aiurea nu este egal cu absurd. Totusi profit de tema ca sa afirm ca sunt da, de acord cu Popper .... intr-o oarecaree masura. Depinde ce intelkegi prin cuvantul adevar. Depinde de postulatele pe care le ei ca sa faci o cercetare epistemologica despre adevar.

'Hora autentica' ... si dubitezi ca nu ar fi?

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Waffen SS
post Jul 21 2005, 07:44 PM
Post #39

Member
**

Pretentie? ...- eu nu am venit sa fac o discutie de natura stricta filosofica. Filosofia este aici doar un instrument ( pt mine ) in metodologia folosita.

---Si care este finalitatea pe care o cauti? (poate e cam nepotrivit sa pun o astfel de intrebare, tinand cont ca filosofia in sine nu are o finalitate bine definita). Totusi, lasa-ma sa inteleg mai bine: ce intelegi prin pseudo-filosofie? Care e diferenta intre filosofia autentica si pseudo-filosofia? (si nu vreau neaparat sa-mi dai exemple evidente de gen: Scoala de la Atena pana la Scoala de la Paltinis pe de o parte - forumul itbox.ro pe de alta parte). Astazi mai poate fi vorba in vreun context de filosofare?

--------------------

+Quote Post
Waffen SS
post Jul 21 2005, 07:51 PM
Post #40

Member
**

Partea a II -a
Scuze, n-am gasit optiunea de edit si n-am raspuns in totalitate mesajului tau.
Ce inseamna in limbajul tau "aiurea"? Cum poate fi adevarul aiurea? Care este masura in care esti de acord cu Popper, pt ca problema este transanta: crezi in adevar sau nu, iar Popper spune nu? Tu ce spui? Vorbesc de adevar ca notiune generala, fara sa o anexez unui unei teorii... sau nu putem sa studiem adevarul decat contextualizat intr-o teorie.?Hai totusi sa-l privim platonician: Ideea de Adevar.

--------------------

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd January 2020 - 03:13 PM