IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Aquarium :)
Shewanna
post Dec 28 2004, 08:41 PM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: All around baby, all around
Member No.: 95

Mey, pune la 25 de grade.. zic io! eu mereu am avut 24.Eh ce sa zic.. s-au imbolnavit pestii.Poate era unu bolnav si i-a contaminat si pe ceilalti, sau poate ai introdus apa poluata de origine naturala..... sau poate introducerea gresita a unor diferite substante nocive ca si de exemplu fum de tzigara . Sa nu mai zic ca este posibil sa se fi acumulat materii azotate daorita proastei functionari a filtrului, calitatea apei, prezenta unor plante in descompunere.
Acum sa zic ce zice cartea magica despre boli:

Bolile bacteriene pot fi tratate cu succes cu antibiotice. Totusi nu va sfatuim sa folositi aceste subtante care pot duce la crearea unor tulpini rezistente. Putem utiliza diferite substante chimice cu conditia sa respectam dozele.
In primul rand sarea de bucatarie este eficace doar in anumite cazuri doar pentru pestii de apa dulce. Ea se introduce in apa progresiv pana la 5-10 grame/litru dar nu trebuie depasita aceasta doza. Dupa vindecare revenim progresiv la apa initiala nesarata prin schimbari succesive a 25% din volumul recipientului pe zi.
Albastrul de metil este eficace impotriva ciupercilor. Se dizolva 1 gram de pudra pe care o gasesti in farmacii in 1 litru apa. Se trateaza pestii cu 0.5 pana la 1 ml din aceasta solutie la 1 litru apa iar ouale cu 1 ml/litru. Apoi se schimba in mod progresiv cate 25% din volumul de apa pt a elimina produsul.
Verdele de malahit este deosebit de eficace impotriva ciupercilor dar si in cazul ihtioftiriozei. O solutie de 1.5 grame la 10 litri se prepara chiar in momentul utilizarii si duarat tratamentului nu trebuie sa depaseasca 2 ore!
[b]Formolul
este activ impotriva parazitilor externi. Se va utiliza o solutie formaldehida 40% (gasesti prin tot comertul ) care se va dilua in proportie de 20 ml la 100 litri apa. Tratamentul dureaza intre 15-20 min, nici intr-un caz peste 25-30 de minute. Tratamentul va fi repetat de doua ori, la interval de 48 ore.
Sulfat de cupru este un produs utilizat deseori in apa de mare, dar este toxic pentru nevertebrate si pentru unele vegetale. Pestii trebuie tratati intr-un alt avcariu daca nu sunt singurii ocupanti ai recipientului marin. Se dizolva 16 grame de cristale la 1 litru apa, doza de tratament este de 10ml/ 100 litri apa.Din motive de precautie se va introduce in acvariu doar doza pentru o singura zi.

Albastrul de metil, verdele de malahit si sulfatul de cupru se va introduce doar in apa distilataTpate produsele, in afara de sare, trbuie conservate intr-un loc rece si intunecos, ideal este frigiderul (vezi sa nu fie atras ala miku'; de lichidele astea frumos colorate si sa guste din ele (IMG:/biggrin.gif) )

Bolile cele mai frecvente:

Rari sunt cei care nu au fost confruntati cu boala punctelor albe sau ciupercile.
IHTIOFTIRIOZA
Simptome: puncte albe pe tot corpul si pe inotatoare (de marimea unei gamalii, maximum 1 mm) Este prezenta in apa dulce. In acest caz, responsabil de infectie este un protozoar care traieste si pe corpul pestelui, si in apa si este foarte contagios. Aceasta maladie se dezvolta mai ales in conditiile unei scaderi de temperatura sau dupa introducerea in acvariu a unui nou peste.
Tratament: cresterea temperaturii, formol, verdele de malahit.

OODINIOZA
Simptome: puncte albe mai mici decat cele precedente, formand chiar un strat subtire, inotatoarele uneori lipite, atingeri ale decorului. Este prezenta si in apa dulce dar mai ales in apa de mare. Se declanseaza atunci cand un peste este slabit, el fiind deja un agent patogen sanatos. Parazitul patrunde in epiderma pestelui si o distruge.
Tratament: sulfat de cupru.

CRYPTOCARIOZA
Identic cu precedentul, punctele pot fi mai mari si uneori insotite de mici pete sangerande, pestii au dificultati respiratorii.
Tratament: identic cu cel de mai sus.

SPUMA, SAPROLEGNIAZA
Smocuri albe cu aspect pufos.Dezvoltarea bolii este favorizata de rani.
Tratament: Sare, verde de malahit sau albastru de metil (cu exceptia apei de mare in cazul asta se folsoeste sulfat de cupru)

EXOFTALMIE
1-2 ochi umflati anormali. Uneori ddificil de tratat. Se foloseste sulfat de cupru, medicamente din comertz.

HIDROPIZIE[/b[

Abdomen umflat, inotatoare dezlipite de pe corp. Contagios si dificil de tratat. Se trateaza cu sulfat de cupru, medicamente din comertz.

[b] GIRODACTILOZA

Operculi indepartati, inot nesigur, viermi minusculi pe branhii. Dificil de depistat. Se foloseste sare, sulfat de cupru.

Agitatie, inot dezordonat, comportament neobisnuit inseamna proaste cinditii de crestere, slaba calitate a apei (mai ales subt azotate) Pentru a remedia se mareste cantitatea de oxigen, schimbarea unei treimi din ea, verificarea ei (nitriti, pH)

Din momnt c3e vezi ca ceva nu ii in ordine pestele bolnav trebie izolat intr-un alt acvatiu, asta sprr sa stiai :wink: Aici temperatura va fi intre 26-28 grade si aerajul este foarte importanmt. Acvariul asta va fi palsat intr-un loc mai putin luminos si mai ales linistit pentru a favoriza vindecarea pestelui.
Hai mey draga ca ma bag si eu sa mananc ceva ca IM STARVING cum ti-am dedicat timpul TIE :wink:

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.
Go to the top of the page

+Quote Post
Shewanna
post Jan 3 2005, 03:16 PM
Post #22

Advanced Member

Sper sa nu vorbesc singura pe-aici.
Le dai si inima de vita maruntita si uscata? (dupa ce se usuca tine-o in frigider sa nu se strice) Si galbenus de ou maruntita si uscata? Le place tare mult. Hrana trebuie indepartata dupa 10 min, alrfel se descompune.
Uite aici despre carasi:

Carassius auratus

Cunoscut si sub denumirea de "pestisorul de aur" sau "carasul auriu" este o specie originara din China , raspindita in Europa ca peste decorativ in bazinele mici din parcuri si acvarii.Pestisorul de aur , cunoscut astazi de amatori are inotatoare relativ lungi, de forme diferite care depasesc de regula lungimea corpului , necesitind astfel un spatiu larg pentru inot, creste relativ mare atingind 18-25 cm.Corpul este alungit , comprimat lateral , acoperit cu solzi mari .Prin selectie au aparut astazi diferite forme cu un colorit foarte variat de la forma de baza , pina la exemplare cu o singura culoare , fie vargate fie patate ca de exemplu : carasii aurii cu coada val, cu ochi telescopici, telescop negru cu ochi rubinii, cu coada cometa , ...Se hranesc cu hrana uscata, larve de chironomide , viermi, muste, inima de vita fiarta , uscata si maruntita, galbenus de ou,etc.Hranirea se face odata pe zi, hrana neconsumata trebuie indepartata din acvariu dupa circa 10 minute , deoarece se descompune usor , ceea ce duce la poluarea apei in acvariu, pesti preferind o apa curata , aerisita , filtrata si care nu contine multe alge.Reproducerea se face foarte usor in acvariu la temperaturi de 18-200C , adincimea apei in bazinul de reproducere trebuie sa aiba 25-30cm , iar ca substrat pentru icre , care sunt lipicioase , se sadesc Elodea , Fontinalis sau alte imitatii de plante din material plastic.Carasul auriu atinge maturitatea sexuala la virsta de 1-2ani ,o femela depunind pina la 2800 de icre cu diametrul de 1,2mm.Reproducerea are loc in lunile aprilie-martie, in aceasta perioada femela eliminind prin orificiul aparatului genital o substanta cu miros specific care atrage atentia masculului.Depunerea icrelor are loc in mai multe reprize , perioada reproducerii prelungindu-se uneori trei -patru luni incepind cu luna aprilie.Foarte important este ca dupa depunerea icrelor reproducatorii sa fie scosi din bazin deoarece isi maninca icrele.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 1 2005, 11:15 PM
Post #23

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Eu am un beta. (IMG:/biggrin.gif) E singurul locuitor al acvariului meu, locuieste in "Coloseum" shi are o planta. De asemenea nu ii place daca ii arat cutia lui de mancare pentru ca e decupata ca un peste shi el o i-a de nebun pe acolo cand o vede, se infoaie shi e tare nervos. (IMG:/laugh.gif) Ii schimb apa o data pe luna, are un filtru, shi cand schimb apa pun din aia de la robinet shi o tableta care o curatza de chemicale inainte sa il pun inapoi. That is it.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
marius
post Jun 5 2005, 08:04 AM
Post #24

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Nu va mai povestesc .....dar pana acum nu mi-au creat probleme (IMG:/tongue.gif)
In curand .....poze :wink:
Mai intai tre sa "imbarlig" adminul sa imi gazduiasca si mie pozele cu pestii si apoi vi le arat (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
Shewanna
post Jun 11 2005, 12:23 PM
Post #25

Advanced Member

A trecut ceva timp de atunci, cat mai asteptam dupa pozele alea?
Bursuky, ce se mai aude de pozele alea?

--------------------

+Quote Post
TYGER
post Jul 16 2005, 09:18 AM
Post #26

Member
**

From: Craiova
Member No.: 1,468

si eu am avut pestisori pana acum 3 ani...
dar am renuntat pentru ca nu mai aveam timp de ei.. caraseii se facusera prea mari si se murdarea apa des.. aveam deja vreo 3-4 acvarii, si nu mai aveam unde sa-i tin.. asa ca i-am dat (IMG:/sad.gif)

--------------------
Be U ... Be CoOl ... Be YourSelf... Be a ... TYGER

+Quote Post
Anne
post Jul 16 2005, 12:00 PM
Post #27

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

si eu am acvariu ... cu vreo 20 de pestisori dar nu prea stiu ce sunt .. :oops: (IMG:/biggrin.gif) si nici nu ma incanta in mod special .. ca doar nu o sa stau sa ma uit toata ziua la ei . apa se schimba o data la cateva luni ca am multe plante si nu se murdareste repede

--------------------

+Quote Post
TYGER
post Jul 16 2005, 09:32 PM
Post #28

Member
**

si eu aveam plante multe.. dar erau si pestisori cu gramada (IMG:/smile.gif)
incepuse sa ma pasioneze ff tare, cumparasem carti de pesti.. aveam filtre, neoane, vibratoare etc etc..
cumparasem pana si "medicamente" pt ei.. verde de malakit si tripaflavin, apoi invatasem sa prepar tripaflavina de la un prieten care vindea pesti in piatza, cat despre vitamine nu mai vorbesc

--------------------

+Quote Post
Anne
post Jul 17 2005, 09:54 AM
Post #29

Advanced Member

plantele asigura necesarul de oxigen si nu mai este nevoie de vibrator la mine in acvariu , nu-mi place cu vibrator ... asa e mai linistit . doar un neon deasupra are . nu le-am dat niciodata vitamine si d-astea , doar mancarica d-aia uscata sau rame. 8)

--------------------

+Quote Post
TYGER
post Jul 18 2005, 05:42 AM
Post #30

Member
**

poi.. eu aveam multi pesti care necesitau oxigenare.. de exemplu Scalarii nu rezistau fara vibrator.. si oricum aveam un acvariu de vreo 60 de litrii si inca 3 mai mici.. si toate erau pline, mancare le dadeam si eu tubifex si pureci uscati + vitamine

--------------------

+Quote Post
satine
post Jul 18 2005, 09:11 PM
Post #31

Member
**

From: Dreamland
Member No.: 1,470

Eu nu am avut niciodata pesti, nu ma lasa mama :oops: zice ca nu o sa am grija de ei, dar mi-ar placea tare mult sa am macar 2.

+Quote Post
TYGER
post Jul 19 2005, 12:51 PM
Post #32

Member
**

Emil ii face cadou lu Satine 2 pestisori.
Satine.. ai preferinte... vrei sa fie mari/mici/potriviti ?

--------------------

+Quote Post
satine
post Jul 19 2005, 02:18 PM
Post #33

Member
**

From: Dreamland
Member No.: 1,470

Nu conteaza... numai pesti sa fie (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Nobody likes you when your dead.
It just ain't right.
Just 'cause I'm biting on your head, there's no need to be impolite.
An' If I still had eyes,
Then I would surely cry.
Nobody likes you when you're dead
An' that's the story of my life.

+Quote Post
Anne
post Jul 19 2005, 03:06 PM
Post #34

Advanced Member

scalari am si eu doi , dar cand se fac foarte mari ii dau .. nu imi plac asa si ce nu imi plac deloc sunt sanitarii ..
satine la inceput trebuie putin mai multa grija si apoi sa le mai faci curatenie , in rest nu e mare responsabilitate cu ei . doi pesti vrei ? (IMG:/biggrin.gif) fa rost de acvariu si dupa ..cu pestii e usor .

--------------------

+Quote Post
marius
post Jul 20 2005, 06:53 AM
Post #35

Senior Member

anne,
Ai sa imbatranesti si scalarii tai nu vor deveni atat de mari incat sa fii nevoita sa ii dai.. Cu cat vor fi mai mari cu atat vor fi mai interesanti
Un sfat?
Nu te atinge de sanitari...
N-ai idee despre cata contributie aduc

+Quote Post
TYGER
post Jul 20 2005, 07:07 AM
Post #36

Member
**

marius are dreptate, mie dintre toti pestii mi-au placut sanitarii si cei jandarmi si cei albii, sunt ff linistiti, si-n plus iti curata acvariul (IMG:/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
Anne
post Jul 20 2005, 01:41 PM
Post #37

Advanced Member

dar nu ii dau pt ca s-au facut atat de mari incat sa ii dau .. dar cand se fac cat palma (fara degete (IMG:/biggrin.gif) ) ii dau si iau altii micuti .
iar sanitarii nu imi plac , rascolesc acvariu ala pe fund nu mai e linistit .. mananca numai rahaturi ..nusht , nu-mi plac . :roll:

--------------------

+Quote Post
marius
post Jul 24 2005, 10:27 AM
Post #38

Senior Member

mey anne,
Nu da vrabia din mana pe cea de pe gard mey
Aia mari daca au reusit sa ajunga mari,.inseamna ca au reusit sa se acomodeze cu conditiile ce le oferi
Altii mici si noi,..inseamna alta pierdere...
Satisfactia unui acvariu poate veni atunci cand iti vezi pestisorii mari..
E semn ca ai reusit mey
Sanitarii nu mananca doar rahat ci si verdeata de pe sticla..si in special pt asta sunt crescuti...
Ei reprezinta filtru natural al pestilor mey...

+Quote Post
Anne
post Jul 24 2005, 10:49 AM
Post #39

Advanced Member

si .. tot nu`mi plac ! :roll2:
sunt urati si dezgustatori !
iar scalarii cand se fac asa mari parca ocupa tot acvariul , nu se mai vad ceilalti !

--------------------

+Quote Post
marius
post Jul 24 2005, 11:32 AM
Post #40

Senior Member

Atunci intrerupele sursad e caldura si filtrul mey...
In 3 zile ai sa ii vezi pe toti mai bine (plutind) (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st September 2019 - 02:32 AM